BERGEN AAN ZEE. Zes-en-twintigste jaargang. No. 9. Zaterdag 27 Juli 1935. REDACTEUR: D A. KLOMP, NESD1JK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. if*, «it#. Uitgave van de N.V. Boek- eri Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A, der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. de productie door gebruikmaking van deze kracht, wel het meest mogelijk is, niet verwaarloosd mag worden. In Duitschland en Rusland overweegt men reeds om 300 M. hooge molens te bouwen en bestudeert men de mogelijkheid om de met behulp van die molens te verkrijgen kracht, te bewaren en te distribueeren. Wij zijn overtuigd, dat men daar op den verkeerden weg is en dat het in ons land voor gestane streven om de bestaande molens te perfec- tionneeren, de voorkeur verdient. De Hollandsche molens toch vormen een sieraad in het Holland sche landschap. Ieder toerist, die oog heeft voor het landschapsschoon, zal dit met ons beamen. Het te Schoorl genomen initiatief voor het be houd van de in 1772 gestichte steenen korenmolen verdient dan ook de volle belangstelling. Deze molen toch, staande in de bekende Nollen en grenzende aan de Dames Jelgersmavan der Hoop-Stichting (een landschap, dat ten eeuwigen dage als natuurreservaat behouden zal blijven) is in dit landschap van een imponeerende schoonheid. De molen is nog hecht en sterk en zal zeker nog een paar eeuwen mee kunnen. Slechts het gaande werk behoeft herstelling. Den 80-jarigen molenaar ontbreekt hiervoor het geld, waarom ook deze molen buiten gebruik is gesteld. De Schoorische korenmolen. In het nabije Schoorl heeft zich een Comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, gelden in te zame len voor het behoud van de Schoorische koren molen. Wij achten dit niet alleen een Schoorlsch, doch ook een streekbelang. De molens, die een sieraad vormen van ons Hollandsch landschap, verdwijnen angstwekkend snel. Het langst hebben stand ge houden de watermolens, omdat de vermechanisee- ring van den landbouw niet zoo snel is gegaan als bij de industrie, doch ook de watermolens moeten het thans ontgelden. Vrienden van de Hollandsche molen hebben zich het lot van de molens aangetrokken en in 1923 de vereeniging „De Hollandsche Molen" opgericht. Deze vereeniging heeft buitengewoon goed werk verricht en begrepen, dat de molen alleen dan be houden kon blijven, wanneer men er in slaagde, het nuttig effect van den molen te verhoogen. Om daartoe te geraken, werd een prijsvraag uitge schreven en in deze prijsvraag werd een ontwerp van het Ingenieurs-bureau Erikson bekroond. Door dit ontwerp, dat thans in verschillende molens is aangebracht, werd een dubbele bemaling mogelijk gemaakt, waardoor ook bij windstilte met behulp van een hulpmotor kon worden gemalen. Sindsdien heeft men niet stilgezeten en door een uitvinding van stroomlijnwieken bereikt, dat men ook bij een windsterkte, die anders geen bemaling toeliet, nog een nuttig effect kon bereiken. Dit heeft tengevolge gehad, dat reeds uitgeschakelde molens weer in gebruik zijn gesteld. De molen is door de kruisvaarders uit Ooster- sche landen naar ons vaderland gebracht. Een handvest van Graaf Willem III van 1326 maakt reeds gewag van een bij het dorpje Oterleek, ten Zuiden van Alkmaar, gelegen molen. Oorspronke lijk konden deze molens slechts met één wind streek werken. De draaibare molenkap, waarvan thans onze molens zijn voorzien, werd in 1573 uit gevonden door den Vlaming Lief Andriesz. Men noemt deze molens bovenkruiers. Zooals gezegd waren door de uitvinding van de electriciteit, ook deze molens tert doode gedoemd. Door de stoom verdwenen de molens reeds, die voor industrieele doeleinden werden gebruikt. In tal van landen is men evenwel tot de conclu sie gekomen, dat de windkracht, die men overal gedistribueerd vindt, waardoor decentralisatie van Het Comité, waarvan Mr. P. G. van Tienhoven, de voorzitter van „De Hollandsche Molen", het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, hoopt nu door vrijwillige bijdragen de gelden bijeen te bren gen om den molen tot gemeenschapsbezit te ma ken en als korenmolen weer in gebruik te stellen. Ondanks de minder gunstige tijdsomstandighe den, mocht het Comité ervaren, dat er daadwerke lijke sympathie voor dit schoone doel bestaat. Vóór October 1935 moeten de gelden er echter zijn. Men is reeds over de helft, maar een kleine 10C0 moet nog bijeen worden gebracht. Aangezien het hier een streekbelang geldt, doen wij met nadruk een beroep op de lezers, hiervoor ook hun offertje te brengen door een storting op het gironummer 212166 van den secretaris-pen ningmeester van het Comité, den heer Fl. Scher mer te Schoorl, onder het motto: „Voor den ouden molen". Ook kleine bedragen zijn welkom. Aan hen, die een kwartje of meer willen offeren en het verzen den van een girobiljetje te lastig vinden, wordt ge legenheid gegeven hun bijdrage te storten in een bus, die voor dit doel op het Bureau van de V. V. V. te Bergen is geplaatst. Men kan zijn steun ook verleenen, door voor 10 cent prentbriefkaarten te koopen naar ontwer pen van den kunstschilder P. Wiegman en den heer Selhorst. Deze kaarten zijn te Bergen ver krijgbaar bij de boekhandelaren en het bureau van de V. V. V. Zij worden belangeloos verkocht en de totale opbrengst komt geheel aan het mooie doel ten goede. Bergenaren en zomergasten, geef gehoor aan on zen oproep en draagt uw steentje bij voor het be houd van de schoonheid van het landschap in onze streek! Nieuwsberichten. HET SCHILDERMEDIUM. De advertentie in de Badbode, waarin de heer J. Baaieman aankondigt, dat hij ook in Bergen als magnetiseur, schildermedium en psychometrist zit ting houdt, had onze belangstelling gewekt en dit te meer, toen wij geluisterd hadden naar de verha len van den enthousiasten Bergenaar ten wiens huize Dinsdag en Donderdag zitting wordt gehou den. Wij haddenj in den loop der jaren reeds vele schilders zien werken en wilden wel eens zien, wat een niet-schilder, wiens astral lichaam tijdelijk was uitgetreden, om plaats te maken voor dat van een overgegane intelligentie, in trance tot stand bracht. Op den vastgestelden avond maakten wij kennis met het medium, een ex-electricien van ongeveer 35-jarigen leeftijd, die ons op eenvoudige wijze eenige mededeelingen deed over de door hem be reikte resultaten, ook als schrijvend medium. Het stond ons aan, dat alles in het volle licht gebeurde en van den voorzitter van het kleine clubje ver namen wij, dat zij het geluk hadden, dat zich uit sluitend hoogstaande intelligenties manifesteerden. Het medium was er zoo op ingesteld, dat laag staande intelligenties niet konden doordringen. Slechts in spiritistische kringen, waar geen medium een behoorlijke controle uitoefende, konden zich lagere intelligenties manifesteeren. Wij doen niet aan tafeldans, op onze séances

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1