Nieuwsberichten. ONS NATUURRESERVAAT. Een wandeling in het natuurreservaat heeft ons de overtuiging geschonken, dat de gemeente, door daarin de werkloozen te werk te stellen, buiten gewoon veel heeft bereikt. De bevolking in Bergen staat terecht vijandig tegenover het plaatsen van puntdraad en het kostte B. en W. en de leiding van natuurmonumenten zelfs groote moeite den raad ervan te overtuigen, dat het noodzakelijk was om ter bescherming van eenige losse duingebieden, deze afscheiding aan te brengen, om het loofhout gelegenheid te geven wortel te schieten. Toen dui delijk gemaakt werd, dat de gaas- en draadafschei ding slechts tijdelijk werd aangebracht, stemde de raad toe en thans is het wonderbaarlijk te consta- teeren hoe het loof- en naaldhout in frissche kleu ren opschiet. Het duin komt daardoor vast te lig gen en met een a twee jaar zal het mogelijk zijn de afscheidingen te verwijderen. Toen door het duingebied in het natuurreservaat door het afzetten met witte paaltjes een z.g. pad werd aangelegd, was het de heer Zeiler, die de noodzakelijkheid betoogde om dit pad voor de wandelaars beter begaanbaar te maken dan het er naast gelegen duingebied. Terecht betoogde hij, dat iedere wandelaar, ook zij die eerbied hebben voor de natuur, een zandgeul als wandelpad mijdt. Wanneer men het pad beter begaanbaar maakt, dan voorkomt men, ook zonder afscheidingen, dat de duinhellingen worden afgeloopen. De juistheid van zijn stelling wordt bewezen in het duingebied van het Staatsboschbeheer, waar men goede paden maakt en waar de puntdraadafscheidingen ont breken. Onze wethouder Macdonald, met zijn grondige kennis over beplantingen die in de duinen moge lijk zijn, heeft zich naar deze stelling gericht en mede onder leiding van onzen gemeente-opzichter, den heer Roggeveen, die met groote liefde voor het natuurschoon bezield is, hebben de werkloozen maanden gearbeid om het zandpad, door daarop het heinsel uit de slooten aan te brengen, voor den voetganger begaanbaar te maken. Het gewenschte resultaat is nog niet voor 100 pet. bereikt, doch wij konden ons er van overtuigen, dat hetgeen be reikt werd verrassend genoemd kan worden. Wanneer men de houten trappen naast het speelduin heeft bestegen, nadert men al spoedig een plateau, waar een aantal de omgeving niet storende banken staan geplaatst. Vanaf dit pla teau kijkt men oostelijk over het mooie dorp, wes telijk over het duingebied in zee, terwijl men zui delijk een blik kan werpen op het natuurreservaat. Deze plek mag voor de vacantiegangers ideaal worden genoemd. Men kan hier ook de reigers, die in de hooge boomen nestelen, bespieden en zich mede verlustigen in het ruischen van het om hoog bruisende water van de prise deaux van het Prov. Waterleidingbedrijf. Wanneer men de wandeling langs dezen duinweg voortzet, dan komt men ook door een woest nog niet beplant duingebied, waarvan het wenschelijk is dat dit onbeplant blijft. Na een half uur bevindt men zich in de Eeuwigelaan, om vandaar in 15 mi nuten weer het centrum van het dorp te bereiken. Wie oog heeft voor natuurschoon, wordt door deze wandeling absoluut in verrukking gebracht en maakt onwillekeurig de opmerking niet te heb ben vermoed, dat Bergen zoo mooi is. De werkloozen hebben dit duinpad aan den eenen kant het crisispad en aan den anderen kant het malaisepad genoemd. Vermoedelijk hebben zij daarmede willen vastleggen, dat zij daaraan in crisis- en malaisetijd hebben gewerkt. Beide na men komen ons in het natuurreservaat echter on- gewenscht voor, en de raad zal o. i. daarom ver standig doen om aan dit wandelpad een meer pas sende naam te geven. Een C. F. Zeiler of een Mac- donaldpad zou o. i. hier wel toepasselijk zijn. Ruim 25 jaar heeft de heer Zeiler als voorzitter van de V. V. V. zijn krachten gegeven om Bergen als sei zoenplaats naar voren te brengen, terwijl de heer Macdonald als wethouder voor het natuurereser- vaat zeker groote verdienste heeft. Evenwijdig aan het duinpad loopt op eenige afstand het ruiterpad, voor de beoefenaars van de ruitersport stellig van groote