Bergensche Duin- en Boschbode Zes-en-twintigste jaargang. No, 13, Zaterdag 24 Augustus 1935, REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, - BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. Ten afscheid. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. Gezien de re sultaten, die het seizoen 1934 had gebracht, waren de verwachtin gen voor 1935 niet hoog ge spannen. De za- kenmenschen in onze gemeente en vooral de grootere hotels en pensions, zagen met zorg het sei zoen tegemoet. Zij wisten, dat de crisis in steeds breedere volks groepen nadeelig doorwerkte. Zij wisten ook, dat in tal van kringen, waar het nog niet noodig was, een streven naar versobering mode was geworden en hielden bovendien reke ning met de zucht van de Hollanders om in de jacht naar z.g. koopjes naar het buitenland te trek ken. Toen in het begin van Juni de Belgische franc devalueerde, stond voor hen vast, dat duizenden naar de wereldtentoonstelling in Brussel zouden gaan en aan dit bezoek zouden vastknoopen een verblijf in de Belgische badplaatsen. Gezien het feit, dat onze regeering, die n.b. bo venal de verdediging van den gulden als hoogste doel heeft gesteld, geen enkelen maatregel wenschte te nemen om te voorkomen, dat de mil- lioenen naar het buitenland werden gebracht, wa ren ook onze verwachtingen voor het seizoen niet hoog. Een paar jaar lang hebben wij gedacht, dat het gezond verstand van de Hollanders het zou win nen van de begeerte om voor minder geld dan dit normaal moet kosten, eens een buitenlandsch reisje te maken. Wij dachten, dat de middenstan ders zouden begrijpen, dat ook zij den terugslag moeten ondervinden van de nadeelen, die een groote volksgroep wordt toegebracht door den trek van duizenden Nederlanders naar het buiten land, zonder dat daartegenover een trek van bui tenlanders naar ons land stond. Ofschoon wij voorstanders zijn. van het vrije ver keer tusschen de volkeren, hieven wij, gezien het feit, dat de wereldontwrichting mede bracht, dat andere volkeren ons land niet konden bezoeken, mede de leuze aan: „Reist in eigen land". Wij dachten zoo, dat ook de menschen van de intellectueele beroepen zouden begrijpen, dat hun diensten niet gevraagd zouden worden, wanneer niemand meer dan het allernoodzakelijkste ver dient. Wij dachten ook, dat de ambtenaren, die uit de belastinggelden betaald worden, zouden be grijpen, dat die gelden op den duur niet konden worden opgebracht, wanneer niemand hier meer in de gelegenheid was iets te verdienen. Wij verwachtten ook, dat uit een verstandig egoïsme de menschen zouden begrijpen, dat door het betrachten van practische saamhoorigheid, ook het eigen belang werd gediend en wij veronder stelden, dat ons volk niet uit zulke dwazen be stond, dat zij niet bereid waren om voor het alge meen belang een persoonlijk offer te brengen, door niet naar het buitenland te gaan. Wij veron derstelden dit te meer, omdat ons land toch ook zoo wonder mooi is. De practijk heeft de laatste jaren wel geleerd, dat wij den gemiddelden Nederlander te hoog hadden aangeslagen. Uit intellectueele kringen rees wel allereerst een protest op, toen uit de leidende kringen van het hotelbedrijf stemmen opgingen om door de invoering van een pasbelasting de weg- vloeiïng van den door het buitenland zoo begeer den Hollandschen gulden te voorkomen. De ambte naren, die vanuit Den Haag ons land regeeren, wenschten bovenal voor hun uit de belasting ver kregen guldens in het buitenland het grootere weeldeleven te koopen, dat er dank zij het valuta- verschil voor gekocht kon worden. De regeeringspersonen deelden hun meening en gaven het verkeerde voorbeeld. Ook de midden standers, die collectief het verkeerde hiervan in zagen en begrepen, dat de moeilijke tijden, waarin wij leven, buitengewone maatregelen vor derden, deden individueel, wat zij collectief in de ambtenaren veroordeelden. Als gekken trokken zij bij duizenden naar de voetbalwedstrijden in Antwerpen, Dusseldorf en Brussel, er zich geen rekenschap van gevende, dat dit alleen kan, wanneer hiertegenover een bezoek van duizenden buitenlanders aan onze internatio nale wedstrijden staat. Men behoeft maar in eigen kring om zich heen te zien, om te kunnen vaststellen, hoeveel kleine menschen, die er over klagen, dat zooveel Neder landers naar het buitenland trekken, zelf gebruik maken van de goedkoope gelegenheden, om met reisgezelschappen als kuddedieren naar het bui tenland te trekken. De groote bladen, die voordeel trekken van de annonces, die het slimmere buitenland plaatst om den dommen Hollander financieel lichter te maken, bleven in gebreke om ons volk de juiste voorlich ting te geven, en de banken, die toch in hoofdzaak moeten bestaan van het verleenen van credieten aan ons bedrijfsleven, aarzelden niet om voor de geringe winst die met het verkoopen van reismar ken is te maken, door een speciale propaganda hun cliënten tot het koopen er van over te halen. Wij vreezen, dat dit spel zal voortduren tot nie mand meer over geld beschikt. Maatregelen wor den in Nederland nu eenmaal genomen als het te laat is. Gezien bovenstaande beschouwing, verwonder den wij ons er over in de twee