w* Waagtorentjes. Valk's Lunchroom, Kaasmarkt, t.o. Bureau V.Y.Y., ALKMAAR. Inwijding Priorij der Regale Abdij van Egmond. Dinsdag 25 Juni was een dag van historische beteekenis. Door den bisschop van Haarlem toch werd dien dag plechtig ingewijd de priorij van de Regale Abdij van Egmond, welke Abdij een negen tal eeuwen een centrum van cultuur in Kennemer- land is geweest, doch in de 18e eeuw door de mon niken werd verlaten en door de troepen van Senoy werd verwoest. De patroon van deze Abdij was de heilige St. Adelbertus, een Christenprediker, die gelijk met St. Willebrordus voor de kerstening van de bewoners van Kennemerland naar Holland was ge komen. Zijn gebeente, dat te Egmond-Binnen in een aldaar staande kapel, die eveneens verwoest werd, was begraven, werd vóór 900 jaar door de monniken in de Abdij ondergebracht. Op deze plaats waar hij begraven was, ontstond bij de op graving een bron, die in de eeuwen bewaard is gebleven. Op aanwijzingen van Dr. Holwerda heeft men om de bron de fundamenten van de vroegere Abdij gelegd en het vorig jaar is daar een open kapel gesticht, waar voor de pelgrims regelmatig diensten worden gehouden. Voor de inwijding van de priorij hadden Dinsdag morgen de vrienden van Egmond, een landelijke organisatie, die er sinds jaren naar streeft om de oude luister van Egmond te herstellen, zich op den St. Adelbertusakker vereenigd, waar pastoor Nolet uit Amsterdam een preek hield, waarin hij het historische verleden belichtte. Door de totstandkoming van de priorij, waarin straks de Benedictijner monniken, die zich in hoofdzaak met kunsten en wetenschappen bezig houden, hun arbeid weer zullen hervatten, krijgt deze hoek van Kennemerland weer groote betee kenis. Zooals men weet was Egmond ook de bakermat van de graven van Holland. Te Egmond aan den Hoef naast het mooie Protestantsche kerkje, zijn het vorig jaar door de provincie de fundamenten van het kasteel van de graven van Egmond bloot gelegd. Voor de gasten in Bergen, die van de histo rie houden is het zeker hoogst interessant om zoo wel de plek waar het oude kasteel stond, als den St. Adelbertusakker en de nieuwe priorij, het be gin van de Regale Abdij, die daar volgens plannen van architect Kropholler zal verrijzen, te be zoeken. Nieuwsberichten. EINDELIJK ZOMER. De weersomstandigheden waren in Mei en de eerste helft van Juni van dien aard, dat velen reeds begonnen te wanhopen aan den zomer. Prompt op tijd, op den langsten dag, zooals de Enkhuizer almanak had voorspeld, kwam echter de zomer, de natuur in het schitterende zonnelicht, nieuw leven geven. De mensch, die evenals de levende natuur den invloed van het weer ondergaat, leefde op en ver toonde zich met een prettiger gezicht. Het was Zondag een genoegen om het drukke strandleven gade te slaan. In zee bevonden zich zelfs meer menschen dan op het strand. Honderden stedelingen hadden zich per fiets, auto of tram strandwaarts begeven en vooral tegen 6 uur was te Bergen aan Zee de aanblik van de terugkeerenden in hun fleurige zomerkleeding iets heel aparts. De ijscoverkoopers hadden handen te kort om de ijs- begeerigen te bedienen. Ook in Pesie's familiebad heerschte een ongekende drukte. Een onweersbui deed Dinsdagmiddag vreezen, dat het met het mooie weer gedaan was. Om half zeven ontlastte zich boven Bergen een bui, waar bij te Bergen aan Zee stukjes scherp ijs uit den hemel stortten, zoodat zij die zich op straat bevon den in huis moesten vluchten. De hevige bui duur de kort en den volgenden dag stond de zon weer stralend aan den hemel, het verfrischte landschap beschijnende. De ongewone warmte deed een enkeling de levenscheppende zon, in navolging van de Indië- gasten, reeds met den koperen ploert betitelen. Wij konden daarmede allesbehalve instemmen en uiten slechts den wensch, dat dit prachtige weer zal voortduren. De lust om onze badplaats te be zoeken zal daardoor bij de stedelingen slechts sterker worden gevoeld. Juist deze week mocht het bureau van de V. V. V. ervaren dat er gang komt in de belangstelling van de vacantiegangers voor Bergen. HET HEK IN DE DUINEN. Vóór twee jaar plaatsten de ambtenaren van het Prov. Waterleidingbedrijf, zonder voorkennis van de Staten in onze duinen het kostbare hek. De V. V. V. diende daartegen een protest in en smaakte de voldoening, dat een groot deel van de Prov. Statenleden zich achter dit protest schaar den. Slechts na de toezegging van het lid van Ged. Staten, mr. Bruch, dat het wandelen in het water leidinggebied vrij blijft en dat daarvoor tourni quets in het hek zijn geplaatst, werd een voorstel om het hek op te ruimen met een kleine meerder-, heid verworpen. De burgerij berustte en de ambtenaren van het Prov. Waterleidinbedrijf eveneens. Thans hebben zij hun