I VALK's LUNCHROOM HOOG EN LAAG WATER CAFÉ-RESTAURANT „DUIN VERMAAK" GROOTE KINDERSPEELTUIN. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊM ORANJE-HOTEL REGENMORGEN. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). JULI. Datum Hoog water: 1 Laag water: v.m. n.m. v.m. n.m. 25 8.12 8.35 4.42 4.52 26 8.57 9.21 5.14 5.29 27 9.49 10.18 5.57 6.17 28 10.49 11.23 6.54 7.25 29 0.07 8.04 8.43 30 0.40 1.20 9.22 9.58 31 1.47 1.22 10.29 11.03 Mooi gelegen aan den voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS Concert Openlucht-Dancing door 1ste klas Orkest. Ruim Parkeerterrein. ■Illlllllllll Gedurende 't seizoen |||l|(|i|||(||| £r; eiken Woensdag-, Vrijdag en Zaterdagmiddag Bediening in Oud- K Hollandsch Costuum |J Kaasmarkt t.o. Bureau V.V.V. Tevens Expositie van Schilderijen M§ CTT en Pastels van den Kunstschilder gj BB BOWIEN uit Egmond. jjj Een groot voordeel voor Bergen aan Zee is wel het feit, dat het een geheel vormt met het bosch- rijke Bergen-Binnen, waarvan de grondslag in de 17de eeuw werd gelegd door de toenmalige bezit ster van de Heerlijkheid, de familie Studler van Surck. De Eeuwigelaan, aan weerskanten beplant met grillige dennenboomen en aan beide kanten be grensd door bosschen, waarin mooie landhuizen verscholen liggen, is met den Zeeweg, die afwis selend loopt door woest en beboscht duingebied, wel een van de mooiste wegen in ons land. De Sparrenlaan, die van de Eeuwige laan in Noordelijke richting loopt naar het duingebied van het Prov. Waterleidingbedrijf, met aan het einde de bekende Hooge Boomen, waar men de grootste Reigerkolonie van ons land vindt, mag zich terecht in een zekere vermaardheid verheugen. Vanaf de Eeuwigelaan tegenover de Sparrenlaan, loopt in Zuidelijke richting een eveeneens prach tige laan met hoog geboomte naar het oude Hof, een door vijvers omgeven buiten van de familie van Reenen, dat sinds 1851 nog steeds door deze familie bewoond wordt. Een wandeling in de om geving van dit oude Hof behoort zeer zeker mede tot de bekoorlijkheden van Bergen. Het dorp zelf met zijn grootsche kerkruïne als centrum, overblijfsel van een uit de 12de eeuw dateerende, in 1574 verbrande parochiekerk, waarvan thans alleen nog het koor als Ned. Herv. Kerk in gebruik is, mag met zijn vele wegen en lanen, vooral vanwege het hooge geboomte, één van de aantrekkelijkste dorpen van ons land ge noemd worden. Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat hier in de drukke we ken van het vacantieseizoen ruim 5000 gasten vertoeven, waarvan een groot deel zich dagelijks per tram naar het strand begeeft, of wandelingen in de bosschen of in het mooie polderland maakt en des avonds in de café's verpoozing zoekt, waar van de bekende Rustende Jager wel het centrum mag worden genoemd. De tramrit van Bergen naar Bergen aan Zee biedt een afwisselende aanblik. Men rijdt door oude bosschen, geniet van een gezicht over een oneindige duinenreeks met rechts een blik op het in 1918 door Aug. Jansen gestichte kasteel Rus senduin; tegenwoordig Bio-Vacantieoord, en gaat een moment tusschen een duinenrij door, waardoor men zich in een buitenlandsche bergstreek waant. Het zielental der gemeente, dat in 1910 2250 bedroeg is dermate toegenomen, mede als gevolg van het feit, dat velen Bergen tot permanente GEHEEL GEMODERNISEERD. ONDER NIEUWE LEIDING. GEZELLIG TERRAS. RESTAURANT. Dagschotels vanaf 75 cent. J. A. DALLOYAUX. woonplaats kozen, dat dit thans ruim 6500 be draagt. Architecten als Berlage, de Bazel e. a. bouwden hier verschillende landhuizen en uit een oogpunt van moderne bouwkunst verdient vooral aandacht het in de oorlogsjaren door den Amster dammer Arnold Heijstee gestichte Park Meerwijk, waar de moderne architecten Le Croix, Staal, Blauw, Cramer en Mej. Kropholler hun in bouw- kringen zoozeer besproken villa's bouwden. He laas gingen in 1921 een drietal, onder één dak ge bouwde villa's, schepping van den heer Cramer, door brand verloren. De sterke toename der bevolking had noodwen dig ten gevolge, dat het oude Bergerbosch steeds meer bedreigd werd, zoodat het voor de plaats en den geheelen kop van N.