Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode BERGEN AAN ZEE. Voor de Badgasten Zes-en-twintigste jaargang. No. 5. Zaterdag 29 Juni 1935. EERSTE BLAD. DE BADBODE" Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o, aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee; lo. in den Kunsthandel van den heer P, Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A, der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor, Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke' Oris land en het buitenland. De leuze „Reist in eigen land", aangeheven on der den drang van den nood, waarin onze hotel industrie de laatste jaren verkeert, heeft eindelijk een succes te boeken. De vorige week is n.I. de bepaling afgekomen, dat de Duitsche toeristen voortaan in ons land weer 500 R. M. per maand in ons land mogen ver teeren. Deze maatregel komt voor dit seizoen ongetwij feld te laat, maar toch achten wij het niet uitge sloten, dat onze Noordzee-badplaatsen daarvan nog een gunstigen invloed zullen ondervinden. Wij juichen het in ieder geval toe, dat de voor zitter en de directeur van de A. N. V. V., Baron Kraaijenhof en de heer van Deventer, in verband met dit besluit Dinsdag naar Berlijn zijn afgereisd, om aldaar met verschillende instanties overleg te plegen over de wijze, waarop thans 't vlugst en het doeltreffendst propagnada gemaakt kan wor den voor het bezoek van Duitsche toeristen aan ons land. Vóór twee jaar hebben ook wij, die principieel voorstanders zijn van het vrije ruilverkeer tus- schen de volkeren, reeds betoogd, dat in deze be narde tijden Nederland zich niet langer de luxe kan veroorloven oih jaarlijks millioenen naar het buitenland te brengen, zonder dat daarvoor iets terug kwam. Praktisch maakt onze dure Hollandsche gulden het reizen van buitenlanders in ons land onmo gelijk. De laatste jaren was er daardoor rèeds bij na geen sprake van Engelsch-, Fransch, Itali- aansch, Zwitsers-, Amerikaansch- of Spaansch toerisme in ons land. Behalve Italië leggen geen van de genoemde regeeringen hun onderdanen voor het reizen naar ons land moeilijkheden in den weg. Anders was dit met Duitschland het geval, dat jaren lang aan zijn inwoners verbood om in ons land meer dan 50 R. M. per maand te verteeren en het laatste half jaar dit bedrag zelfs op 10 R. M. per maand stelde, terwijl zij naar Zwitserland 800 R.M. per maand mochten medenemen. Dit be- teekende practisch voor de Duitschers een verbod om in ons land te reizen. Wij hebben ons er daar om aan geërgerd, hoe desondanks onze reisver- eenigingen, waarvan de leiders gaarne gratis reis jes maken op kosten van anderen, door gingen met reizen naar Duitschland te organiseeren. Ook wekte het onze ergernis, dat Nederlandsche bladen, die overigens zoo gaarne het nationalis tisch element aanwakkeren, ditzelfde doen en ko lommen lange beschrijvingen aan het toerisme in Duitschland wijdden. Onder den aandrang van Horecaf werd het vo rig jaar met de A. N. V. V„ Horecaf en de Mid denstandsorganisaties een commissie, met oud minister Posthuma als voorzitter ingesteld, welke commissie in een utivoerig rapport de belangrijk heid voor de nationale welvaart van een goed ge regeld vreemdelingenverkeer onder het oog bracht. Onze regeering, die dit groote belang steeds al te zeer heeft verwaarloosd, werd gedwongen aan dacht aan dit vraagstuk te schenken. De Duitsche regeering, die zich steeds op het standpunt stelde, dat Duitschland's financiën het noodzakelijk maakten dat het Duitsche geld in Duitschland bleef, moest ervaren, dat onder den invloed van de tegenover ons land getroffen maatregelen, die ook den Nederlandschen boer in moeilijke omstan digheden bracht, het afzetgebied van de Duitsche industrie in ons land steeds verminderde. Wel werd er door Duitschland nog steeds meer in ons land ingevoerd dan door