Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode BERGEN MN ZEE. Bergen een gezegend plekje grond. Voor de Badgasten Zes-en-twintigste jaargang. No. 8. Zaterdag 20 Juli 1935. EERSTE BLAD. DE BADBODE" Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) JJ Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 2—4 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 25 ct., (ingang bij het tuinpoortje); 2o dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duinmuseum in het Parnassiapark, te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder ge leide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; -4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, belangstel lenden in de gelegenheid stelt Donderdags middags van 2 tot 4.30 zijn collectie, onderge bracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal, Loudelsweg, te bezichtigen. Ingang ten westen van huize „Joke". De nieuwe regeling met Duitschland. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer' naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Ook te Bergen aan Zee, waar in de voor-oorlog- sche jaren vele Duitschers vertoefden, komen thans, tengevolge van de nieuwe regeling, waarbij het aan Duitschers wordt toegestaan 500 Mark per maand tot September in ons land te verteeren, en kele aanvragen van Duitsche families binnen. Onze regeering verstrekte voor de totstandko ming van deze regeling aan Duitschland een cre- diet van 1 millioen gulden en dit heeft tengevolge gehad, dat de Duitschers, die tot nog toe slechts 10 mark naar Holland mochten medenemen, tot September 500 Mark per maand in ons land mogen verteeren. In 1934 werd er door in Duitschland reizende vreemdelingen nog 300.000.000 mark in Duitschland uitgegeven, waartegenover slechts, uit dezen hoofde, een uitgaven van in Nederland reizende Duitschers stond van 5 millioen mark. Wij hebben het altijd onbegrijpelijk gevonden, en dit te meer waar het Duitsche uitvoercijfer naar Nederland zooveel hooger was dan het Nederland- sche uitvoercijfer naar Duitschland, waarom de Duitsche regeering steeds geweigerd heeft om de bedragen door Hollanders uit hoofde van het toerisme in Duitschland besteed, ook te laten gel den als factor voor de bedragen die Duitschers naar ons land mochten medenemen. Steeds eischte de Duitsche regeering andere tegenprestaties. In Duitschland beschouwt men het als een onvader- landsche daad vacantiegeld in het buitenland te besteden, omdat het land het geld noodig heeft en ook nu stelt men zich daarop dit standpunt, hoe wel feitelijk, door het regeeringscrediet van Hol land, de Duitschers op crediet reizen en Holland nog maar heeft af te wachten of het millioen wel ooit betaald zal worden. De Duitschers die thans naar Holland voor hun vacantie willen, moeten zich daarvoor wenden tot een bureau en dit eischt van de Hollandsche Hotel- en Pensionhou ders 10 pet., zoodat Duitschland al direct, als het beschikbaar gestelde millioen wordt uitgegeven, 100.000 aan de regeling verdient. Desondanks laat men het aan Nederland over de nieuwe rege ling in Duitschland bekend te maken, hetgeen ook weer duizenden aan reclame kóst. Of dit veel zal helpen betwijfelen wij ten zeerste, aangezien iedere gouwleider in Duitschland tot taak heeft zijn menschen op het hart te drukken, dat het als een onvaderlandsche daad beschouwd wordt voor vacantie naar het buitenland te gaan. Hoogstens zullen zich daaraan die families niet storen, die toch reeds als tweede rangsburgers in het verdom boekje staan geplaatst. In Bergen heeft men dan ook van de nieuwe regeling, die trouwens te laat is afgekomen, weinig verwachtingen. Men stelt zich daar in als vacantie- oord voor de bewoners uit het eigen land en door de combinatie van duin-bosch-zee en polderland is het daarvoor bij uitstek aangewezen. Hoewel de prijzen belangrijk zijn gedaald, ondervindt men dit jaar sterker de gevolgen van de crisis dan het vorig jaar. Vertoefden er in de eerste zeven weken van het seizoen het vorig jaar in Bergen en Bergen aan Zee 9665 gasten, in de eerste 7 weken van dit jaar