j^ojdjcüóbuiuvJ J. SPRUIJT Schoenen: KOFA-MAGAZIJN Wat Bergen biedt. TE KOOP, wegens aansch. centr. verw. JAARSMA HAARD, Tennis-, Strand- en Wandelschoenen, Samoa's. WELF, TIMTUR, NIMCO, ROBINSON, CRES. A. C. SEEWALD DE WANDELINGEN IN HET PROVINCIAAL DUINGEBIED. In de algemeene jaarvergadering van de V. V. V., Febr. j.l. gehouden, zegde het bestuur toe, dat het diligent zou blijven inzake de kwestie met de provincie, ten aanzien van het wandelen in het provinciaal duingebied. Aangezien het antwoord van 17 Juli 1935 van Ged. St. het bestuur niet had bevredigd, over woog het bestuur het doen van nadere stappen, doch eerst wenschte het al te wachten, welke resultaten de gemeente bij de provincie zou be reiken. Uit een schrijven van 14 April j.l., dat het be stuur van de V. V. V. van het gemeentebestuur mocht ontvangen, blijkt, dat thans de volgende regeling geldt: door het Provinciaal Waterleidingbedrijf wor den de navolgende kaarten uitgegeven: a. dagkaarten a 0.10, geldig voor den houder en 2 kinderen beneden 14 jaar; b. maandkaarten a 0.50 geldig alsvoren; c. jaarkaarten a 1.50 geldig alsvoren, voor het geheele jaar; d. gezinskaarten a 2.50 geldig voor den houder en 4 leden van zijn gezin; voor het geheele jaar; e. gratiskaarten, waarop alleen toegang wordt verleend aan den houder, die tevens in het bezit moet zijn van een geldige toegangskaart, uitgegeven door de N. V. Bouw Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee". De kaarten sub a, b, c en d zijn bij het informa tiebureau van de V. V. V. verkrijgbaar en gelden, behalve voor de daarvan in verband met de aan wezigheid van het P. W. N. uitdrukkelijk uitge sloten gedeelten, voor het geheele terrein, dus ook voor dat buiten paden en wegen. De kaarten sub e zijn bij den eigenaar van café „Duinvermaak" verkrijgbaar en zijn steeds geldig voor hetzelfde tijdvak als de wandelkaarten wel ke door de N. V. Bouw Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" worden uitgegeven voor haar terreinen, met dien verstande, dat de geldigheid van alle kaarten steeds op 31 December van het jaar van uitgifte vervalt. Deze gratis-kaarten geven alleen toegang tot de paden en wegen en dus tot het pad van den „Zwarten weg" af naar den Blijdensteinsweg, het Bergerpaadje en den Uilevangersweg. Voor de badgasten is het dus voldoende te we ten, dat zij aan het bureau van de V. V. V. voor 10 cent een dagkaart kunnen bekomen, die hun recht geeft om één dag met 2 kinderen in het Provinciaal Duingebied te wandelen en dat zij voor 0.50 een kaart kunnen bekomen, die hun dit recht voor den tijd van een maand geeft. Voor de Bergenaren deelen wij mede, dat het bestuur van de V. V. V. tegenover de directie van het P. W. B. het bezwaar heeft gehandhaafd, dat houders van de Van Reenen-kaarten alleen toegang hebben tot het pad van den „Zwarten weg" af naar den Blijdensteinsweg, het Berger- paadje en den Uilevangersweg, en het bestuur heeft den wensch kenbaar gemaakt om althans vrije wandeling langs den Zwarten weg toe te staan, om het mogelijk te maken zonder kaart in de terreinen van het Staatsboschbeheer te kunnen komen. Toen wij den directeur, den heer van Olden-. borgh, in een persoonlijk onderhoud hiervan op de hoogte brachten, bleek hij onmiddelijk bereid naar redelijke grieven een onderzoek in te stellen en met voldoening kunnen wij reeds thans mede- deelen, dat de wandeling langs den Zwarten weg, om in het duingebied van het Staatsboschbeheer te kunnen komen, is vrij gegeven. Ook tegenover onze andere bezwaren stond de heer van Oldenborgh niet afwijzend, zoodat wij hopen hierover spoedig verblijdende mededeelin- gen te kunnen doen. niet volkomen kent, want deze schoonheid blijkt steeds weer nieuw te zijn. Maar behalve dat pittoreske landschap en die groenende bosschen en duinen is daar nog de zee. De zee Nu eens glad als een spiegel en blauw als de luchten van het schoone Italië, onafgebroken haar eeuwig lied zingend, dan weer ziedend van toorn, als de elementen in al hun kracht losgebroken zijn, soms met een lichte, schuimende branding, een ander maal haar majestueuze kracht toonend, als zij groote schepen nog kort geleden de „Kerkplein" als een notendop op het strand werpt. 