LENTE. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE", Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzeliden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. TARIEF ZEEBADEN. lBad met volledig costuum en handdoek 0,55 1 Bad alleen met handdoek0.35 1 Bad zonder costuum en handdoek 0.25 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.35 1 Kinderbad alleen met handdoek0.25 1 Kinderbad zonder costuum en handdoek 0.15 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.25 10 Baden alleen met handdoek3.25 10 Baden zonder costuum en handdoek 2.25 10 Kinderbaden met volledig ocstuum en handdoek 3.25 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.25 10 Kinderbaden zonder costuum en hand doek 1.25 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen1600 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.25, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard een volledige verbandstrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND. Het tentenstrand bevindt zich ten noorden van den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Voorwaarden en condities voor het plaatsen van goederen op het tentenstrand te Bergen aan Zee. 1. dat de goederen, welke op het tentenstrand worden verhuurd, uitsluitend op dit strand overeenkomstig hunne bestemming en aanwij zing van het dienstdoend personeel gebezigd mogen worden en bij niet naleving hiervan de goederen onmiddellijk weder ter beschikking der Maatschappij zullen staan, terwijl de huur ders aansprakelijk zijn voor alle schade die de verhuurde goederen anders dan in de berg plaats mochten beloopen; 2. dat de tenten en andere in bewaring te geven goederen zoodanig zullen moeten zijn samen gevouwen en gebonden, als het dienstdoende personeel zal noodig achten, ten behoeve van het opbergen; 3. dat alle nummers welke ter bevestiging aan tenten worden verstrekt, eigendom der Maat schappij blijven, terwijl hiervoor een statiegeld van fper stuk verschuldigd is; dat waar dergelijke nummers verstrekt wor den, deze aan de tenten bevestigd moeten blij ven zoolang deze op het strand staan; 4. dat de verstrekte kaarten niet voor overdracht geldig zijn en steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond moeten worden; 5. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen beloopen in verband met diefstal, brand, storm of bederf; 6. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade ontstaan in verband met fraude ge pleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten; 7. dat de vergunning om tenten, stoelen en derge- lijken op het tentenstrand te plaatsen uitslui tend geldig zijn van des vóórmiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur, buiten welke uren geen goederen in bewaring kunnen worden gegeven of teruggevraagd. Plaatsen van een eigen tent per dag 0.50 Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur0.50 Plaatsen en opbergen van een tent per week of korter3.00 Plaatsen en opbergen van een tent per maand of korter10.00 Plaatsen en opbergen van een ligstoel per week of korte 0.25 Opbergen van kisten enz. naar grootte, minstens 0.25 of veelvouden ervan. Huur van een tent per dag 1.50 Huur van een tent per week of korter 6.00 Huur van een tent per maand of korter 22.50 Huur van een ligstoel per dag of korter 0.25 Huur van een ligstoel per 2 uur of korter 0.15 Huur van een ligstoel per week of korter 1. Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeperkt baden onder toezicht van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moeten worden. Alle tenten moeten des namiddags om 8 uur ge heel ontruimd zijn. Het is echter niet geoorloofd andere personen, niet tot het gezin behoorende, uit de eigen of ge huurde tenten te laten baden. Het gezin mag uit ten hoogste 6 personen bestaan. Tevens is er gelegenheid tot het nemen van gewone baden volgens tarief als bij zeebaden vermeld. DE BADDIRECTIE. De molen van den Sluispolder. Het eerste nummer van de 26e jaargang van de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode opent het seizoen nu niet met uitsluitend vreugde verwek kende berichten. „Verdwijnt de molen van den sluispolder?" is het alarmeerend opschrift boven een artikel van de redactie, dat bij elke minnaar