B ERGER DUINTJES" Firma DE WIJS BROERS, Bergen. S. AARSE, Oude Prinsweg 5, ,,'t Warenhuis Heuseveldt". Souvenirs. W. AKERBOOM, Zadelpaarden te huur, De PRIMA ZUIVELPRODUCTEN van de Coöperatieve Zuivelfabriek te Lutjewinkel, BEZOEKT TE ALKMAAR: Zeer uitgebreide collectie Langestraat, Achterstraat^Houttil^Tel^j170^J Historische Anecdoien. Shaw hield niet van muziek onder tafel. Bij een banket te zijner eere, vroeg hij den kapel meester: Zal je ook spelen, waar ik om vraag? Met zeer veel genoegen, antwoordde de diri gent. In dat geval, zei Shaw, speel dan domino! Saphir had op zekeren dag bij madame Lam- mel, een geestige vrouw, slecht gedineerd. Na het diner vroeg zij hem wanneer hij weer eens bij haar wilde eten. Direct, was zijn antwoord. Na een ongesteldheid werd Saphir door deze zelfde dame weder voor een diner uitgenoodigd. Zijn antwoord luidde: Ik dank haar wel, 't gaat mij beter en ik mag weer eten. De beroemde componist Scarlatti had altijd, wanneer hij werkte, zijn poes bij zich in de kamer. Op 'n dag zat Scarlatti voor de piano om een fuga te componeeren. De poes lag op den stoel, maar opeens verhief zij zich en sprong op het toetsen bord. Langzaam liep zij over de toetsen. Daarbij werden de tonen g, b, es, fis, b, cis aangeslagen. Scarlatti was verrukt over de hulp van zijn poesje, voegde er nog een d bij en had het thema gevon den voor zijn beroemd geworden „Kattenfuga". Saphir bezat in Weenen een huis waarvan de tweede verdieping aan een officier verhuurd was. Deze wilde gaarne het contract verbreken zonder den vervaltermijn af te wachten en Saphir ver klaarde hierop te willen ingaan wanneer de huur der in staat was hem zijn wensch schriftelijk in één enkel woord mede te deelen. De brief kwam aan en bevatte het eenige woord: Judicium (Jud', i zieh urn Jood, ik ver- Saphir antwoordde even laconiek: Officium (O, Vieh, zieh' um Lomperd, verhuis). Toen Paganini, die een zeldzame voorliefde voor viool had en op één snaar meer wist te doen dan anderen op vier, te Florence concerten gaf, nam hij een rijtuig en droeg den koetsier op hem naar den schouwburg te brengen. De afstand was groot en ter plaatse aangekomen vroeg de be roemde violist aan den koetsier: Wat ben ik schuldig? - Voor U, antwoordde de koetsier die den violis. herkend had. bedraagt de vracht 10 Lire. Wat? Tien Lire? Ben jij niet wijs? Ik spreek in ernst; u vraagt voor een entree voor uw concert evenveel. Paganini dacht een oogenblik na. Toen gaf hij den man 2 Lire en zei: Het is goed mijn vriend, ik zal je 10 Lire geven als je mij op één wiel rijdt. Matkowsky leerde zijn rollen niet gaarne van buiten. Den tekst der brieven, die hem onder het spel gebracht werden, leerde hij principieel niet. Hij behoefde hem immers toch slechts af te lezen. Een collega wilde hem eens een poets bakken. Hij trad op, ging op Matkowsky toe en reikte hem het „schrijven" over, De groote tooneelspeler vouwde het openeen onbeschreven blad. Ge vat gaf hij den brenger den brief terug: „Ik kan nietde ont-roering is mij te ^machtigMijn oogen staan vol tranen. Lees jij!" De andere stond een oogenblik verbluft, maar toen bleek, dat hij tegen zijn beroemde partner opgewassen was. Hij herstelde- zich en ant woordde: „Excuseer, ik heb mijn bril vergeten! En Matkowsky moest goed- of kwaadschiks met behulp van den souffleur den tekst weergeven. Gedurende zijn verblijf te Berlijn gaf Saphir een gedenkschrift uit „Uber das Wirken einer Justiz- rats". De aangevallene klaagde hem aan en Saphir kreeg drie maanden gevangenisstraf en moest bo vendien de kosten ten bedrage van 200 Reichsta- lers betalen. Hij richtte nu een gratieverzoek tot den Koning. Eenige weken later ontving hij een schrijven dat hij op het politiebureau moest komen. Daar hij reeds meermalen onaangename ervaringen had opgedaan, nam hij, toen hij ter Polizei geroepen werd, voor twee of drie weken verschooning mee. 