Beroensche BERGEN AAN ZEE. Het baden en zwemmen in zee. Zes-en-twintigste jaargang. No. 7. Zaterdag 13 Juli 1935. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. DE BADBODE" Voor de Badgasten Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zn.f Voordam 9, Alkmaar. 71 is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer' naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee; lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 9toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke". Bovenstaand onderwerp dient feitelijk wel elk seizoen in de Badcourant te worden behandeld. De vorige week hebben wij practische wenken gegeven over het zonnebaden en duidelijk ge maakt, dat het bruin worden geen bewijs is van een volkomen gezondheid, doch slechts een reactie van de huid als orgaan op de hitte der zon. Met nadruk herinneren wij eraan, dat het voor de ge zondheid verkeerd is, om op het midden van den dag zonnebaden te nemen en dat men verstandig doet, om niet langer dan een half uur achtereen zijn lichaam aan de felle zon bloot te stellen. Thans willen wij het eens hebben over de geva ren, aan het zwemmen en baden in zee verbonden. Voorop zetten wij, dat ieder bader en zwemmer het verstandigst doet om voor het baden gebruik te maken van de badgelegenheden, waar men tegen een gering financieel offer onder toezicht van ervaren badlieden kan baden. Deze badlieden toch zijn uitgerust met reddingsmateriaal, kennen de zee op hun duimpje en waken over het wel en wee in de golven der Noordzee. Wie zonder toezicht in zee wil baden en zwem men, behoort bekend te zijn met de zee en haar doen en laten en daarmee rekening te houden. Eén van de verkeerde meeningen bij het publiek is, dat het bij vloed niet gevaarlijk is om in zee te baden of te zwemmen. Die meening is daarom verkeerd, omdat vlak bij het strand, dus daar, waar gebaad en gezwommen wordt, de windkracht en windrichting in hoofdzaak de stroomrichting bepaalt. Door den wind wordt het water in de windrichting voortgedreven tot een natuurlijke grens, waarop het evenwicht hersteld wordt door een onderstrooming. Het hangt van de kracht van den wind af of dit evenwicht zich verder of dichter bij de kust be vindt. De landwind drijft den bader of zwemmer in zee en op de grens van het evenwicht wordt hij door een onderstrooming weer naar de kust ge voerd. Vandaar, dat betrekkelijk spoedig na het verdrinken, het lijk van een verongelukte weer op de kust aanspoelt. Vooral bij Oostenwind zien wij, wanneer de wind niet sterk is, aan de kust een troebele zee met op de grens van de onderstrooming weer hel der water. Wanneer de landwind zeer sterk is, dan kan men de grenslijn van helder en troebel water met het bloote oog moeilijk meer waar nemen. Drenkelingen, die bij landwind zeewaarts zijn afgedreven, krijgen bij het naar de kust zwemmen, behalve van de zeewaarts gerichte bovenstroo- ming nog last van het zeewater, omdat dan vaak de golfjes zeewaarts omslaan. Daarbij loopt men bij landwind nog het groote gevaar, door kwallen omarmd te worden. Door een omarm'ng van die kwallen kan de huid zoodanig aangedaan worden, dat de omarmde niet meer weet, hoe hij moet han delen. Zelfs op den mooisten dag is de zee niet zonder gevaar. Vaak is zij listig bedriegelijk, vooral wan neer bij landwinden het zoo kalme zeeoppervlak bij den oningewijde alle vrees voor gevaar weg neemt. Groot, bedroevend groot is ook het aantal der genen, die slachtoffer van de verraderlijke zee- stroomingen zijn geworden; die naar zee getrok ken zijn en niet konden worden gered. Lang niet altijd zijn die ongevallen aan bepaalde roekeloos heid te wijten. Veel meer aan onwetendheid, aan onbekendheid met de gevaren, die den bader en den zwemmer kunnen bedreigen. Stroomverhoudingen, in verband met wind en getij, en het karakter van het strand spelen daar bij een groote rol. Onze raad is daarom: Baadt alleen onder toezicht. Doe het in ieder geval in tegenwoordigheid van anderen en begeeft U, ook al zijt gij een ervaren zwemmer, nimmer te ver in zee. Het succes van het zeebad voor de gezondheid van den bader berust op de prikkelende werking van het zoute water. De branding oefent een mas- seerende werking op de huid uit en tenslotte oefent het zonlicht een gunstigen invloed uit, om dat dit ook door het laagje water, voor een groot deel op den zwemmer doordringt. Ziekteverwek kende bacteriën komen in het zeewater, ook al is dit door landwinden vervuild, daar, waar geen rioolsysteem op uitloopt, niet voor. Men bade of zwemme nooit met een flink ge vulde maag en evenmin met een nuchtere maag. De beste tijd voor baden en zwemmen is van 10 tot 12 uur en van 3 tot 6 uur. Nimmer neme men een zeebad, wanneer men bezweet is. Komt men fietsend aan het strand, dan wachte men een kwartier, alvorens in het bad te gaan. De duur van een zeebad stelle men bij voorkeur niet langer dan een kwartier. Nooit mag men meerdere malen daags een zeebad nemen. Een huid, die op een zeebad goed reageert, wordt licht rood. Wanneer de huid blauw wordt, dan reageert ze verkeerd op het bad en dan moet de bader zich oogenblikkelijk uit zee begeven en de huid met een ruwe handdoek wrijven, tot ze flink rood wordt. De tien geboden voor de baders zijn: 1. Ga nimmer op een onbewaakt strandgedeelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait en het water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af. 2. Als gij baadt, en gij bevindt U op de bank, ook al staat gij maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed, Het water stijgt in betrekkelijk korten tijd. De mogelijkheid bestaat, dat ge niet terug kunt keeren. 3. Wilt gij veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee, ga dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht door ervaren badperso- neel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt U geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van het badpersoneel. Zij weten de gevaren die dreigen kunnen beter dan gij. 5. Brengt den badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds onvermoeid en onafgebroken op zijn klanten heeft te letten, niet noodeloos in gevaar. Bedenkt, dat velen van hen huisva der zijn en door Uw onvoorzichtigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leert, wat een mui is. 7. Wanneer gij niet zwemmen kunt, leert dan zwemmen, maar onthoudt ook, dat iemand, die goed kan zwemmen, wel in zee kan ver drinken. 8. Vraagt, wanneer ge een goed zwemmer zijt en ge wilt U iets verder uit de kust begeven, aan den badman, hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optornen is in het dagelijksch leven reeds moeilijk; in zee is het geheel onbegon nen werk en ge gaat zeker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid; ge wilt U niet laten raden; en ge lacht om elk gevaar; zoekt dan een gevaarlijke plek op, liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee, wellicht bereikt ge dan spoedig Uw doel. 10. Laat u echter door al deze voorschriften niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd de noodige voorzichtig heid in acht en ga, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1