aanval echter hernieuwd en hoewel de heer J. van Reenen, bij den ver koop van het terrein voor de houders van wandel- kaarten in zijn duinterreinen, die voor 0.25 per jaar beschikbaar worden gesteld, ook toegang heeft voorbehouden in het gebied van het Water leidingbedrijf, verrassen zij thans Bergen's bevol king en de gasten met de invoering van wandel- kaarten die 1.50 per jaar kosten. Weekkaarten f 0.25 en dagkaarten 0.10. Deze kaarten zijn op het bureau van de V. V. V. verkrijgbaar gesteld, doch men zal begrijpen, dat het bestuur van de V. V. V. zich het recht heeft voorbehouden om bij de Staten te trachten deze onnoodige maatregel ongedaan te krijgen. Wij komen op deze vriende lijkheid wel nader terug. NAAR NASSAU-BERGEN. De heer Zeiler, directeur van het bad-hotel Nassau-Bergen" te Bergen aan Zee heeft voor Zaterdag en Zondag a.s. de beroemde Red. R. Debroy's Swingers geëngageerd. Hoewel hieraan hooge kosten verbonden zijn, wordt voor het dan sen geen entree geheven. De liefhebbers van een goede Jazzband zullen zeker niet verzuimen één van beide dagen met dezen band, die om het vocaal gehalte en het rythme terecht vermaardheid verwierf, te gaan hooren. TOCHT OUDEN VAN DAGEN. Dank zij den steun van de burgerij, die het comité mocht ondervinden, hebben Bergen's ouden van dagen in drie mooie touringscars een bezoek aan Artis kunnen brengen. Opgetogen en hoogst voldaan keerden zij des avonds bij de Hertenkamp terug, verwelkomd door Bergen's Harmonie. DE VERLICHTINGSAVOND. In een Dinsdagavond door het bestuur van de V. V. V. met de vertegenwoordigers van de buurt- commissies gehouden vergadering, werd in principe besloten dit jaar de verlichtingsavond op Woens dag 7 Augustus te organiseeren. De V. V. V. zal wederom voor 10 cent per stuk lampions met kaarsen beschikbaar stellen en het zeer waardee- ren, oqk van particulieren, spoedig opgaven te ont vangen van het aantal lampions dat men wil be trekken. Opgaven te richten aan het bureau van de V. V. V. Van de Ruïnelaan, de Oldenburglaan, de Hoflaan, de St. Anthoniestraat, de Russenweg en het ge deelte Breelaan tot de spoorbaan werd reeds de volledige medewerking verkregen. De V. V. V. zal, na bekomen toestemming van het kerkbestuur, de verlichting van de Ruïne weer voor haar rekening nemen, terwijl Bergen s Harmonie en het muziek gezelschap „St. Louis" muzikale rondwandelingen zullen maken. De bewoners van de Stationsstraat, de Dorps straat, de Raadhuisstraat en de Breelaan vanaf de spoorbaan tot den Russenweg, de Molenstraat en de Kleine Dorpsstraat wekken wij met nadruk op om spoedig maatregelen te treffen, waardoor ook deze straten weer een goed figuur zullen slaan. Men bedenke, dat slechts door aller medewerking de naam van Bergen, ook in dit opzicht, hoog kan worden gehouden. SIEM VAN DER MOLEN THUIS. Alkmaar zal hem huldigen. De marconist van de „Snip", het K. L. M.- toestel, dat in December naar Curapao vloog, de heer S. v. d. Molen, is Maandag weer in het land teruggekomen en zal a.s. Dinsdagavond 2 Juli door zijn oud-stadgenooten gehuldigd worden. Siem v. d. Molen zal per trein om 6.40 uur 's avonds in Alkmaar aankomen en bij het station worden begroet, waarna een groote optocht zal worden georganiseerd, waaraan een zeer groot aantal vereenigingen met vlaggen en vaandels deelneemt. Op het stadhuis wordt de marconist officieel door den burgemeester in den raad ont vangen en daarna wordt de marconist in den Sted. Muziektuin door de Alkmaarsche burgerij gehuldigd. Een programma, bestaande uit zang, muziek, turnoefeningen, enz., zal in een snel tempo worden afgewerkt en vlak voor de pauze zal een blijvende herinnering worden aangeboden. De heer en mevr. v. d. Molen zullen vergezeld worden van eenige familieleden, w.o. gezagvoerder Te Roller en indien mogelijk ook zijn eigen commandant van de West-Indië-vlucht, Hondong. Dat zal Dinsdagavond in Alkmaar een groot feest worden, vooral als het weer meewerkt. HET KASTEEL MARQUETTE. Van Zondag af zal het kasteel Marquette te Heemskerk (ook het park is voor bezoekers tegen een lage entree toegankelijk gesteld) dagelijks voor bezoekers worden opengesteld. Het kasteel is weder met de meubelen van de familie Gevers gemeubileerd, zoodat een bezoek aan dit kasteel zeker als eindpunt van een dagtochtje kan worden aanbevolen. ONZE GASTEN. Met de aanvragen van onze gasten begon het deze week aardig te loopen. Dank zij de nieuwe regeling tusschen Nederland en Duitschland (men zie hiervoor het hoofdartikel) komen voor het eerst sinds jaren ook weer aanvragen uit Duitsch land bij het informatiebureau binnen. Vraagt onze een heerlijk RINGERS CHOCOLAADJE, in doosjes a 45 en 70 ct. ALLEEN verkrijgbaar:

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 10