VADER'S EXTRATJE. Bergenaren, opgepast! achtiger en onzuiverder wordt door de grootere veenlagen in den bodem. De outsider zal echter nu ook wel begrijpen, dat een bad als Karperton, door de zeer gunstige ligging, betrekkelijk vlak achter de duinen, over water beschikt, dat inder daad ideaal genoemd mag worden. Niets te doen met ingewikkelde pompen, die defect kunnen raken, geen chloor- of andere scheikundige ver bindingen, maar een natuurlijke waterverversching. In de tweede plaats heeft de Karpertonvijver een natuurlijken zandbodem en natuurlijke bassinwan- den, slechts beschut door houtschoeiïngen, die er afdoende voor zorgen, dat geen zand en gras kan worden ingétrapt, en het water glashelder blijft. In de derde we hadden ook hiervoor kunnen zeggen in de eerste plaats heeft Karperton zijn unieke omgeving, zooals men die in ons heele land maar bij een enkel natuurbad en in Noord-Holland nergens vindt. Stel U voor, waarde lezer, de prachtige vijver met grooten waterval, omsloten door rustie ke hekken, met op den achtergrond 'n fraai, voor naam landhuis. Daarbij, op de terreinen, waar Karperton haar gasten ontvangt op verschillende plaatsen bosschages met aardige zitjes in gemak kelijke stoelen, op leuke banken en onder kleurige parasols. Wie de zon zoekt heeft op de groote zonnebadterreinen ruimte te over om zich heerlijk te laten bruinbraden. Een aardig restaurant, ge ëxploiteerd door een eerste klas zaak uit Alkmaar het paviljoen Kinheim laaft dorstigen en spijst hongerigen, met alle goede gaven, die kelder en keuken bieden. Wie zich met sport en spel wil bezighouden, kan terecht; voor meer dan 100 spelen zijn attri buten aanwezig. Een apart sport- en speelterrein eigent zich bijzonder voor dat doel zonder dat de sportenthousiast „rustiger" bezoekers overlast aandoet, of op zijn beurt door hen wordt ge hinderd. Wij zullen U niet vermoeien met opgave van zóóveel dit en zóóveel dat, natuurlijk hebben bij bouw van cabines, douches en garderobe practi- sche eenvoud, hygiëne en mogelijkheid van vlugge bediening de heldenrollen gespeeld. Deskundig, gediplomeerd personeel, dat overal is, maar zich nimmer opdringt geeft den bezoeker zoo'n idee van „veilige vrijheid". Zooals een gast dat zoo aardig zei: „Een zaligheid, in dezen tijd, dat je met de wet opstaat en met de wet naar bed gaat, dat op Karperton je niet gemaszregelt wordt". In hoe verre Karperton haar devies „onze bezoekers onze gasten, onze gasten onze vrienden" nakomt, vraagt dat eens aan bezoekers die er zijn geweest en een doorgaans lang tijdje op Karperton hebben vertoefd. Hoe komt U op Karperton? Een kaartje, gratis verkrijgbaar in verschillende winkels, o.a. Brandwijk, Schoelink, Rose, enz. wijst U den weg. De taxiondernemingen vervoe ren U goedkoop. Tenslotte de speciale Karper- De Heer van Hagen trekt de voordeur achter zich dicht. De ochtendpost heeft hij ongeopend in zijn zak. Er was niets bij wat hem nieuwsgierig maakte of wat zijn vrouw kon interesseeren van die paar enveloppen en hij houdt ervan 's mor gens zonder haasten naar zijn bureau te gaan. Zoo wandelend van de buitenwijk naar het cen trum der stad komt de dag, met wat hem te doen staat, geleidelijk op hem af en 't is maar zelden dat fiets of tram gebruikt worden in dit uur van bewustwording. De Heer van Hagen is een ordelijk en bedacht zaam man, een ambtenaar van importantie, chef van een afdeeling ter secretarie van een onzer grootste steden, 't Is een van de weinig opvallende hoeksteenen in het bouwwerk, dat men gemeente bestuur noemt, waar veel op rust en langs gewre ven