daalde dit aantal tot 8035. Dank zij het mooie zomerweer komen thans de aanvragen bij het informatie-bureau van de V. V. V. binnen. Het slechte weer in de maand Juni is ook niet zonder nadeeligen invloed geweest. In de le week van Juni vertoefden er in Bergen en Bergen a. Zee 14 gasten meer dan 't vorig jaar in dezelfde week, in de 2e week waren er zelfs 217 meer, doch dit hield wel verband met de late Pinkster, want in de der de week noteerden wij er 141 minder, in de 4e week 325, in de 5e week 388, in de 6e week 311 minder, terwijl er de vorige week ondanks het schitterende zomerweer 696 gasten minder in Bergen en Bergen aan Zee vertoefden dan in de zelfde week van het vorig jaar het geval is. Ongetwijfeld ondervinden wij ook de nadeelen van den grooten trek naar België, waartoe de we reldtentoonstelling in Brusel en de lage stand van de frank wel een aanleiding is. Het is er zelfs zoo druk met reizende Nederlan ders, dat de A. N. W. B. een waarschuwend woord heeft gericht tot onze langenooten om maar niet zonder vooraf hotel besproken te hebben en daar over bevestiging te hebben ontvangen, naar België te reizen. Dat men daar, onder zulke omstandig heden, allesbehalve goedkoop uit is, ervaren velen tot hun schade. Hoe druk het aan onze Belgische badplaatsen is met Nederlanders moest een hotelhouder te Ber gen aan Zee ervaren, die aan een heer kamers ver huurde, omdat hi| eens_ met onder Nederlanders wilde zijn en daarom "ulTBëTgië was weggetrokken. De Nederlanders beginnen vaak pas dan voor hun eigen volk te gevoelen, wanneer zij persoon lijk de nadeelen van het gevoel van saamhoorig- heid ervaren. Er is echter weinig begrip noodig om te beseffen, dat wanneer er een deel van een lichaam lijdt, het geheele lichaam lijdt. Wij als Nederlanders hebben zulke aardige spreekwoor den, wie kent niet het spreekwoord „Het hemd is nader dan de rok". Wanneer men slechts een wei nig over dit spreekwoord nadenkt, dan zal men tot het besef moeten komen, dat men als goed Hol lander bij de thans heerschende toestanden het verstandigst doet en ook het eigen belang het best dient door zijn vacantiegeld in eigen land te ver teeren. Ik bezweer U, dat het niet de eerste maal in mijn leven is, dat ik tracht eenige indrukken in geschreven vorm vast te houden. Neen, het is niet de eerste maal. En het zal ook niet de laatste maal zijn, dat ik me gedrongen voel ,,'n stukkie te schrijven". Maar één ding is toch wel opvallend; nergens ter wereld, waar ik vrije vacantiedagen doorgebracht heb, kon ik er toe besluiten, dingen die me plotseling op het hart lagen, toch maar even op te schrijven. Nergens, met uitzondering van Bergen en Bergen aan Zee. En dat moet na tuurlijk zijn diepere oorzaken hebben. Over Bergen kan ik geen „stukkie'^ schrijven". Ik kan Bergen alleen maar liefdesverklaringen af legden. En daartoe heb ik u, lezer het zij in alle openhartigheid gezegd allerminst als getuige noodig. Ik ben slechts bereid, dit alles neer te schrijven en mijn vriend en collega dejn redacteur over te laten, of hij het drukwaardig fyeurt, nadat ik met zeer bezwaard gemoed mijn hielen gelicht en mijn meest geliefde plek-op-aarde alweer ver laten heb. Lach, als ge wilt, over dezen sentimen- teelen vertrokken bezoeker, o lezer! Ik weet, dat ge u daarmee rangschikt in de gelederen van die Bergen-bezoekers, die er óók zijn moeten, maar voor wie ik, met permissie, geen liefdesverklarin gen prijs geef. Wees gezegend, omdat ge uw naar zon en zeelucht, bosch en geestgrond dorstende lichamelijkheid en uw ronde guldens hierheen ge bracht hebt en nog vele malen hoopt te brengen. Zonder u geen badbedrijf. En ten slotte is ook in u een zekere onbestemde liefde voor de duinen van Bergen en Schoorl, die haar eigen wegen zoekt en wellicht dezelfde doelen vindt. Ik echter kan alleen maar praten met die klei nere gemeente van eiken kom-af en van elke beurs, waartoe ik mij nu al bijna een kwart-eeuw meen te mogen rekenen. Wij zijn een stille ge meente van minnaars en minnaressen. Voor wie,

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1