Pers „Parkhuis". Fam. Mevr. A. van Reenen Jurriaans, Bergen, 6 De Hr. G. van Löben Seis, Haarlem 1 De Hr. P. Nieuwenhuysen, Limmen, 1 „Pauline". Fam. Prof. Ir. C. Feldmann, Delft, 6 „Paviljoen". Jhr. en Mevr. Ir. C. E. W. van Panhuys, den Haag, 5 „Pirola", De Hr. en Mevr. D. G. Dillenius, 's Gravenhage, 8 „Primula". Fam. Mevr. E. van der Leeuw, R'dam, 4 „Roefje". De Hr, Leo Peltenburg Fam., Bussum, 4 „De Ruyter". De Hr. en Mevr. J. Verkade, Zaandam, 7 „Sandy-Corner". Prof. Dr. Med. E. Laqueur, en Fam., A'dam, 4 10 „Saenden". De Hr. en Mevr. J. J. Keijzer, Zaandam, 7 „Scholekster". De Hr. en Mevr. H, P. G. den Tex, Baarn, 5 „Skopia". De Hr. en Mevr. A. P. van Oort, A'dam, 5 „Spoorklok I". De Hr. en Mevr. E. Waisvisz, A'dam, 6 „Spoorklok II". De Hr. en Mevr. J. Wesselius, Zandvoort, 6 „Spoorklok III". Mevr. A. C. FaberMaat en familie, A'dam, 3 „Sterntje", De Hr. en Mevr. H. de SonnavilleArkesteyn, Nijmegen, 5 Mej. F. Arkesteyn, Nijmegen, 1 „Tine". De Hr. en Mevr. W. A. Wansink, A'dam, 6 „Ulysses". De Hr. en Mevr. Mr. C. P. Eecen, Oudkarspel 8 „V erbrandepanhoeve". De Hr. en Mevr. Dr. P. A. van der Harst, A'dam, 7 „Wernau". Jhr. en Mevr. H, Teding van Berkhout, A'dam, 6 „Windy-Ridge", Baron en Bsse. Mr. B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, Leeuward., 8 „De Zeedroom". De Hr. en Mevr. H. van DoornenSix, Abcoude, 3 Mej. van Doornen en Mej. Six, Abcoude, 2 „Zeevonk". De Hr. en Mevr. P. Visser, Alkmaar, 8 „Zonnehuis". De Hr. en Mevr. Robert, A'dam, 8 Bio-Vacantieoord „Russenduin", A'dam, 100 Deutsche Ferienkolonie, A'dam, 40 Vacantiehuis „Voor Jong Nederland", A'dam, 53 Vacantiehuis „Zeehuis", A'dam, 120 Totaal aanwezig 3381 pers. Nieuwsberichten. HET ZIGEUNERSPEL „ROLANDA". Onder leiding van den alhier woonachtigen compo nist Jac. Jansen wordt voor de V. V. V. in het Openluchttheater door de Alkmaarsche- en Berger Operetteclub met medewerking van het Hoornsche damesballet en het Alkmaarsche Symphonie- orkest een opvoering gegeven van het Zigeuner liefdesspel, waarvan zoowel de tekst als de mu ziek door den heer Jac. Jansen werd verzorgd. In dit stuk, dat in een Zigeunerkamp speelt (dit kamp wordt nauwgezet uitgebeeld) werken ruim 100 personen in kleurige costumes mede. De opvoering is zeer kostbaar en alleen moge lijk, doordat de V. V. V. van de genoemde ver- eenigingen belanglooze medewerking verkreeg. De dirigent en het koor werken met enthousias me om een sublieme voorstelling te geven en het publiek er van te doordringen, dat er onder de Zigeuners ongeschreven wetten leven, die van een hooge moraal en een zuivere liefdesopvatting ge tuigen. De V. V. V. heeft het Openluchttheater gesticht om de gasten in de gelegenheid te stellen van ontspanningsavonden te kunnen genieten. Om dit ook financieel mogelijk te maken is de entrée-prijs op slechts 1.en 0.60 voor dezen kostbaren avond gesteld, voorverkoop 0.90 en 0.50 te verkrijgen bij het bureau V. V. V., de boekhande laren en de heer L. Grootegoed. Deze prijs kon zoo laag gesteld worden, omdat het bestuur er op vertrouwt, dat voor deze bijzon dere avond geen plaats in het Openluchttheater onbezet zal blijven. Dit zal zeker het geval zijn, aangezien reeds thans aanvragen voor gezelschappen die per auto bus van elders komen, binnen kwamen. Men stélle het bespreken van plaatsen niet uit, want evenals bij den openingsavond, toen honder den teleurgesteld moesten worden, wordt er op 7 Augustus geen enkele plaats meer verkocht dan er zitplaatsen beschikbaar