Basil De verloving van Prutske. HHH „Prutske is werkelijk verloofd", zeg ik met ver wondering de post doorkijkend, „Hoe heet zijn meisje?vraagt mijn man, die vluchtig ontbijt, „Oh! Een dubbele naam, 't staat heel goed", en ik lees de namen van de kaartjes. „Maar, wat doen we aan 't geval?", vraag ik zakelijk. „Een kaartje", is zijn antwoord. Voor mijn man is hiermee de zaak afgedaan, maar als vrouw filosofeer je eens over zoo'n paar. Wie verlooft er zich nu met Prutske! Dat wordt een eindeloos geval, concludeer ik voor mezelf enik had het mis. Prutske heet natuurlijk anders, een verbasterd Fransche naam heeft hij eigenlijk. Ik noem hem zoo, omdat hij zoo heerlijk prutsen en knoeien kan. Radio's knutselt hij in en uit elkaar en met iets geheimzinnig-gewichtigs kan hij bij zijn kennissen een fout of een storing verklaren en werkelijk na wat tasten en zoeken ook wel eens verhelpen. Ik doe hem misschien te kort, maar ik geloof, als hij de fout vindt, dan is 't per ongeluk. Hij is de jongste van een serie van drie. Zijn oudere broers werkten regelmatig het voorgeno men program af en van iets wat als op rolletjes gaat, kun je meestal weinig vertellen. Prutske begon moedig, na het gezwoeg voor zijn eind-diploma H. B. S„ voor het notariaat te stu- deeren. Na een paar jaar begreep hij, dat die stu die hem niet lag en niemand weersprak hem, als hij het een dor en droog karwei noemde, de acten en wetten in te stampen, met aan het einde een heel klein kansje om zijn candidaat-schap in notaris-schap te zien veranderen. Hij werd dus volontair op een secretarie. De secretarieën, vooral van kleinere gemeenten, de vergaarbakken van ouds van jongelui, die niets beters weten of kunnen worden, dan het weinig gehonoreerde ambt van burgemeester of het vaak weinig gewaardeerde van secretaris. Prutske veranderde eens van secretarie en op een goeden dag begon hij serieus voor zijn ge meente-diploma te werken. Het duurde lang voor hij zich op het slappe examenkoord waagde en de derde maal, dat hij opging, zakte hij niet! Lang had hij erover gedaan, maar hij keek alsof hij een radio-storing gevonden had en ik dacht, 't is slecht van me, dat beken ik direct: „Hij is per ongeluk geslaagd". De tweede bof was een erfenisje, dat hem te beurt viel en om het driewerf hoeraht te volma ken, kreeg hij zijn aanstelling als ambtenaar. De wereld was oneindig wijd en groot ineens voor Prutske. De boeken werden opgeborgen, de eigengemaakte radio kreeg geen enkele verbete ring meer en werd vervangen door het nieuwste- type van het Philips-fabrikaat en een alleraar digst auto'tje werd aangeschaft. Na een zorgvuldig inrijden van het wagentje, was er geen, die behalve de dokter dan, zoo door het dorp vloog. Al zijn vrije tijd werd nu in of aan de auto be steed. De motor kreeg een verbetering, er werden steeds veranderingen aangebracht, alleraardigst als hij het uitlegde, echt practisch! Toch werd de eerste auto spoedig ingeruild voor een tweede, de tweede voor een derde. Het leek of de aangebrachte verbeteringen nooit lang bevielen. Aan de derde wagen deed hij veel minder dan aan de vorigen. „Hands-off", ried zijn portemonnaie! Prutske was wat bedremmeld tegenover meis jes, maar hij had een collega en die had er aller minst last van. Een holle-bolle-Leidenaar, die zich kon voelen tegenover de inwoners, als de stad van zijn herkomst tot het sobere dorpje, waarin hij tijdelijk woonde. Neen, dan was Prutske diplomatieker, een re gentennazaat, al kwam hij maar uit een klein stadje. Door de Holle-bolle was hij met haar in kennis gekomen. Ze logeerde bij den burgemeester en zijn vrouw, een kinderloos echtpaar, dat zich graag van tijd tot tijd door iets jongs liet op fleuren. De Holle-bolle bedacht een tochtje per auto en vroeg ook namens Prutske het meisje en die accepteerde wat graag. Ze genoot van zooveel attenties. De een was overvloedig met woorden en strijkages, de ander bood comfort. Ze koos tenslotte volledig het comfort en de verlovingskaartjs werden verzonden. De Holle-bolle maakte daarna toespelingen op haar gewicht en valsch gebit. Sindsdien droeg Prutske een handgeweven sjaal en was zijn kantoorstoel met een geborduurd kussen bedekt, dat hij met een kus in gebruik had genomen, wat de Holle-bolle compleet misselijk had gemaakt. 