waarde. Iets oostelijker bevindt zich een prachtig boschpad en nog iets oostelijker de bij de Bergenaren zoo ge liefde Sparrelaan. Bij B. en W. bestaan voorts plannen om in de omgeving van het duinpad een rijwielpad aan te leggen. Ongetwijfeld kan dit een prachtig rijwiel pad worden. Wij zijn echter van oordeel, dat het natuurreservaat niet groot genoeg is om daarin ook een rijwielpad te maken. Voor een rijwiel pad van Bergen aan Zee naar Schoorl gevoelen wij alles, omdat daardoor een natuurgebied ont stoken wordt, dat voor het toerisme per rijwiel zin heeft. Ons natuurreservaat behoort echter voor de wandelaars te blijven en een rijwielpad door het reservaat zal onwillekeurig storend wer ken en aangezien dit slechts 2 K.M. lang kan zijn is het o.i. de daaraan verbonden kosten niet waard. CAFE H1LDEBRAND. De oude dorpszaak café „Hildebrand" staat met de Pinksterdagen ook in het teeken van muziek en dans. In deze gelegenheid vermaakt men zich nog met handhaving van de oude dorpsgebruiken. Vooral 2en Pinksterdag komt het voor dat daar nog de oude Schotsche dans gedanst wordt. Voor de gasten is het zeker interessant hier eens een kijkje te nemen. DUINLANDSCHAP. DUINVERMAAK. In de bekende gelegenheid „Duinvermaak" aan het einde van de Breelaan wordt met de Pinkster dagen gelegenheid gegeven tot dansen in de open lucht. Deze gelegenheid wordt ook des Zondags geboden en de belangstelling daarvoor neemt der mate toe, dat de heer Bruin voornemens is hier mede het geheele seizoen door te gaan. HET PESIE-BAD WACHT U! Het zal een ieder, die Bergen bezoekt of die voor eenigen tijd hier z'n vacantie doorbrengt, be kend zijn, dat op slechts korten afstand, n.l. aan den Groeneweg, het prachtige natuurbad „Pesie s familiebad een oord is van ongekende vreugde voor jong en oud. Reeds bij de opening van het vorige jaar wezen we op de groote verbeteringen welke dit natuur bad had ondergaan. En een ieder, die eens in Pesie-bad geweest is, zal zich er toen van over tuigd hebben, dat hier inderdaad op hygiënisch ge bied reeds een hoog peil bereikt was. De heer Pesie echter heeft dezen winter niet stilgezeten en gezocht naar middelen om zijn bad nog meer te verfraaien en om op 't gebied van de hygiëne het allerbeste te bereiken. Zoo is thans aangebracht, achter de kleedcabines, een enorm groote ijzeren installatie, dat bij nadere beschouwing blijkt te zijn een reservoir, dat ge vuld wordt door middel van leidingen en een pomp en het water verkrijgt uit een ruim 60 M. diepe bron. Dit reservoir dient om de douches en de W. C.'s constant door van waterhoeveelheden te voorzien en hier is bereikt, dat, zoodra er een hoe veelheid water is verbruikt, dit automatisch wordt aangevuld. Ongetwijfeld is dit de grootste technische verbe tering van dit seizoen. Doch daarnaast is speciaal voor de snelzwemmers gezorgd, dat er een goede start-gelegenheid was en ten behoeve daarvan is een uitstekende startplank aangelegd, waarvan vooral de zwemmers(sters), die zich willen oefenen in 't keerpunten nemen, het groote voordeel zullen ondervinden. We zien dus, dat niets onbenut is gelaten om het den bezoeker zoo aangenaam mogelijk te maken. Wat we hier neerschrijven is niet bedoeld vóór hen, die 't Pesie-bad reeds kennen, want zij weten, dat goede wijn geen krans behoeft. Doch we willen er vooral de nieuwe abonnee's met nadruk op wij zen, dat het Pesie-bad voor zwemlievend Bergen een pracht-instelling is. Daar toch kan men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat onder deskun dig toezicht en in de allerprettigste verhouding eenige uren of zoo lang men zelf verder noodig vindt ruime ontspanning vinden. En dat de organi satoren van deze zweminrichting er op uit zijn om het bad te vervolmaken, gezien nu weer deze tech nische verbeteringen, moge een reden te meer zijn voor hen, die dat nog niet deden, spoedig eens met 't Pesie-bad te gaan kennis maken. HOTEL „NASSAU-BERGEN". In hotel Nassau-Bergen is het nieuwste Philips- apparaat met versterker geplaatst, waardoor het niet alleen mogelijk is om gramofoonplaten te