zijn. Aangezien het bestuur tot de overtuiging is ge komen, dat, met het oog op de solisten, het wen- schelijk was, dat alsnog een orkestbak werd ge maakt, nam het 't besluit om deze alsnog te doen aanbrengen. In den loop van deze week is deze gelegenheid gereed gekomen. Hierdoor zal het Symphonie-orkest verzonken zitten, het gezicht op het spel niet belemmeren en wat het voornaamste is, de zang niet overwel digen. De harmonie tusschen zang en spel wordt hier door verzekerd. Het belooft een pracht uitvoering te worden. LILI GREEN.s BALLET. In de Rustende Jager te Bergen. De uitvoering van het Nederlandsch ballet onder leiding van Lili Green is gisteravond in de Rusten de Jager te Bergen in alle opzichten een succes geweest. Deze avond heeft wel bewezen, dat het publiek in Bergen, ook in het seizoen, weet te waardeeren, als er iets goed te genieten wordt ge geven. Ondanks den prachtigen zomeravond, was de zaal nagenoeg geheel bezet en het publiek was opgetogen over hetgeen te genieten werd gegeven. Alles was dan ook in de puntjes verzorgd. Onomstootelijk werd het hewijs geleverd, dat men hier te doen heeft met een ernstig streven om met een goed Nederlandsch ballet voor den dag te komen. De costumes waren een lust voor het oog. Ook de aankleeding van het tooneel en de belich ting was af. Deze avond legde er getuigenis van af, dat Lili Green een ballet-ensemble tot stand heeft gebracht, dat een factor van beteekenis ge noemd mag worden in ons artistieke leven. Maria Petrelli, de echtgenoote van den schilder Mr. Sjollema en Iril Godescov hebben zich doen kennen als solo-danseressen van beteekenis. Ook Lili Green weet zich nog als een eerste kracht te handhaven. Willem de Vries vertolkte de bijpassende muziek van Debussy, Rossini, Brahms, Chopin, Strauss en anderen uitnemend. Terecht deelde ook hij in het succes, dat aan het ballet ten deel viel. Het 15-tal nummers, w.o. verscheidene waarin het geheele ballet optrad, werd vlot afgewerkt. Wij genoten bijzonder van het balletnummer Fresco, dat aan primitieve Italiaansche schilderijen deed denken. Ook van de levendige en dartele Tarantella, waarin Maria Petrelli de leiding had, werd ten zeerste genoten. In de Bacchanale, waarin Lili Green de leiding had, leverde zij het bewijs, dat het ballet bij haar in goede handen is. Zoowel Lili Green als Maria Petrelli hadden bloemen in ontvangst te nemen. Het „Donauwellen"-ballet met de fijn vertolkte muziek van Strauss was het succes van den avond en moest voor een gedeelte herhaald worden. Brahms' „Nachtvlinder" werd door Lili Green smetteloos vertolkt. Met spanning volgde het pu bliek deze uitbeelding. In Albeniz „Serenata" bewonderden wij de fijne expressieve gebaren van Maria Petrelli. In Chopin's „Pierette ou Ballonette", door Lili Green en Iril Gadescov, gaf vooral de laatste evenals in „Aldegrias" van Valverde bewonde renswaardige staaltjes van danskunst te zien. Het optreden van Lili Green's ballet bracht in Bergen weer eens een avond in het seizoen, die wij de laatste iaren te zeer hebben gemist. Het enthousiaste publiek bewees den avond ten zeerste op prijs te stellen. Na afloop werd er tot twee uur gezellig gedanst. In November zal men in de Harmonie in Alk maar de kennismaking met dit Nederlandsch bal let, dat nog tal van andere nummers op het pro gramma heeft, kunnen herhalen. HET OPENLUCHTTHEATER. Het bestuur van de V. V. V. heeft onderhande lingen aangeknoopt met een tooneelgezelschap onder leiding van Ko van Dijk voor