Natuurleven om en bij Bergen. gemeester met de opening van het Openlucht theater niet kon gelukwenschen en hij uitte daar om den wensch, dat burgemeester van Reenen spoedig weer algeheel hersteld zal zijn, zoodat hij weer met ambitie zijn ambtsbezigheden kan her vatten. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat het openluchttheater moge bijdragen tot den voortdurenden bloei van de schoone gemeente Bergen. (Applaus). Het gemeentebestuur. Wethouder Macdonald zeide hierop het volgen de: Geachte aanwezigen, Door het vertoeven van onzen burgemeester buitenslands en wegens verhindering van den loco burgemeester, den heer Apeldoorn, heeft laatstge noemde mij verzocht, namens het gemeentebestuur een woord tot U te richten bij de opening van dit openlucht-theater, aan welk verzoek ik gaarne voldoe. Door het initiatief van het V. V. V.-bestuur werd hier iets tot stand gebracht, dat velen bezoekers van ons dorp gedurende het seizoen datgene zal kunnen brengen, waarom zij zoo lang gevraagd hebben. Namelijk eene andere avond-ontspanning als de traditioneele jazz en dans. Met opzet gebruikte ik de woorden „zal kunnen brengen", want om tot het gestelde doel te gera ken, zal de V. V. V. aller medewerking noodig hebben. Gezien het programma, dat dezen avond ten gehoore zal worden gebracht, is die gewensch- te medewerking er voor 100 pet. Dat dit in de toekomst zoo blijven moge. Zonder iemand de waardeering voor gepresteer- den arbeid te onthouden, meen ik een speciaal woord te mogen richten tot ons raadslid, den heer den Das, die op verzoek van de V. V. V. de leiding van het werk op zich nam. Uit eigen aanschouwing kan ik verklaren dat de bezonnen wijze, waarop hij met jeugdige onbezonnen werkkrachten dit werk tot stand bracht, allen lof verdient. Applaus. Den jongen arbeiders, voor zoover zij aan de uitnoodiging der V. V. V. hebben gehoor gegeven, moet het eene voldoening zijn, bij het in gebruik stellen van het resultaat van hunnen arbeid aan wezig te kunnen zijn. Dat de resultaten van dit openlucht-theater de verwachtingen welke het V. V. V.-bestuur er van koestert verre mogen overtreffen, is de oprechte wensch van het gemeentebestuur. Applaus. De uitvoering. Hierna zette Bergen s Harmonie, leider de heer P. Pranger, de pittige V. V. V.-marsch van onzen plaatsgenoot, den heer Joh. Beekman, in, om daarna de ouverture „Alceste" van Ch. W. von Gluck, gearrangeerd door den heer Pranger, te concerteeren. Met dit nummer behaalde het corps op de Flora-tentoonstelling in de afdeeling uitmun tendheid den eersten prijs, als vrij nummer. Toen het na de pauze het verplichte nummer voor dezen wedstrijd „Tête de Nuit, fantasie-ballet R. Deneuf- bóny speelde, alsmede het Variété sur la Veuve, Célèbre operette, joueuse van Frans Léhar, be werkt door G. Gadenne, was het algemeen oor deel, dat dit corps de laatste jaren buitengewoon was vooruit gegaan en dat Bergen in „Bergen's Harmonie" een corps bezit, waarop het trotsch kar zijn. Onder leiding van den heer Van Zoonen kregen wij hierna lenigheids-oefeningen van de Berger Gymnastiek Vereeniging Be Quick te zien, bene vens een ensemble-nummer van 130 personen. Al lereerst een bijzonder woord van lof voor het vlot te werken van deze vereeniging. Wij weten waarlijk niet, wat wij meer bewon derden, de gracieuse bewegingen van de dames of de van kracht en slanke lenigheid getuigende oefe ningen van de heeren. Wel weten wij, dat het pu bliek opgetogen was. Van verschillende Bergena- ren hoorden wij, dat zij niet wisten dat er door Be-Quick zoo uitmuntend wordt geoefend. Be- Quick heeft wat men noemt een uitstekende beurt