jArmlda zo r- Hotel JRIANON' w voorhorrifc -zjonnjsbrarxi on bronst an bruint Uur kuicL prajohtic^ RUSTIG TERRAS De buitenplaats „De Haaf". Flacon 90ct.-tube 60ct. doos25ct. Warme Bron: 30° C. Diepte: 400 M. NEDERLANDSCHE AATSCHAPPIJ. GEZOND en GENEESKRACHTIG. Opgericht 12 Mei 1887. A. V. De Hr. H. Steegmans, Roermond, 1 De Heeren L. Th. van den Winkel, Roermond, 2 De Hr. J. Wilms, Maasniel, 1 De Hr. P. Janssen, Roermond, 1 De Hr. P. Smeets, Zwalmen, 1 De Hr. K. Kirkels, Heythuizen, 1 De Hr. M. Bongaerts, Roermond, 1 De Hr. G. Hendriks, Heythuizen, 1 De Hr. J. Reuten, Roermond, 1 De Hr. L. Janssen, Roermond, 1 De Hr. L. Breukers, Roermond, 1 De Hr. G. Steegmans, Roermond, 1 De Hr. Ch. Strens, Zwalmen, 1 De Hr. F. Boonen, Blerick, 1 De Hr. M. Brouwer, Beesel, 1 De Hr. H. Ruyten, Roermond, 1 De Hr. H. Gielen, Heythuizen, 1 De Hr. H. Stapper, Roermond, 1 De Hr. W. van Kessel, Roermond, 1 De Hr. J. Schreurs, Roermond, 1 De Hr. L. Simons, Zwalmen, 1 Pension „Stormvogel", Julianaplein 14. Mej. A. E. Ament, Laren, 1 Fam. Schuil, Bergen, 3 Pension „Westerlicht". Fam. A. T. Derks, A'dam, 3 Fam. Mevr. Th. Werners Sandbergen, A'dam, 2 De Hr. M. Werners, A'dam, 1 Pension „Wilhelmina", Zeeweg 30. Fam. E. Pieksma, A'dam, 2 Mevr. Kloosterboer, Dordrecht, 1 Fam. J. de With, R'dam, 2 Op zichzelf wonenden. „Aan de Zonzij". Jhr. en Mevr. Teding van Berkhout, A'dam, „Albatros". De Hr. en Mevr. Alb. Piek, A'dam, „Voor Anker". De Hr. en Mevr. J. H. Smits, Schoorl, „Anna-Marie". De Hr. en Mevr. J. Nolet, A'dam, „De Blinkert". Mevr. Dr. J. van der Hagen St. Michiels- en Familie, gestel, „Drie Koningen". Jhr. en Mevr. J. Six van Hillegom, A'dam, „De Duinhut". De Hr. en Mevr. J. Ch. Peeraer, Spanbroek, „Duinrode". De Hr. en Mevr. Dr. Ir. R. H. Mees, Groningen, „Duintop". Prof. Dr. G. Hondius Boldingh en Familie, A'dam, „Duinzicht". De Hr. en Mevr. P. Snippe, Schiedam, De Hr. en Mevr. G. Magré Snippe, Schiedam, „Elzenhof". Mevr. de Wed. S. A. S. Nolet en Familie, Schiedam, v. Hasseltstr. 6. De Hr. en Mevr. J. A. Matsen, A'dam, De Hr. en Mevr. C. Korver, Eindhoven, „De Hoek". De Hr. en Mevr. A. Overzee, Zaandam, ,,'t Hooge Duin". Mevr. A. HonigMeevers Koog a. d. en Familie, Zaan, „De Kokkel". De Hr. en Mevr. C. Huisken, Hilversum, „De Kubus". De Hr. en Mevr. C. Krak, Alkmaar, „De Lijster", Jhr. en Mevr. J. S. E. Gockinga, Bilthoven, „Mei". De Hr. en Mevr. J. C, van Leeuwen, Hoogwoud, De Hr. en Mevr. W. G. Horninge, A'dam, „Pauline". Dames G. en L. Vaalburg, Delft, „Pax in Terra". De Hr. en Mevr. Mr. J. A. C. H. Uden van Drooge, Dordrecht, „De Ruyter". De Hr. en Mevr. Jac. Verkade, Zaandam, „Sandy-Corner". Mevr. Dr. Schlesinger, A'dam, „Saenden". De Hr. en Mevr. J. J. Keyzer, Zaandam, „Schelpduin". De Hr. en Mevr. J. C. Wurfbain, Arnhem, ui lllllllllllllllllllllllll AAN ZEE lllllllllllllllllllllllll Prima consumptie Billijke prijzen „Ulysses". De Hr. en Mevr. Mr. C. P. Eecen, Oudkarspel, 7 „Wernau". Mej. Loman en verzorgster, A'dam, 2 „De Wijde Blik". De Hr. en Mevr. K. A. H. Wusteney, A'dam, 4 „De Zandbak". De Hr. en Mevr. Mr. C. Scheltema, A'dam, 6 „De Zeevonk". De Hr. en Mevr. P. Visser, Alkmaar, 7 Pers. Bio-Vacantieoord „Russenduin", A'dam 100 Deutsche Ferienkolonie, A'dam, 40 Vacantiehuis „Voor Jong Nederland" A'dam, 53 Vacantiehuis „het Zeehuis", A'dam, 120 Totaal aanwezig 962 pers. Toen men in Bergen vernam, dat het landhuis „De Haaf" met kassen, siertuin en erf, tezamen groot 3810 M2., in opbod niet meer had kunnen gelden dan 9080, stelde ieder zich de vraag of het onroerend bezit in Bergen dan in het geheel niets meer waard was. Een dergelijk bod toch ge tuigde van al heel weinig vertrouwen in de toe komst van Bergen en vol belangstelling hebben wij den afslag afgewacht, die ten gevolge heeft ge had, dat dit