Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode VIIF-EN-ÏWimiGSIE JAARGANG. No. 13. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934. L REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. TEN AFSCHEID. .«•"UJl, Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. Met dit nummer rust op ons weder om de taak, een afscheidswoord tot de lezers - te rich ten. Voorop stellen wij een hartelijk woord van dank tot de gasten, die Bergen trouw zijn gebleven en wij spreken den wensch uit, dat zij, die hier voor het eerst verbleven, daarin aanleiding hebben gevonden, weer te keeren. Met groote voldoe ning vernamen wij reeds van verschil lende gasten, dat zij plannen hebben gemaakt om den volgenden zomer weer naar ons geliefd vacan- tie-oord te komen. In den tijd, waarin de rustelooze mensch voortjaagt over de aarde, zegt dit meer dan dit vroeger het geval was, .toen tal van faniilies regelmatig hun vacantie in dezelfde streek door brachten, omdat zij vertrouwd waren geworden met de vaste bewoners. De Badbode. De leiding van de Badbode is ons in het jubi leumjaar bizonder lief geweest. Meer dan ooit hebben wij ervaren, dat zoowel de inwoners als de gasten het blad waardeeren. Dit kwam in de stij ging van het abonnementental en in de losse num mer-verkoop tot uiting. Wij schrijven dit voor een groot deel toe aan de medewerking, die wij voor de redactioneele verzorging van het blad, vooral van collega s, mochten ondervinden. Van verschil lende personen uit onderscheidene plaatsen des lands mochten wij waardeering ondervinden voor het jubileum-nummer en van harte brengen wij in het laatste nummer van het jubileumjaar nog eens een woord van dank aan allen, die daaraan hebben medegewerkt. Het is ons bekend, dat dit nummer in wijden kring in den lande een krachtige propa ganda-factor voor ons vacantie-oord is geweest. De rechtvaardigheid vordert, dat wij onzen dank -uitspreken aan den drukker, die door de uitste kende technische verzorging daartoe niet het minst heeft bijgedragen. Naast een woord van dank aan de verschillende regelmatige en onregelmatige me dewerkers willen wij ditmaal een bizonder woord van dank richten tot die collega's, die erin slaag den, ons voor alle nummers van de Badbode een interessante bijdrage te verstrekken. Velen hebben gegrepen naar de pittige limmerikken van den heer Adema, de zonderlinge interviews van Frans Otten en de soms ietwat vreemde dagboeken van Hansen. Ook de bijdragen van den heer Ten Brug- gencate en Mejuffrouw Heemskerk Veeckens trok ken belangstelling. Den heer Daalder, die zich con centreerde op het rijke gebied van het vogelleven en al jaren zijn wekelijksche bijdrage verstrekt, was ook ditmaal actueel; Door den arbeid van allen is de 25ste jaargang van de Badbode er eene geworden, die er zijn mag en, wij hopen, dat het ons gegeven mag zijn, tot heil van Bergen en zijn bevolking voort te gaan. Hoe was het afgeloopen seizoen? Bij de beantwoording van deze vraag dienen wij voorop te stellen, dat onze gemeente in vergelij king met andere plaatsen alle reden heeft tot te vredenheid. Wie als wij regelmatig de cijfers over het aantal gasten, dat in andere badplaatsen ver bleef, heeft bestudeerd, zal dit onmiddellijk be amen. Ook 1934 heeft bewezen, dat vacantie-door- brengend Nederland gaarne naar Bergen komt. Dit neemt niet weg, dat allerminst van een gunstig jaar kan worden gesproken. Voor de hotels en pensions was 1934 belangrijk ongunstiger dan 1933, dat ook al geen gelukkig jaar was. 1933 mocht zich in een bizonder gunstige Augustus maand verheugen, hetgeen van 1934 niet gezegd kan worden. Dit jaar begon al met ongunstig weer op de Pinksterdagen, terwijl het weer op tal van Zondagen in het seizoen niet was, wat het moest zijn. Dit is dan ook wel de grootste oorzaak, waar om ondanks het toenemend dagtoerisme het sei zoen 1934 voor de café-restaurants slechter resul taten bracht dan in 1933. De invloed van het weer op het terrasbezoek spreekt wel sterk uit het feit, dat de terrasontvangsten van een zaak aan zee het derde deel bedroegen van het vorig jaar. Voor de hotel-pensions waren de uitkomsten al evenmin gunstig. Vooral de voornaamste hebben, laag geschat, stellig 30 pet. minder ontvangen dan het vorige jaar. Opmerkelijk is, dat er dit jaar veel meer families in gemeubileerde huizen verbleven dan in 1933. Zij compenseerden het minder aantal dagverblijven in de hotel-pensions, waardoor de omzet voor de bakkers, de slagers en de kruideniers in doorsnee niet geringer is geweest. Eén bakker deelde ons mede, dat zijn omzet grooter was dan ooit en dat hij op den drukken Zaterdag in Augustus 16 ka baaltje meel had verwerkt, waardoor zijn record nog met 3 baaltjes werd geslagen. De banketbak kers hebben belangrijk minder omgezet dan het vorige jaar. Dit wijst op crisis-invloeden, aangezien bij minder gunstig weer de banketbakkers als regel een hooger omzet waarnemen. Voor het room-ijs is het weer ook niet gunstig geweest. Naar schatting werd er in dit artikel 20 pet. minder omgezet. Als een teeken van den tijd kan gemeld worden, dat de afname van ijs wafels van 5 cent belangrijk steeg, terwijl