„DUINVER MAAK" De bel voor de laatste ronde. HOOG EN LAAG WATER KAAS MARKT LUNCH of KOFFIETAFEL VALK's Lunchroom CAFÉ-RESTAURANT GROOTE KINDERSPEELTUIN. te Bergen aan Zee. 1934. (in zomertijd). AUG. Datum Hoog water: Laag water: 25 4.14 16.41 0.47 13.13 26 4.56 17.23 1.36 13.56 27 5.37 18.06 2.20 14.37 28 6.20 18.44 3.03 15.16 29 7.02 19.27 3.40 15.53 30 7.45 20.07 4.20 16.32 31 8.28 20.55 5.— 17.12 I BEZOEKT DE te ALKMAAR. GEBRUIKT UW in KAASMARKT, tegenover Bureau V.V.V. Onze zaal is Vernieuwd - Vergroot - Verfraaid. Mooi gelegen aan den voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS Concerten Openlucht-Dancing door eerste klas Orkest. RUIM PARKEERTERREIN. vervaagd en overstemd wordt, wat klein is en onbeteekenend. De zee en de stormwind kan, voor wie luistert, geven, dat de menschengedachten door de natuur worden beheerscht. In de natuur wordt de mensch gesterkt in den moeilijken strijd van het alledaagsche leven. De natuurvrienden weten, welk een machtige invloed er uitgaat van de donkere voortjagende wolken boven de golven de watervlakte. Zij geraken in bewondering voor de wit-omrande golven, die in schuimblaasjes als paarlen op het strand vloeien. De natuurvriend heeft de Hollandsche luchten lief. Hij komt onder de bekoring van de prachtige herfsttinten, die hun kleurenpracht toonen in het Berger bosch en den begroeiden duinrand. Een zomervacantie met de tintelende zonne warmte op het strand en de blij spelende kinderen is mooi, maar ook een herfstvacantie heeft haar bizondere bekoring. Het begroeide duin toont zich dan weer geheel anders aan ons oog en steeds weer wordt men in staat gesteld, nieuwe schoon heden te aanschouwen. Wij hopen, dat vele gasten hier zullen blijven en naar Bergen zullen komen om van een herfst vacantie te genieten. De vertrekkende gasten roepen wij een „tot weerziens" toe. V O O R B IJ. Zij zijn voorbij, de onbezorgde dagen; Het dag'lijksch werk eischt weer den vollen man, Die nu aan zee weer werkkracht heeft gevonden En nu weer frisch zijn taak verrichten kan! De zee van Bergen heeft hem rust gegeven; En Bergens bosch deed wond'ren voor den mensch. Zij beiden gaven licht en lucht eri leven! Vervulden steeds opnieuw weer eiken wensch>.. 'tWas baden, lui'ren, nieuwe kracht vergaren; 'tWas heerlijk niets-doen, innerlijke vreê; Dat alles schonk U Bergen's kust en duinen; Dat alles schonk vooral de trouwe zee! En nu aan 't werk! Het leven stelt zijn eischen! De kop omhoog! Durft steeds het Leven aan! En mocht het weer vacantie voor U worden: Dan kunt gij 't beste weer naar Bergen gaan! Met een harden klap liet ik den klopper vallen op de ijzeren plaat welke in het midden op de huisdeur genageld was. Wijd opende zich de toegang tot het Alhambra, de redactioneele burcht van de „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode". Op den drempel stond groot en forsch de burchtheer, een trek van blij herkennen op zijn goedig rond gelaat. „Ha jij ook!" bulderde hij. „Nu zijn we compleet" en met een jovialen armzwaai noodde hij tot bin nentreden. Uit de kamer rechts van de deur klonk een helsch lawaai en boven dit rumoer uit een schelle jongensstem die zonder ophouden schreeuwde; „Vooruit dan lui; de bel voor de laatste ronde!" Even aarzelde ik, toen duwde de gastheer de deur wijd open en stond ik voor de barre werkelijkheid. De kamer was vol menschen, die allemaal door elkaar praatten; d'r was geen touw aan vast te knoopen en telkens weer dreunde in m'n ooren de schelle stem die zonder ophouden de laatste ronde aankondigde. Op de divan ontdekte ik tenslotte de burcht