-Holland een zegen mag worden genoemd, dat in 1930 de Gemeente met steun van het Rijk en de Provincie, dit bosch voor 200.000.aankocht, waardoor het ten eeuwigen dage als natuurreservaat bewaard blijft. Den reizigers, die slechts één dag tijd hebben om Bergen en Bergen aan Zee te bezoeken, geven wij in overweging te Bergen aan het station uit te stappen en de volgende wandeling te maken: „Station, Stationsstraat, Hertenkamp, Komlaan, Guurtjeslaan, Sparrenlaan, Eeuwigelaan, Mosselen- buurt, Sluislaan, Meerweg, Lijtweg, Park Meer wijk, Studler van Surcklaan, Schoollaan, Kerk ruïne, Historisch Museum, Station". Deze wandeling, die de mooiste lanen van Ber gen laat zie, is ruim 4 K.M, lang en vordert dus één uur wandelen. Het speelduin bij de Hooge Boomen is, dank zij de nabijheid van het Café-Restaurant „Duinver- maak" met den grooten speeltuin een geliefd oord voor ontspanning. Het vorig jaar stichtte de V. V. V. in het nabij gelegen landgoed van den heer Macdonald een Openlucht-theater, waar naast openluchtspelen dit jaar voor het eerst Zaterdags en Zondags avonds openlucht-bioscoopvoorstellingen worden gegeven. Eigenlijk duurt bij ons de zomer maar twee maanden. Als half Febr. de eerste warme morgen weer wijst op het ontwaken van de natuur, brengt dag na dag ons weer een stapje dichter bij den zomer, soms onderbroken door enkele weken van invallende koude. Zoo is er buiten iets te ontdek ken van de voorbereiding voor de enkele maan den dat straks de wereld in bloei staat. De eerste schuchtere voorjaarsbloemen. De rei gers die op hun nesten zijn teruggekeerd; zoo ont wikkelt de natuur zich tot ineens alles ontplooit tot een bloemenweelde, een bonte kleurenmenge ling in de tuinen, op de weiden, in het duin, een symphonie van vogelgeluiden die dag en nacht aanhoudt. De natuurliefhebber die iets meemaken, iets meebeleven wil van al die gebeurtenissen die zich voltrekken in die korte tijd, heeft oogen en bee- nen te kort. Elk jaar weer ontdekt hij dingen die hem ontgaan zijn: de meidoorns, waar hij morgen nog eens kijken wilde naar de insecten, die ze be zochten, zijn ineens uitgebloeid. De eieren in het wulpennest zijn uitgekomen. En zoo gaat het voort, tot in Juli de wandelaar weer rust krijgt. Elke dag verdwijnt er wat van het tooneel. Vandaag is het bedrijvige gedoe van het nestkastje waar een pimpelmees huisde, ver dwenen, morgen het spreeuwennest dat weken de heele buurt vervulde van het geschreeuw van de jongen. Langzamerhand komt de natuur in een stadium van rijping, van afsterven. De uitgedroogde paden en wegen dragen er het hunne toe bij om het frissche van den voorzomer te doen plaatsmaken voor het stoffige dat het be reikte hoogtepunt in de natuur kenmerkt. Maar de kletterende regen, die dagen achtereen valt, heeft alles weer ontdaan van zijn stoflaag en het is of nieuw leven overal heerscht. Zoo'n vroege zomersche regenmorgen trekt me altijd weer naar dezelfde plaats. Naar de beschutting van de statige oude boomen, naar de breede vij vers die bij elk licht hun schoonheid hebben. Is het de ouderdom die deze sfeer van statige adel opwekt die zoo'n bekoring voor den wandelaar vormt? Plotseling schrikt een hoongelach me uit mijn overpeinzing op. Een groene specht! Lachend om dat ik vlak onder zijn nestboom sta zonder het te weten. Een glimp van zijn olijfgroene rug ver dwijnt tusschen de boomen. Zoo dwalend over de I verlaten lanen van het „Oude Hof", genietend van de waterlelies, die hier den indruk van oude bui tenplaats nog even onderstrepen, kan je soms voor ontdekkingen staan. Voordat ik het wist stond ik tusschen een bos