EERSTE BERGENSCHE BOEKHANDEL J. ROM EN Y Filiaal Bergen aan Zee: PASSER, Zeeweg. OUDE PRINSWEG 11. Ruime keuze Binnen- en Buitenl. lectuur. LEESBIBLIOTHEEK. De NIEUWSTE Boeken vindt U bij ons. a De avifauna van Bergen. ze dikwijls in laag opgaand hout. Dat deze vogels het bedrijvige leven der menschen niet mijden, blijkt wel daaruit, dat ze dikwijls hun nesten bou wen in de boomen van dichtbevolkte steden. Als nestmateriaal rooven ze dan ook gedurig kleine wollen kleedingstukken. De roek heeft ook een zwart pakje aan, doch is vooral kenbaar aan haar meerdere slankheid en ook aan de lange, rechte snavel. Dikwijls ziet men roeken met onbevederd aangezicht. Door het gedurig boren in den bodem naar wormen, enz. zijn de veeren om den snavel dan geheel afgesleten. In zeer groote troepen trek ken de roeken dikwijls in het gezelschap van Kraaien en Kauwen. Ook de Kauw of Torenkraai (Coloeus Mone- dula L.) kan onder de vrij onschuldige vogels ge rangschikt worden, 't Is maar een klein raafje en een aardige, vroolijke verschijning, vlug in haar bewegingen, en het mooie zwart en grijswit harer vederen trekt wel aan. Ook de korte snavel geldt als kenteeken. Haar nest vindt men op onder scheiden plaatsen, doch altijd hoog. Ongebruikte schoorsteenen, bouwvallen, holle boomen, enz. zijn haar de liefste plaatsen voor vermenigvuldiging. Ook de Ekster en de Gaai behooren tot de Kraaien; daarover evenwel later. J. DAALDER Dz. Kraaien (Raven). Wanneer men vertegenwoordigers uit de Raven- familie ontmoet, wordt men niet alleen aange trokken door de deftige houding dezer vogels, maar ook heeft men menigmaal gelegenheid hun moed te bewonderen, zoodat ze als ridderlijk kun nen gekwalificeerd worden. Bij de meeste soorten moeten we evenwel denken aan de roofridders, daar veel in hun nabijheid niet veilig is. Dikwijls reeds heeft men uitgeroepen: „de dood aan de kraaien!" omdat deze vogels zooveel schade aan richten in het jachtveld, en ook kuikens van kip pen en eenden rooven uit hoven en tuinen. Wanneer men zoo hoort van de euveldaden de zer vogels, zou men denken, dat ze tot de roof vogels behooren. Toch is dit niet het geval. Ze zijn zelfs gerangschikt onder de orde der zang vogels. Waar men dus meent alle zangvogels te moeten beschermen, daar zou men dat ook de raven moeten doen. Ja, wanneer men de bekken van raafachtige vogels bekijkt, ziet men wel, dat ze den roofvogelsnavels niet gelijk zijn. Ook mis sen ze de grijpklauwen van valken en sperwers. Maar moeielijk zal 't nog zijn uit te maken, wie de meeste kleine vogels vermoorden en eieren uit drinken, de echte roofvogels of de rechtbekkige roofridders. Laat ons het een en ander uit het leven der Corvidae meedeelen. Als hoofd der familie treedt eerst te voorschijn de Raaf (Corvus Corax L.). Gelukkig broedt deze vogel maar in enkele paren in ons land, en wel daar waar hooge boomen bij heidevelden of an dere eenzame vlakten voorkomen. Men behoeft niet te denken, daar eenige nesten te zullen aan treffen, want elk ravenpaar duldt geen soortge- nooten in zijn nabijheid. Zoo'n raaf is aanmerkelijk grooter dan de kraaivogels, daar zij een lengte van bijna 6 d.M. bereikt, 't Is een stoute en moedige vogel, die zelfs een mensch durft aanvallen, zoo deze zijn nest durft naderen. Men behoeft dan ook de kracht van deze vogel, die in de stevige, eenigszins haakvormige snavel een geducht wapen heeft, niet gering te schatten. Zelfs, als de vogel gewond is, durft hij zich nog hardnekkig verdedi gen. De houding van de raaf is steeds fier en hier om mocht hij bij de oude Scandinaviërs gelden als een zinnebeeld van moed. De Romeinen daaren tegen zagen in haar steeds een onheilsbode, wat stellig weer aan haar roofzuchtige aard moet toe geschreven worden. Mooi, glanzig zwart is het vederkleed van de raaf en vele groene en violette schakeeringen kan men er in opmerken. Het nest wordt gebouwd in de hooge boomtoppen. De 5 groote eieren zijn groen met donkerder vlekken. Het voedsel bestaat uit muizen, hagedissen, wor men en insecten, maar beslist kan gezegd worden, dat de balans tusschen nut en schade zeer sterk naar deze zijde overhelt. De rooverijen van de raven worden als diefstal beschouwd en het „stelen als raven" is zelfs spreekwoordelijk geworden. Geen