een opvoering van „de Klucht van de Koe", van Langendijk en het blijspel „Dokter tegen wil en dank" van Molière. Hoogstwaarschijnlijk zullen deze beide stukken 22 Augustus in het Openluchttheater worden ver toond. Voorts onderhandelt het bestuur van de V. V. V. over een Indische dansavond met Gamalangspel op 28 Augustus, Nadere mededeelingen hierover volgen. DE SCHAMELE STRAATZANGER. Voor de Katholieke Kunstkring wordt 16 Augus tus in het Openluchttheater een voorstelling ge geven van het sappige Vlaamsche stuk „De schamele straatzanger", legendespel in 3 bedrijven van Joz. v. d. Eijnde. Het vorig jaar werd dit openluchtspel ter eere van een priesterjubileum, uitsluitend toegankelijk voor katholiekén, gespeeld op een terrein achter de R. K. Jongensschool, De Katholieke Kunstkring wist de tooneelgroep die het stuk speelde te be wegen een voor ieder toegankelijke herhaling te geven in 't Openluchttheater, en wel op 15 Augus tus a.s. Naar wij vernemen zal men een bijzonder gees tig en spannend legendespel te zien krijgen. 31 JULI VERLICHTINGSAVOND. Woensdag 31 Juli a.s. organiseert de V. V. V. in samenwerking met de verschillende buurtcommis- sies wederom een verlichtingsavond. Deze avond, waarop ons mooi natuurdorp op sprookjesachtige wijze door de duizenden lam pions in het .groene bladerendak wordt verlicht, wordt zoo zeer door de gasten gewaardeerd, dat het bestuur van de V. V. V. en de buurtcommis- sies van oordeel waren, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden die de aan dezen avond verbonden uitgaven niet wettigen de verlich tingsavond moest doorgaan. Bergen's Harmonie stelde zich weer belangloos voor een muzikale rondwandeling door de gemeen- 'te beschikbaar, terwijl ook het wakkere muziek corps St.-Louis dien avond weer zijn rondgangen zal maken. Wanneer het weer ons geen parten speelt, dan wordt het Woensdag weer een avond die voor jong en oud onvergetelijk wordt. De V. V. V. stelt a 10 cent per stuk lampions met kaarsen verkrijgbaar bij den heer Diesfeldt, directeur van „de Rustende Jager". Wij wekken ook de particulieren op om Woens dagavond hun tuinen en woningen te illumineeren. EEN WAARSCHUWING. Van medische zijde vestigt men er onze aandacht op, dat de omgeving van de sloot bij het Droom- laantje vol staat met de Conium Maculatum, be- hoorende tot het plantengeslacht der Umbelliferen, bij ons bekend als de Gevlekte Scheerling of Dolle Kervel. In deze plant komt voor het zeer vergif tige Alkaloide Coneine, waarom men het noodig oordeelde, tegen deze plant te waarschuwen. Het gevaar van deze plant is vrij groot, aange zien ze wonderveel gelijkt op onze onschadelijke toeters, die door de jeugd vaak gebruikt worden om van den hollen stengel, waarin 'n overlangsche snede wordt gegeven, een blaasinstrument te maken. Ter inlichting van onze lezers plaatsen wij van deze gevaarlijke plant een afbeelding. Men kan de plant onderscheiden van de niet gevaarlijke soor ten door op de stengel te letten, die onbehaard is, terwijl het onderste deel rood-bevlekt is. De Gevlekte Scheerling of Dolle Kervel is een tweejarige plant met een hollen, blauwberijpten, gesleufden en onbehaarden stengel, waarvan, zoo als gezegd, het onderste gedeelte rood gevlekt is. Men rake deze planten het liefst niet aan en ge- bruike haar in geen geval om er een toeter van te maken. Ook de bladeren en de vruchten van deze plant zijn giftig. De smaak is bitter en scherp.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 8