Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode BERGEN AAN ZEE. Zes-en-twintigste jaargang. No. 3. Zaterdag 15 Juni 1935. EERSTE BLAD. DE BADBODE" Voor de Badgasten Bergen aan Zee. INFORMATIE-BUREAU «-U Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, - NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine .Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke", Wie langs den mooien Zeeweg als automobilist, wielrijder of wandelaar op een heerlijken zonnedag Bergen aan Zee nadert en daar op de ruime par- keerparken de vele auto's uit verschillende provin cies van ons land ziet staan en de hotels en zomer verblijven met hun roode daken ziet staan schitte ren, zal niet bevroeden, dat er in 1905 van dit mooie dorpje nog niets was te ontdekken. Toen was er op de plaats waar thans Bergen aan Zee staat, slechts een woest duingebied. In vervlogen tijden bestond er in dit gebied een oude Schelpweg, die de kust met het dorp verbond en door schelpenvisschers gebruikt werd voor het vervoeren van schelpen, die in de vaart nabij de Franschman werden ingeladen. Door het verzanden van deze vaart kon deze voor dit doel niet meer worden benut, met als gevolg, dat het schelpen- visschen in onbruik geraakte en de Schelpweg meer en meer onder het zand van de stuifduinen j verdween. Vooral voor den heer J. van Reenen, de thans 76-jarige oud-burgemeester, moet het een groote voldoening zijn te kunnen constateeren, dat het in 1905 fantastisch lijkende plan, om op deze eenzame plek aan zee een badplaats te stichten, tot dit suc ces heeft geleid. Wij herinneren ons nog hoe in Alkmaar vooraan staande persoonlijkheden voorspelden, dat dit moest leiden tot de financieele ondergang van de bekende familie van Reenen, sinds 1850 de bezit ters van de eeuwenoude heerlijkheid. Bergen was toen nog een kleine arme gemeente met 1700 inwoners en wij verstaan daarom volko men het woord van wijlen mevrouw van Reenen. Völter, die met haar echtgenoot de stichting van de badplaats tot haar levenstaak had gekozen, door haar in haar werkje over de „Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld" neergeschreven, „Bergen aan Zee groeit en misschien zal men vergeten, met hoe veel liefde en toewijding eens de stichting begon nen werd" zoo luidde haar woord waarop wij doelden. Bij het lezen van dit woord denken wij aan de ontzettende moeilijkheden die overwon nen moesten worden, doch waarover gezwegen werd. De toerist vindt het zoo eenvoudig wanneer hij per auto, per tram, per rijwiel of wandelende langs afzonderlijke wegen door het 3 K.M. lange duingebied Bergen aan Zee kan bereiken en vraagt zich niet af hoe de groei van dit alles tot stand kwam. Hoogstens maakt hij de opmerking dat de straatweg door een prachtig natuurgebied loopt, doch dat deze, evenals de wegen in Bergen aan Zee, met het oog op het toenemend autover keer, te smal is. De automobilist, die gewoon geraakt om met 100 K.M. snelheid langs de goed geasphalteerde rijks- en provinciale wegen te rij den, is zich niet bewust, dat de weg van de Franschman naar zee, alsmede de wegen te Ber gen aan Zee, geheel door de N. V. Bouw-Exploi- tatie-Maatschappij „Bergen aan Zee", waarvan thans de directie in handen is van Baron Taets van Amerongen, wordt bekostigd. Als hij dit verneemt, vraagt hij zich af, of het niet beter is, dat deze wegen aan de gemeenschap worden overgedragen. Deze wegen toch worden door automobilisten en toeristen uit het geheele land gebruikt en, zoo redeneeren zij, de billijkheid brengt mede, dat ook voor deze wegen uitkeerin- gen uit het Wegenfonds worden gedaan. Inderdaad zou dit zeker billijk zijn. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat de stichters van Bergen aan Zee voor deze wegen liever groote financieele offers blijven brengen, om voor alles het eigen karakter van Bergen aan Zee als badplaats te behouden. Het eigen karakter van Bergen aan Zee is voor al hierin gelegen, dat de grond aldaar zich in één hand bevindt, waardoor voorkomen wordt, dat op winst beluste speculanten er gelegenheden bou- der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. wen die geheel in strijd zijn met het karakter van Bergen aan Zee als familie-badplaats. Wie zoowel langs de Boulevard als langs de an dere wegen Bergen aan Zee bekijkt, moet het op vallen dat men hier nergens, zooals in andere bad plaatsen, een gesloten bebouwing ontmoet. „Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten". Ziehier een zin die wij uit de advertentie van de Bouw-Exploitatie-Maatschappij „Bergen aan Zee" lichtten en die inderdaad het karakter van de badplaats typeeren. Het aantal families, uit ver schillende plaatsen in het land, dat te Bergen aan Zee een zomerverblijf sticht neemt steeds toe. In het voorjaar kwamen te Bergen aan Zee wederom een zevental van deze zomerverblijven tot stand en zoo langzamerhand komt er teekening in „Bergen aan Zee" als badplaats. Er zijn er, die betoogen, dat de gemeenschap al heel weinig heeft aan deze families met hun zomer verblijven. Zij wijzen op de uitgaven voor het politie-toezicht en de verlichting die dit met zich brengt en stellen daartegenover dat de meeste van deze zomerverblijven nog geen 3 maanden in het jaar bewoond worden, zoodat daarvoor aan per- soneele belasting al heel weinig binnen komt. Zij, die zoo redeneeren, verliezen uit het oog dat de in deze zomerverblijven wonende families ook hun dagelijksche leveranciers noodig hebben, dat de stichting en het onderhoud van deze zomerverblij ven werk geeft aan inwoners en dat het verblijf van deze families weer andere families naar de hotels en pensions trekt. Voor Bergen-Binnen, dat sinds 1905 tot op heden tot ruim 6000 zielen steeg, is de stichting van de badplaats van bijzondere beteekenis. Ons prachtig natuurdorp met zijn 83 H.A. groot natuurreservaat is vooral door de badplaats het bij de Nederlanders geliefde vacantieoord ge worden. Wij verheugen ons telkens weer in de vroolijke stadsmenschen, die in kleurige lichte kleeding in heerlijke levensblijheid dagelijks van Bergen naar Bergen aan Zee trekken en soms als de vogels hun lied laten schallen en wanneer wij, zooals le Pink sterdag, in het buiten de seizoenmaanden zoo stille Bergen aan Zee, het vroolijke blije strand leven aanschouwen en de vrouwtjes in hun zorg- looze strandkleeding door Bergen aan Zee zien flaneeren en op het terras van hotel Nassau- Bergen de stadsmenschen van de zon zien genie ten, dan worden wij, ondanks den crisistijd waarin wij leven, steeds meer overtuigd van de toekomst van Bergen aan Zee als badplaats. Dan blijven wij voorstanders van de Hollandsche voorzichtigheid, die de badplaats door de naar voren komende be hoefte tot ontwikkeling laten komen, en dan wij zen wij af een Amerikaansche wijze van handelen, waarbij een plaats in enkele maanden uit den grond wordt gestampt, met de daaraan verbonden gevaren van financieele ondergang voor hon derden. Wij verheugen ons er over, dat reeds thans vast staat, dat de pessimisten, die de stichting van Bergen aan Zee als het nastreven van een utopie door fantasten beschouwden, door de feiten in het ongelijk zijn gesteld en dat het gelijk is aan de zijde van de durvers, die hier de verstandige bou wers zijn gebleken.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1