landhuis met het er achter gelegen weiland, ter grootte van 2.63.20 H.A., welk wei land in bod stond op 6320, in eigendom is over gegaan aan den Amerikaan, den heer Donald Mac Gillevry, thans wonende te Amsterdam, voor de som van 18353. De vijf woonhuizen met perceelen grond tegen over „De Haaf", groot 1 H.A. 19 A. 21 c.A., ver kocht in verschillende perceelen, brachten in to taal op 15967; zoodat de totale opbrengst van deze buitenplaats slechts 34320 bedroeg. Dit geringe bedrag mag stellig ook een bewijs genoemd worden van den slechten economischen toestand. „De Haaf" toch mag als schepping van den te vroeg ontslapen landhuisbouwer De Bazel een van de mooiste landhuizen genoemd worden, die Bergen kent. In 1914, toen Bergen nog slechts 2800 zielen telde, werd dit buiten voor rekening van de muziekpaedagoge, Mej. Bosch van 's Gra- vemoer, die toen reeds een paar zomers in Bergen had gewoond, door de firma Ringers uit Alkmaar gebouwd, De bouwkosten bedroegen toen, zonder de verwarming ruim 25000. Wanneer men be denkt, dat in dién tijd de vaklieden 25 cent per uur verdienden, dan zal het een ieder reeds dui delijk zijn, dat men zelfs in dezen tijd van depres sie, nu verschillende materiaalprijzen beneden die van 1914 liggen, toch een dergelijk huis voor dit bedrag niet gemaakt kan worden. Mej. Bosch van 's Gravemoer had de schoonheid van Bergen lief. Met haar Franschen geest (in Pa rijs was zij vele jaren het centrum van de Maria De buifenplaaf-s „de Haaf". Jaell-methode voor piano-onderwijs) liet zij haar landhuis in een stillen hoek van Bergen naast een boerderij bouwen, omdat zij de schoonheid van het Bergerbosch niet wenschte te schenden. Het stille dorpsweggetje in Oostdorp trok haar aan en de zware iepenhagen werden benut, zoodat zij in enkele jaren een groene muur vormden, die het landhuis geheel afsloot. Binnen enkele jaren werd hier een tuin-intimiteit verkregen, die uniek in Bergen mag worden genoemd. Toen in 1916 het R. K. kerkbestuur pogingen deed om aan de van Borselenlaan, tegenover „De Haaf", een R. K. begraafplaats te stichten, aar zelde mej. Bosch niet om door het brengen van een financieel offer dit te verhinderen en werd zij eigenaar van die gronden met het eenige doel om het typische dorpsschoon aldaar ongerept te laten. Successievelijk kocht zij ook de pittoreske arbei dershuisjes, alweer met het eenige doel om te voorkomen, dat die grond in handen van specu lanten zou vallen. Nog vóór enkele jaren kocht zij van de Haarlemsche Bouwmaatschappij ruim 3 H.A., om te voorkomen, dat het steeds uitbrei dende stratenplan van die maatschappij te dicht „De Haaf" zou naderen. Mej. Bosch van 's Gravemoer behoorde tot die weinige menschen, die niet alleen praten over de wenschelijkheid van het behoud van het eigenaar dig schoon van Bergen, maar die daarvoor ook daadwerkelijk offers wilde brengen. Ook het Co mité, dat zich in 1930 had gevormd om den aan koop van het Berger bosch als natuurreservaat te bevorderen, verblijdde zij met een belangrijke gift. Toen zij 18 December 1934 in Parijs overleed (haar stoffelijk overschot werd in het familiegraf te Utrecht bijgezet) stelden wij reeds angstig de vraag, wat er met „De Haaf" zou gaan gebeuren, omdat het ons ook niet onbekend was gebleven, dat tengevolge van de crisis ook zij zware finan- cieele verliezen had geleden. Thans is „De Haaf" verkocht geworden en heeft ze nog geen 30 pet. opgebracht van de stich- tingskosten. Voor Bergen achten wij het nog een geluk, dat de siertuin, de kassen en de weilanden achter „De Haaf" in één hand zijn gebleven en niet zoo zijn versnipperd als ze ten verkoop werden aangebo den. Nu blijft althans dit landhuis met zijn prach tige omgeving nog in tact.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 6