B BERGER IH3IVTJE Firma DE WIJS&BROERS, Bergen. Het oude huis bij de Ruïne. DE HAAN's Lees-Bibliotheek Geldbelegging. ezoekt de Speciaal-zaak voor HANDWERKEN met vakkundige voorlichting. Oudegracht 271, Alkmaar. TENTOONSTELLING WERKEN J. MOLENAAR—A. VERKERK. In een expositiegelegenheid aan den Lijtweg exposeert mevr. MolenaarVerkerk haar werk en dat van haar overleden man. Het vorig jaar heeft men veel van dit werk leeren kennen in de tentoonstelling aan de Hof- laan. Na het vorig seizoen trok dit kunstenaars echtpaar naar Corsica, waar het eenige maanden gelukkig werkte, tot de heer Molenaar tengevolge van een hem overvallen koorts, overleed. Zijn echtgenoote zag zich genoodzaakt zijn stof felijk overschot in den vreemde achter te laten. Zijn geestelijk werk nam zij echter mede naar Holland en in bovengenoemde expositie kan men kennis maken met het door hem aldaar gemaakte werk. Ook mevrouw MolenaarVerkerk, die zich aan de kunst blijft wijden, exposeert op deze ten toonstelling mooi verdienstelijk werk. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Ruinekerk) te Bergen. Zondag 4 Aug v m. 10 u.Ds. v. d. Kieboom, doop. Ger. Kerk te Bergen. Zondag 4 Aug. v.m. 10 uur en n.m. 3.30 uur Ds. Tollenaar van den Helder. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 4 Aug. v m. 10.30 de hr. Dun v. Alkmaar. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 4 Aug. v.m. 10.30 uur Ds. D. Bins Jr. van Dordrecht. Liturgische dienst. (ruim 5000 deelen) STATIONSSTRAAT. Werken van de beste Nederlandsche- en Buitenlandsche Schrijvers. GROOTESORTEERING SOUVENIRS. FOTO-ARTIKELEN ONTWIKKELEN. AFDRUKKEN, Den vorigen zomer volgde het oude huis bij de Ruïne als een goedige bejaarde dame op een bank je in het park de seizoendrukte langs haar heen. Sindsdien is er veel te doen geweest om dat heel oude huis, dat nog weet van die mooie dagen uit zijn jeugd, toen Bergen nog niet ontdekt was door vacantiegangers en pensionexploitanten; toen het niets meer was dan een stil, maar schoon dorp, vol ongerepte natuurweelde met landelijke lanen en oude zandwegen, met vriendelijk-witgekalkte woningen, boerewoningen zonder pretentie, laag en verscholen onder het beschermende dak van linde blaren. Van dien tijd was het oude huis. Geen tram tin gelde voorbij, geen bus daverde langsheen de ramen, die rammelen dan in hun binten; geen auto's deden met wreede claxons het opschrikken uit een zoete mijmering, waarin de serene dorps stilte het had gebracht. Daar was alleen de oude, vertrouwde Ruïneklok, die klepelde over het stille dorp en de oude smidse, waarin een goede buur hamerde op het aambeeld, dat het klonk tot ver in de bosschen, zonder daarbij de gewijde stilte te storen; want het hoorde bij de dagelijksche geluiden van het dorp. Rustig waren de bewoners van het oude huis. De man wandelde alle. dagen in de nooit-vervelende weelde der natuur en de vrouw rustte al in het vroege middagur voor het raam, waar zij troonde tusschen de schuine gordijntjes; zij borduurde op een helder kleedje en keek af en toe over haar bril naar den voorbijganger. Een beeld van rust uit een ver verleden. Toen kwam de mensch van de twintigste eeuw. Die vond het oude huis ,,te" oud voor dezen tijd. De oude vertrouwde bewoners werden er uit verdreven; de moker sloopte en scheurde. Ontta keld en ontdaan stond het oude huis daar als een afzichtelijk geraamte en meewarig schudden de voorbijgangers het hoofd. Armzalig en verlaten voélde zich het oude huis; wreed gescheiden van wat lief was en goed en het klaagde zijn nood bij de vriendelijke lindeboomen, die vele jaren de gebreken van zijn ouderdom ver borgen. En