wordt, maar van wiens werk en inzicht meer uiterlijke ambten den dank of waardeering ont vangen. Karei, zijn oudste zoon, heeft weer niet geschre ven, gaat het door hem. Hij moet toch een dezer dagen voor herhalingsoefeningen opkomen. Dat zoo'n jongen nu niet even bericht, wanneer hij komt om zijn dienstplunje te halen. Ja als er van Karei een brief bij de post was geweest, dan had hij twee treden tegelijk de trap nog even opgewipt en op den rand van het bed met zijn vrouw, die aan migraine lijdt, den brief doorgevlogen. Hun oudste. De van Hagen's hebben drie jon gens en ze maken elkaar en zichzelf wijs, dat ze rechtvaardig zijn en van alle drie evenveel houden. Maar wat Karei zegt of schrijft, het heeft voor hen veel meer beteekenis dan van Bert of Jan, die nog maar op het gym. gaan. 't Is in de tweede helft van de maand en op eens denkt de Heer van Hagen: „Waarom krijg ik wat van de giro-centrale?" Zijn salaris, dat hij maandelijks gestort krijgt, heeft hij al lang ontvangen en bijna geheel gedis tribueerd. De vaste posten komen hem voor den geest. Deze maand een gedeelte erfpacht van het ter- reintje waar zijn huisje op staat, volgende maand een gedeelte hypotheek-rente. De belasting in al haar schakeeringen van aanslagen het school geld van zijn jongsten, de toelage voor zijn oudste, de kleermaker, enz, enz. Wat is het toch een serie, bijna kent hij ze niet tonservice in speciale gevallen, als geen taxi vrij is en onze tijd laat het eenigszins toe halen wij Uwe familie graag even met onze eigen wa gen. Karperton wil U alles geven wat U van een eersteklas zaak verwacht, die misschien niet voor iedereen, maar zeker „voor U" is. Tot ziens dus, op Karperton? F. Gr. CONCERT in het Parnassiapark te Bergen aan Zee op Zondag 5 Juli 1936, des avonds 8 uur, door „Bergens Harmonie". Beschermheer: de Ed. Achtb. Heer J. v. Reenen, Directeur: de Heer P. Pranger. Programma: 1. „Tout a la Joie" marsch A. Delbecq. 2. Ouverture „Lodoiska", Kreutzer. 3. Fantaisie uit de opera „La Reine d'un jour", Ad. Adam. 4. „Traum-Ideale", walzer, Jul. Fucik. 5. Fragmenten uit de operette „Die Lustige Witwe", Fr. Lehar. 6. Ouverture „Alceste", Ch. W. von Gluck. arr. P. Pranger. 7. Potpourri uit de opera „Gitana", Balfé. 8. „Les Fantoccini", ballet- pantomine, arr. P. Pranger, Ch. Lecocq. a. Polichinelle; b. Colombine; c. Arlequin; d. Cassandre; e. Léandre; f. Pierrot. 9. „Esmeralda", concertwals, M. J. H. Kessels, 10. Marsch finale. Met de laatste warme dagen, die ons nog versch in het geheugen liggen, heeft zich, jammer genoeg, op sommige punten in de Gemeente het euvel van RADIO-STOORNIS wederom voorgedaan. Dat hiertegen klachten zijn ingekomen, is des te meer te begrijpen, omdat, zooals voor iedereen te constateeren valt, het overgroote deel der bevol king aan de vroeger gepubliceerde verzoeken van het Bestuur van de V. V. V., n.l. om radio's niet voor open deuren of ramen, in den tuin of op het balkon te laten spelen, spontaan gevolg heeft ge geven. Waar dus door algemeene samenwerking onze Gemeente voor zijn bewoners en niet minder voor de door de radio vaak wanhopig gemaakte gasten uit de groote steden, een soort oase in de radio woestijn is geworden, is het ergerlijk, dat sommige personen dit verkregen succes afbreuk trachten te doen. „Is het toelaatbaar, vroeg ons een dame, dat mijn kind, dat voor het overgangs-examen werkt, in deze hitte de koele kamer moet verwisselen met een bank in het bosch, omdat onze buurman op de meest willekeurige uren en niemand kan van te voren zeggen hoelang, zijn radio op het balkon laat spelen?" meer