B SUCCES VAN JONG BERGENSCH SCHILDER. Cudegracht 271, Alkmaar. Leuke, aardige Kiekjes i -■ Oldenburglaan 36. Fam. P. Bots, A'dam, „On the Sunnyside", Lijtweg. Fam. A. Cohen, A'dam, „De Oosterster", Kerkelaan. Fam. K. Kleijn, A'dam, „Op 't Zuiden", Ad. v. Scheltemaweg. Fam. v. d. Plaat, A'dam, Huize „Oudburgh", Russenweg. Fam. W, Chase, A'dam, „Oudburg", Zuidlaan. Fam. Meijer, A'dam, „Oud Korenstein", Dr. v. Peltlaan. Fam. Dessing, A'dam, Oude Prinsweg 5, Fam. Machielse, „De Paltz", Meerweg. Fam. Reiman, „Paramaribo", Dorpstraat. Fam. Urbanus, „Petunia", Prinsesselaan. Fam. Schregel, Dr. v. Peltlaan 11. Fam. D. C. Visser en W. Breek, A'dam, „Pollux", Oldenburglaan. Fam. Zonnenberg, Prinsesselaan 14. Fam. Albers, „Puck", Lijtweg. Fam. H. Kramer, „Quajan", Noordlaan. Fam. den Boer en v. Reijn, R'dam, „Rennes", K. de Grootelaan. Fam. Fockens, „Repelsteeltje", Dr. v. Peltlaan. Fam. v. d. Burg, R'dam, „Ribes", Breelaan. Fam. Hartsuijker, Zutphen, „Ripozo", Hoilaan. Fam. P. Brand, Bussum, „'t RoodeDak", Dr. v. Peltlaan. den Haag, Zaandam, A'dam, A'dam, A'dam, Utrecht, A'dam, Enschedé, A'dam, Pers. 9 5 4 10 8 4 7 6 4 10 4 5 3 5 3 5 4 11 4 10 3 6 10 6 5 7 3 6 Fam. M. Nolting, „Roele", Dr. v. Peltlaan. Fam. D. Waayer, Enschedé, „Rozenhaag", v. Reenenpark. Fam. de Lange, A'dam, „Ruigezand", Kerkelaan. Fam. B. Pieper, A'dam, Ruïnelaan 5. Fam. Leeuwerik, Zaandam, „Rust Roest", K. de Grootelaan. Fam. Boll, Schiedam, „Rustenburg", Oldenburglaan. Fam. Wallien, Weesp, „Rusthoek", Notweg. Fam. J. Staargaard, A'dam, „Semper Virens", Kerkelaan. Wam. Ds. Dragt en J. Bergen, N. Amstel, R'dam, 10 „Senang", Oldenburglaan. Fam. A. Lamers, A'dam, 8 St.-Anthoniestraat 24. Fam. Warmeke, Noordwijk, 6 St.-Anthoniestraat 31. Fam. Wielik, A'dam, 6 St.-Anthoniestraat 58. Fam. B. Louwerman, A'dam, 6 „De Sloep", Wilhelminalaan. Fam. Hart Nibrig, Groningen, 5 „Sneeuwklokje", Geestweg. Fam. Pull, Leeuward., 5 „Sonnevanck", St. Anthoniestraat. Fam. Stada, Zaandam, 4 „Sparrenheuvel", Rondelaan. Fam. Dekker, Wormerv., 6 „De Specht", Wilhelminalaan. Fam. Ploeger, A'dam, 8 „Streven is Leven", Prinsesselaan. Fam. Mulder, Groningen, 8 „Springflower", Kruisweg. Fam. Korlaar, A'dam, 6 „Sportzicht", St, Anthoniestraat. Fam. Hut, Groningen, 3 Stroomerlaan 20. Fam. Degens, A'dam, 12 Stroomerlaan 26. Fam. J. Schoen, Wormerv,, 4 „Sunny Cottage", Broebeeklaan. Fam. R. Strobos, Stadskanaal, 4 „Ten Berge", Stroomerlaan. Fam. v. Bon, Groningen, 4 „De Tesselaar, Beemsterlaan. Fam. T. Maartens, A'dam, 11 „Thea", Kerkelaan. Fam. Vermin, A'dam, 6 „Thorn", Kerkelaan. Fam. v. Reijendam, Alkmaar, 6 „Tommy", Eikenlaan. Fam. P. J. v. Roermund, A'dam, 8 „Tonik", Middengeestweg. Fam. Valentgoed, A'dam, 4 „Truke", Molenkrochtlaan. Fam. v. d. Steen, R'dam, 3 „Trijntje", Notweg. Fam. M. Raatsveld, A'dam, 3 „Truus", K. de Grootelaan. Fam. H. C. v. Houten, Groningen, 10 „De Tijdstroom", Oldenburglaan. Fam. H. Maessen, Wagening. 