DE BLOEMEN- EN PLANTENTENTOONSTELLING Wat mag en niet mag. WINTERZON. IN HET PARNASSIAPARK TE BERGEN AAN ZEE. Wie wil voorkomen, dat tegen hem of haar proces-verbaal wordt opgemaakt, doet verstandig van het volgende kennis te nemen: Ten zuiden van de badkoetsjes te Bergen aan Zee is het baden of het plaatsen van een tent op het strand verboden. Aan het tentenstrand is het geoorloofd, tegen vergoeding een tent te plaatsen en vandaar uit in zee te baden. Ten noorden van het Stille Strand mag gratis een tent geplaatst worden en gebaad. Het kampeeren in tenten is in geheel Bergen ver boden. Vóór het stoelenstrand is het baden verboden. Bij de badkoetsjes, het tentenstrand, het strand voor de vacantiekolonies en het Stille Strand mag uitsluitend in badpak worden gebaad. Slechts op het strandgedeelte, dat na het Stille Strand volgt, is het baden in zwembroek geoorloofd. Op het stoelenstrand mag men zich alleen in badpak bevinden, wanneer men in badmantel ge huld is. Op het strandgedeelte, waar gebaad wordt, mag men zich ook in badpak op het strand bewegen. Onder badkleeding wordt ook verstaan die zon nebad-kleeding welke den rug van de dames ge heel onbedekt laat. Baadsters in deze kleeding zullen dus op den openbaren weg hierover een jasje of iets dergelijks moeten aantrekken, In Bergen aan Zee is het wel geoorloofd om vanuit de hotels en villa's zich in badpak, gehuld in badmantel, naar het strand te begeven. Nu, nu de schoonheid van den zomer in al haar pracht doorbreekt, nu alles spreekt van leven, lucht en zon, is het niet moeilijk zich een gelukkig wezen te noemen. Maar in het diepst van den winter, als de don kerste tijd over de aarde trekt en de ziel zich niet kan laven aan den rijkdom van de aarde, als de duisternis de natuur voor ons verbergt, komt een heel enkelen keer ons wezen ook tot inkeer, tot zichzelf. In bezonken rust ontdekt het, hoe de ervaring van het leven die schoonheid heeft overgebracht binnen in ons, hoe ze in ons tot werkelijkheid werd en alle duisternis ten spijt ontluikt een onnoembare vreugde en verrukking. In ons is dan eerst het leven geboren. Want de kortste dagen zijn niet altijd regen en storm en duisternis. Ze kunnen klaar en helder zijn. Eens heb ik bij de in dezen tijd door de men- schen bijna volkomen vergeten zee gestaan, in stille bewondering om de onverwachte kleuren pracht. Want juist dan komt de zon recht tegen over de branding en kleurt het schuim van de golven heel teer roze. Als op een helderen wintermorgen de wind uit het oosten waait, komt de branding statig in lange lijnen omhoog, overgoten met diep-roode stralen van de morgenzon; buigt zich, neemt den gloed in zich op en vloeit in het zachtste roze. De lucht daarboven, lichtgroen en lila, doet leven in een wereld van geluk. De meeuwen glijden zon der één vleugelslag als rozeroode wondervogels voorbij. Als dan de koude zeewind door m'n haren stormt en ik kijk in dien wonderen hemel, die als een sprookjesgewelf de beide horizonten samen vat, dan weet ik mij gelukkig te denken aan haar, die ik achterliet, omdat ik haar niet begreep. Soms, als bij vorst het zand gerijpt is, is het nog meer een wonderland en met verbazing zie ik de schelpenvisschers, even rustig met hun karretje over het snerpend strand gaan en ik denk onwil lekeurig: is dit alles dan werkelijkheid, kan men dat aanraken, zonder dat de toover verbroken wordt? Slechts de winter schenkt zulk een vreugde, uit de overvloed van 's levens schoonheid, naast de verrukking van de innerlijke kalmte. Hns. Bergen aan Zee. De perken van de Gemeente-plant soenen te Alkmaar met ter zijde ge deelten van de grootsche inzen ding van de fa. Felix en Dijkhuis te Boskoop. Over het gebodene op de Bloemen- en Planten- tentoonstelling te Bergen aan Zee was de pers, zooals men in tal van bladen heeft kunnen lezen, vol lof. Thans komt ook de Vakpers met besprekingen over deze tentoonstelling. Niet zonder voldoening nemen wij het volgende artikel over van de hand van den heer J. F. Ch. Dix, hoofdredacteur van het weekblad voor bloem en tuin „Floralia", uit gave van de firma Joh. Enschedé en Zn. te Haarlem. Wij hopen, dat de vele Bergenaren, die zich nog niet de moeite getroostten om de tentoonstelling te bezoeken, in dit artikel van zoo bij uitstek des kundigen hand, aanleiding zullen vinden dit alsnog te doen. De gasten komen er natuurlijk allen. Thans het artikel: Deze tentoonstelling is een succes! Al zou zij alleen maar gehouden zijn om aan duizenden Ne derlanders het zoo fraaie Parnassiapark wat beter bekend te maken, dan zou haar beteekenis reeds groot zijn. Dit parkgesticht door wijlen Mevr. van Reenen, in een diepe duinpan gelegen, en be groeid met krachtig ontwikkelde z.g. Zeesparren is verrukkelijk en moet meer bekend worden. Het behoeft