„Roefje". De Hr. Leo Peltenburg Fam., Bussum, „De Ruyter". De Hr. en Mevr. J. Verkade, Zaandam, De Hr. en Mevr. Ir. G. L. Goudsmit, Nijmegen, „Sandy-Corner". Prof. Dr. Med. E. Laqueur, en Fam., A'dam, „Saenden". De Hr. en Mevr. J. J. Keijzer, Zaandam, „Schelpduin". De Hr. en Mevr. J. F. T. Heemskerck Veeckens, A'dam, „Scholekster". De Hr. en evr. H. P. G, den Tex, Baarn, De Hr. en Mevr. Mr. J. W. de Vries, Zeist, „Skopia". De Hr. en Mevr. A. P. van Oort, A'dam, „Spoorklok I". De Hr. en Mevr. E. Waisvisz, A dam, De Hr. en Mevr. J. C. Zijdeveld, R'dam, „Spoorklok II". De Hr. en Mevr. J. Wesselius, Zandvoort, „Spoorklok III". Mevr. A. C. FaberMaat, A'dam, Mej. Maat, A'dam, „Sterntje". De Hr. en Mevr. H. de SonnavilleArkesteyn, Nijmegen, Mej. F. Arkesteyn, Nijmegen, De Hr. H. G. Koets, Nijmegen, „Tine". De Hr. en Mevr. W. A. Winsink, A'dam, „Ulysses". De Hr. en Mevr. Mr. C. P. Eecen, Oudkarspel, Jhr. en Mevr, Ir. C. E. W. van Panhuys, Den Haag, „Verbrandepanhoeve". De Hr. en Mevr. Dr. P. A. van der Harst, A'dam, „Wernau". Jhr. en Mevr. H. Teding van Berkhout, A'dam, „Windy-Ridge", Baron en Bsse. Mr. B. Th. van Harinxma thoe Slooten, Leeuward., De Hr. en Mevr. J. Ruys, Utrecht, „Wijde Blik". De Hr. en evr. D. Parmentier, Leiden, „De Zandbak". De Hr. en Mevr. Mr. C, Scheltema, A'dam, „De Zeedroom". Fam. van DoornenSix, Abcoude, De Hr. en Mevr. van Swaay, Venlo, „Zeevonk", De Hr. en evr. P. Visser, Alkmaar, De Hr. en Mevr. J. Kraayenhof, A'dam, „Zonnehuis". De Hr. en Mevr. Robert, A dam, Mej. N. Greidanus en Mej. Zagerius,A'dam, Bio-Vacantieoord „Russenduin", A'dam, Deutsche Ferienkolonie, A'dam, Vacantiehuis „Voor Jong Nederland", A'dam, Vacantiehuis „Zeehuis", A'dam, Pers. A. V. 100 40 53 120 Totaal aanwezig 3993 pers. Nieuwsberichten. De verlichlingsavond. Dinsdagavond. De V.V.V.-bestuursleden bespre ken het weer en zijn van oordeel, dat met een dergelijke temperatuur (in de hotels werd de centrale verwarming aangezet, terwijl in verschil lende huizen de kachel in den brand werd gesto ken) geen doen was om de verlichtingsavond te laten doorgaan. De stemming naderde het nulpunt. Het leek er dan ook veel op of de verlichtings avonden steeds door regenbuien verstoord moeten worden. Een optimist herinnerde er aan, dat een paar uur voor de opening van het Openlucht theater, de regen bij stroomen neerviel en dat de avond desondanks toch schitterend verliep. Dit kon niet worden tegengesproken en het besluit viel om Woensdagmorgen half tien met de voorzitters van de burtcommissies in De Rustende Jager bij een te komen, om bij uitstel nog tijdig de avond bladen te kunnen waarschuwen. Woensdagmorgen. De wind was naar het Noor den getroken. De lucht ruimde, de storm was ge luwd, de temperatuur iets hooger en de weervoor spellingen gunstig. Het algemeene oordeel was, dat de omstandig heden uitstel niet rechtvaardigden. Besloten werd, de verlichtingsavond te laten doorgaan, onder voorbehoud, dat men om 7.30 uur nog voor het bureau der V.V.V. bijeen zou komen, om een defi nitieve beslissing te nemen. Aan de daar te nemen beslissing zou elke burtcommissie zich houden. In den loop van den dag. Het weer verbeterde. De zon brak af en toe door en op de van alle kanten komende telefonisch ge vraagde inlichtingen werd vanuit het bureau der V.V.V. geantwoord, dat de verlichtingsavond door ging. In de verschillende straten en lanen toog men aan het werk. Dit werkte aanstekelijk en