7 „Us Honk", Bergerweg. Fam. T. Liberg, A'dam, 3 „Us Wente", Kruisweg. Fairi. H, E. Wenink, A'dam, 4 „De Viersprong", Dorpstraat. Fam. Beekman, A'dam, 5 Verl. Geestweg 22. Fam. H. de Wolf, A'dam, 5 „De Vlerken", Buerweg. Fam. Mevr. Rosien van Veen van Vriesland, R'dam, Mej. A. Meijs, R'dam, 1 ,,'T Vinkennest", Kastanjelaan. Fam. Mr. J. W. v. d. Heide, Alkmaar, 4 „Vogeloord", Kastanjelaan. Fam. Boelens, Groningen, 8 „Vossenhuis", Prinsesselaan. Fam. P. Zeeuw, R'dam, 7 „Vredelust", Hoilaan. Fam. A. Kaptein, A'dam, 7 „De Weegbree", Hoilaan. Fam. Cocx, A'dam, 7 „Welkom", Oudburgerweg. Fam. van Strien, R'dam, 7 Wester weg 48. Fam. van Marrele, A'dam, 5 „Wending", Dr. v. Peltlaan. Fam. Wilken, N.-Niedorp, 4 „Westerterp", Geestweg. Fam. Fruitema, Roermond, 4 ,,'T Witte Huisje", Kerkelaan. Fam. Fris, Zaandam, 7 „Wittenburg", Breelaan. Fam. L. v. d. Hoorn, Utrecht, 9 Wilhelminalaan 20. Fam. Quelle, A'dam, 10 Wilhelminalaan 21. Fam. Vijzelaar, Buiksloot, 7 „Woud en Duin", Breelaan. Fam. A. Baars, Utrecht, 6 Pers ,,'t Woud", Eeuwigelaan. Fam. Olthof, „De Wulp", Eeuwigelaan. Fam. P. Fockens, „De Wijde Blik", Lindelaan. Fam. Santeroos, „Yn 't Beammegrin", Meerweg. Fam. N. G. ten Camp, „Zeerust", Oldenburglaan. Fam. J. Visscher, ,,'t Zonneke", Loudelsweg. Fam. Brinksma, „Zonnewende", Kruisweg. Fam. C. Missel, „Zomerlust", Adelbertuslaan, Fam. Lettinga, „Zonneweelde", Kruisweg. Fam. Werkman, „De Zwaluw", St. Anthoniestraat. Fam. G. Bakker, K. a. d. Z., 2 Zuidlaan 37. Fam. J. J. Scholtz en Bes, Zaandam, 6 Zuidlaan 47. Fam. Grashoii, R'dam, 8 Zuidlaan 59. Fam. F. Hahn, A'dam, 6 ,,'t Zwitsersche Huis", J. Jacoblaan. Fam. Jong, Noordscharw, 5 (Zie vervolg in het 4e blad.) A'dam, 6 R'dam, 6 A'dam, 5 A'dam, 5 Heerenv., 4 Leiderdorp, 6 R'dam, 4 Groningen, 7 Groningen, 4 Tot dusverre nog slechts bekend in den kleinen kring van zijn dorpsge- nooten, vrienden en enkele meer- beroemde kunstbroeders, begint de 20-jarige Bergensche Kunstschilder, Jaap Min, thans ook in wijderen kring de aandacht op zich te vestigen. Jaap Min is een self-made artist; het schilderen zit hem in 't bloed. Zijn geboortedorp Bergen is rijk aan na tuurschoon en sinds jaren een bekend schildersmilieu; geëigend dus voor den-artist-van-nature, om zijn schep pingsdrang uit te leven. Bergen is een land, waar de artist, hij moge schil der, beeldhouwer, musicus of dichter zijn, als met inspiratie overgoten en zoo begon ook Jaap Min,eerst schuch ter met de teekenstift, doch al spoe dig vol bravour met penseel en palet de natuurweelde van het schoone Bergen in zijn teekeningen en doeken vast te leggen. De mooie plekjes van zijn geboortedorp wist hij nog beter te vinden dan de