eerste weken van Juni te constateeren, dat er in Bergen en Bergen aan Zee 14 en 217 gasten meer vertoefden dan in dezelfde weken van het vorig jaar. Zou onze vrees dan toch ongegrond zijn ge weest? De volgende weken leerden ons wel an ders. In de 3e week van Juni waren er 141 gasten minder en in de 4e week 325. De le week van Juli bracht 388 gasten minder, de 2e week 311, de 3e week 696, de 4e week 818 en de 5e week 965. In Augustus ging het niet beter. In de le week van Augustus vertoefden er 1127 gasten minder in Bergen aan Zee dan in de le week van 1934, de 2e week werd het beter, toen waren er slechts 310 gasten minder, terwijl er in de 3e week 458 gasten minder vertoefden, In het geheel vertoefden er in Juni, Juli en Augustus te Bergen en Bergen aan Zee gedurende een week 31536 gasten, tegen 37335 in 1934. Dit jaar verbleven er, vergeleken bij het vorig jaar, 5808 gasten gedurende een week minder in Bergen dan in 1934 of in procenten uitgedrukt 18 pet. min der. Augustus heeft, dank zij het mooie zomerweer en' dank zij het feit, dat velen moesten ervaren, dat ze in het buitenland, vooral in het overbezette België, toch niet zoo goedkoop uit waren als zij verondersteld hadden, nog veel goed gemaakt. Wij kennen groote hotels en pensions die desondanks 30 pet. minder hebben ontvangen dan het vorig jaar, dat ook al slecht was. Wij willen ons er ditmaal van onthouden om dui delijk te maken wat dit voor den middenstand be- teekent. Iemand met eenig inzicht zal onmiddellijk inzien, dat dit niet veel minder dan funest moet worden genoemd. Gezien deze feiten, is het alleszins verklaarbaar, dat uit middenstandskringen een protest is opge- N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TENNISBANEN. Uitstekende gravel- en roode baksteenbanen, mooi en beschut gelegen in het Parnassiapark te Bergen aan Zee. Tarief. Per uur per persoon0.50 Abonnement voor 10 uur spelen 4.00 Abonnementen, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. De voorwaarden tot het bespelen van deze ba nen, zijn ter plaatse aangeplakt. DE BADDIRECTIE. gaan tegen het feit, dat B. en W., om een plaatse lijke vereeniging, die lichtvaardig met beschikbare gelden had omgesprongen en daardoor financieel in de put was geraakt, ter wille te zijn, het organi- seeren van een kermis hebben toegestaan, die ten gevolge heeft gehad, dat door ondernemers, die niets in de plaatselijke lasten bijdragen, groote be dragen uit de gemeente zijn gehaald, die voor een deel aan wèl-bijdragende middenstanders ten goede hadden kunnen komen. Wie kennis heeft genomen van de bereikte resul taten in het hotel- en pensionbedrijf in onze Noordzee-badplaatsen, kan evenwel niet ontken nen, dat Bergen er onder de gegeven omstandig heden nog goed is afgekomen. Tal van families, die hier regelmatig verblijven, zijn Bergen trouw gebleven en ook het dagbezoek bewees, dat vacantie doorbrengend Nederland Bergen en Bergen aan Zee weet te vinden. Hierin ligt het bewijs, dat men niet voor de toekomst, wanneer Europa geen algeheele instorting beleeft, niet ongerust behoeft te maken. De vraag of Europa aan het einde is gekomen van zijn economische opperheerschappij, is een vraag die thans ernstig aan de orde wordt gesteld en bevestigend wordt beantwoord in het nieuwe werk van den uitstekenden schrijver André Sieg fried, getiteld: „La Crise de l'Europe". Hij voorspelt, dat Europa op veel kleiner voet zal moeten gaan leven. Hoopvol constateert hij echter, dat Europa in het bezit blijft van zijn heer lijke oude cultuur en zijn grooten intellectueelen voorsprong en hij verwacht, dat het mogelijk zal zijn daarbij ook op kleinere voet dan tot nog toe mogelijk was, gelukkig te blijven leven. Wij weten niet of de toekomst hem in het gelijk zal stellen. Wel vreezen wij, dat de eerstkomende jaren, evenals 1935, vooral voor de grootere meer comfort biedende hotels en pensions, moeielijke jaren zullen zijn en dat het aantal gegadigden voor de grootere luxe huizen steeds geringer zal wor den. De diners met verschillende gangen zullen nage noeg geen liefhebbers meer vinden en voor het bedrag, dat men zal willen besteden, zal het niet meer mogelijk zijn om een aparte slaapkamer met badkamer aan te bieden. De luxe dancings met kostbare tapijten, kilowatturen verslindende verlichting en hon derden guldens vorderende bands, zullen in steeds geringer getale gehandhaafd kunnen worden. Iets van de verfijnde cultuur zal daardoor verloren gaan. De zon, het bosch, het strand, de zee en het polderland zullen echter behouden blijven. Mis schien zullen de menschen zich wat minder in de luxueuze, geldverslindende en voortjagende auto's kunnen bewegen, maar misschien zullen zij daar door dichter komen te staan bij de zich steeds ver nieuwende natuur en leeren als de vogels zich te verlustigen in de heerlijkheid van het zonnige land schap. De schoonheid daarvan blijft en daarom roepen wij de gasten, die hiervan iets in Bergen hebben leeren kennen, een tot weerziens toe in de hoop, dat zij ook in den a.s. herfst deze schoonheid in een ander kleed eens zullen komen aanschouwen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1935 | | pagina 1