ter elfder ure kwamen ook zij, die geen lampions besteld hadden, lampions en kaarsen halen om ook hun buurt te illumineeren. De lampions waren echter al spoedig uitverkocht en de V.V.V. zag zich ge noodzaakt velen teleur te stellen. Het voor dezen tijd van het jaar te stille dorp vertoonde weer het oude levendige beeld. Ook voor de verschillende zaken in het centrum w^" den de bekende oranje lampions gehangen. Er waren er, die zoo'n haast hadden, dat ze de lam pions des middags reeds ophingen, hoewel ze, vol gens het parool, pas om 8.30 uur mochten worden aangestoken. Om 5.30 uur werd de lucht weer egaal grijs en hoewel de wind, voor zoover deze er nog was, in het Noorden bleef, stelde men zich toch de vraag wat het zou worden. Drukke discussies werden ge voerd. De optimisten beriepen zich op het weer bericht en den barometerstand. De pessimisten be toogden, dat men daarop niet aan kon. Zij wezen er op, dat men de laatste dagen met Noordenwind regen had gehad en met een zuidwestenwind, de regenhoek, prachtig mooi weer. De werkers gingen gelukkig door met het span nen van draden, het hangen van lichtkronen, het timmeren van latwerk en het plaatsen van bier vaten, als steunpunten voor het latwerk. Door hun arbeid begon er teekening te komen in hetgeen men des avonds te aanschouwen zou krijgen. Óm half zeven vertoonde de lucht zich nog meer bewolkt. Slechts in het westen brak het licht hier en daar door, doch in het Noorden, vanwaar de wind kwam, was de lucht wel zeer dreigend. Over al was het onderwerp van gesprek de vraag of er al of niet regen zou komen. Een boertje, dat met overtuiging verzekerde, dat het wel droog zou blijven, antwoordde toch op de vraag, wat hij zou doen als zijn hooi buiten lag, dat hij het binnen zou halen. De voorzitter van de feestcommissie merkte op, dat papieren lampions in ieder geval minder tegen regen kunen dan hooi en het boertje zweeg. Half acht. De verschillende vertegenwoordigers van de buurtcommissies komen met. de V.V.V.-bestuurs leden voor het bureautje tezamen. Een korte open luchtvergadering wordt gehouden. Er wordt be toogd, dat het toch zonde zou zijn, wanneer weder om in enkele minuten voor honderden guldens lampions verregenen. De voorzitter ziet echter aan de gezichten, dat ze het nog meer zonde zullen vinden, wanneer voor vandaag al het voorberei dende werk voor niets was gedaan. Hij weet, dat de meesten door de verlichtingskoorts zijn gegre pen. Dat men de lampions wil aansteken. Hij steekt een speech af over het zachte weer, Wijst er op, dat de eer van de V.V.V. vordert, dat men de honderden, die voor dezen avond van elders naar Bergen komen, slechts in uiterste noodzaak mag teleurstellen. Vooral het „uiterste noodzaak" maakt indruk en binnen de minuut valt het besluit, dat de verlich ting doorgaat. Vliegensvlug snellen de vertegen woordigers van de buurtcommissies naar hun straat of laan, waar hun uitroep „de verlichtingsavond gaat door" met gejuich wordt begroet. Trappen en ladders worden te voorschijn gehaald en honder den handen reppen zich om de kaarsen in de lam pions te steken. Het werk gaat vlot en wordt vol levensvreugde verricht. Niemand denkt meer aan kans op regen, want allen zijn optimisten gewor den. 8.30 uur. Van alle kanten trekt een stroom be zoekers per rijwiel, auto en tram naar Bergen. De rijwielstallingen maken goede zaken. De kellners op de nog stille café-terrassen staan vol verwach