uit het hoofd. Maar de laatste paar dagen had hij niet gedisponeerd, dat weet hij zeker! De enveloppe van de giro-centrale -het groen-blauwe couvert begint hem te interesseeren. Hij diept het uit den zak van zijn colbert een heele toer nog met zijn overjas aan en scheurt het open. Wat! Een bijschrijving van 25.Dat is nu eens een meevallertje. De Heer van Hagen had een paar maanden ge leden, op verzoek van een maandblad over gemeentezaken, een artikel geschreven. Hij had er avonden over gedaan en 't was een zeer ter zake kundig geschriftje geworden. Hij had heel wat paragrafen van wetjes en verorde ningen aangehaald en het voor en tegen van an- derer beweringen over zijn onderwerp overwogen. Als je het werk rekende, dat hij er aan had gehad, was het dubbel en dwars verdiend. Maar en zoo is de Heer van Hagen, hij had dat gedaan en er niet aan gedacht, dat het een extra'tje zou kunnen opleveren. Voor „extra-ontvangsten" mag je je „extra uitgaven" permitteeren, gaat het door zijn brein. Als hij nu eens een week-end naar Bergen ging? Dat is hét idee, daar zal hij haar mee verrassen, en zeelucht is goed tegen migraine. Hij kijkt met zorg naar zijn besmeurde schoe nen, want uit louter vreugde heeft hij vergeten wat straatvuil te mijden. Misschien blijft er nog wat over, peinst hij voort. Zou hij niet beginnen met z'n vrouw zoo'n pracht begonia thuis te zenden? Hij kijkt veel meer naar de winkel-étalages waar hij langs komt, dan gewoonlijk. Als hij alle kleine verborgen verlangens van hem zou willen bevre digen, bedenkt hij weer heelemaal reëel wordend, dan zou hij wel tien maal zijn buitenkansje kun nen besteden. De Heer van Hagen stapt zijn bureau binnen en vindt er een stapel post op zijn tafel. Hij kijkt die vluchtig door, verdeelt het werk onder de ambte naren in het nevenvertrek, belt, in zijn kamer terugkomend, de steno-typiste, geeft haar wat brieven op en blijft weer alleen met een wat inge wikkelder adres. Hij is een werkzaam man, deze ambtenaar en wat hem sympathiek doet zijn is, dat hij ondanks de sporten die hij geklommen is, zijn bereidvaar digheid, ook voor zijn ondergeschikten, heeft be houden. „Vader je bent veel te goed", had Karei, zijn oudste, wel eens tegen hem gezegd. „Je moet voor je ondergeschikten veel meer de touwtjes strak „Is het geoorloofd, vraagt een ander, dat ieder willekeurig persoon, ook al is hem dat niet be kend, zieken en herstellenden tot in zijn verre omgeving de hun zoo noodige rust ontneemt met krijschende muziek of dreunend voorgedragen lezingen, waarnaar hij misschien zelf niet eens luistert?" „Ben ik verplicht, vroeg een derde, muziek aan te hooren, welke mij kippeveld bezorgt en poli tieke onderwerpen te hooren behandelen, waar van de strekking tegen mijn persoonlijke overtui ging in gaat? Deze vragen stellen, is ze tevens beantwoorden. Nu wordt omtrent dit punt wel eens het verweer gehoord, dat piano-spel en zang toch ook verder klinkt dan de kamer, waarin gezongen of piano gespeeld wordt. Het wil ons echter voorkomen, dat dit verweer geen steek houdt. In de eerste plaats al niet, omdat de menschelijke stem en een piano niet 1/10 van het geluidsvolume kan voort brengen van een radio-toestel, dat „lekker hard" speelt, produceert. Voorts zal een normaal per soon niet langer dan hoogstens een uur zingen of piano-spelen, terwijl er nog genoeg menschen zijn, die hun radio, ofschoon ze niet thuis zijn, door laten spelen, in de meening hierdoor eventueele inbrekers af te schikken of omdat het zoo gezel lig is bij het thuis komen, een „beetje geluid" in huis te hebben|! Maar