gemaakt, ook door de rythmische dans van de dames. De begeleiding van de nummers door gramofoon- muziek, met behulp van een versterker, was een goede vondst. Wij hebben bewondering voor dezen directeur, ook voor al hetgeen hij met de kleintjes wist te be reiken. Velen veronderstelden, door de vermelding op het programma voor bepaalde wedstrijdoefenin gen, dat ook Amsterdamsche meisje meededen. Het waren echter uitsluitend Berger meisjes, die uitkwamen. Bergens Mannenkoor, directeur Karl Böhme, zong een drietal liederen, waarvan vooral Pilger- chor uit „Tannhauser" van Rich. Wagner voor beeldig werd gezongen. Dit getuigde van ernstige studie. Toch oogstte het koor met Het Breistertje van Isr. J. Olman meer succes. Zoo'n nummer spreekt lichter aan en wij hebben zoo de overtuiging, dat het publiek, dat niet regelmatig zanguitvoeringen bezoekt, meer gepakt wordt door vroolijke liedjes, die wij op avonden als deze ook meer op prijs stel len. Dit neemt niet weg, dat geconstateerd kan wor den, dat het Mannenkoor er, evenals „Bergens Ge mengd Koor" onder leiding van den heer Joh. Brands, mag zijn. Dit Gemengd Koor zong „De dag des Oordeels", „De Wilgen" en „Exaudi Deus". Dit koor beschikt over uitstekende stemmen en het moet voor hem of haar, die van de beoefening van zang houdt, en over een goede stem beschikt, een genoegen zijn, in dit koor te kunnen medewerken. De Boschgod komt! Op het middernachtelijk uur werden aanstalten gemaakt voor het bezoek van den boschgod met zijn elfjes. In no-time was er een grot opgesteld, waarboven het verlichte wapen van den heer Macdonald en de woorden „Hulde" prijkten. Het was een fantastisch gezicht, om in den don keren nacht de elfjes in gezelschap van den boschgod, als dwaallichtjes naar het openlucht theater te zien afdalen. Met zijn prachtig stemgeluid declameerde hierop de boschgod, de heer G. Kooyman, een door hem vervaardigd op rijm gezet verhaal, waarin hij het eeuwige leven in het bosch beschreef en hulde en dank bracht aan den heer Macdonald, die zoo spontaan dit deel van het Berger duingebied ter beschikking gesteld had. Enthousiast stemde het publiek met deze hulde in, tevens door langdurig applaus hulde brengende aan den heer Kooyman, die zich wederom een bekwaam regisseur en de clamator had getoond. Hiermede werd om half een de geslaagde openingsavond beëindigd. In de pauze, die een half uur duurde, is het café Duinvermaakt, waar aan danslustigen gelegenheid werd gegeven, om een openluchtdansje te doen, een uitnemende gelegenheid voor het gebruiken van ververschingen gebleken. De V, V. V. kan met voldoening op dezen openingsavond terugzien. Door dezen avond hebben zoowel de gasten als de bewoners kennis gemaakt met wat er op het gebied van muziek, zang en gymnastiek in Bergen leeft. De inzet is goed geweest. Moge dit een gunstig teeken zijn voor de toe komst. Voor velen werd het te laat en bleek het pro gramma te overladen. Misschien ware het wen- schelijker geweest dat iedere vereeniging een nummertje minder had gegeven. Het was echter een openingsavond en niet mag worden vergeten, dat pas om kwart over negen, na de speechjes, met het programma kon worden aangevangen en dat de pauze een half uur vor derde, zoodat al het gebodene in 31/» uur is ge geven. Het is ook begrijpelijk, dat de vereenigingen, die maanden met de studie van het ten gehoore gebrachte werkzaam zijn geweest, er prijs op heb ben gesteld het beste naar voren te brengen. Ook voor vele Bergenaren was het een open baring, waar te nemen dat dit alles zoo voorbeel dig in Bergen wordt beoefend. Woensdag 7 Augustus wordt in het Openlucht