doen hooren, maar ook de gelegenheid bestaat om de verschillende radio-programma's te volgen. Met de Pinksterdagen Zaterdag, Zondag en Maandag zal het trio Barrowski, waarvan ook een Italiaansche zangeres deel uitmaakt, zich in Nassau-Bergen laten hooren. Dit trio boekte voor de radio meerdere successen. Ongetwijfeld zullen velen met dit trio kennis willen maken en dit vooral omdat de dansmuziek van het trio uitstekend genoemd kan worden. DE RUS DANST. Op de muziek van de „Rambling Serenaders". Een goed begin is het halve werk. Deze aloude Hollandsche zegswijze is op het lofwaardig initia- I tief van de directie van „De Rustende Jager", om j voor 't komend seizoen „The Rambling Serena- ders wederom te engageeren, volkomen van toe passing. immers, een goede band en dat is die van Wout Polder ongetwijfeld is voor de toonaan gevende dancing van Bergen zoo niet de belang rijkste, dan toch één van de voornaamste factoren om met goed succes te slagen. Dat dus de „Ram bling Serenaders" ook dit jaar weer in 't brand punt van de belangstelling van het dansende pu bliek zullen staan, is een verheugend feit. Vorig jaar hebben wij in kort bestek de ver diensten van deze band naar voren gebracht en speciaal gewezen op de samenstelling, welke tot een minimum (5 man) beperkt is, doch wij hebben tevens erbij aangeteekend, dat dit geenszins af breuk doet aan een voor een band zoo noodzake lijk constant volume. Inmiddels is echter een jaar voorbijgegaan en wij weten niet, op 't oogenblik dat we dit schrij ven, of de bezetting dezelfde is gebleven (piano, drums, 2 sax, 1 trompet), doch we hebben in de „Jazzwereld" steeds met belangstelling de verrich tingen van Wout Polder s Serenaders gevolgd. Daaruit is gebleken, dat het winter-tournée door 't land over 't algemeen succesvol is geweest en wij verwachten dus, dat „The Rambling Serenaders" dit seizoen belangrijk zijn vooruitgegaan. Uit de talrijke toejuichingen van vorig jaar is wel genoegzaam gebleken, dat de danslustigen deze band naar waarde weten te schatten. Het is dus aan de bandleden om te toonen, dat zij de verworven Bergensche sympathie van vorig jaar ook dit seizoen zullen kunnen handhaven. Indien de band niet veranderd, bestaat zij uit de volgende leden: Wout Polder (leader), pianist en accordeonist; Werking en Swaab, saxen; Piet Alt huizen, trompettist en bassist en Willy Schulz drummer. Wij zijn er van overtuigd, dat de „Rambling Serenaders" dezen zomer hun uiterste best zullen doen, om zoo mogelijk een nog grooter succes te behalen, en we wenschen de directie van de „Rus tende Jager" geluk met haar keuze van band. Hedenavond zullen Wout Polder en zijn mannen voor 't eerst op 't podium verschijnen. Het belooft dus reeds met de Pinksterdagen in de „Rus" ge zellig te worden. GRAPJES. Man: Mij dunkt, de menschen moesten wat voorzichtiger zijn. Vrouw: Hoe zoo? Man: Wel, ik las in de courant, dat majoar S. en zijne familie tot laat buiten aan de deur zaten en toen hij naar binnen ging eerst bemerkte, dat zijn jongste zoontje weggeloopen was. Toen hij op zijn kamer kwam, hoorde hij iets onder zijn bed en denkende dat het een roover was, nam hij zijn pistool, schoot onder het bed af en Vrouw: Genadige hemel, en schoot zijn zoon tje dood? Man: Wie zegt dat? Vrouw: Wel, je zei, dat zijn zoontje onder het bed kroop. Man: Dat zei ik niet. Ik zei dat de majoor niet bemerkt had, dat zijn zoontje weg liep. Vrouw (steeds gespannen): En was het zoontje onder het bed? Man: Wel neeen, de kat! Vrouw: Vervelende vent! Man: Omdat de jongen niet onder het bed kroop en doodgeschoten werd? Hoe gaat het met je nieuwe verloofde Mina? O, mevrouw, ik geloof, dat het wel iets van blijvenden aard zal zijn; hij heeft tenminste een weekkaart op de tram genomen om me 's avonds te kunnen bezoeken. Mijn vrienden, begon de candidaat voor de aanstaande verkiezingen, toen hij zijn eerste rede voering afstak, ik noem jullie vrienden; ik zal jul lie niet toespreken met „dames en heeren", daar voor ken ik jullie te goed!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 8