hoe dit alles ook zij, wij stellen ons op het standpunt, dat, zeker in tijden als deze, waarin alle zeilen moeten worden bijgezet om gasten, bewoners en toekomstige bewoners het verblijf in Bergen zoo aangenaam mogelijk te maken, den enkeling niet het recht toekomt het streven van de gemeenschap ter bereiking van voornoemd doel, ongedaan te maken. Ondergeteekende is bereid klachten, welke zich onverhoopt na deze publicatie over radio-stoornis nog mochten voordoen, in ontvangst te nemen, mits daarin nauwkeurig melding wordt gemaakt van den naam, van de straat en het huisnummer van het perceel, welks bewoner tot de klacht aanleiding geeft. Er zal onverwijld werk van wor den gemaakt! Laten wij echter hopen, dat geen enkele klacht ons zal bereiken en zich ook in dit opzicht weer de gemeenschapszin zal demonstreeren, waardoor in Bergen zooveel tot stand is gekomen. Daarom: BEHANDELT UW RADIO MET ZACHTHEID! SPAART UW BUREN! H. JUDELL, Secretaris V. V. V. Gevonden en vertoren voorwerpen. Gevonden: badgoederen en doeken; sport riem en sleuteltje; koralen broche. V erloren: celluloidbril in schildpad; montuur klein model vulpen; zwarte gebiesde handtasch; een nikkelen lorgnet; grijze geruite ceintuur; blauw jongensvest; rijwielplaatje in bruin étui. houden en als chef werk je veel te veel. Je moet meer laten werken". Karei, even meer dan volontair op een secretarie van een bescheiden dorpje, heeft het idéé, dat de jongeren, zooals hij b.v. het werk gemakkelijk verzetten. Zijn vader is te concentieus. Als hij eens chef werd, net als zijn vader b.v. met een 20 menschen onder zich, nou maar hij zou zich toch zeker niet zóó uitsloven. Vader van Hagen lachte toen hij dat hoorde en zei: „Mijn jongen, ieder werkt naar zijn aard en aanleg. Ik doe het op mijn wijze en ik ben er tot nu toe wèl bij gevaren". Een klop, en voor de Heer van Hagen nog „bin nen" kan zeggen, kijkt om de deur zijn zoon Karei. „Wel jongen, dat is mijn tweede verrassing al vandaag. Hoe gaat het, hoe gaat het". Karei geeft zijn vader een hand. Hij is nerveus, hoort nauwelijks wat zijn Vader zegt, vergeet naar iemand of iets te informeeren. „Ja, Vader, ik heb een poosje niet geschreven, maar nou ja, ik dacht, ik kom toch zelf en! ja, druk, en eh, ik loop nu even bij U aan, juist met den trein gekomen en eh!" Vader van Hagen kijkt al minder blij, ziet de onrust van zijn zoon en stelt voor zichzelf vast: „de derde verrassing zal minder aangenaam zijn". „Zeg het maar Karei", klinkt het wat afgepast, „hoeveel kom je dees' keer te kort?" En Karei met wit vertrokken gezicht, zit voor de zooveelste keer tegenover zijn Vader, de man die zeker voor zijn zoon de touwtjes niet strak genoeg weet aan te trekken; de harde zelf- werker. Hij weet maar al te goed, waarom Vader nu zelfs zijn costumes op afbetaling heeft, hij weet, waarom zijn moeder met migraine tobt, hij weet, hoe slap hij weer is geweest met zijn onbenullige uitgaven aan cigaretten, bioscoopjes en flauwitei ten, en met neergeslagen oogen zegt hij: „Ja, ik leende het zoolang van Wouter de Boer en 't is 25.Vader" De Heer Van Hagen neemt het postcheque boekje uit zijn bureau en vult een chque in. „Verzend het vlug, dan is dat weer in orde en zeg er Moeder maar niets van". Karei stamelt dank en is alweer weg. De chef van de afdeeling wil zich weer op zijn werk concentreeren. Het lukt niet direct. Hij ziet als door een waas naar het zelfbewuste portret daar op zijn lessenaar voor hem van zijn oud sten zoon zijn liefste kind zijn grootste zorg. M. C.-M.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 4