theater het Zigeunerspel „Orlanda" van Jac. Jan sen gegeven. Dit spel, met medewerking van een Symphonie- orkest, vordert tweemaal 3/uur speeltijd, zoodat deze voorstelling op tijd kan eindigen. Men zal verstandig doen om zich reeds thans bij de V. V. V. van toegangskaarten te voorzien. KERKCONCERT. To van der Sluys en Rosy Hahn. We maken alle liefhebbers van goede muziek attent op het kerkconcert, dat Dinsdag 23 Juuli a.s„ 's avonds half negen, gegeven wordt in het kerkje te Bergen aan Zee. To van der Sluys is als zangeres bij ieder bekend en wordt warm gewaardeerd; haar behoeven wij niet voor te stellen, noch aan te bevelen. Daar Rosy Hahn echter voor zeer velen in Holland nog een onbekende is, vermelden wij van haar, dat zij verscheidene jaren zangleerares is geweest aan het voornaamste conservatorium te Frankfort a. d. Main, en als concertzangeres in Duitschland en Zwitserland groote bekendheid genoot. Zij is nu in Alkmaar gevestigd. TRAMONGEVAL. Zondagmiddag geraakte van de tram Alkmaar Bergen een goederenwagen door het te sterk neer zetten van den trein uit de rails. Persoonlijke on gevallen hadden hierbij niet plaats. Wel was ver- keersstagnatie hiervan het gevolg, die na drie uur arbeid door een aantal spoorwegarbeiders werd opgelost. Dit ongeval had ten gevolge, dat een aantal pas sagiers drie kwartier bij de halte Franschman te- vergeefsch op aansluiting wachtten. Door een tijdige waarschuwing had men hen dit gevoegelijk kunnen besparen. OPENSTELLING POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONKANTOOR. Vanaf 21 Juli a.s. zal het Post-, Telefoon- en Telegraafkantoor op werkdagen geopend zijn van 819.30 en voor den telefoondienst (alleen voor abonné's) van 821 uur. Op Zondagen: voor den Post-, Telegraaf- en Te lefoondienst van 89 en alleen voor den Tele graaf- en Telefoondienst van 1314 uur. Het kantoor te Bergen aan Zee zal vanaf 21 Juli op werkdagen geopend zijn voor den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst van 8.30—12, 14—16 en van 18—19.30 uur. Voor den telefoondienst (alleen voor abonné's) van 820 uur. Op Zondagen voor Post-, Telegraaf- en Tele foondienst van 89 uur en alleen voor den tele graaf- en telefoondienst van 1314 uur. DE WANDELING IN HET GEBIED VAN DE PROVINCIALE WATERLEIDING. In antwoord op het door het bestuur van de V. V. V. aan Ged. Staten gezonden adres (men zie de Badcourant van 6 Juli) berichtten Ged. Staten dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen, om voor het betreden van alle provinciale duinterrei nen een matig bedrag te heffen. Voor het duinterrein te Bergen worden jaarkaar ten a 1.50, maandkaarten a 0.50 en dagkaarten voor 10 cent uitgegeven, te verkrijgen aan het bu reau van de V. V. V. Deze kaarten geven recht van toegang voor den houder en voor 2 hem vergezellende kinderen be neden 14 jaar. Houders van kaarten van de N. V. Bouw Exploi tatie Maatschappij „Bergen aan Zee" zullen op grond van het koopcontract, waaraan Ged. Staten de hand willen houden, gratis een kaart ontvangen voor het Prov. Duingebied in Bergen. Voorts berichtten Ged. Staten, dat zij, naar aan leiding van het adres, besloten gezinskaarten, gel dig voor den houder, benevens 4 leden van zijn gezin, voor 2.50 per jaar verkrijgbaar te zullen stellen. Aan de houders van de persoonlijke jaarkaarten zal gelegenheid worden gegeven om, met bijbeta ling van het verschil, hun kaarten voor gezins kaarten in te ruilen. Met voldoening constateeren wij, dat Ged. Sta ten in de door den directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf getroffen maatregelen eenige verbetering hebben gebracht en in ieder