„Bergensciie Bad-, Duin- en Boscbbnde" VIJFDE BLAD. 26e Jaargang. No. 11. 1 DE OPVOERING VAN „ROLANDA" van ZATERDAG 10 AUG. 1935, I N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moederi J 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is j 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgstei jt 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Nieuwsberichten. EEN CONCERT. Bergens Mannenkoor, directeur Karl Böhme, geeft de 14de Augustus, des avonds 8 uur, in den Muziektuin een concert, waarbij als solisten zullen optreden mevr. EriksBuijs en J. Hoogervorst, terwijl Jac. Jansen aan den vleugel zal begeleiden. EEN ORGELCONCERT. Ten bate van het Orgelfonds geeft de heer N. Bosma, organist van de jeugdkerk te Arnhem, die in verschillende plaatsen van ons land orgelcon certen gaf, Dinsdag a.s. om 8 uur een orgelconcert in onze Ruïne kerk. De jeugdige concertgever verdient ongetwijfeld de gewenschte belangstelling. De verwachting over de opvoering van het zigeuner zangspel „Rolanda" van den Berger com ponist Jac. Jansen was hoog gespannen. Het was bekend dat de heer Jansen als dirigent van de beide operette-vereenigingen, van het zangkoor Pro Arte, het Alkmaarsche Symphonie-orkest, de medewerking van deze vereenigingen had verkre gen en in zijn enthousiasme ook het uitnemende Ballet onder leiding van mevr. PolmanSchagen tot medewerking wist te bewegen, en den heer Vóórhaar voor de regie in actie wist te brengen. Geen wonder was het dan ook, dat reeds voor de opening van het loket de beschikbare plaatsen waren uitverkocht en honderden teleur moesten worden gesteld. Het was voor het bestuur van de V. V, V. een voldoening het openluchttheater bij de eerste voor stelling na de officieele opening te zien volstroo- men. Deze voldoening werd nog verhoogd toen het mocht constateeren, dat de duizend aanwezigen met groote belangstelling de zang, het spel en de muziek volgden. Jac. Jansen heeft zich doen kennen als een be zielend en scheppend artist, die er in slaagde om met dilettanten een massa-voorstelling te geven, waarover wij niets dan lof kunnen hebben. De muziek was niet eenvoudig, zooals wij dit trou wens van hem gewend zijn, door het Meifeest, het vrijheidslied, het liefdelied, het verlangen van Ro landa naar zuivere liefde, de wraak van de zigeu ners en de smart van Dzjahiski heeft hij zich vol komen in de muziek kunnen uitleven, waarbij hij steeds het leidmotief heeft vastgehouden. Hard moet er ge.werkt zijn om een dergelijke uitvoering te bereiken. Met voldoening vernamen wij, dat vele gasten hoogst voldaan de voorstelling hebben bijgewoond. De V. V. V, mocht verschil lende tevredenheidsverklaringen ontvangen. Het stemt tot voldoening te kunnen constateeren, dat gewaardeerd wordt, dat de V, V. V. deze voorstel lingen tegen zoo'n lagen entreeprijs organiseert en dat men begrijpt, dat dit alleen mogelijk is, omdat <fe v, v. V. aan de gasten in het seizoen avond afleiding wenscht te geven. De opvoering van „Rolanda" op den buitenge woon mooien zomeravond (de sterren schitterden aan den hemel, terwijl het bladstil was) is èn om de zang, de muziek, de dans en het kleurenspel tot een onvergetelijke geworden. Rolanda, die het stuk droeg, veroverde de algemeene sympathie, terwijl het publiek an elk bedrijf den componist een hartelijk applaus gaf. Er waren momenten waarin men zich niet bewust was, dat hier dilet tanten een voorstelling gaven. Sterk kwam dit aan het einde naar voren toen de voorzitter van de operette-vereeniging en de heer Jac. Jansen er toe overgingen om de personen die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt, in toespraken en met bloemen te huldigen. Wie eenig begrip heeft van massa-spel met geheel vrijwillige krachten zal echter volkomen begrijpen, dat men behoefte ge voelde om zijn dankbaarheid tot uiting te brengen. Alle menschenkinderen, ook zij die zoo iets ver-, velend vinden, zijn nu eenmaal ijdel. Vooral met het oog op het te laat gekomen einde, had men dit echter beter in comité kunnen doen. Hulde overigens voor deze uitstekende opvoe ring. ONGEWENSCHT. Het aantal personen, dat vermoedelijke gasten aanhoudt om hen te bewegen in een bepaald pen sion hun intrek te nemen, neemt toe. Wij achten dit in hooge mate ongewenscht voor ons vacantie- oord en herinneren er aan dat de raad dit onge- wenschte optreden bij politieverordening heeft verboden. Er is niets tegen, dat een hotel of pen sion bij de tram een portier met een pet op sta- tionneert, doch het blijkt ongewenscht, dat zij de gasten ongevraagd lastig vallen. Ergerlijk is dit wanneer zooiets geschiedt door een rentenier, die des zomers een pension exploiteert. B. en W. heb ben de politie dan ook order gegeven om hierop toe te zien en daartegen onverwijld proces-verbaal op te maken. