„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. Wat mag en niet mag. LENTE IN 'T DUIN. 27e Jaargang. No. 2. van ZATERDAG 13 JUNI 1936. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarn zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet, De leden zijn gehouden de ^instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Wenken voor Zonnebaders. Voorzichtigheid geboden. Een bruine huid is geen teeken van plotselinge gezondheid. Juist in de eerste warme zomerdagen krijgt de arts ernstige gevallen van zonnebrand te behan delen die niet alleen oorzaak worden van pijn en ziekte, maar tevens vaak van blijvende euvelen. Het is onbegrijpelijk, dat de artsen, ondanks de veelvuldige voorlichtingen in de dagbladen en tijd schriften steeds weer talrijke slachtoffers van het zonnebad te behandelen krijgen. Dat de zonnebrand juist in de eerste zomerda gen zooveel slachtoffers maakt moet verklaard worden door het feit, dat de hitte der zonnestralen tengevolge van den toch nog koelen wind niet zoo gevoeld wordt, waardoor het zonnebad te lang wordt gerekt. Merkwaardigerwijze spreekt de leek dan van „windbrand", doch er moet op gewe zen worden, dat de wind niets te maken heeft met de ontstekingen, die karakteristiek zijn voor zon nebrand. Men onderscheidt evenals bij andere wonden den eersten, tweeden en derden graad van den zonnebrand. De eerste graad kenmerkt zich door rood en opgezet huidweefsel, vergezeld van een lichte pijn, hoofdpijn en moeheid. Bij den tweeden graad komen blaren voor, de pijnen zijn veel heviger, men heeft het koud, is koortsig en voelt zich allesbehalve fit. Bij den derden graad zijn de blaren veel grooter en verder ingebrand, zoodat na het barsten er van rauwe plekken ontstaan. Ook nu zijn de pijnen weer veel heviger, kou, rillingen en hooge koorts. De toe stand is zoo ernstig, dat bij een zwak hart plotse ling de dood kan intreden. Wat men moet weten, Een ieder, die een zonnebad neemt, moet om de volgende dingen denken: 1. Hij mag onder geen voorwaarde in het begin langer dan een half uur zonnebaden en moet er voor zorg dragen, dat het geheele lichaam door de zon beschenen wordt. 2. De duur van het zonnebad mag slechts gelei delijk vergroot worden; daarbij moet steeds op het gevoel na het bad gelet worden. 3. Hij moet bedenken, dat personen met licht haar en lichte huid gevoeliger voor zonnebrand zijn dan donkere menschen, 4. Hij moet weten, dat het insmeren met vet en olie geenszins 't ontstaan van zonnebrand tegen gaat; maar dat integendeel, doordat de gevoelig heid van de huid voor warmte-invloeden verlaagd wordt, het gevaar ontstaat, dat men zich te lang aan de zon bloot stelt. 5. Hij moet weten, dat de door de zonnestralen veroorzaakte bruine kleur der huid geen bewijs is van plotselinge gezondheid, doch uitsluitend en alleen een beschermingsmaatregel van het lichaam tegen de te felle zon. 6. Hij moet weten, dat karakter en waarde van het zonnebad niet alleen bepaald worden door de inwerking der zonnestralen maar dat het zonne bad tevens een luchtbad is, dat van evenveel waarde genoemd mag worden. 7. Wie zon- en zeebad met elkaar combineert moet er aan denken, dat op de huid drogende zoutdeeltjes de gevoeligheid er van ten opzichte der zonnestralen verhoogen. 8. Hij moet weten, dat het doel van het zonne- had geen bruine huid is, maar een bevorderde stofwisseling. 9. Hij njpet weten, dat <sw;akke personen, hart lijders, longlijders, het zonnebad zooveel mogelijk moeten vermijden. 