geen betoog, dat in dit park met zijn mooie open gedeelten een juist aangebrachte bloemenweelde groote voldoening zou geven. Het tentoonstellingsbestuur, met de Heeren H. L. Ba ron Taets van Amerongen, C. F. Zeiler en J. H. Roggeveen aan het hoofd wist den zeer bekwamen heer B. Hoek, Directeur van de Plantsoenen te Alkmaar, te bewegen als technisch leider op te treden, en met behulp van de Heeren Van der Burg en Boendermaker werden spoedig^alle moei lijkheden overwonnen. En die moeilijkheden wa ren groot, omdat de natuur niet meewerkte. Thans nadat de tentoonstelling een tiental dagen geopend is geweest, blijkt hoe goed alles zich ont wikkelt. De Rhododendrons bloeien volop en ook de Vaste- en Zaadplanten beginnen zich te ont plooien. De pijltjes volgend treffen we allereerst een groote inzending Rhododendrons van de fa. Jan Boer Wz. en Zonen te Boskoop. De kleuren boeien in hooge mate en het materiaal is zeer goed. Langs het tentje, waarin het bij potplantencul tuur zooveel voldoening gevend Edelcompost wordt verkocht, komen we bij een groote ronde ruimte. In het midden exposeert de Kon. Kwee- kerij Terra Nova te Aalsmeer schitterende Rho- do's, bij welke vooral Prof. Hugo de Vries uit munt, en eveneens tal van zeldzame en interes sante heesters. De rozen van de fa. G. A. H. Buisman en Zn. te Heerde zullen straks hun bloemen vertoonen, en de taludbeplanting van de fa. T. T. Meedendorp te Groet (N.-H.) voldoet in hooge mate. Ook de beplanting langs de uitgangstrap met groepen Rhodo's en heestergewassen door de fa. C. J. van Zijl te Reeuwijk verfraait dit gedeelte bijzonder. Een tweede groote ruimte is geheel in beslag genomen door de N.V. C. G. van Tubergen te Haarlem en als straks de diverse zaadplantjes en rotsplantjes bloeien, zal dit een schitterend stukje zijn. Thans bloeiden nog maar enkele, maar vooral de Incarvillea grandiflora moet genoemd. Ter zijde zien we Mignon Dahlia's van de fa. C. S. Dobbende Bruin Jr. te Bodegraven en Lelies en Begonia's van de fa. C. W. Ellis en S. Kleverlaan te Bergen en twee schitterende groe pen van de fa. Jan Boer Wz. en Zonen te Bos koop. Een schat van heestergewassen is hier op voortreffelijke wijze gegroepeerd. De Erven W. C. Keessen te Aalsmeer combi neerden op een perk de Rhodo catawbiense en de roos Mevr. v, Straaten van Nes. Jammer genoeg is de roos wat later! De Heer P. v. Bodegraven te Schoorl maakte een prachtig stukje tuinaanleg, een goed onder houden gazon met diverse heestergroepen, werke lijk mooi. Men lette eens op de treurberkjes! Weer staan we voor een groote open ruimte, d. w. z. deze was open, maar thans zien we er acht groote groepen met Rhodo's, Coniferen, Acers enz. van de fa. Felix en Dijkhuis te Boskoop, tuinarchi tect F. J. Abbing, Driebergen, welke respect af- Cliché welwillend afgestaan door hef weekblad .Floralia'. dwongen. In 't midden demonstreert de Stads- kweekerij van Alkmaar op voorbeeldige wijze perkbeplanting met Pelargoniums. Vlakbij is de prachtige inzending rots- en vaste planten van de kweekerij Singerskamp te Laren, tuinarchitect Ir. J. Bijhouwer te IJmuiden. Hulde voor dit mooie ontwerp, maar ook voor de rijke sorteering van planten! Langs borders met vaste planten van de fa. G. J. van Zijl te Reeuwijk komen we bij een complex van inzendingen. In 't midden Lathyrus, van den Heer G. v. d. Spiegel te Bergen, terzijde Poly- antharozen van den Heer G. de Ruyter te Ha- zerswoude, twee borders met heesters, coniferen, vaste- en rotsplanten van den Heer T, T. Meeden dorp te Groet. De groepeering en aanleg is prachtig. De Heer J. de Meza te Santpoort heeft een mooie bijenstand, de fa. W. Zaadnoordijk, Alk maar, een keurige inzending zaadbloemen, welke pas later goed in bloei zullen zijn, de Gemeente lijke Plantsoenen te Bergen een fraaie borderbe planting evenals de Heer L. J. ter Berg te Bergen. Vooral deze laatste was goed van opzet en mooi in bloei. Onze weg vervolgend zien we een mooi tuin ontwerp met vijver van de fa. H. den Ouden en Zn. te Boskoop, tuinarchitecte Mej. S. Neurden- burg te Rijswijk, dat straks veel voldoening zal geven. De Heer Jan Dix Jr. te Heemstede heeft een inzending rots- en vaste planten met heesterge wassen, tevens zaadplanten, ingericht als stadstuin met flagstone pad en zitje. Van de Kweekerij „De Teunisbloem" te O ver veen was een rijke collectie planten en heesters aanwezig, speciaal geschikt voor tuinbeplanting, terwijl bij den ingang nog een perk met Anjers van den Heer M. Boendermaker te Bergen opvalt. We hebben hiermede in vogelvlucht de diverse inzendingen besproken en wekken onze lezers op om in elk geval een kijkje in het zoo fraaie Par nassiapark te gaan nemen, De tentoonstelling blijft tot 20 Juli geopend. D.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 4