DE HAAN's Lees-Bibliotheek Nieuwsberichten. ONS POST-, TELEFOON- EN TELEGRAAFKANTOOR. Het Postkantoor is geopend van 813, van 1416.30 en van 1819.30 uur. Dit geldt zoowel voor het post, als voor het telegraaf- en telefoon kantoor. De aangeslotenen op het telefoonnet kunnen van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur informeeren. Dit geldt voor werkdagen, Zondags kunnen de I aangeslotenen van 13 tot 14 uur telefoneeren, ter wijl er Zondags van 11.20—12.20 gelegenheid wordt gegeven tot het afhalen van poststukken. Voor postwissels, kwitanties, rijksverzekerings bank, postcheque- en girodienst en postspaarbank is het kantoor geopend gedurende de geheele openstelling van het kantoor, doch niet na 15 uur. In de kiosk hoek Stationsstraat vindt men gele genheid om automatisch nacht en dag te telefo neeren. Men zorge er dan voor in het bezit van de noodige dubbeltjes te zijn. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat men bij de directie van de P. T. T. zich nog steeds op het standpunt stelt, dat het oirbaar is om in een sei zoenplaats als Bergen het kantoor des middags van 1 tot 2 uur en van half 5 tot 6 uur gesloten te houden. Vermoedelijk zal bij uitzondering alleen in Augustus het kantoor den geheelen dag worden opengesteld. Het wordt noodzakelijk dat onze volksvertegen woordiging de beheerders van dit monopolistische en winstgevende Staatsbedrijf eens duidelijk maakt, dat het bedrijf in de le plaats Staatsbedrijf is om de Nederlandsc'he bevolking cultureel te dienen en dat het, in een tijd waarin zooveel be voegde jonge menschen die snakken naar een werkkring, ongewenscht is om met het aanstellen van het personeel maar steeds te blijven bezui nigen. Het is gewoon absurd om de openstelling uit sluitend verband te doen houden met het totaal aantal te verrichten handelingen. Deze methode heeft ook tengevolge, dat het dienstdoende perso neel wordt afgejakkerd en het publiek in wrevel van den dienst gebruik maakt. Dat een uitgestrekte gemeente met een zoo druk vreemdelingenverkeer, telefonisch nog steeds van dag- en nachtverbinding is verstoken, is fei telijk iets ongehoords. Herhaaldelijk heeft het ge meentebestuur en de V. V. V. hierop gewezen. Eindelijk heeft de directie de automatiseering van het net in het uitzicht gesteld. De voorberei dende werkzaamheden zijn reeds ter hand geno men, zoodat aan het einde van 1936 verwacht mag worden dat dit euvel verholpen zal zijn. ONZE BURGEMEESTER. Onze burgemeester, Mr. H. D. A. van Reenen, die 16 April voor zijn 3e zesjarige ambtsperiode werd herbenoemd, zag zich in het begin van het jaar genoodzaakt om gezondheidsredenen met langdurig verlof te gaan. Enkele maanden heeft hij, onder specialisten behandeling, herstel van krachten in Zurich ge zocht en gevonden. Het verheugt ons te kunnen berichten, dat Mr. van Reenen met zijn echtge- noote voor een nakuur in Baden vertoeft en in zooverre hersteld is, dat hij met voldoening auto tochten in de omgeving van dat Kurort maakt. BERGER OMMEGANG. In de raadszaal hangt een oud schilderij, voor stellende de plechtige processie ter eere van het H. Sacrament van Mirakel van Bergen. De ge schiedenis en de overlevering leeren, dat tijdens den St. Elisabethsvloed de kerk van Petten werd verwoest en het tabernakel met het H. Altaar sacrament aanspoelde aan den Zakedijk (een ver bastering van Sacredijk of Sacrementsdijk) alhier. De overblijfselen werden naar de