Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode BERGEN AAN ZEE. ®Pt: Voor de Badgasten Het duingebied van de Provincie. Zes-en-twintigste jaargang. No. 6. Zaterdag 6 Juli 1935. EERSTE BLAD. DE BADBODE" Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) 11 is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee; lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke Toen in 1928 Ged. St. van N. H., zich, ingevolge een door de heeren Polak en Thomassen inge diende motie, tegenover Provinciale Staten bereid verklaarden te onderzoeken op welke wijze de be schikking over de duingebieden voor de Provincie waren te verkrijgen, hebben wij ons daarover ver heugd. Wij begrepen dat dit groote offers zou vra gen, maar toch achtten ook wij dit de eenige ma nier om voor de komende geslachten iets van het schoone Kennemerland te behouden. Wij hebben ons er over verheugd dat dit tenge volge heeft gehad dat in 1933 tot den aankoop van de duinen te Egmond en Heemskerk werd besloten, waardoor de provincie, die reeds te Castricum een landgoed van 1700 H.A. bezat en te Bergen een dito van 254 H.A., in het bezit is gekomen van een servatie-oord ter grootte van ruim 5000 H.A. Wij hebben toen tevens de hoop uitgesproken, dat de bevolking, die de lasten van de daarvoor benoodigde gelden heeft te dragen, er wat de mo gelijkheid betreft om in de natuur te verkeeren doordat het gebied overheidsbezit, dus gemeen- schapsbezit werd, er op zou verbeteren en niet zou moeten ervaren, dat door autoritaire ambte narij en een ruime financieele mogelijkheid om in die gebieden te experimenteeren, de toegankelijk heid tot deze gebieden geringer werden dan met het particulier gebied het geval was. Gezien de dictatoriale neigingen van den directeur van het Prov. Waterleiding- en Electrische Bedrijf en de gemakkelijkheid waarmede de wel goedwillende Provinciale Statenleden Ged. St. in üe door de ambtenaren aangegeven richting volgen, waren wij in dit opzicht niet gerust. Wij gaven desondanks toch de voorkeur aan het in overheidsbezit bren gen van deze gebieden, omdat die gebieden er dan ook nog zullen zijn wanneer in breeder kringen de cultureele waarde van dergelijke natuurreservaten meer zal worden erkend en het eenvoudig aan ambtenaren niet meer zal gelukken de vertegen woordigers van de bevolking er genoegen mede te doen nemen om die gebieden af te sluiten. Reeds einde 1932 bleek, dat onze vrees niet on gegrond was. Plotseling verrees aan het einde van dat jaar het beruchte 2300 M, lange hek in de Ber ger duinen, waardoor het 250 H.A. groote landgoed van het in 1930 80 H.A. groote natuurreservaat, waarvoor ook de provincie een offer van 40.000 bracht, werd gescheiden. Dit hek kwam tot stand, zonder dat de staten daarvoor de gelden gevoteerd hadden. Het lid van Ged. St., Mr. Bruch, aan wien Bergen overigens dank verschuldigd is voor de sympathieke wijze waarop hij in 1930 de Provinciale bijdrage voor het natuurreservaat had verdedigd, had in de zitting van 18 Jan. 1933 al zijn talent noodig om te voor komen dat een motie van de leden Thomassen, Wendelaar en Asscher, waarin werd voorgesteld dit hek te doen verwijderen, werd aangenomen. Dat deze motie ten slotte met 35 tegen 21 stem men werd verworpen, was uitsluitend het gevolg van het feit dat Mr. Bruch had medegedeeld, dat er aan de vrijheid om in dit gebied te wandelen niets veranderde en dat daarvoor zelfs geen wan- delkaarten noodig waren. Men zie hiervoor blz. 620 van de notulen van genoemde Statenzitting. Hoewel wij de plaatsing van het hek uit aesthe- tische overweging bleven betreuren en daarin ook een onnoodige beperking van den mensch om zich in de natuur te bewegen, bleven zien, verheugden wij ons toch over de toezegging van Ged. St. dat de gelegenheid om er vrij langs de paden te wan delen, zou worden gehandhaafd. Hoe onnoodig de plaatsing van dit hek was, is wel gebleken uit het feit, dat de openstelling van het er aan grenzende natuurreservaat van de ge meente, dat dichter bij het dorp ligt en dus door meerdere personen wordt bezocht, heeft geleerd, dat de bezoekers het duingebied eerbiedigen, wan neer men het gaan over de paden maar gemakke lijker maakt dan dit op de begroeide duinstrook het geval is. In de jaren 1933 en 1934 zijn vanwege de directie van het bedrijf verdere aanvallen op de bewegings vrijheid in dit Provinciaal bezit uitgebleven en wij dachten reeds dat onze groote grimmige buurman een goede buur was geworden, die beter is dan een verre vriend. Plotseling gewerd het bureau van de V. V. V. echter een pak verschillende toe gangskaarten van het Waterleidingbedrijf, waaruit bleek dat de wandelaar in het 250 H.A. groote duingebied van de Provincie voortaan per dag 10 cent, per maand 50 cent en per seizoen f 1.50 zal moeten betalen. Het seizoen loopt van 1 Juni tot 31 Dec. Wie echter van Juli of Augustus tot Dec. een kaart wenscht, zal eveneens 1.50 moe ten betalen. Wij namen hiervan allesbehalve in een prettige stemming kennis en hebben daarom zoo'n kaart eens critisch bekeken. Zelfs de tekst van de kaart maakt den indruk, dat de heer Oldenburgh zich er niet van bewust is, dat men hier te doen heeft met een Provinciaal bezit, dat door de belastingbeta lers betaald is. Wij lezen op de kaart niet dat door de Provincie of het bedrijf onder opvolging van de voorschriften tegen betaling toegang verleend wordt, doch de kaart vermeldt dat „de Directeur" dit recht verleend en is „Voor den Directeur voor noemd geteekend door het hoofd der afd. Ter reinen". Wij ergerden ons hieraan een weinig, doch deze ergernis is wel overkomelijk. Hoofdzaak is, dat hierbij niet gehandeld wordt in strijd met gedane toezeggingen en gemaakte overeenkomsten. En dit is o. i. wel het geval, gezien de toezegging door het lid van Ged. St., Mr. A. Bruch, in de zitting van 18 Januari (blz. 620 van de officieele staten) en ge zien de gemaakte bepaling bij den verkoop van het terrein door den heer J. van Reenen aan de Provincie. Deze bepaling toch verplicht de provincie om op het bij deze acte verkochte terrein vrije wan deling toe te staan aan de personen die in het bezit zijn van wandelkaarten, door den comparant van Reenen of de Bouw-Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee uitgegeven voor hun respectieve terreinen. In elk geval werd vrije wandeling voor behouden op den Uilevangersweg, op het pad, loo- pende van den Zwarteweg naar den van Blijden- steinweg en op het Berger Paadje. Wij verwijzen hiervoor naar blz. 619 van de notulen van ge noemde zitting, waaruit tevens blijkt, dat de pro vincie uit te geven vrije wandelkaarten in Bergen verkrijgbaar moet stellen. Nu zal een ieder begrijpen, dat geen mensch er aan denkt, waar hij bij de Bouw-Exploitatie-Maat- schappij Bergen aan Zee voor 0.25 per seizoen

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1