De Bloemen- en Plantententoonstelling te Bergen aan Zee. De rondwandeling na de opening. Men onderscheidt- o.m. den heer Zeiler, den heer en mevrouw Graad! van Roggen, mej. Marinkelle, den oud-burgemeester, en den heer Roggeveen. Dank zij de persexcursie op 25 Mei, waaraan door de belangrijkste Nederlandsche bladen en de lokale bladen uit deze streek werd deelgenomen, zullen de lezers wel bekend zijn met het feit, dat de V. V. V. het initiatief heeft genomen voor een Bloemen- en Plantententoonstelling te Bergen aan Zee. Deze tentoonstelling mag zeker een unicum op dit gebied in den lande worden genoemd. Wie kennis heeft genomen van hetgeen de bla den over de persexcursie schreven en van hetgeen de voorzitter van het comité, H. L. Baron Taets van Amerongen, de eere-voorzitter J. van Reenen, de burgemeester Mr. H. D. A. van Reenen en de voorzitter der V. V. V., de heer C. F. Zeiler, bij de officiëele opening van de tentoonstelling op 28 Mei hebben medegedeeld, weet, dat voor het organiseeren van deze tentoonstelling veel moei lijkheden overwonnen moesten worden. Hij weet ook, dat men voor de totstandkoming ervan veel dank verschuldigd is aan den techni- schen leider, den heer B. Hoek, directeur van de Gemeenteplantsoenen te Alkmaar en aan onzen volijverigen directeur van gemeentewerken, den heer J. Roggeveen. In de V. V, V. vergadering, welke in Februari gehouden werd, kon de voorzitter, de heer C. F. Zeiler, 'de mededeeling doen, dat het bestuur van de N. V. Bouw-Exploitatie-Maatschappij „Bergen aan Zee" voor de tentoonstelling de beschikking had verkregen over het Parnassiapark en hij smaakte de voldoening, dat de vergadering met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aan vaardde om 200 in het garantiefonds te teekenerv. Men begreep dat de verwezenlijking van deze tentoonstelling er toe kon bijdragen om Bergen in de belangstelling van het toerisme te plaatsen. Het gevormde comité slaagde er in om de be langstelling van de voornaamste kweekers uit den lande te wekken, zonder wie een dergelijke ten toonstelling nu eenmaal niet georganiseerd kan worden. Met dankbaarheid kan verder geconstateerd worden, dat de heer Zeiler, die het penningmees terschap van het comité aanvaard had, er in slaag- De stichting van het park. Slechts door de stichting van het Parnassiapark vöör 25 jaar door wijlen mevr. van ReenenVöl- ter, die in 1925 overleed, was het organiseeren van deze tentoonstelling op 100 M. afstand van de zeereep mogelijk geworden en het was dan ook op den openingsdag een uiting van dankbaarheid, die het comité er toe bracht om op dezen dag de stichteres voor haar daad te huldigen, door een bouquet bloemen bij haar borstbeeld, dat op zoo waardige wijze 100 M. voor den ingang van het park een plaatsje vond, neer te leggen. Vèör 25 jaar was er toekomst-vertrouwen noo- dig, om in de toenmalige duinvallei, met slechts eenige natuurlijke begroeiing, door 't planten van 5 c.M. hooge dennetjes, de illusie te bezitten, dat men daardoor den grondslag legde voor het fraaie vacantieoord, waarin thans de zomergasten, bij stormweer of te felle zonnehitte, beluwing en verkoeling kunnen vinden. Wij hebben iets begrepen van de ontroering die zich van den oud-burgemeester meester maak te, toen de heer Zeiler, door de bloemenhulde na mens het comité aan wijlen mevr. van Reenen Völter, dank bracht voor de stichting van het park. Met hem zijn wij overtuigd, dat de totstand koming van de door velen onmogelijk geoordeelde bloemen- en plantententoonstelling in haar park, door haar als iets glorieus' zou zijn gevoeld en dat het beleven van den openingsdag voor haar een gloriedag in haar leven zou zijn geweest. Voor haar gemoedelijken, vriendelijken en hulp vaardigen echtgenoot moet het 28 Mei 1936 een groote voldoening zijn geweest, te hebben kunnen ervaren, hoe zijn geliefde echtgenoote 11 jaar na haar dood, door haar geest leefde op een voor Bergen zoo belangrijke dag. Het bijzondere van deze bloemen- en planten tentoonstelling is, dat het de nadeelen, aan een tentoonstelling verbonden, mist. Op een tentoon stelling toch vindt men de inzendingen vlak naast Een hoekje van de bloemententoonstelling. de het garantiefonds tot 3300 op te voeren, ter wijl een belangrijk bedrag voor prijzen bijeen kon worden gebracht. Een der vele terrassen in het Parnassiapark, dat in een tuin herschapen is. elkander geëxposeerd, en ontkomt men niet aan den indruk, zich in een reusachtigen bloemenwin kel te bevinden. Op de tentoonstelling in het Parnassiapark is dit niet het geval, omdat alle 30 inzendingen, waaronder er zijn van een 3000 M2. oppervlakte, afzonderlijk zijn geplaatst, waardoor het park groote verrassingen biedt en in een waar lustoord is herschapen. Bij uitvindingen en in groote veldslagen speelt het toeval een groote rol bij het succes. Ook op het gebied van het dagelijksch leven is dit het geval. Het toeval heeft gewild, dat het comité voor het grootste deel uit leeken bestond en het zijn deze leeken geweest, die door hun enthousi asme gezien hebben, wat de deskundigen aanvan kelijk niet mogelijk hebben geoordeeld. Het is het enthousiasme van deze leeken ge weest, dat belangrijke kweekers uit verschillende hoeken van het land er toe bracht aan deze bloe men- en plantententoonstelling deel te nemen en het is aan het organisatietalent van deze leeken te danken, dat de kweekers het bewijs konden leve ren, dat het zelfs mogelijk is om op klinkklaar duinzand alles te laten groeien en tot bloei te brengen. Merkwaardig mag het zeker worden genoemd, dat, zoodra het bekend werd, dat de kweekers, die op de Flora en de Primavera de eerste prijzen behaalden, aan deze tentoonstelling, na een bezoek aan het terrein, deelnamen, al heel spoedig de voor de expositie beschikbare ruimte was uitge geven en het comité zich zelfs genoodzaakt zag len af te wijzen. Op den openingsdag der tentoonstelling was het zelfs de wereldbekende zaadfirma Sluis en Groot uit Enkhuizen, die het comité nog wist te bewe gen om voor haar een uitzondering te maken en

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 4