parochiekerk te Bergen overgebracht en jaarlijks had vanuit de Ruïnekerk een plechtige processie plaats naar de plek, waar het H. Sacrament was aangespoeld. Die processie ziet men op het oude schilderij afge beeld. In later jaren is deze devotie geheel in verval geraakt; de laatste jaren echter herleeft zij weer. Zoo houdt men thans elk jaar op den Zondag voor Pinksteren in de vroegte een stille ommegang langs denzelfden weg, waarlangs in vroeger jaren de plechtige processie trok. Deze ommegang wordt in alle stilte, zonder uiterlijk vertoon ge houden; ook wordt niet vooraf de groote trom geroerd, om de deelname zoo groot mogelijk te doen zijn. Het is alleen de devotie tot het H. Al taarsacrament, die door deze ommegang wordt levendig gehouden. Ook morgenochtend trekt om 4.50 uur deze stille omgang vanaf de Ruïne langs den ouden processieweg. Deze devote wandeling door de heerlijke natuur is tegen zessen geëindigd, waarna de deelnemers zich in de parochiekerk vereenigen, om de H. Mis bij te wonen. HET BALLET LILLY GREEN. In de laatste week van Juli zal in de „Rustende Jager" het bekende ballet Lilly Green een voor stelling geven. Wij komen hierop wel nader terug, doch vertrouwen er op, dat onze gasten blijk zul len geven, ook deze gelegenheid om in het sei zoenleven ter plaatse wat afleiding te brengen, te waardeeren. (ruim 5000 deelen) STATIONSSTRAAT. Werken van de beste Nederlandsche- en Buitenlandsche Schrijvers. GROOTE SORTEERING SOUVENIRS. FOTOARTIKELEN ONTWIKKELEN. AFDRUKKEN. I DE BADBODE KOMT! De Badbode komt! 't Wordt vacantie! Vandaar, dat ik thans in de krant zie Naar 't bericht van de Bildt: Gij krijgt thans, wat ge wilt: Een zomer met volle garantie! De Badbode komt! Wij gaan leven! Naar het bosch, strand of duin ons begeven! Naar ons Bergen aan Zee; Zeg, wie gaat met ons mee! 't Is vacantie! Wij leven! Wij leven! De molen van VERDWIJNT DE MOLEN VAN DEN SLUISPOLDER Een blik op bovenstaande kiek moet iedere be wonderaar van het Hollandsche landschap wel de overtuiging schenken, dat deze molen bij de Koe dijkervlotbrug uitstekend in het landschap past. Met groote voldoening maakten wij in 1929 dan ook melding van het feit, dat deze molen, die voor mechanische bemaling dreigde plaats te maken, dank zij de toepassing van het door de jury van de vereeniging' „De Hollandsche Molen" bekroon de systeem van het ingenieurs-bureau Erikson, waardoor het ook mogelijk is bij windstilte den vijzel door motorische kracht voort te bewegen, behouden bleef. Thans bedreigt de molen een ander gevaar. De primaire weg Alkmaarden Helder mist een rij wielpad. Vele wielrijders langs dezen weg zijn het slachtoffer geworden van het toenemend automo bilisme. Het Rijk heeft de noodzakelijkheid inge zien om langs den weg een rijwielpad aan te leg gen. De benoodigde gronden zijn hiervoor aange kocht en blijkens de mededeeling van B. en W. in de gistermiddag gehouden raadsvergadering, zal de uitloop van den Koogendijk 60 M. noordelijker worden verlegd. De brugwachterswoningen bij de Koedijkervlotbrug zullen worden afgebroken, doch ditzelfde gevaar bedreigt ook de mooie molen. Met het bestuur van den Sluispolder is hierover reeds overeenstemming verkregen. Nu zijn wij niet zoo dwaas, dat wij van oordeel zijn, dat terwille van een stukje landschapschoon het streven pm de menschenlevens voor het ge vaarlijker wordende verkeert te sparen, behoort te stranden. Wel zijn wij van