ting. Bergen's Harmonie en het muziekgezelschap „St. Louis" uit Alkmaar vertrekken prompt op tijd vanaf het terrein van café Hildebrand. De belang stellenden verdeelen zich in groepen achter de corpsen, die ieder een kant uit trekken. Vol enthousiasme en levensblijheid wordt achter de muziek aan gemarcheerd. Met koortsachtige haast, ondanks verkeersopstoppingen, worden de lam pions gehangen en om 9 uur is het centrum van het mooie Bergen in een sprookjeswereld herschapen. Duizenden oranje en andere lampions flikkeren onder het groene bladeren dak. Bergen leeft. Het weer heeft zich den geheelen avond uit stekend gehouden. Vooral de jeugd was in groote getale opgekomen en trok in massa in vroolijke stemming achter de muziek. De verschillende café-terrassen raakten overal bezet en in de dancings verdrongen zich de dans- lustigen. Honderden auto's stonden langs de stille wegen in de omgeving van de Hertenkamp geparkeerd. Óok het gemeentelijk parkeerterrein aan de Karei de Grootelaan, wist men daarvoor te vinden, Het wekte bevreemding, dat ditmaal op dit gratis P^r- keerterrein een z.g. bewaker van de automobilis ten voor het parkeeren 25 cent vorderde. Wij ach ten dit niet in het gemeentebelang. Het wekt reeds bij vele bezoekers van Bergen ergernis, dat ze bij verschillende gelegenheden, die door hen voor het gebruiken van een verfrissching, worden bezocht, parkeergeld voor hun auto moeten betalen. Hand having van het gratis gemeentelijk parkeergeld achten wij daarom wel noodzakelijk. De verlichting. In de boomen om de kerkruïne hingen de oranje lampions weer als groote lichtende vruchten aan de takken. Dit blijft een fantastische aanblik op leveren. In de Hoflaan had men, als vorig jaar, groote kronen in het midden van de laan, ieder met een vijgtigtal lampions gehangen. Verschillen de tuinen aan deze laan waren verlicht en vooral de tuin van den heer Eyssen, die met vetpotjes was geïllumineerd, werd door honderden bewonderd. Het weer was trouwens zoo stil, dat in ver schillende tuinen aan de Oldenburglaan, waar men de lampions in aardige variatie had gehangen, los neergezette kaarsjes bleven branden. In de Verlengde Oldenburglaan waren de lam pions zoo gehangen, dat ze op een afstand op gele lichtlinten geleken. Ook aan den Russenweg was dit het geval. In de Breelaan vanaf den Russenweg tot de Stationsstraat had men langs de boomen, aan beide kanten dubbele rijen lampions, afgewis seld met groene lampions, gehangen, hetgeen een aardige variatie bracht. De Stationsstraat was heel mooi verlicht, met lichtkronen en zuilen. Toch blij- ven wij voor deze breede winkelstraat de voorkeur geven aan de z.g. plafonverlichting, zooals die voor twee jaar werd aangebracht. De gezelligheid in deze straat werd verhoogd door versterkte gra- mofoonplatenmuziek, geleverd door den heer Schouten. De Breelaan vanaf de Stationsstraat baadde in een zee van licht en vooral de café-terrassen in dit gedeelte maakten goede zaken. In de Kerkstraat en het stuk Dorpsstraat van Kerkstraat tot de Ruïnelaan, had men iets nieuws bedacht. Hier hingen in een aantal rijen drie groote V's, behangen met oranjelampions en de middelste met groene lampions. Deze hulde aan de V. V. V. maakte een goede indruk. Aardig was de gotische verlichting in de Fransche Steeg. In het gedeelte Dorpsstraat vanaf de Kerkstraat tot de St. Anto- niusstraat had men ook wat goeds weten te be reiken. Bewondering hebben wij