die van 10 cent sterk verminderde. Hoewel over het geheel de afname van zuivel producten gelijk bleef, kan het toch teekenend ge noemd worden, dat de afname van slagroom be duidend minder was. Ook dit wijst er op, dat de menschen in alles wat naar luxe zweemt, moesten verminderen. De omzet bij de slagers is in doorsnee ongeveer gelijk gebleven. Bij één slager, die veel hotel pensions bedient, was hij 10 pet. minder. Een an dere slager had door uitbreiding van zijn zaak zijn omzet kunnen handhaven, doch daarvoor in het geheel veel meer handelingen moeten verrichten, omdat de aankoopen gemiddeld gedaald waren. Een slager, die bizonder veel op zichzelf wonende families bedient, deelde ons mede, dat zijn omzet cijfer niet gedaald was. Ook dit wijst erop, dat er dit jaar meer gasten, die gemeubileerd huurden, in Bergen verbleven dan dit het vorig jaar het geval was. Dat het weer nu niet bepaald bij uitstek zomer- achtig geweest is, kan men ook concludeeren uit het feit, dat het aantal strandbaden ongeveer 10 a 15 pet. lager was dan het vorig jaar. Ook de verlaagde bier- en limonade-afzet, onge veer 15 pet., wijst hierop. In de kruidenierszaken is de verkoop gelijk ge bleven aan die van het vorige jaar. Dit is te dan ken aan het feit, dat het aantal in Bergen vertoe vende gasten iets grooter is geweest. Geconsta teerd werd dat het publiek prijs stelt op goede kwaliteit. De omzet in luxe artikelen daalde echter ook in deze zaken. Een van de kruideniers deed de minder prettige ervaring op, dat drie families, die gemeubileerd gehuurd hadden, vertrokken waren, zonder hun rekening te hebben voldaan. Toen hif zich in Amsterdam aan de bij de verhuurders op gegeven adressen vervoegde, moest hij ervaren, dat dit gefingeerde adressen waren. Dat de behoefte om des zomers naar buiten te gaan, in steeds breedere kringen der bevolking wordt gevoeld, blijkt wel uit het feit, dat een ver huurder, wien het opgevallen was, dat de familie, die huurde, niets van den slager bestelde, na het Vertrék der familie de leege vleeschblikjes van de crisis-rundvee-centrale vond. De cijfers. In totaal verbleven er in Bergen en Bergen aan Zee 1369 gasten meer gedurende een week dan in 1933. Gedurende het geheele seizoen verbleven er 37269 personen één week in de gemeente tegen 35900 in 1933, 33500 in 1932, en 34800 in 1931. Ge middeld verbleven er dus gedurende 13 weken per week in de gemeente in 1934, 2869; in 1933, 2761; in 1932, 2423; in 1931, 2680. In Juni vertoefden er in de gemeente voor den duur van één week in 1932, 5486 gasten; in 1933, 6199; in 1934, 6109. In Juli 1932, 12075; 1933, 12490 en 1934, 12925. Gemid deld verbleven er per week in Juni 1932, 1097 gas^ ten; in Juni 1933, 1239; Juni 1934, 1222. In Juli 1932, 3019; Juli 1933, 3123; Juli 1934, 3231. In Augustus bedroeg het gemiddeld aantal gas ten per week in 1932, 3853; 1933, 4236 en in 1934, 4509. Het hoogste aantal gasten dat gelijktijdig in Bergen aanwezig was, verbleef hier in de eerste week van Augustus van dit jaar en bedroeg 5110. De gemeente telt 6300 zielen, zoodat er in den druksten tijd nagenoeg van een verdubbeling der bevolking kan worden gesproken. Het aantal gasten steeds stijgende. Wanneer men de cijfers beziet, dan moet men concludeeren, dat het aantal personen, dat zijn vacantie in Bergen doorbrengt, steeds stijgende is. Aangenomen kail worden, dat door de tijdsomstan digheden dit grooter aantal collectief een kleiner bedrag besteed heeft dan het kleinere getal in gunstiger jaren besteedde. Het is ons bekend, dat vele gasten zich hebben moeten behelpen met een verblijf in daarvoor niet berekende woningen. De vraag is daardoor gere zen, of het niet noodzakelijk is, bepalingen in het leven te roepen, waarin de eischen worden vast gelegd, waaraan woningen moeten voldoen om daarin pension te mogen houden. Het is inderdaad waar, dat in tal van woningen een grooter aantal personen vertoefde dan hygiënisch verantwoord kan worden geacht, om maar te zwijgen van de meer dan bekrompen zomerwoningen, waarin vele gezinnen verbleven. Het is echter evenzeer waar, dat door de daar door verkregen inkomsten in tal van gezinnen, op ander gebied, een verruiming ontstond, die ten zeerste noodig is. Bovendien zien wij hierin een crisis-verschijnsel, dat internationaal kan worden genoemd. In het buitenland is men er, in navolging van de jeugdherbergen, reeds toe overgegaan, gelegenhe den in het leven te roepen, waarin ouderen tegen geringe betaling, in groote ruimten op z.g.n. ma- trassenlagers, nachtverblijf kunnen bekomen. Wan neer de economische omstandigheden beter wor den, dan zal men vanzelf de eischen wel hooger stellen. Wij zien in al deze verschijnselen slechts het bewijs, dat steeds grooter groepen stedelingen den drang in zich gevoelen om in de zomermaanden de steden te ontvluchten en naar buiten te trek ken. In steeds breeder kringen dringt het door, dat het goed is voor den mensch, somwijlen te gaan luisteren naar wat grootsch is in de natuur om daar indrukken te ontvangen, zóó machtig, dat de zorgen van het alledaagsche leven er door worden

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 1