10. Hij moet weten, dat zonnebaden op heete dagen slechts in de vroege ochtend- of late mid daguren genomen moeten worden en dat men in de heete middaguren het best in de schaduw kan liggen of tenminste een breede, lichte hoofdbe dekking ter bescherming moet dragen. Verder moet nog opgemerkt worden, dat men zich in geen geval door smeersels er toe mag laten verleiden, de zonnebaden zinneloos lang te rek ken, daar zij, zooals reeds gemeld, slechts zeer gebrekkig beschermen en het gevaar van zonne brand eerder bevorderen dan tegengaan. Door deze regels in acht te nemen kan men van het goede der zonnebaden profiteeren en zich aldus beschermen tegen de gevaren er van. Wie wil voorkomen, dat tegen hem of haar proces-verbaal wordt opgemaakt, doet verstandig van het volgende kennis te nemen: Ten zuiden van de badkoetsjes te Bergen aan Zee is het baden of het plaatsen van een tent op het strand verboden. Aan het tentenstrand is het geoorloofd, tegen vergoeding een tent te plaatsen en vandaar uit in zee te baden. Ten noorden van het Stille Strand mag gratis een tent geplaatst worden en gebaad. Het kampeeren in tenten is in geheel Bergen ver boden. Vóór het stoelenstrand is het baden verboden. Bij de badkoetsjes, het tentenstrand, het strand voor de vacantiekolonies en het Stille Strand mag uitsluitend in badpak worden gebaad. Slechts op het strandgedeelte, dat na het Stille Strand volgt, is het baden in zwembroek geoorloofd. Op het stoelenstrand mag men zich alleen in badpak bevinden, wanneer men in badmantel ge huld is. Op het strandgedeelte, waar gebaad wordt, mag men zich ook in badpak op het strand bewegen. Onder badkleeding wordt ook verstaan die zon- nebad-kleeding welke den rug van de dames ge heel onbedekt laat. Baadsters in deze kleeding zullen dus op den openbaren weg hierover een jasje of iets dergelijks moeten aantrekken. In Bergen aan Zee is het wel geoorloofd om vanuit de hotels en villa's zich in badpak, gehuld in badmantel, naar het strand te begeven. De vurige wensch van elke natuurviend: Va- cantie te hebben in Mei, als de zon nog niet haar j grootste hitte bereikt heeft, als driekwart van onze flora bloeit en vogels, vlinders en bloemen teekenen geven van intens nieuw leven. Duizen den jonge spreeuwen in het nog frissche eiken- groen krijschend om hun maaltijd roepen en de oude lui als evenzooveel zwartgerokte kellners haastig heen en weer vliegen om aan de eischen van hun jonge klanten te voldoen. Om dan buiten te zijn, in het duin te kunnen zwerven, het is alsof er een tinteling van levensdurf door je heen gaat, of je de verschrompelde winterhuid uitgooit zoo als een vlinder de pophuid waarin hij het geheele koude jaargetij geleefd heeft. Je bent de eerste duinrand nog niet over of het klinkt je overal tegen: de duinroosjes in vólle bloei! Van alle kanten, waar je kijkt, duizenden en duizenden witte bloemen als witte papier snippers met kwistige hand gestrooid op de groe ne hellingen. Een zoete geur waait je tegen, die je bij blijft, en de herinnering alleen doet je in de koudste wintermaanden weer zoo'n bloeiende schoongewasschen Meimorgen voor den geest roepen. Maar ook de meidoorn laat zich niet onbetuigd; als witte bruidsbouquetten staan ze overal te stralen en te geuren en roepen met hun weeïge zoete geur hommels, bijen en vlinders ten disch. Hier en daar vlamt als een fakkel een bloeiende bremstruik op tusschen het bronzen eikengroen en de witte berkenstammen. Op een verstopt plaatsje ergens in een vochtig pannetje bloeit nu ook de berberis met gele trosjes en de ronde belletjes