't Werd nu voor Prutske een rustelooze tijd. Als 't meiske niet in 't dorp logeerde was Prutske steeds op weg. Heen en weer vloog hij de hon derd kilometers en meer, die hem van zijn ge- liefde's woonplaats scheidden. De paar stappen van zijn huis naar kantoor werden steeds moeilijker per pedes af te leggen, 't Nam zoo'n tijd en stijf van al dat jakkeren, de tocht en kou doo rde kieren van zijn vehikel op gedaan, deden hem loopen, alsof hij een sleep sabel moest wegtrappen, die hem opzij hing. Intusschen duurde de verloving reeds langer dan een jaar en plannen over trouwen waren en bleven vaag en ver. Prutske was gewend over alles lang te doen. Het meiske dacht daar anders over en zei, dat de afstand tusschen beider woonplaats al te ver was. De auto met een 80.000 K.M. op de kilometer teller was toch ook niet nieuw meer, of hij daar geen verandering in kon brengen, hij deed toch kou en tocht op, dat hield niemand op den duur vol. Prutske was verteederd door haar zorg voor hem en zou er verandering in brengen en het ge heimzinnige gezicht bij radio-storingen of ver keerde klop in den motor kwam voor den dag. Het meiske werkte met ijver aan het comple- teeren van haar uitzet en dacht: vandaag of mor gen verrast hij me met een symbolieke teekening op een kalenderblad om den datum van ons hu welijk voor te stellen. Ze kon er niet op bogen gemakkelijk met hem van gedachten te kunnen wisselen, maar ze ge loofde, dat kwam later vanzelf, als ze maar eerst getrouwd waren. En werkelijk op een Zaterdag kwam Prutske week-enden en had zijn geheimzinnigste gezicht voor. Zij popelde van hoog-gespannen verwachting en wat was hij onverwachts binnen, ze had geen auto hooren stil houden. Na de gewone verwelkoming begon Prutske al spoedig met: „Weet je nog, dat je mijn auto wat oud vond voor de lange tochten?" „Ja", zei ze. „En weet je nog, dat je het tochtig vond in mijn wagen?" „Ja zeker", zei het meiske „heel en heel goed". „Ik wilde daar verandering in brengen", zei Prutske. Ze wachtte. „Hoe wilde je dat doen?" zei ze schuchter, omdat de stilte zoo pijnlijk werd. „Dat zal ik je nu eens laten zien", en Prutske snelde weg en reed een gloed-nieuwe auto voor. „Ik wilde je verrassen en had 'm om den hoek van de straat laten staan". „Hoe vind je mijn ruil?" En het meiske keek door tranen in haar oogen en zei dapper: „Heel mooi!" „Vind je 'm te licht van kleur of verbeeld ik me, dat er iets aan hapert?" „Neen! niets keurig hoor, in een woord af", herstelde ze zich. Toch slaagde het niet, deze week-end logeer partij en Prutske gaf de 25 K.M. vaart voor het inrijden de schuld, die het alles wat saai en lang dradig maakte. Maar reeds in 't begin van de week werd Prutske op een morgen uit zijn bed gebeld door de postbode met een expresse-bestelling. De expresse-brief was kort. De inhoud: de ver loving was uit. Even daarna kwam een postpakketje met het gouden ringetje en wat cadeautjes, die hij zijn meisje had gegeven. Prutske was ontdaan, verslagen en schreef een bedroefde brief. Maar die werd niet gepost. Hij schreef een tweede, een verontwaardigde, beleedigde en zei haar leelijke dingen. De verwij ten woede teleurstelling gingen in een ver zegelde enveloppe