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING. In de kunstzaak van den heer Hopman aan de Dorpsstraat te Bergen houdt de kunstschilder Jan Oostendorp vanaf lz Augustus een tentoonstelling van zijn werk; pastel, aquarellen, teekeningen en olieverfschilderijen. Oostendorp is een merkwaardig Hollandsch kunstenaar. 19 jaren heeft hij gewerkt in Britsch- en Nederlandsch-Indië, de Philippijnen, Japan en China. De Japansche invloed komt sterk in zijn pastel- teekeningen tot uiting. Men past in Japan daarbij een techniek toe, die in Europa niet bekend is. Men werkt met onderlagen, terwijl ook de papier soort tot ondergrond wordt gebruikt. In China en Japan is de huisnijverheid bizonder groot, zoodat een kunstenaar zich intens moet in spannen om daar op den voorgrond te treden. Slechts een enkel Europeesch artist als Nieuwen- kamp en Dake, kan zich daar staande houden. Ook Jan Oostendorp behoorde tot deze weinigen. Zijn pastel-teekeningen zijn van een bizonder kleurver loop, dat verkregen wordt door minstens 15 kleu ren over elkander te teekenen. Zijn maanlandschappen zijn zeer subtiel gehou den en kenmerken zich door een Japansche sfeer. Bizonder fijn is de pastel-teekening; „Gember potten met appels", waarbij het papier met een rood fond gebruikt is voor een juiste compositie. Het olieverf-schilderij, gemaakt aan de Noord- kust van Java: „Maannacht met drie klapperboo- men" is vol mystieke, Indische sfeer. Teer en fijn is ook: Het duinlandschap te Bergen aan Zee. De Oostersche beroemde kunstcriticus da Vis- tarini noemde in een bespreking van een expositie op Toendjoengan de schilderijen van Jan Oosten dorp meesterwerken. Men verzuime niet, deze expositie te bezichtigen. ONZE BURGEMEESTER. Onze burgemeéster, die zich sinds de aanvang van het jaar voor het herstel van zijn gezondheid buitenslands bevindt, verblijft thans in een „Kur- anstalt" te Godesberg aan den Rijn. Zijn medicus is dermate tevreden over het herstel van den bur gemeester, dat hij de verwachting heeft uitgespro ken, dat mr. van Reenen na een paar maanden in de gemeente zal kunnen terugkeeren. De lezers zullen dit zeker met voldoening verne men. 13 October a.s. zou mr. van Reenen zijn ambtsjubileum vieren en de bevolking zou dan gaarne blijk hebben gegeven, hoezeer hij in zijn functie door de gemeentenaren wordt gewaardeerd. Zijn geschokte gezondheid is echter een gevolg van het feit, dat hij zich heeft overwerkt. Het is wel gebleken, dat wat langzaam is geworden, ook langzaam herstelt, zoodat verwacht mag worden, dat het Mr. van Reenen niet mogelijk zal zijn om voor dien datum zijn werkzaamheden te hervatten. Het stemt echter tot voldoening, dat de burge meester vooruitgaande is. IN HET OPENLUCHTTHEATER. Donderdag 15 Augustus, 's avonds 8 uur door de R. K. Kunstkring „De schamele straatzanger". Men zie het artikeltje hierover en de adver tentie. Woensdag 21 Augustus, 's avonds 8 uur door „Het Nieuw Schouwtooneel, leider Ko van Dijk „Dokter tegen wil en dank" van Molière en „De klucht van de Koe" van Brederode. Men zie over deze beide kostelijke kluchten het volgend nummer. Entree 1.en 0.60. Voorverkoopkaarten aan het bureau van de V. V. V., de boekhandelaren en L. Grootegoed 0.90 en 0.50. Woensdag 28 Augustus: Indische dansavond met begeleiding van Gamelan onder leiding van Raden S. Hardjodiringgo, met medewerking van de Kon. Vereeniging „Oost West". Entree 1.en j 0.60. Voorverkoopkaarten aan het bureau van de V. V. V., de boekhan delaren en L. Grootegoed 0.90 en 0.50. Wie teleurstelling wil voorkomen, koope te vo ren toegangsbewijzen. Er wordt geen plaats meer verkocht als er zitplaatsen beschikbaar zijn. CONCERT in den muziektuin te Bergen op Dinsdag 13 Augustus 1935, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie", Beschermheer: de Ed. Achtb. Heer Jac. v. Reenen. Directeur: de Heer P. Pranger. Programma: 1. „Schouder aan Schouder", marsch, H. Lureman. 2. „Lustspiel-Ouverture", Kéler-Béla. 3. „Suspinul", wals, J. Ivanovici. 4. Eragmenten uit de opera „Lucia di Lammermoor", G. Donizetti. 5. Mosaique Sur L'Opera „Martha", F. v. Flotow. Pauze. 6. „ParisBruxelles", marsch, L. Purnotte. 7. „L'Age d'Or", ouverture, L. Boyer. 8. „La fille du Régiment, fantaisie, G. Donizetti. 9. Fragmenten uit de operette „Le Khedive", Carl Faust. 10. Marsch finale.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 9