sperren zich wijd open om de gasten uit te noodigen de honing te komen halen waarvoor zij dan als wederdienst de stuifmeel op hun bol krijgen. En ook hier blijkt de wrange gekruide geur die aan kamperfoelie doet denken een goed uithangbord, want van heinde en verre komen de steenhommels, de aardhommels en de aasvliegen hun portie halen. Overal, overal bloeit het! De boomen, de strui ken, de planten. Het is alsof ze de warme Pink sterregen afgewacht hebben om zich op hun mooist te vertoonen. En vogels? Lieve hemel wat een vogels! het fluit, het jodelt, het slaat, het zingt en het roept aan alle kanten. De nachtegalen die eenige weken nacht en dag aan bod waren, hebben het nu zoo druk met hun huwelijksbeslommeringen dat zij slechts af en toe zoo tusschen de bedrijven door nog tijd hebben om zachtjes, haastig hun aria te laten hooren. Maar al die zomerzangertjee nemen het over: de fitis met z'n bescheiden liedje, de boompieper met z'n kanariezang, roodborstje en spotvogel, tjiftjaf en paapje. De koekoekroep klinkt je in de ooren van het eerste morgenkrie ken tot laat in den avond, en dikwijls schiet z'n leiblauwe roofvogelachtige figuur over het pad. Het melancholieke gejodel van de wulp is een heesche roep geworden waarmee hij zijn jongen weg van het dreigende gevaar dirigeert. Ook de meeuwen spreken nu een woordje mee. Hoog te gen de blauwe lucht steken de reinwitte vogels prachtig af. Luid gakkend om je heen cirkelend als je hun nesten nadert, dan even richten, mik ken om op je los te suizen, den kop met de drei gende gele snavel gestrekt rakelings over je heen weer omhoog, klaar voor een nieuwe aanval. De plantjesman, hij die komt om kennis op te doen van plant en bloem, hij kan z'n hart ophalen deze maand. Overal bloeit het in de vochtige be schaduwde pannetjes: viooltjes en bremrapen, ossentong en orchideeën, addertongen en kande laartjes, maar laat uw hatelijke plantenbus thuis, ga er bij liggen, bekijk den bouw van zoo'n bloempje, tracht te ontdekken hoe de vlinders en de vliegjes de honing bereiken en hun bestui- vingswerk verrichten en geniet. En gij wandelaar, die onbewust van de kleine onderdeelen van deze compositie van geuren en kleuren, door het landschap gaat, klim boven op een duintop, kijk naar die stapelwolken, zie hoe die regenwolk een voortsnellende schaduw werpt over het gloeiende duinlandschap, kijk naar die kleurenpracht van bronzen eiken, witte meidoorns, en gele brem en geniet. Want één zoo'n dag in het lenteduin geeft levensmoed en energie voor een heele week van 't saaiste werk! W. B. Z. Wanneer kan er onder toezich gebaad worden. Officieel is het bad van des morgens 7.30 tot 12 uur en des middags van 1.30 tot 5.30 uur ge opend. Dit beteekent niet, dat men van 12 tot 1.30 uur en na 5.30 uur niet meer onder toezicht kan baden. Ten eerste worden er aan het tentenstrand nog tot 7.30 uur badkaarten verkocht, zoodat men tot 8 uur daar onder toezicht kan baden en ten 2e beteekent het om 12 uur sluiten van het koetsenbad, dat van 12 tot 1.30 uur geen kaarten worden verkocht. Wie precies om 12 uur komt kan dus nog een kaart bekomen en baadt dan nog tot 12.30 uur onder toezicht, zoodat er in werkelijk heid van 12.30 tot 1.30 uur geen gelegenheid is om onder toezicht te baden. Ten 3e beteekent het om 5 uur sluiten van het koetsenbad, dat na 5 uur geen badkaarten meer verkocht worden, zoodat men om 5 uur nog zoo'n kaart kan bekomen en dan daar tot 5.30 uur onder toezicht kan baden.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 3