van het landschapschoon oogenblikkelijk na lezing een ge voel van wrevel doet ontstaan. En wel omdat blijkbaar ergens op een ingenieursbureau iemand heeft uitgemaakt dat niet alleen de Bergenaren, maar ook elke minnaar van ons natuurschoon het nu voortaan maar zonder deze „voorpost" van het Bergensche landschap zal moeten doen. Deze baken, die elke bezoeker van Bergen kent, die elke reiziger in het trammetje met vreugde be groet, omdat hij als 't ware het beginpunt is van het schoon dat Bergen biedt, zou dus ten doode opgeschreven zijn? En dit op 't moment dat men gelden inzamelt om de Schoorlsche molen te behouden. Is dit noodzaak vraagt men, meedoogenlooze noodzaak, of slechts een uiting van gemakzucht, omdat het ongevoelige technische ingenieurspot lood ergens op een kaart een rechte lijn getrokken heeft, dwars door onze molen, die dan maar ge offerd moet worden? Onze groot- en overgrootvaders waren de van dalen die ons, het nageslacht, zonder noodzaak van veel architectonische schoonheid beroofd hebben, en nog veel meer zouden misdreven heb ben, wanneer niet enkele flinke mannen den moed gehad hadden zich daar tegen te verzetten. Hebben ze niet prachtige stadspoorten afgebroken, gelukkig in een museum opgeborgen, die nu weer op hun plaats en in hun oude glorie hersteld zul len worden. En nu, onze kinderen en kleinkinderen zullen die niet met schande eens van ons spreken, om dat wij hun van hun landelijke schoonheid zullen beroofd hebben. Wij hebben als jongen dien molenaar van „Sans Souci" bewonderd, die als enkeling zijn „Molen" dorst te verdedigen. Zullen wij „ouderen" nu, wij Bergenaren, kunstenaars en natuurliefhebbers ons zoo maar onze molen laten ontfutselen? Wanneer „noodzaak" het gebiedt zou het een dwaasheid zijn zich te verzetten, maar we hebben in Bergen technisch en esthetisch knappe mannen genoeg die kunnen uitmaken dat een andere oplossing mogelijk is. Dit alles is een zaak waartegen ons Gemeente bestuur, de V. V. V. van Bergen, de kunstenaars, de Ver. de Hollandsche Molen en verder ieder die in ons land voor landschapschoon voelt zich een drachtelijk en met kracht zullen moeten verzetten, totdat zal uitgemaakt zijn dat geen andere oplos sing te vinden is. Tot zoo lang met man en macht onze molen tegen deze aanranding verdedigen, omdat schoon heid een levensbehoefte is voor ieder, en omdat dit landschapschoon ook een levensbehoeft voor Bergen is. JAN PONSTIJN. Bergen, huis Vincent van Goch. (Wij verheugen ons er over, dat de bewonderaars van ons landschapschoon wrevelig werden ge stemd, toen zij in het vorig nummer lazen over het gevaar dat de molen van den Sluispolder be dreigde. Wij gaven daarom gaarne plaatsing aan het bovenstaande van een onzer Berger kunstenaars. Diens veronderstelling, dat een ingenieur slechts een mensch is, die met het domme potlood werkt, is er in dit geval geheel naast. Dat onze hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, baron Kraaijen- hof te Alkmaar, iemand is met aesthetisch gevoel, bewijst wel de verkeersoplossing die hij te Heiloo in de omgeving van het landgoed Neijenburg wist te brengen. Wij staan op het standpunt, dat terwille van het behoud van een stukje landschapschoon, nood zakelijke verbeteringen ter bevordering van de veiligheid van het verkeer, niet achterwege mogen blijven. Wel zijn wij van oordeel, dat, zoo mogelijk, die verbeteringen met behoud van het landschap schoon tot stand moeten worden gebracht en op grond van deze overweging deden wij een beroep op den hoofdingenieur, omdat wij, ondanks de tegenspraak van B. en W. in den Raad van Bergen, van oordeel zijn dat er een andere oplossing kan worden gevonden. Wij betreuren het daarom, dat B. en W, het verzoek van den heer Zeiler, om pogingen in het werk te stellen de molen te behouden, afwezen, omdat het polderbestuur tot opruiming besloot en hieraan niets te doen is. Hieraan is wel wat te doen, omdat een dergelijk besluit de goedkeuring van Ged. Staten behoeft en dit college in dergelijke gevallen het advies in wint van de vereeniging „De Hollandsche Molen". Deze vereeniging, die zich reeds eerder voor den molen ten behoeve van de plaatsing van het be malingssysteem Erikson offers getroostte, zal zich zeker niet