in de kranten werd de klacht van het oude huis getransponeerd in een felle aanklacht tegen den aanrander van deze oude eerbiedwaardigheid, den zakelijken mensch van den twintigsten eeuw. En in de vergadering van de vroedschap werd het vonnis geveld; door enkelen werd met ver ontwaardiging geprotesteerd, door anderen hef vonnis geteekend. Het oude huis ging over de tong, het kwam in opspraak en weinig goeds werd ervan verteld. En toen begon men het weer op te bouwen en aan te kleeden. Achteruit moest het om plaats te maken voor het monster, dat verkeer heet en dat het oude huis in den loop der jaren met zorg en angst had zien groeien. Het geraamte werd wat gerepareerd; de oudé plunje opgepoest en bijgelapt. Zoo staat daar dan weer het oude huis bij de Ruïne. Wat achteruit gezet, niet meer als een vriendelijk, oud vrouwtje, waar een ieder eerbied voor heeft, maar als een met apenklier verjongde, opgesminkte, gepoederde en geverfde vrouw-op- leeftijd, slechts op behoorlijken afstand schoon en knap, maar van dichtbij, als de verborgen ouder dom zichtbaar wordt, alleen maar belachelijk en leelijk. Graag was het 't goede, oude vrouwtje geble ven, al kon het slecht verdragen dat hinderlijke rumoer van het jachtende verkeer. Nu zij echter de schoonheid, die zij toch ook in haar grijzen ouder dom had, moet missen, en slechts in schijnschoon moet voortbestaan, was zij toch liever maar-ver dwenen in de vergetelheid van het graf. Want verdwenen is haar rust en haar vrede. Ver dwenen zijn de vertrouwde bewoners, de man die alle dagen wandelde en het bordurende vrouwtje, dat langs de schuine gordijntjes over haar bril naar den voorbijganger keek. Het voelt zich onbehagelijk. Waar eens de oude pluche stoelen, als herinne ringen uit het ver verleden stopden, staan nu ach ter het raam, waarvoor niet meer de schuine hagel witte gordijntjes hangen, wat moderne snuisterijen en het is om niet te overleven een racefiets. Natuurleven om en bij' Bergen. De meeuwenbroedplaatsen in de Bergerduinen. De wandelaar die in de gelegenheid is dikwijls duin en veld in te trekken en zijn oogen goed den kost geeft, zal vaak bij verschillende vogelsoorten afwijkende broedgewoonten of een andere wijze van nestbouw kunnen waarnemen. Deze afwijkin gen zijn een gevolg van de veranderde levensom standigheden die de vogel al of niet noodgedwon gen een andere levenswijze doen aannemen. Van de meer of mindere aanpassing aan deze omstandigheden hangt voor een groot gedeelte het voortbestaan van een soort af. Een mooi voor beeld van de aanpassing van vogels aan de steeds verder schrijdende cultuur is b.v. de bontbekple- vier die in de Wieringermeer tusschen de tuin- boonen broedde, de scholekster tusschen de gla diolen, die van het nest opstond als de arbei ders tusschen de rijen moesten schoffelen om dadelijk weer terug te komen. Voorbeelden ge noeg! Daarentegen zullen vogels die op een bepaald voedsel aangewezen zijn door den bouw van snavel en pooten, zooals lepelaars en kluten, zich moeilijk kunnen handhaven. Gelukkig worden de broedplaatsen en de terreinen waar het voedsel van deze vogels voorkomt aangekocht en gere serveerd door dc Ver. tot behoud van Natuurmo numenten en de ver. tot bescherming van vogels. Daarom reeds verdienen deze beide vereenigingen den steun van ieder natuurliefhebber. Natuurlijk zijn er veel meer factoren die de levensomstandig heden van de vogels bepalen, zooals de weersge steldheid (strenge winters!), het voorkomen van bepaald voedsel in een streek enz. Dat alles hangt ten nauwste samen met het leven van onze vogels. Een van de vogelfamilies, die wel een zeer