„DUINVERMAAK" 6e Jaarlijkscle Tentoonstelling A. E. ROMENY HOOG EN LAAG WATER Programma YOor Vrijdag a.s. met de bus naar Alkmaar. 0 Kaasmarkt bezoeken. 0 Lunch of koffietafel VALK's LUNCHROOM CAFE-RESTAURANT GROOTE KINDERSPEELTUIN. De avifauna van Bergen. lillll"1"IIIIIIIHIIill BERGENSCHE DROGISTERIJ entoonstelling van SCHILDERIJEN gemeubileerd Huis te huur. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). AUG. Datum Hoog water Laag water; v.m. n.m. v.m. j n.m. 3 6.26 18.47 3.04 15.17 4 6.56 19.17 3.32 15.44 5 7.27 19.50 4.03 16.14 6 8.03 20.26 4.34 16.45 7 8.45 21.09 5.09 17.22 8 9.38 22.09 5.52 18.11 9 10.45 23.17 6.48 19.19 gebruiken in Kaasmarkt, t.o. Bureau Y.V.V. 0 een trommeltje Alkmaarsche Jongens of Waagtorentjes koopen. 0 Met de bus naar huis terug. Mooi gelegen aan den voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS ConcertenOpenlucht-Dancing door 1ste klas Orkest. Ruim Parkeerterrein. Door J. Daalder Dz. V. Klauwieren. Kijk eens hier! Aan verschillende dorens en scherpe takjes zitten hommels, sprinkhanen, torren en ook bijen vastgespietst, Dat is toch zeker de arbeid van den eenen of anderen snaak, die zijn tijd heeft willen dooden. Ook zelfs een jong muisje is er bij. Neen, wat ge hier aan den boschrand voor u ziet, is de sijijskast van een vogel. Vangt hij meer, dan zijn eetlust vraagt, dan wordt het een en an der hier op de kapstok gestoken, om in tijden van schaarschte te kunnen dienen. Deze eigenaardige hanelingen worden verricht door de Klauwieren, waarvan enkele soorten ons land bewonen. Ze worden ook Wurgers genoemd, en het voedsel hier voor ons behoort ongetwijfeld de rauwe Klawier (Lanius cillurio L.), die ook wel Negendooder, Roode Wurger en Bruine Dorendraaier genoemd wordt. Wilt ge hem leeren kennen? Laten we ons dan begeven langs de zoom van dit duinboschje, want deze Klauwier woont het liefst aan den kant van het geboomte. Luister eens! Hoort ge in het nabootsend gezang van die zingenden vogel niet nu eens het blaffen van een hond, dan weer het roepen van een kievit of grutto en soms een amalgama van aller lei dierengeluiden. Dat wordt voortgebracht door de Klauwier, en als we voorzichtig voortsluipen, zien we weldra de mooi gekleurde vogel, doch het is ook alleen het mannetje, dat zoo fraai uitgedost is. Keurig staat het roodbruin manteltje, en fraai steekt het af bij de licht rosekleurige onderdeden, bij het zwart van slag- en staartpennen en bij de mooie aschkleur van bovenkop, nek en stuit. De wijfjes zijn van boven roestkleurig en op de on derdeelen witachtig, doch op vele vederen zijn halvemaantjes van zwart. Als we nu ook nog even dit nest, gemaakt van mos, worteltjes en bladstelen, en bekleed met haar en wol, hebben bekeken, dan kennen we de geheele huishouding van deze Wurger, die met zijn familiegenooten tot de roofvogels onder de zangvogels behoort, wat ook de krachtige, haak- APOTH.-ASSISTENTE. TELEFOON 10 9. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) llllllllHMI.ll1,11.11.I.U..„„„Ill BADTARIEF: a. Koetsenbad: 1 enkel bad 0.25, 1 bad met handdoek 0.35, 1 bad met handdoek en costuum 0.55; abonnement 10 baden resp 2.25, 3.25 en 5.25. b. Tentenstrand: plaatsen van een eigen tent per dag 0.50; plaatsen en opbergen van een eigen tent per week 3.per maand 10. huur van een tent per dag 1.50, per week 6.per maand 22.50; met recht tot baden zonder bijbetaling. Huur van een ligstoel per dag 0.25. 