vrouw, die me wenkte. Haar prettig gezicht, met de van levensblijheid en levensmoed tintelende oogen leek mij iets onwezenlijks bij het aanschou wen van de verhitte, opgewonden gezichten, die mij uit een dikke blauwe wolk spookachtig tegen- grijnsden. Ik zocht er m'n toevlucht en zij noodde mij gast vrij naast haar plaats te nemen. Twee trillende kattenlijfjes zochten bescherming in de plooien van haar kleed. „De jeugd moet uitvieren", merkte ze zacht verontschuldigend op. Rondom mij kijkend zag ik zoowaar de gansche redactiestaf om den chef geschaard. Daar was allereerst de jolige Dagboekschrijver gezeten, die met een verrukt gezicht z'n vlieg gadesloeg die ronde na ronde op het voor hem op tafel staande aschbakje aflegde. De vlieg tolde met haar glazig- doorzichtige vleugels in het licht van een late zon nestraal, welke juist nog het bakje bereikt had. Op het puntje van de tafel zat een spreeuw blij te kwetteren. De poesjes keken er naar. „Eens komt de bel voor de laatste ronde"! klonk schel een stem uit één der kamerhoeken. Toen ik m'n hoofd omdraaide naar den kant waar het ge luid vandaan kwam, zag ik niemand, en verwon derd keek ik m'n gastvrouw aan. „Net doen of U niets hoort", zeide deze, en het leek me of haar anders zoo resolute stem onvast klonk. Een paar stoelen van Hns. verwijderd troonde Reporter temidden zijner geïnterviewde slachtof fers. Ik ontdekte naast vele manspersonen, het allerliefste meisje uit Overschie, dat Bergen, waar ze geboren en getogen was, niet vergeten kon. De allround donateur snuffelde ijverigin het adres boek op jacht naar nieuwe vereenigingen, waar hij zich mogelijk bij kon aansluiten. De gemeubileerde huizen-verhuurder keek nijdig vanwege de slechte tijden en mopperde met den pensiongast over het ongestadige weer en de koude avonden. Ook de organisator van het bloemencorso bleek min of meer ontevreden. Betoogde, dat hij dankbaar doch niet voldaan was. Het feest was schoon, alhoewel niet zoo schoon als 't vorige jaar, doch op de toe kenning der prijzen oefende hij een scherpe critiek, waarvoor hij door den chef op z'n vingers werd getikt. „Die menschen hebben naar eer en geweten geoordeeld", meende deze. „Best mogelijk", riep Re porter verontwaardigd uit en bleef koppig volhou den, dat ze zich leelijk hadden vergist. Rob uit de Wolkenkrabber staarde somber voor zich uit, voorspelde voor de toekomst een meer juiste beslissing; een beslissing welke de meening van het publiek zou zijn. „Bravo!" schalde de stem van den toehoorder op de publieke tribune. De stemming werd er intusschen niet beter op. Uit de kamer er naast klonk plots blij geschal van vroolijke meisjes-stemmen en verwonderd keek ik m'n gastvrouw aan. De meisjes van den Dagboekschrijver, legde deze mij uit. Allemaal jong goed. Wel aardig. Zag ik goed? Jawel hoor, daar ontdekte ik het lieftallige schepseltje van den dansvloer, van de duinwandeling en van den verlichtingsavond; voorts de beklagenswaardige minnares van den snooden schilder die gewild vroolijk deed, doch die ik erop betrapte, nu en dan met doffe staar-oogen „In's blaue hineim!" te staren. Gelijk had ze, want het was blauw van de rook. Hyacinten-geur drong m'n neus binnen en ik ontwaarde de uitgelaten Loekie. Plagend trok ze een leelijk gezicht tegen den Dagboekschrijver die deze onheusche behandeling allerminst had ver diend en dan ook rood werd van minnenijd. Zacht speelde de radio het fondant-zoete wijsje „With that certain thing" De Limmerikken-man voelde zich niet op z'n gemak geen omgeving om te dichten. De ware stemming ontbrak; de dichtader was