schilders, die van elders kwamen en de wisselende schoonheid van de jaargetijden voelde hij zuiver aan. Hij heelt ook een atelier, aan de Guurtjeslaan een heel bescheiden stulpje, dat grootsch de Wolkenkrab ber gedoopt is. Daar werkt hij, daar exposeert hij de eerstelingen van zijn kunst, daar ontvangt hij de zomergas ten, die in zijn werk belang stellen, de vele kijkers en de weinige koopers. Hij schildert, door Matthieu Wieg man en anderen aangemoedigd, veel en met lust en slechts voor zijn kunst heeft hij interesse. Een aanmoediging voor hem was ook de vereerende opdracht, die hij onlangs vanuit Hilversum kreeg. Als geschenk van de schoolkinderen in het dekenaat Hilversum, zou Deken v. d. Hengel bij gelegenheid van zijn 40-jarig priester-jubileum een schilde rij worden aangeboden van het inte rieur der St. Vituskerk, aldaar. Nadat verschillen de schilders hiertoe waren aangezocht, werd aan Jaap Min de opdracht verstrekt. Vol ambitie ging hij aan het werk, na er zich vooraf van verzekerd te hebben, dat het onderwerp niet boven zijn macht lag. Vier dagen werkte hij in het kerkge bouw, om daarna op zijn atelier het doek af te maken. We hebben het dezer dagen voltooid gezien en in aanmerking genomen de moeilijkheden van de wel wat ver in details gegeven opdracht, konden we concludeeren, dat de 20-jarige kunstschilder een interieur van de St. Vituskerk geschilderd heeft, dat een geslaagd doek genoemd mag worden. Van het gouden zonlicht, dat door de hooge ra men in de kerk valt, heeft hij een dankbaar ge bruik gemaakt om van het interieur, met een warm bruin als hoofdtoon, een imponeerend doek te schilderen. Vooral de koepel boven het altaar gedragen door machtige zuilen, met zijn nissen en bogen, geeft aan het doek de gewenschte diepte en Houfsnede van Jacob Min. toon; de devote sfeer van het indrukwekkend kerkgebouw. Hinderlijk ietwat is de smakeloos-koude beton nen geluidsschelp boven de preekstoel, die met het eenigszins drukke altaar den schilder eenige moeilijkheden opleverde, die hij volgens de op dracht niet mocht ontzeilen, doch die hij meester lijk heeft overwonnen. Het geheel is geworden tot een knap werk, dat den jeugdigen artist voldoening schenkt en de op drachtgevers tot tevredenheid mag stemmen. Jaap Min heeft met dit groote, welgeslaagde werk zijn debuut naar buiten gemaakt. Wij, die zijn werken van nabij gadeslaan, durven voorspel len, dat hij in de nabije toekomst meer van zich zal laten hooren. Fr. O. Advertentiën. ezoekt de Speciaal-zaak voor HANDWERKEN met vakkundige voorlichting. in bosch en duin. Voor het kieken van kinderen levend paardje beschikbaar. Vakkundige afwerking. Zonder prijsverhooging overal te ontbieden. ADR. SCHOEN, Fotograaf, tegenover Hotel „Duinvermaak".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 12