groot aanpassingsvermogen te zien geven, zijn de meeu wen. Eigenlijk vischeters langs den zeekant, zijn het alleseters geworden die ook in den zomer brood en gekookte aardappelen met evenveel smaak verorberen als een vischmaal. Op de vuilnisbelt zijn het de opruimers van alles wat in de ruimste beteekenis van het woord nog eetbaar is. En dat is niet weinig. Bovendien zijn de zilvermeeuw en vooral zijn kleinere verwant de kokmeeuw aartsnestroovers. Onder de broedsels van de weidevogels en wulpen kunnen ze geducht huishouden. Op 3e „Staart" op Texel, een natuurmonument in den polder Waal en Burg moest de Ver. tot be houd van Natuurmonumenten die eigenarresse van dit terrein is, na lange aarzeling en rijp beraad eindelijk het besluit nemen om een groot aantal meeuweneieren te laten wegrapen, omdat er van de verdere vogelbevolking anders niets terecht kwam. Telkens weer laten zij ons verbaasd staan door een nieuwe broedgewoonte, of ander voedsel, waarbij de nauwkeurigste waarnemer de oorzaak niet weet vast te stellen. In de duinen bij Schoorl waar het Staatsbosch- beheer steeds verder gaat met de beplanting van de duinen met dennen, zijn ook enkele stukken van de meeuwenbroedplaats hiermede beplant. In plaats dat de meeuwen hierdoor verjaagd werden, vindt men nu de nesten vlak tegen de stam van de bijna 2 M. hooge boomen beschut door de laag af hangende takken en gemaakt van naalden. In de Berger duinen komen hoofdzakelijk de Zilvermeeuwen voor die in groote kolonies broe den. Hier en daar in de „Verbrande Pan" en in de duinen bij Camperduin broedt ook de kleine Zil vermeeuw of stormmeeuw, die oppervlakkig bezien weinig of geen verschil vertoont met zijn grootere neef. Echter van dichtbij bezien is de iris donker der gekleurd wat een milder uitdrukking geeft. Ook het geluid is anders, de heele vogel maakt trouwens een meer timiden indruk. In 1912 werd deze vogel voor het eerst „ontdekt". Het is echter sterk de vraag of de Stormmeeuw niet reeds lang in ons land broedde. Bezoeken we een Zilvermeeuwenkolonie dan komt dadelijk de heele gemeente op de wieken jen al gakkende op ons af. Fel duiken ze op ons. Het is wel aan'te bevelen om meer voor eigen geruststel ling dan voor werkelijk gevaar een stok boven Set hoofd te houden ter „afweer" van hun schijnaan- vallen. De eieren zijn in dezen tijd van het jaar grooten- deels uitgekomen, slechts hier en daar treffen wij nog een ei aan, tefwijl bij een enkel het jong de schaal probeert te verbreken. Duidelijk is de harde eitand op de snavel van de jonge meeuw te zien, waarmee hij op de schaal hakt. De jonge vogel blijft slechts korten tijd in 't ttest, om zich daarna in de helm te verbergen. Zoo'n jonge' vogel in zijn grijze donspakjf is een aardig gevalletje, maar de argelooze wandelaar-die1 vol interesse zoo'n beestje in zijn handen neemt kan meestal niet over een groote mate van zindelijkheid roemen terwijl de jonge meeuwen tot overmaat van ramp in Hun angst hun heele maag met halfverteerde visch om- keeren, wat niet zoo. smakelijk is! W. B. Z. TE KOOP te Bergen aan den M.Geestweg nieuw vrijstaand WOONHUIS, beneden 2 kamers, keuken met schuur, boven 3 slaapkamers met vaste waschtafels. Koopprijs f4200. A. C. KLOMP, Loudelsweg, Bergen. 99 (wettig gedeponeerd), 'n buitengewoon lekker koekje, amandel- en vanillesmaak, keurig verpakt, met photo's van Bergen, prijs 95 cent. „Berger Duimpjes" verpakt in blikjes, 'n zeer fijn gekruid koekje met heele amandelen, prijs 50 cent. „Berger Pannekoekjes" verpakt in blikjes, 'n croquant koekje met stukjes nougat, prijs 60 cent.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 9