uitgevloeid. „Je wordt melancholiek man", zeide de chef, „Heb ik al uit je laatste Limmerik gemerkt". „Helaas ja", zuchtte de dichter. „Het afscheid valt me zwaar". Stippeltje, stippeltje, stippeltje! „De bel voor de laatste ronde!" klonk hoonend de stem uit den hoek. Geheel afgezonderd van de anderen zat op een verborgen plaatsje achter een paar stoelen, meneer J. Daalder Dzn. Perdix-perdix, oftewel Pephuhn; oftewel dood gewoon de Patrijs, mompelde hij zacht voor zich heen. En wat is dit hier? O, de Anas-Boscas, in het gewone leven de wilde eend en daar zoowaar de Rallus aquaticus L.; een zeldzaam vreemde vogel met langen snavel, ook wel Waterral geheeten. De kenner bij uitnemendheid der Avifauna van Bergen en omstreken genoot, totdat ineens een schelle stem hem opschrikte. „De bel voor de laatste ronde!" „Ellendeling", gilde Reporter en rende de deur uit. Neergehurkt bij een koe zag ik hem zitten op het weiland; zijn allerlaatste slachtoffer voor een in terview. Die koe zeit boe mot je hooren, Zijn staart zit achter en z'n kop zit van voren. Die koe geeft ons melk Melk goed voor elk Op die wei werd onlangs een kalfje geboren. „Wat zei de koe?" vroeg de Dagboekschrijver. „Boe zei-d'ie en niks meer", was het antwoord. „Zie je wel", juichte de dichter, „uit is het, ook met die interviews van jou, al zijn ze nog zoo zon derling". „De bel voor de laatste ronde!" triompheerde de stem. „Waar is mijn Maggie?" fluisterde ik m'n gast vrouw in het oor. „Uit met Dirk van de Kruijenier, die had zijn uit gangsavond", was het verpletterende antwoord. „De bel voor de laatste ronde"! Toen heb ik gebruik makend van een oogen- blik stilte welke er na dit hoongelach viel, een stoel beklommen en eenige woorden gericht tot ons aller chef en z'n vriendelijke echtgenoote. Ik heb hem namens alle medewerkers dank ge zegd voor de gastvrijheid welke hij ons verleende in de kolommen van zijn lijfblad. Ik heb hem hulde gebracht voor de energie, waarmede hij ook weer dit seizoen heeft geijverd voor het schoone Bergen en voor de wijze waarop hij iedere week weer zijn blad had verzorgd, met als eenig doel de gasten aangename lectuur te verschaffen. Ik heb de gastvrouw gedankt voor de vriendelij ke gastvrijheid waarmede zij mij vreemdeling in Jeruzalem in haar huis heeft willen ontvan gen en ik deed haar deelen in de hulde welke ik m'n chef bracht, omdat ik wist, dat de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode ook haar blad is. Ik heb beiden na dit prachtig geslaagde jubi leum-jaar nog vele gelukkige seizoenen toege- wenscht. Ik heb mijn lezeressen en lezers bedankt voor De bel voor de laatste rondefinish hoeraweer de Badbode als eerste over de eindstreep. Afgeloopeniammer! Ineens danste alles wild om me heen; ik hoorde tallooze stemmen, waaruit zich eindelijk met veel moeite één stem los maakte: „De Badbode meneer; het laatste nummer van dit jaar alweer", wekte mij de postbode uit den droom. En er klonk iets van een snik in zijn stem. Br. BADTARIEF: a. Koetsenbad: 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0.55; abonnement 10 baden resp. 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand: plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito met handdoek en costuum 0.55. c. Zonnebad: voor 4 weken of korter: voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3.voor kinderen 2.50. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur, STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0.50 Abonnement voor 10 uur spelen n 4.00- Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1934 | | pagina 2