oordeel, dat het be houd van het landschapschoon rechtvaardigt om een rijwielpad enkele meters te verleggen. Een kijkje ter plaatse schonk ons de overtuiging, dat de mogelökheid bestaat om de molen te behouden, wanneer men ter plaatse het rijwielpad ten zuiden van de trambaan legt. Dit heeft wel het nadeel, dat dan de trambaan in plaats van eenmaal twee maal gepasseerd moet worden, doch wij zijn van oordeel, dat het niet lang meer zal duren of ook de lijn AlkmaarWarmenhuizen zal zijn natuur lijken dood sterven en dan is dit bezwaar opgelost, waarom wij deze oplossing gaarne in overweging geven aan den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, ir. Kraaijenhof, dien wij overigens gaarne een woord van lof brengen voor zijn voortvarend heid om den gevaarlijken Rijksweg wat minder ge vaarlijk te maken. DE BERGER KUNSTENAARSKRING. De eigenaar van de lunchroom „De Berger Kring", de heer de Vries, die op keurige wijze het mooie pand met de pilaren bij de Ruïne, waarin het vorig jaar helaas een groentehal was geves tigd, tot een café-restaurant heeft ingerichte, heeft het vroegere kunstzaaltje in het pand ter beschik king van de Berger Kunstenaarsvereeniging ge steld. Men vindt er werken van de leden Charly Toorop, A. Colnot, D. H. W. Filarski, Frans Huis mans, F. Kamstra en Koos Stikvoort geëxposeerd. Ook in de zaak, die een gedistingeerd aanzien heeft, hangen van deze kunstenaars verschillende doeken. den Sluispolder. BERGEN'S HARMONIE. Op het tijdens de Flora te Heemstede gehouden Muziekconcours behaalde Bergen's Harmonie in de afdeeling „uitmuntendheid" den eersten prijs. Voorwaar een succes voor ons wakker muziek corps, en zijn uitnemenden directeur, den heer J. Pranger. ALKMAARSCHE MOTORRACES. Zondagmiddag draait Alkmaar! Dat beteekent, dat Zondag den geheelen dag Alkmaar het centrum zal zijn van alles, wat motor rijdt. Eenige duizenden zullen dien dag naar Alk maar komen en zij zullen op het Sportpark getuige kunnen zijn van spannende wedstrijden. Niet minder dan ruim 40 renners zullen Zondag middag tegen elkaar uitkomen en daaronder zijn de allerbeste van Nederland. Bovendien start het bekende Duitsche groepje met Buttler aan het hoofd en de groote Buttler geeft de onzen revanche. Waar Alkmaar tenslotte een week geleden haar 15de motorjaar is ingegaan, heeft men nog een aparten lustrumwedstrijd ingelascht, die een ver rassend karakter zal dragen. De wedstrijden beginnen om precies half twee. De baan is in prachtige conditie, de tribunes bie den overal een volledigen kijk op het strijdveld en tenslotte zorgen luidsprekers voor een voortdu rend contact tusschen renners en publiek! GRAPJES. Marie: Zeg Jans, hoe bevalt jou je nieuwe mevrouw? Jans: Niet bijzonder! Ze laat meer te wen- schen over dan te eten! Schriftvervalscher: De zaken gaan slecht. Ik heb twee maanden besteed om de handteekening van dien ouden rijken bankier te leeren namaken en nu gaat hij failliet, Wat ben je laat terug van de voetbalmatch? 'tWas zoo mistig, dat we een uur lang ge speeld hebben zonder te merken, dat de bal weg was. In de school verklaarde de meester bij de les in de aardrijkskunde, dat de wilde negerstammen in midden Afrika volkomen vrij leefden en ook geen belasting behoefden te betalen. Toen hief een der leerlingen zijn vinger op en vroeg: „Als zij geen belasting behoeven te betalen,, waarom zijn ze dan zoo wild?"

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 4