's Avonds als de zon ter kimme neigt, zakt de groote gouden bol in zee. En eiken avond weer opnieuw speelt zich hier het wonder der machtige en onvolprezen natuur af. Bosschen kunnen gekapt worden, duinen afge graven, weiland bebouwd, maar dit beeld zal blij ven, zoolang de wereld zal bestaan. Bergen met zijn bosschen, Bergen met zijn dui nen, Bergen met zijn goudgele weilanden, Bergen met zijn strapd, Bergen met zijn ondergaande zon, wanneer gij van dit alles hebt genoten, dan hebt ge dit dorp lief gekregen en het zal U moeite kosten daarvan te scheiden. BRAM ELTE. Met den terugkeer van den zomer, maakt ook dit blad weer zijn joyeuse rentrée om den tijde- lijken bewoners van Bergen te verhalen van de schoonheid van dit dorp, een schoonheid, die tel kens andere schakeeringen vertoont, naar mate wij zomer of herfst, winter of lente schrijven. Goethe met von Schiller, de prinsen der Duit- sche dichters, hebben o. a. geschreven, dat overal waar men in 's menschen leven zou tasten, het zou blijken interessant te zijn. Het is waarlijk niet te veel gezegd, dat overal, waar men oog zou hebben voor de schoonheid van Bergen, deze zich ook in telkens nieuwe vor men demonstreert. Want wel zelden in ons vaderland zal de natuur zich zoo varieerend vertoonen, dan juist in de omgeving van dit dorp. De statige, altijd groene sparren, die namen als „Sparrenlaan" en „Eeuwigelaan" deden ontstaan, de nu met een nieuwe en frissche bladertooi geu rende bosschen, de duinen hier met een uiteen- loopende flora begroeid, ginder weer totaal naakt met aan hun voeten de thans goud-gele weilanden zoover het oog reikt met hun rustig grazende koeien, aan den wijden horizon slechts hier en daar onderbroken door grappig kleine kerktorentjes, leuke molentjes of huisjes met hun roode pannendaken. Dit landschap is Hollandsch, zoo Hollandsch als een landschap maar kan zijn. Men behoeft niet in stoffige treinen of jakke rende, steunende auto's het eigen land te ont vluchten, zoolang men de schoonheid daarvan R. K. Kerk te Bergen. Zondag: H.H. Missen 7.30, 10 uur. Onder de H. Mis van 7.30 Eerste H. Communie van de kinderen. 2 uur Lof. 6.30 Jongens-Congregatie. Maandag: 9.30 H. Mis met Huwelijksinzegening. Woensdag67.30 uur gelegenheid om te biech ten. 7.30 H. Familie afd. Mannen. Donderdag: H. Sacramentsdag. 7 uur gezongen H. Mis. 7 uur Meisjes-Congregatie. 7.30 uur Lof. Vrijdag: 7.30 uur Lof. Zaterdag: Van 4—6 en van 7—9 uur gelegenheid om te biechten. 7.30 uur Lof. Patroon, tot nieuwen bediende in een galante riewinkel: Daar komt professor Sikkel, dat is onze beste klant. Hij koopt een parapluie en laat ze meteen bij ons staan. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 7 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. Boers, van Hoorn. Geref. Kerk te Bergen. Zondag 7 Juni, voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. Tolkemaar, van den Helder. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 7 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. Molenaar, van St.-Pancras. Vrije Evang. Gemeente, Geesterweg la, Alkmaar. Zondag 7 Juni, voorm. 10,15 uur, de heer A. G. Visser, van IJmuiden; nam. 7.15 uur de heer W. Akse, van Beverwijk. Rem. Geref. Gem.. Alkmaar. Zondag 7 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. Rappold. Evang. Luth. Gem., Alkmaar. Zondag 7 Juni, voorm. 10 uur, Mej. Da. M. P. Stol, van Haarlem. Advertentiën. voor alle brandstof geschikt, f 25.--. Br. onder letter W 361 Bur. v. d. blad. Pracht pasvormen in de merken: Voor Uw herstelwerk het eenige adres. De fijnste afwerking en het beste leder. GEDIPLOMEERDSCHOENHERSTELLER Kerkstr. 13 - Tel. 65 - Bergen (N.-H.) De mode brengt dit seizoen in badcostuums weer veel nieuws. Aardige modellen in leuke moderne kleuren. Wij hebben ze in enorme sor tering en alleen de beste merken en kwaliteiten. Een goed badcostuum moet van prima wol vervaardigd zijn. Ook in het water moet het om Uw lichaam spannen en mag niet ruim worden. Onze bad pakken voldoen aan de hoogste eisen en.... U koopt ze het voordeligst bij

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 7