geval niet wenschen, dat in strijd met het door de provincie met den heer J. van Reenen gesloten koopcontract wordt gehandeld. Waarom het echter noodig is, dat aan houders van kaarten der maatschappij „Bergen aan Zee" gratis extra kaarten worden uitgereikt, is ons niet duidelijk. Eenvoudiger zou het zijn om dit achter wege te laten. Wij betreuren het slechts, dat Ged. Staten niet inzien, dat het verkoopen van de kaarten eenvou dig onzin is. Het ligt toch voor de hand, dat iemand die voor 25 cent per jaar een toegangs kaart voor het 800 H.A. groote terrein van den heer van Reenen en het 250 H.A. groote duinge bied van de provincie kan bekomen, er niet aan zal denken om alleen voor het duingebied van de provincie een kaart voor 1.50 te koopen. Voorts constateeren wij, dat Mr. Bruch in de zomerzitting van 1933 niet de bedoeling van Ged. Staten weergaf, toen hij, om te voorkomen, dat tot het wegnemen van het hek zou worden besloten, mededeelde, dat de wandeling in dat provinciaal duingebied te Bergen vrij zou blijven. Waarom de wandeling in het gemeentelijk na tuurreservaat, dat zooveel dichter bij het dorp is en dus meer wandelaars trekt, vrii kan zijn en die in het duingebied van de provincie niet, is ons niet duidelijk. Beide gebieden zijn door de gemeen schap betaald en dienen dus kosteloos voor de ge meenschap toegankelijk te worden gesteld. H. In den Polder. Juli, hooimaand. De polder is nog vol leven en vertier, ofschoon de bloemenpracht nu verdwenen is. Nog eenige weken geleden konden we de bonte mengeling van kleuren van het bloeiende hooiland bewonderen. De boterbloemen die heele stukken geel verfden en op het lage weiland de koekoeks bloemen die een paarse glans over het hoog opge schoten gras uitspreidden. Nu is de hooioogst in volle gang. De maaimachi- ne heeft ratelend haar werk volbracht. De bloeien de weiden zijn veranderd in kaalgeschoren stop pelvelden, die echter spoedig weer hun groene kleur herkrijgen. De blakerende zon heeft de lange voren gebleekt. En nu wordt het druk en levendig in 't land. de hooiers zijn overal bezig om met rappe hand het hooi te keeren en de hooiroo- ken verrijzen als mollenhoopen op het lichtgroene kort gemaaide weiland. Heerlijk om nu vroeg in den morgen een wande ling langs de smalle polderwegen te maken. De zon heeft haar volle kracht nog niet bereikt. De lucht is doortrokken van de prikkelende hooigeur. Overal is men druk in de weer om de hooioppers op de platte hooiwagens te laden, die meer en meer de karakteristieke boerenwagens vervangen. Groote wolkenmassa's drijven langs de blauwe lucht en werpen groote schaduwen over het land. Uit den berm van den weg vliegen bij twee, drie tegelijk de leeuwerikken op, om hoog in de lucht hun liedje voort te zetten. De jonge grutto's en kieviten, die den heelen zomer verborgen waren in het hooge gras, loopen nu bij tientallen hun voedsel op de hooilanden te zoeken. De oude grutto's zijn dadelijk te herken nen aan hun roestrooden nek, die prachtig in den morgenzon glanst. Aan den overkant van den weg haalt een grutto al weken lang hetzelfde acrobatische kunstje uit, om met knikkende knieën en trillende vleugels zich op zijn lange stelten op de telefoondraden in evenwicht te houden en heen en weer te paradee ren. Zoo houdt hij van zijn uitkijkpost af zoowel de jonge grutto's als zijn vijanden in 't oog. De kieviten hebben hier en daar nog donsjon gen, grappige zwart en wit donsballetjes, die haas tig over het land dribbelen, met argusoogen be waakt door de oude lui, die elk moment klaar staan om alarm te slaan.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 9