BERGEN AAN ZEE. Voor de Badgasten Zes-en-twintigste jaargang. No. 4. Zaterdag 22 Juni 1935. EERSTE BLAD. DE BADBODE" REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo, in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P, Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stol Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden Verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een'buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 25' ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 9—6, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; -4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke". De Alkmaarsche Kaasmarkt. Er zal wel geen gast zijn, die Bergen en Bergen aan Zee als zijn vacantieoord kiest, of zij zullen een keer 'n bezoek brengen aan het nabije Alk maar met zijn glorierijk verleden, met zijn karak teristiek stedenschoon, zijn vele historische gebou wen en zijn buitengewoon interessante kaasmarkt. Hét is over deze kaasmarkt, waar sinds honder den jaren de gebruiken onveranderd zijn gebleven, zopdat men bij een bezoek momenten beleeft waarbij men zich in de tijden van het gildewezen verplaatst gevoelt, dat wij onze lezers ter voor lichting een en ander willen vertellen. Wij zijn zelfs van oordeel, dat vele vaste inwo ners van Bergen daardoor den lust in zich voelen opkomen om het gebeuren op de Alkmaarsche kaasmarkt eens met andere oogen te gaan aan schouwen. De oorsprong van de Alkmaarsche kaasmarkt verliest zich in het grijs der eeuwen. De oudste geschriften erover gaan terug tot 1408, maar uit andere geschiedbronnen valt indirect af te leiden dat zeker ook in 1365 de markt reeds bestond. Zes eeuwen zien op deze oude kaasmarkt neer en eiken Vrijdag in het reisseizoen valt er ver nieuwde internationale belangstelling waar te nemen. Ruim 5 millioen K.G. kaas worden op deze markt jaarlijks verhandeld en in de drukke zomerweken bedraagt de aanvoer op één marktdag vaak bijna 200.000 K.G. Reeds Donderdagsmiddags wordt een aanvang gemaakt met het kaaszetten, door daarvoor aange wezen kaaszetters, die voor een vast tarief wer ken. Ook Vrijdagsmorgens wordt aan dit kaaszet ten gewerkt. In vroeger tijden, toen de kaas nog op de boer derijen door den boer en zijn gezin werd gemaakt, kwamen de boeren met paard en kar met hun kaas naar de markt, In tal van uitspanningen heerschte een groote drukte. De meeste boeren brachten hun vrouwen mee en de winkeliers in oud-Alkmaar beleefden dan dermate een drukken verkoopdag, dat het bedrijf voor het grootste ge deelte op de drukte van dezen dag steunde. In dien tijd bestond de aanvoer uitsluitend uit stapeltjes van hoogstens 200 kaasjes, die alle, prachtig geolied, als goudballen in de zon schit terden. De kaashandelaren onderhandelden met iederen boer afzonderlijk en hadden in de café's hun be dienden zitten, die de gekochte kaas vaak in zil ver contant uitbetaalden. Voor dit doel beschikte iedere kaashandelaar in de café's over kleine kastjes, die in de muren waren aangebracht. In het café „De Rustende Ja ger" aan het Waagplein vindt men deze kastjes nog in den muur aanwezig. De bedrijvigheid die dit alles in Alkmaar bracht, vindt men zeer geestig geschetst in de Camera Obscura van Hildebrand. Sinds 1885, toen de landbouw zich evenals thans voor een malaise zag geplaatst (de kaasprijzen wa ren toen ongeveer gelijk aan die van thans) is HET WAAGGEBOUW. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1