wonder, dat deze vogelsoort zooveel mogelijk vervolgd wordt en dan ook in deze streken al zeldzamer gaat worden. Vogels, die in vorm de meeste overeenkomst hebben met de raaf, zijn de Zwarte en de Bonte Kraai, waarvan eerstgenoemde ook het raven- kleed draagt, terwijl de Bonte Kraai zich ken merkt door het bekende zwart-grijze vederpak. De Zwarte Kraai (Corvus Corone L.) komt in October van haar Noordelijk gelegen broedplaat sen naar hier. Slechts enkele paren broeden hier en ze doen het ook al even ongezellig als de raaf, doch zij maakt haar nest zoowel in kreupelbosch- jes als in hooge boomen, terwijl ze bij gebrek aan boomen ook het nest wel op den grond maken, wat vooral in de duinen geschiedt. De Bonte Kraai (Corvus Cornix L.) komt des winters in groot aantal hier wonen. Deftig kan zoo'n vogel stappen en stemmig mooi steken de grijze vederen van borst, buik en mantel af bij het overigens zwarte kleed. Hoe strenger de winter koude regeert, hoe roofzuchtiger treden de kraaien op. De Bonte Kraai broedt maar zeer zelden in ons land. Slechts een paar maal is er een nest van gevonden. Een raafachtige vogel, die den menschen veel meer voordeel dan schade aanbrengt is de Roek (Corvus Frugilegus L.). Hoofdzakelijk voedt hij zich met muizen, meikevers en allerhande wor men en emelten.. Ook is hij een gezellig levende vogel, daar hij gewoonlijk in druk bevolkte kolonies broedt. Meermalen vindt men lö tot 20 nesten in een boom. Doch het zijn niet alleen hooge boomen, waarin de nesten gemaakt worden; ook vindt men Onze Ruïne-kerk, die met steun van Rijks-Monumentenzorg thans gerestaureerd wordt. Nieuwsberichten. CONCERT in den muziektuin te Bergen op Dinsdag 11 Juni 1935, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Beschermeer: de Ed. Achtb. Heer Jac. van Reenen. Directeur: de Heer P. Pranger. Programma: 1. „Villeurbaune", marsch J. M. Champel. 2. „Lustspiel-Ouverture", Kéler-Béla. 3. „Loreley-Paraphrase", Jos. Nesvadba. 4. Fragmenten uit de operette „Le Khedive", Carl Faust. Pauze. 5. Ouverture „Alceste", Chr. W. von Gluck. 6. „Suspinul", wals, J. Ivannovici. 7. Fragmenten uit de Opera „La Fille fu Régiment", G. Donizetti. 8. Marsch, finale. JUBILEUM D. HAASBROEK. 1 Juni j.l. was het den dag waarop de heer D. Haasbroek te Bergen aan Zee voor 25 jaar bij den heer J. van Reenen en de N. V. Bouw Exploi tatie Maatschappij „Bergen aan Zee" als admi nistrateur in dienst trad. Ofschoon aan dit feit geen ruchtbaarheid was gegeven, was het voor de ingewijden niet onopge merkt gebleven en door het zenden van bloem stukken en gelukwenschen gaven zij blijk, dat zij zich in het voor den jubilaris zoo heugelijke feit mede verheugden. Tal van bloemstukken, w.o. van den heer J. van Reenen, Baron en Baronnesse Taets van Amerongen, van buren en vrienden, van de Stille Strandvereeniging en van de V. V. V., werden ontvangen, terwijl de burgemeester en mevrouw van Reenen den jubilaris vanuit Baden- Baden een hartelijk telegram op rijm zonden. Des avonds werd de jubilaris met zijn familie op Huize „Kranenburg" genoodigd om het feit intiem te herdenken. Bij monde van den heer J. van Ree nen, die veel waardeerende woorden tot den jubi laris had gesproken, werd hem een zilveren vaas met inscriptie aangeboden als blijvend aandenken. Weinig gasten zullen er zijn, die in den loop der jaren te Bergen aan Zee vertoefden, die niet met denwelwillenden en bescheiden administrateur van de Bouwgrond Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" kennis hebben gemaakt. Rustig en steeds welwillend is hij een ieder ter wille en wij spreken daarom den wensch uit, dat het hem gegeven zal zijn nog vele jaren zijn functie te kunnen waar nemen. TE BERGEN AAN ZEE. Het badbedrijf is in werking gèsteld en wacht op mooi weer om de baders van dienst te kunnen zijn. Van het tentenbad, dat Hemelvaartsdag in ge bruik werd genomen, wordt reeds een druk ge bruik gemaakt. Vooral de vaste tentjes op dit strand zijn zeer in trek. Ook de tennisbanen zijn weer keurig in orde. Leider van een liefdadigheidsavond „Eh wat is er aan de hand Dorpsveldwachter „Der heeft iemand opgebeld dat ze hier een zekere Beethoven aan het vermoorden waren". (Passing Show)

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 4