met de verwijdering van den molen kunnen vereenigen. In dit opzicht gewerd ons actief raadslid, de heer Voute, reeds geruststel lende mededeelingen van den voorzitter van „De Hollandsche Molen", Mr. van Tienhoven, Inmiddels hadden wij een onderhoud met ir. Kraaijenhof, die verzekerde, dat hij ons standpunt volkomen deelde. De heer Kraaijenhof verzekerde, dat de door ons aan de hand gedane oplossing ook reeds was bekeken, doch dat die oplossing weer andere moeilijkheden met zich brengt. Wij verzekerden namens het bestuur van de V. V. V. dat elke oplossing ons lief was, mits de molen maar behouden bleef. Ir. Kraaijenhof zeide, dat hij zich ook reeds over de kwestie met Mr. van Tienhoven in verbinding had gesteld en de zaak staat thans zoo, dat zoo het maar eenigszins kan, de molen behouden blijft. In ieder geval verdwijnt de molen niet zonder dat de vereeniging „De Hol landsche Molen" daarover haar licht heeft laten schijnen. Redactie). De wisseling van jaargetijden, het eeuwig durend proces van opbloei en weer verdorren, ach, het gaat zoo automatisch, het vloeit zoo in elkaar over en zelden toch staan we stil bij de verandering van winter in lente, van lente in zomer. En toch tóch heeft elk seizoen zijn onuitspre kelijke bekoring, telkens weer ben ik verrukt over de wisselende schoonheid in de natuur. Ik houd van den zomer om de enkele heete zon nige dagen als de warme lucht te trillen staat over het wondere polderlandschap en er één zoemkoor is van millioenen insecten en vooral ook om de lauwe nachten, zwaar van de geuren van onze eigen aarde, van den zwarten grond. De zomer is ook om blij te zijn, wanneer de re gen zoo suizelt op de volwassen blaren. Maar komt de herfst, dan denk ik: zij toch is de mooiste aller seizoenen, om de betooverde zon nestralen door het bruinend gebladerte, om de groote rust, die dan is ingetreden na een zwoel- drukken zomer. Dan zijn de nachten koud als de dennen ruischen bij een frisschen zeewind onder diep-zwarten hemel. Zoo hebben de boomen geruischt duizenden en duizenden jaren geleden en zoo zullen ze nog rui schen over duizend jaar. En wij, wij leven onze vijftig, zestig, zeventig jaartjes, wij maken elkaar het leven zwaar, wij bedenken de liederlijkste manieren om ons eenige leven misschien te beëindigen met gas of staal. Maar dan nóg liggen altijd wijd-gestrekt onder den oneindigen hemel de bosschen en onveranderlijk blijven de boomen zich opwaarts rekken. Ik houd ook van den winter met zijn scheme rend-grijze dagen, als een grauwe damp tusschen de zwarte dennenstammen hangt. Of als op wilde, stormachtige dagen de wind de haren om je hoofd doet waaien. Dan verlang je naar je eigen rustige, warme kamer. Doch nü is 't lente en daarom vind ik thans de lente het mooist. Wel hebben we nog koude dagen en nachten, op 't oogenblik dat ik dit schrijf, maar de uitbotting van alle leven is begonnen en zal door die koude niet veel worden belemmerd. Alle boomen en struiken zijn nu uitgeloopen. Tegen het blauw zwarte dennenbosch staat het lichte groen der berkjes en daar tusschen door het heel lichte, bijna geelachtige blad van een beuk. Zoo is de lente. Een samentrekking van alle levenskrachten. De groote vreugde van de lente is en blijft door alle eeuwen heen de herleving, als het ware de wederopstanding van het licht. Het bemerken, dat de natuur ons niet langer uitstoot, maar ons opnemen wil in het kloppende leven, in het groote onmenschelijke werk, dat elk jaar ver richt wordt, het veranderen van zwart in groen. Alle levenskrachten zijn saamgetrokken, wij allen zien in gespannen verwachting uit naar de verwar mende zonnestralen van den zomer, die ongetwij feld zullen moeten komen, omdat de natuurwet onveranderlijk is. HNS. GRAPJES. En dokter als ik nu geen bier meer drink Dat had U vroeger moeten doen, nu is 't te laat. Den hemel zij dank, gelukkig! Hoe zijn toch de beide dochters van meneer Tip? Wel, de oudste is verschrikkelijk eenvoudig en de jongste is eenvoudig verschrikkelijk. Zeg, Hans, zal je ook nog van me houden als mijn slanke lijn verdwenen is? Dat hebben wij niet afgesproken. Ik beloofde van je te houden in lief en leed, maar nietdoor dik en dun.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 10