Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode BERGEN AAN ZEE. Voor de Badgasten Zes-en-twintigste jaargang. No. 2. Zaterdag 8 Juni 1935. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. DE BADBODE" PINKSTEREN. INFORMATIE-BUREAU Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. 77 is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo, in den boekhandel van dén heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen, (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASÖROEK te Bergen aan Zee. Het Pinksterfeest is wel van heel ouden oor sprong. Veilig kan worden aangenomen, dat de alleroudste feesten, zeden en gebruiken die thans verbleeken en onbegrepen, louter als traditie in volksvermaken voortleven, in wezen religieuse natuurfeesten zijn. Aangezien de heidenen niet op éénmaal vrome Christenen werden, nam de Ka tholieke kerk met wijs beleid, in den tijd van Gregorius den Groote veel van het heidensch ritueel in de liturgie over. In zijn werk „Nederlandsche volkskunde" con stateert Prof. Dr. Jos. Schrijnen, dat ook thans nog volks-religie en cultuur-religie parallel gaan. Bij de Christenen werd in de 9de eeuw het Pink sterfeest, waaronder de Joden oorspronkelijk den geheelen tijd van zeven weken of 50 dagen na Paschen bedoelden, nog een volle week gevierd. Langzamerhand werd de tijd tot twee dagen inge krompen en in 1911 beperkte Pius X het feest tot In Noprd-Holland, vooral in de Zaanstreek en in Alkmaar, houdt men nog gaarne vast aan Pinkster drie. Bij de jeugd is de gewoonte, om den Zater dag vóór Pinkster „luilak" te vieren, nog niet verloren gegaan. Onze folklorist Van der Ven heeft in zijn be kende zomerfilm, die ook vóór enkele jaren in een bijeenkomst van de V. V. V., met een toelich ting van den folklorist, in Bergen werd vertoond, de gebruiken bij de luilak-viering in ons land vast- In een een dezer dagen verschenen werkje ge titeld „Van Nederlandsche luilakken", verschenen in de Libellen-serie, bespreekt de heer Van der Ven die gebruiken uitvoerig en met voldoening vertelt hij, hoe het vorig jaar, onder leiding van burgemeester K. ter Laan te Zaandam voor het eerst weer pogingen zijn gedaan om die viering, die ontaardt was in straatschenderij, weer in histo rische banen te leiden. In zijn standaardwerk „Neerlands volksleven" toont Van der Ven aan, hoe de Heidensche Mei feesten uitingen waren van verlangen naar den nieuwen oogst. In Twente heeft men het rond wandelen der Pinksterbruidjes nog in eere ge houden en in sommige plaatsen in Friesland ver siert men nog het laatst op het feest verschijnende meisje met bloemen en draagt men dit meisje rond als Pinksterbloem. Onbewust leeft het Pink sterfeest als Meifeest voort. In haar werkje „Bergen in Woord en Beeld" vertelt wijlen Mevr. van ReenenVölter, hoe de Berger jongens met Pinksteren op de boerderij bezoek brachten aan het meisje, waarmede zij met kermis uitsluitend hadden gedanst en hoe geen boer er over dacht, aan de jongelui voor het „Pinksterrijden" paard en kar te weigeren. Deze gewoonte is nog niet geheel verloren gegaan, al heeft de motor, de fiets en de auto in de wijze van uitgaan groote verandering gebracht. De boeren-jongelui in de omgeving van Alk maar trokken vroeger met hun karretjes naar Alkmaar en in de Harmonie, Diligentia, Het Wa pen van Heemskerk en andere gelegenheden ver maakten zij zich tot laat in den nacht met mu ziek en dans. Van Pinkster-twee op Pinkster-drie reden zij, de zweep en de manen van het paard vaak met bloemen versierd, naar Bergen en Schoorl om daar de Pinksterviering wat kalmer voort te zetten. In Alkmaar heeft men, door aan deze dansgele genheden de noodzakelijke verlenging van slui tingsuur te weigeren, deze traditie zoo ongeveer kapot gemaakt. De gewoonte heeft bij de jongelui echter stand gehouden, met het gevolg, dat het met Pinkster te Bergen en Schoorl drukker is ge worden dan ooit. Tweeden Pinksterdag kan men aan het einde van de Breelaan, in de omgeving van de uitspanning „Duinvermaak" a. h. w. over de hoofden van de Pinkstervierders loopen. Dit is ook het gevöl in de omgeving van de café's aldaar en in de Rustende Jager te Bergen, waar gele genheid gegeven wordt tot dansvermaak, is het dan zóó druk, dat het ten eenenmale onmogelijk zou zijn om de bepalingen die vóór een paar jaar in een wet op dansvergunningen is vastgelegd, na te leven. Ook in Café Hilbrand, waar mede dansmuziek gegeven wordt, heerscht dan een gezellige drukte. Duizenden stedelingen trekken overigens met Pinkster de natuur in. Aan het strand, in het bosch en in het duin vinden zij de zoo gezochte ontspanning en het valt alleen maar te betreuren, dat die duizenden nog niet allen tot het begrip zijn gekomen, dat de eerste wet voor het vertoe ven in de natuur is: de roos aan de rozenstruik té laten. De Pinksterdagen zijn voor de bloeiende Mei doorn en de bloeiende brem, alsmede voor de steile duinhellingen gevaarlijke dagen. Wij doen een beroep op de goedwillenden om door een is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor in de maanden Mei en Juni 2 maal per week en wel van 14 tot 16 uur te bezichtigen is, en in de maanden Juli en Augustus dage lijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 2—4 uur, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke". juist woord op den juisten tijd er toe bij te dra gen, dat vernieling wordt tegengegaan. Wij hebben de overtuiging dat vernieling in vele gevallen een gevolg is van onkunde. Juist voor het behoud van onze duinen is, het zoo noodzakelijk, dat men zich bij het betreden daarvan, houdt aan de paden. Het kost jaren, alvorens door helmbeplanting een duin voor verstuiving is vastgelegd. Beklimming van duinhellingen kan tengevolge hebben, dat er ver stuivingen ontstaan, die slechts door kostbaren ar beid kunnen worden tegengegaan. B;: eenig nadenken zal men moeten begrijpen, dat de eigenaren van het duingebied er tot schade van het algemeen toe kunnen overgaan, de betre ding van het natuurgebied te verbieden. Ook het roekeloos vuurtjes-stoken en het rooken in de zoo drooge duinen met het argeloos wegwerpen van eindjes sigaar en sigaret kan groote gevaren op leveren. De jongste duinbrand van de vorige week in de omgeving van het Zwanewater bij Callants- oog, waarbij eenige hectaren duingebied verwoest werden, moge hier tot waarschuwing strekken. Een goede Pinkster is een waardevolle inzet voor het zomerseizoen in Bergen. Vooral voor het bezoek aan zee hangt zeer veel af van de mede werking van het weer. Het vorige jaar was dit zeker niet gunstig. Voor onze zakenmenschen, die zich weer hebben opgemaakt om met Pinkster de duizenden dagjesmenschen te ontvangen, hopen wij, dat Pinkster 1935 voor wat het weer betreft, een goede Pinkster zal zijn. Wanneer dit het geval is, dan zal, daaraan twijfelen wij niet, ook ditmaal Bergen weer staan in het teeken van een druk vreemdelingenverkeer, want daarvoor behoort Bergen met zijn pittoresk dorpscentrum, het prachtige natuurreservaat, het heerlijke strand en het wijde polderland nu eenmaal tot een van de mooiste streken van ons vaderland. der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1