1 Cabinebad 0.25, dito met handdoek en costuum 0.55. c. Zonnebad: voor 4 weken of korter; voor ge zinshoofd 6.voor 2e gezinshoofd 4. voor kinderjuffrouw 3. Eigen tenten mogen gebruikt worden, van waaruit gebaad kan worden. Tevens zijn aldaar tenten te huur. STRANDSTOELEN: Per één uur 0.15, per twee uur 0.20, per dag 0.50, per week 2.30, per maand 8.Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbaar) per dag 0.15, per week 0.50, per maand 2. Genoemde tarieven, behoudens nadere wijzi gingen. vormige bek wel laat zien. Stout zijn ze en roof zuchtig, de Klauwieren, en gewoonlijk vangen ze veel meer voedsel, dan ze voor hun onderhoud noodig hebben. Om deze eigenschap werd een eigenaardige soort in Afrika aan de Kaap de Goede Hoop .fiscaal" geheeten. Het nest bevat pasgeboren jongen, zoodat we de mooie glanzige eieren, licht geelgroen met bruine vlekken, die om het dikste gedeelte soms een mooi kransje vormen hier niet kunnen zien. Mocht ge eens een Klauwier ontmoeten met witte spiegels'op de groote slagpennen, met bruinrood op kruinmantel en achterhals, dan hebt ge kennis gemaakt met een Roodkopklauwier (Lanius senator (L.), die lang zoo veelvuldig niet bij ons voorkomt, als Lanius collurio. Beide soor ten zijn evenwel voor ons land zomervogels, die in onze streken wonen van April tot September. Maar wie nog een mooie Klauwier wil leeren kennen, moet in de herfst, wanneer de lijsters trekken, in de kreupelboschjes op post zijn. Dan toch komt veelvuldig op de trek voor de Klap ekster (Lanius excubitor (L.), hier en daar bekend als Blauwe Klawier, Veldheer, Vinkenbijter, Grauwe Dorendraaier en onder nog andere bena mingen. Zeker zal het U gelukken zoo'n vogel te zien, want deze soort houdt gaarne tusschen de verschillende lijstersoorten verblijf. Toen er nog lijsterstrikken uitgehangen mochten worden, hield de Klapekster gedurig wacht hierbij en meermalen ving men moordenaar en vermoor de naast elkander in de stroppen. Dan eerst kon men goed bezien de mooie lange en breede, afge ronde waaierstaart en de witte en zwarte kleuren in mooie belijning. Zacht blauwgrijs zijn de bovendeelen; vleugels en staart zijn zwart met witte einden en de onder deelen zijn wit. De witte vleugelspiegels zijn soms enkelvoudig en soms dubbel. Veel komt de Klapekster op de trek voor, hoe wel men geen troepen aantreft, maar broeden doet ze hier slechts met enkele paren. Haar nest is als dat van de Grauwe Klauwier, doch het wordt hooger in de boom gemaakt en de 5 a 7 eieren zijn vuilwit met bruine en grijze vlekjes en stipjes. Eenmaal is in ons land gevangen een Kleine Klauwier Lanius minor Gmel), welk voorwerp in geprepareerde toestand is te zien in de verzame ling van de Rotterdamsche Diergaarde. We kun nen deze kleinste soort wurger slechts noode tot onze avifauna rekenen. Er was eens een negendooder, die zijn wel voorziene provisieplaats aan de zoom van het woud had Eén goed begin voor een sprookje, niet waar? En toch behoeft het geen sprookje te zijn. Ieder, die het wil, kan de waarheid er van aanschouwen. De Grauwe Klauwier en de Klapekster en de Grauwe en de Bruine Dorendraaier zijn geen zeld zaamheden voor onze omgeving. Onder de Am- sterdamsche „finkies" behooren ze evenwel niet medegerekend te worden. Historische Anecdoten. Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kasteelen. Wij kennen menschen, die hun heele leven vlijtig en zuinig zijn geweest en die nog altijd driehoog achter wonen in een snertstraatje. De beide J. D. Rockefellers waren zuinig en vlijtig, maar de kasteelen zijn dan ook hun belooning geweest. Er bestaan over die zuinigheid in kleine dingen hon derden grapjes en de Amerikanen, die natuurlijk zeer goed weten, dat de beide Rockefellers in groote dingen meer dan vorstelijk royaal kunnen zijn, hebben smaak juist in die anecoten over de karigheid der beide John D's. Bekend is-b.v., dat John D. Sr. als hij in een restaurant dineerde, altijd een sober menu bestelde en den kellner slechts een kleine fooi gaf. Eens maakte een kellner de opmerking, toen hij de paar stuivers fooi van den ouden milliardair opstreek: ,Nou mijnheer Rockefeller, als ik zoo rijk was, als u, had ik toch zeker een groote fooi gegeven". De oude heer keek hem vriendelijk aan en ant woordde: „Ja, jongmensch, waarschijnlijk is dat nu ook juist de reden, waarom je nog altijd kellner bent". Voor John D. Sr. is geld altijd een uiterst be langrijk iets gebleven. In de dagen, dat hij nog te Cleveland in zaken was, bezocht hij vaak een boekenliefhebber. Deze liet hem dan zijn biblio theek zien en vertelde opgetogen over zijn schat ten. Rockefeller vroeg hem; En ben je nou geluk kig, als je zoo tusschen je boeken zit?" „Ja zeker", beide de boekenvriend. „Voor mij" antwoordde John D. „is er maar één ding, dat me genoegen doet, en dat is dividenden te ontvangen". De jonge Rockefeller, thans de beheerder van het familiefortuin en een der rijkste menschen van de wereld lijkt wat zijn zuinigheid betreft wel wat op zijn vader en evenals deze kan hij grootsch milddadig zijn in belangrijke dingen en erg op de penning in kleinigheden. John D. Jr. had eens een liefdadigheidsvergadering gepresideerd, waarbij uit het fortuin van de Rockefellers een paar millioen dollars waren toegezegd voor zaken van welda digheid en openbaar nut. Maar het was daarmee wat laat geworden en de milliardair moest zich haasten, om een trein te halen en zich vóór dien tijd nog laten knippen. Er was een kapper bij de hand en John D. Jr. zette hem tot spoed aan. Met de snelheid eens kappers werkte de man en John D. Jr., die het al lang goed vond, sprong op en be taalde. Hij legde de fooi neer en verdween in de richting van het station. De kapper, die hoopte, dat hij ditmaal zijn fortuin gemaakt had, vond tot zijn teleurstelling een kwartje. Hij heeft het geld stukje in een lijstje laten zetten met het bijschrift; „John D. Jr.'s best tip". (De royaalste fooi van John D. Jr.) Op het Mexicaansche schiereiland Yukatan gaat het bijgeloof der vrouwen zoo ver, dat zij niet te rugschrikken voor het dragen van een levende amulet. Men is namelijk daar van meening, dat een bepaald soort van kevers, alleen in levenden toe stand de eigenschap bezit van booze geesten en ziekten te weren. De vrouweliike inboorlingen bevestigen deze kevers aan een dun gouden kettinkje en hangen deze diertjes zoo aan den hals. Of het voor een der beide partijen aangenaam zal zijn? Liszt had in Boedapest een van zijn beroemde pianoconcerten gegeven en enorme triomfen ge oogst. Een Hongaarsche magnaat groot muziekbe- wonderaar, maar zelf armzalig dilettant op de piano en niet weinig ingenomen met eigen presta ties wendde alle mogelijke pogingen aan om Liszt iets te mogen voorspelen en diens oordeel te vernemen. De grootmeester, vriendelijk als steeds, vond dat best en bleef het zeer onvoldoende spel met enge- lengedudl beluisteren. Hm, zeide hij, toen het stuk uit was, het hoofd zachtjes schuddend, zoo heb ik nog nooit hooren spelen! Adverteniiën. T BEZOEKT DE van J. P. C. VAN OS en LIEN STRAVER. ,,'tOude Slot", Laanweg, Schoorl. Geopend van 10 tot 10 uur dagelijks. Tevens van werken van F. KAMSTRA, in het Dr. Dekkershuis, bij de Ruïne te BERGEN, GEDURENDE DE GEHEELE MAAND AUGUSTUS. TOEGANG VRIJ. Geopend 10-12, 2—5 en 8—10 uur.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 2