'tWas toen juist een regenachtige dag. Op de Po- lizei werd hem medegedeeld dat de koning beslo ten had de drie maanden vestingstraf te verande- ren in drie dagen huisarrest en de onkostenbeta- ling te laten vervallen. De Polizeidirektor vroeg hem wanneer hij het arrest wilde ondergaan en Saphir zeide: De weers gesteldheid is gunstig voor die onderneming, dus direct, nu op het oogenblik. In zijn kamer aan de Rue de la Mesange compo neerde Rouget de Liste den 25en April 1792 zijn „Marseillaise". Den volgenden morgen bracht hij haar „en petit comité" ten gehoore ten huize van den burgemeester van Straatsburg, de Dietrich. De hymne werd 17 Juni 1792 gehoord te Mont- pellier en te Marseille vier dagen daarna. Het ba taljon vrijwilligers te Marseille bracht haar te Parijs onder den naam „Marche des Marseillais nadat zij toen reeds drie verschillende titels had gehad. Chant de guerre de l'armée du Rhin, Chant de guerre de l'armee aux Frontières en Chant de Raillement et Marseillais. Van 1792 tot 1798 is de carrière van de Marseü- laise zeer ongelijk. Ze wordt toegelaten of verbo den, al naar gezindheid der regeeringen. Eindelijk, 14 Februari 1879 erkent de „Chambre des député's" het lied als het nationale en offici- eele volkslied van Frankrijk. Katharina II van Rusland had voor den Italiaan- schen componist Paissiello een bijzondere gene genheid. Zij benoemde hem tot hofkapelmeester en overlaadde hem met gunstbewijzen. Eens, toen de meester aan de keizerin zangles gaf en zij op merkte hoe hij van koude huiverde, nam zij haren met brillanten bezetten bontmontel en dekte daarmede de schouders van den kunstenaar. De hofmaarschalk Beloskloky die tot dusverre de gunsteling van de keizerin was geweest, vervolgde den kunstenaar met zijn haat. Bij iedere gelegen heid trachtte hij dezen onaangenaam te zijn en eens vergat hij zich zoozeer dat hij Paissiello een oorveeg gaf. De Italiaan echter, sterk als een Her cules, strekte hem met een enkele vuistslag op den grond uit. Beloskloky spoedde zich nu naar de keizerin en vroeg het ontslag van haar gunsteling. Maar Ka tharina gaf een dergelijk antwoord als Franz I toen men hem vroeg Leonardo da Vinei te ont slaan. Ik kan en wil niet aan uw verzoek voldoen; gij hebt uw eigen waardigheid vergeten, toen gij U hebt vergrepen aan den man die niemand kwaad doet, aan een toonkunstenaar; is het dus te verwonderen dat ook hij zich vergeten heeft? Wat uw rang betreft, zoo kan ik vijftig maarschalken maken, maar niet één Paissiello, De schilderijen die hier allemaal aan den muur hangen zijn zeker je mislukkingen? vroeg de dok ter, die grappig wilde zijn. Ja, zei de schilder, met een zucht. In dat opzicht zijn jullie, dokters, beter af: jullie stoppen ze onder den grond. Dronkaard (als hij om 4 uur in den morgen de sociëteit verlaat tot den portier: „Hé, F-Frans, wat ruikt 't hik ruikt 't hier vreemd! Wat is d-dat?" Portier: „Dat, meneer, dat is de frissche lucht. Advertentiën. BUERWEG 15 TELEFOON 221 BERGEN (N.-H.) f 1.50 per uur. Voor langeren tijd naar overeenkomst. PAARDEN EN ZADELS IN UIT STEKENDE CONDITIE. ezoekt de Speciaal-zaak voor HANDWERKEN met vakkundige voorlichting. Oudegracht 271, Alkmaar. (wettig gedeponeerd), 'n buitengewoon lekker koekje, amandel- en vanillesmaak. keurig verpakt, met photo's van Bergen, prijs 95 cent. „Berger Duimpjes", verpakt in blikjes, 'n zeer fijn gekruid 3koekje met heele amandelen, prijs „Berger Pannekoekjes", 50 cent. verpakt in blikjes, 'n croquant koekje met stukjes nougat, prijs 60 cent. de grootste en modernste fabriek in N.-H. zijn te Bergen alleen verkrijgbaar bij: TELEFOON 264. ONZE PRODUCTEN zijn voorzien van de bekende hygiënische Kroonkurk-afsluiting. Neemt proef met onze Slagroom, Koffieroom en gepasteuriseerde Melk. Onze Karnemelk met gort en Karnemelksche-pap a 10 cent per literflesch is een heerlijk nagerecht. ONZE 40-plus KAAS is onovertrefbaar. Alkmaar's best gesorteerd adres voor Strand- en Zomer-artikelen. SPEELGOEDEREN. Specialiteit in: Tuinmeubelen, Tuin parasols, Ligstoelen, Hangmatten, enz. Luxe- en Kunstvoorwerpen, Huish. artikelen, Glas, Porcetein en Aardewerk.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 11