Nederland in Duitsch land, maar de cijfers naderden elkander steeds meer met als gevolg, dat Duitschland, dat voor enkele weken de Nederlandsche commissie nog met de kous op den kop van Berlijn naar Holland liet vertrekken, voor het afsluiten van een voor Holland gunstiger handelsverdrag toegankelijker werd. Doordat onze regeering een bedrag van 1 mil- lioen gulden beschikbaar gesteld heeft, werd het eindelijk mogelijk, dat ongeveer 3300 Duitschers naar onze badplaatsen kunnen komen. Of zij zul len komen, valt gezien de lage koers van de Belgische franc met de daar goedkoope levens mogelijkheid te betwijfelen. Een groote steen des aanstoots is hierdoor ech ter weggeruimd en een betere stap is gezet in de richting van het vrije verkeer tusschen de volke ren. Velen in Nederland hebben zich met veront waardiging uitgesproken tegen het denkbeeld om, zoo lang de belemmerende maatregelen van het buitenland tegen ons land voortduren, uit lijfsbe houd van eigen volk van de Nederlanders, die des ondanks naar het buitenland gaan, een pasbelas ting te heffen. Zij betoogden, dat deze vrijheidsbelemmerende maatregel, ter bescherming van de ondergaande hotel-industrie in ons land, voor vrije Nederlan ders, die in hun vacantie ons land te begrensd vinden, te verwerpelijk was en dat h. i. de hotel houders, inplaats van op dergelijke maatregelen aan te dringen, beter deden met te trachten, bui tenlanders naar ons land te trekken. Zij, die zoo redeneerden, gaven wel blijk, van het vraagstuk niets te snappen, omdat zij geheel uit het oog verloren, dat geen Spanjaard, Belg of Franschman er aan denkt naar ons land te reizen, zoolang zij een honderd peseta's of franken noo- dig hebben om den Hollandschen gulden te koopen en tevens vergaten, dat de vaste lasten die in ons land op de hotel-industrie drukt, het ten eenen male onmogelijk maken met onzen duren gulden tegen het buitenland te concurreeren. Het kan bekend zijn, dat vele hotels hiernaar desondanks streven, doch het is ons bekend, dat de door die hotels thans genoteerde prijzen niet anders beteekenen dan uitstel van executie, om dat die prijzen een loonend bedrijf ten eenenmale uitsluiten. Zii, die veronderstellen, dat de menschen van het hotel-grootbedrijf in ons land dezen maatregel slechts uit egoïsme vragen, omdat zij op grond van dit egoïsme geen waarde hechten aan het vrije ruilverkeer tusschen de volkeren, leveren het be wijs, deze bevolkingsgroep al heel weinig te kennen. Het is ons bekend, dat er geen groep is, waar men sterker de waarde hiervan erkent, ook voor een goede verhouding tusschen de volkeren, dan juist deze groep. Zij zouden niets liever zien dan dat aan alle grenzen de beperkende douane-maat regelen voor het toerisme werden opgeheven. Zij weten, dat honderd jaar technische revolutie de verhoudingen binnenste-buiten hebben gekeerd. Zij weten, dat bij het moderne verkeer, waardoor men in drie dagen naar Indië kan reizen en in enkele uren naar Londen, Berlijn of Parijs, de be lemmerende grensmaatregelen niet passen. Zij weten echter ook, dat Europa nog steeds verdeeld is in twintig staatseenheden en dat binnen elk staatsgebied nog een politiek economisch regime heerscht, dat vooral nu geïnspireerd schijnt door de filosofie van het „allen tegen allen". Zij weten ook, dat daardoor op den duur de uitvoerkansen precies evenveel bedorven worden als de invoer- mogelijkheden worden beperkt en dat door de ervaring de volkeren tot het inzicht van deze waarheid moeten komen. Intusschen ligt het voor de hand, dat zij practisch trachten om zoolang de volkeren die ervaring niet hebben opgedaan, ook in het leven te blijven. De ervaring leert in Duitschland reeds, dat men zich zelf met deze maatregelen schaadt. Reeds heeft het aan onze regeering verzocht om pogin-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1