voor het klein aantal bewoners in de Molenstraat, dat steeds ver dienstelijk aan de verlichtingsavond deel neemt De St. Antoniusstraat, waar men zelfs een drietal eere-poorten had opgesteld, stak de Ruïnelaan, die een wonderlijk fantastische aanblik opleverde, naar de Kroon. Het gedeelte Loudelsweg vanaf de St. Antoniusstraat tot de Ruïnelaan, vormde een aardig verbindingsgedeelte tusschen deze belde hoofdwegen. Het aspect van de Ruïnelaan werd nog verhoogd door de aardige verlichting in ver schillende aan deze laan grenzende huizen. Een rustige rondwandeling door alle verlichte lanen en straten vorderde veel tijd. Vooral de gasten lieten zich daardoor niet weerhouden om dit te doen het was aardig om te zien hoeveel ouders met hun kinderen, die met veel ernst een brandende lampion droegen, in de bladstille zomer- avond deze wandeling maakten. Voor de kinderen is deze sprookjesavond wel van groote waarde. De V. V. V. kan op een geslaagden avond terug zien. Hulde voor de schitterende organisatie. DUINVERMAAK. Zondagavond hebben wij een paar uurtjes ver toefd in de openluchtdancing bij de uitspanning „Duinvermaak". Het bleek een voor dit doel ideale gelegenheid en het verheugde ons te constateeren, dat de jongelui en de gasten hiervoor de gewensch- te belangstelling toonen. Voor het grootste gedeelte wordt deze dansge legenheid bezocht door de jongelui uit de platte landsgemeenten in de omgeving van Bergen en juist daarom kan men hier nog kennis maken met het volksdansen in deze streken eigen. TENTOONSTELLING WERKEN F. KAMSTRA. De laatste jaren is het traditie geworden dat in het hoogseizoen de kunstschilder F. Kamstra m het Dr. Dekkerhuis zijn werk exposeert. Ten behoeve van een fancy fair ten bate van het orgelfonds der Ned. herv. kerk, is hij daaruit voor een week verdreven, doch de volgende week kan men deze rustige shawfiguur weer op zijn expositie vinden om het publiek in te lichten over zijn werk, stillevens, landschappen en figuurstuk- De heer Kamstra is een merkwaardig artist, ook in de lunchloom van den heer de Vries, waar de Berger Kunstenaarskring exposeert en in een speciaal zaaltje het nieuwste werk van haar lid Frans Huymans toont, kan men zijn talent in ge- exposeert werk leeren kennen. Weinigen weten dat deze schilder ex-lid is van Provinciale Staten van Noordholland. Dit dateert echter uit den tijd van zijn storm en drangperiode en wij hebben zoo'n idee, dat het artistenleven, dat hem dichter bij de natuur brengt, meer bij zijn ge aardheid past. MISLEIDING? De Amsterdamsche Federatie van Beeldende Kunstenaarsvereenigingen verzoekt ons te berich ten, dat er in Bergen schilderijen verkocht worden onderteekend van Wijngaarden en Tilly Maes. Ter voorkoming van verwarring wordt er op ge wezen, dat de bekende kunstenaars Piet van Wijn gaard en Wally Moes, met dit werk niets te maken hebben. Mén koope dus geen kat in den zak. WAT GAAT ER IN HET OPENLUCHT THEATER? 7 Augustus: „Rolanda", zigeunerspel van Jac- Jansen. 15 Augustus: „De Schamele Straatzanger en 't mirakuleuze Lieve Vrouwke", legendespel van den Vlaming Joz. v. d, Ende; georganiseerd door de R. K. Kunstkring. 21 of 22 Augustus: „De Klucht van de Koe van Langendijk en „Dokter tegen wil en dank" van Molière, door leden van het Nieuwe Schouw Tooneel onder leiding van Ko van Dijk. 28 Augustus: Javaansche dansers met gamalang- begeleiding.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 8