helmbloemen. Hooge trossen van bloemend groene bolletjes met daar aan de kleine bruine bloempjes, die vooral wes pen trekken. Ditmaal waren het echter een paar roodbruine, zwart en wit gekleurde boomhommels, die bloempje voor bloempje afzochten. Plaats voor hun nest hebben ze hier genoeg in deze oude linden, die hol zijn van hun voet tot de kroon. Maar let eens op hoe mooi ze zijn in deze dagen. Ze pronken van onder tot boven met gele franje- randen om elke tak. Franje van de ontelbare van lange meeldraden voorziene bloempjes. En nu we toch bewonderend staan op te kijken naar de op rijlaan van oude linden en ons oog laten glijden over het witte huis, dat zoo wonderlijk goed past in zijn omgeving, valt ons oog op een plantje dat we in eere moeten houden handen thuis dus het muurleeuwenbekje, dat hier groeit tusschen de steenen van de brug. Een plant van verweerde muren. Met den regen is het vogelconcert weer begon nen; overal schalt de vinkenslag, meezen buitelen tintelend door de takken en achter de boerderij met zijn typische open hooischuur jubelt een lijs ter op de mesthoop. De zoete geur van kamper foelie en bramen zweeft in de lucht. Kletterend valt nog steeds de alles verfrisschende regen op de glimmende blaadjes van de vele meters hooge hulstboomen. En als niet de eerste kleurige paddenstoelen van dit regenweer gebruik maakten om hun hoed boven den grond te steken, dan zouden we geloo- ven nog begin Mei te zijn. Vele soorten zijn er. Russula's in kleuren van rood tot paarsblauw, makkelijk te herkennen aan den zuiverwitten onderkant van den hoed, lokten met hun spons achtige buisjes en inktzwammen. Een uitgezocht jachtterrein voor paddenstoelenzoekers deze oude bosschen. Een waterig zonnetje werpt lichtplekken op den boschbodem. En opgefrischt door dezen heerlijken zomermorgen keeren we naar huis toe. W. B. Z. GRAPJES. Moeder, vraagt de kleine knaap, is het waar, dat, als je eiken dag een appel eet, je den dokter uit 't huis houdt? Ja jongen! Moeder, dan heb ik vandaag tien dokters uit het huis gehouden, maar ik geloof toch dat er van middag een komen moet! U bent de derde arts, klaagde de man, die 300 pond woog, tot wien ik mij wend. De twee anderen hebben me twee verschillende adviezen gegeven, om mijn corpulentie te bestrijden. De een zei: „U moet loopen" en de ander zei: „Gaat u naar Karlsbad". Wat raadt u me aan? Lóópt u naar Karlsbad. Een luitenant sprak met een sergeant over het onzindelijke uiterlijk van een recruut. Hij ziet er miserabel uit, sergeant! Ja luit. Weet je zeker, dat hij zich wascht? Ja, luit., maar hij droogt zoo raar op. Vagebond Haak (in den hooiberg). Makkelijk, hé? Vagebond Greep. Dat zou ik meenen! Geen deuren te sluiten, geen luiken te grendelen, geen vuur te dooven, geen bloempotten binnen te ha len, geen licht om mee rond te' gaan en geen vrouw, die je eenmaal in 'n nacht naar de koude gang stuurt om inbrekers, die er niet zijn, weg te jagen. Een mevrouwtje heeft een nieuw keukenmeisje noodig, en zij kijkt het getuigschrift in van een, die zich komt presenteeren. Hoe komt het meisje, vraagt de mevrouw, dat je overal maar zoo kort geweest zijt? Ja mevrouw, dat is wel een zeer eigenaardig toeval, overal waar ik gediend heb, is binnen kor ten tijd m'n mevrouw gestorven. Meester: Stel je eens voor Wimpie, dat je zes pruimen had en dat jij je broertje er twee van moest geven. Hoeveel hield je zelf dan over? Wimpie: Ik geef hem geen enkele. Meester: Neem dan aan dat je moeder 't zegt, hoeveel heb je dan nog zalf? Wimpie: Zes. Ik zou hem die twee direct weer afpakken! Meester: Nou, let dan nog eens op, jongen wanneer men jou zou dwingen, hem twee pruimen te geven, hoeveel hield je zelf dan over? Wimpie: Geen een! Meester: Hoe heb ik 't nu met je? Wimpie: Ik zou ze zelf allemaal heel gauw hebben opgegeten!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 2