en werden verzonden. Zijn eerste week-end vloog hij weer naar het noorden. Veel te vlug eigenlijk voor een auto, die nog niet volledig is ingereden. Zaterdagmiddag, de klok sloeg juist drie, toen zijn hand de bel drukte van het huis zijner ge liefde. Hij zou „de storing" verhelpen. Voor het speel werk van de oude toren echter het kwartier uur kon spelen, reed in vliegende yaart ons Prutske reeds weg. Amsterdam zou hem troosten, dat werd zijn doel. Na verscheidene uren in de omgeving van het Rembrandtplein te hebben vertoefd, wilde hij starten, In de mooie nieuwe wagen kwam geen be weging. „Wat denkt Uwé van een warmlooper, mijn- heet?", opperde een taxi-chauffeur, die met den parkeer-wachter eens onder den motorkap keek. Prutske overwoog zijn kansen, keek eens op zijn horloge en zag dat hij te laat was voor den laat- sten trein, uitte een serie half verstaanbare onpar lementaire woorden en liet in goed Hollandsch volgen: „Ik had diè wagen nooit moeten koopen". M. S.—M. Nieuwsberichten. HET OPENLUCHT-THEATER. De V. V. V. doet hier wat. Gezien het klimaat in Holland, de onzekerheid van het weer en de angst van de menschen om ook eens een avondje buiten te zitten, wanneer de dag niet puffend heet is geweest, mag het zeker tocht en kou door de kieren van zijn vehikel op- bioscoop te organiseeren. De V. V. V. heeft dit in samenwerking met de directie van „De Harmonie" uit Alkmaar desondanks aangedurfd, omdat ze door deze samenwerking in staat is de beste en actueelste films in het theater te vertoonen. Tot einde Augustus worden des Zaterdags en Zondags, aanvang 9.15 uur, in het Openlucht theater Bioscoopvoorstellingen gegeven. De vorige week liep de hoofdfilm „Spektakel om Jolanthe", een film die zoowel om de slimme intrige, het buitengewoon goed spel, het schitte rende beeld, de folklorische beteekenis en het komische karakter een uitstekende keuze mag worden genoemd. Zaterdag was de voorstelling uitstekend bezet, doch Zondags was dit niet het geval. Men vond het te koud om des avonds in het Openlucht theater te toeven. Laat men echter bedenken, dat dit theater in een open duinpan is gelegen, dat men er beschut zit en dat de dagwarmte er wordt vastgehouden. Laat men ook bedenken, dat de V. V. V. op den duur alleen dan in staat blijft de gasten in het Openlucht-theater tegen zoo'n lagen prijs de ge- wenschte afleiding te bieden, wanneer die gasten door het nemen van entree's, ook als het weer minder gunstig is, bereid zijn het risico mede te dragen. Nergens in het land wordt in een coo mooi Openlucht-theater gelegenheid geboden om tegen zoo lage entree een zoo uitnemende klucht te zien als „Romanesk" van Rostand door de Vereenigde leden van „Het Nieuw Schouwtooneel". Voor 1.0.60 of 0.40 is men Dinsdag a.s. in de gelegenheid deze voorstelling bij te wonen, mits van zich te voren aan het V. V. V. Bureau van een toegangsbewijs voorziet. Zaterdags en Zondagsavonds kan men voorts voor het luttele bedrag van 50 cent een bioscoop voorstelling met een uitstekend programma bij wonen. „De V. V. V. doet hier wat", aldus een opmer king, die wij van een der gasten opvingen. Dit is inderdaad juist, doch blijft op den duur slechts mogelijk wanneer de gasten in Bergen blijk geven, dat het alleen met hun medewerking mogelijk is, zooveel goeds voor zoo weinig geld te bieden. Bezoekt dus de voorstellingen in het Openlucht theater. Wanneer gij u er op kleedt, dan valt het verblijf aldaar, ook als het koud is, geweldig mee. MICHEL GOBETS ZINGT. Michel Gobets zingt Maandag 27 Juli, des avonds 8 uur in onze Ruïne-kerk, aldus vermeldt een advertentie in dit nummer. Wie eenigszins het muziekleven van ons land volgt, weet, dat men daardoor in de gelegenheid wordt gesteld een zuivere, geschoolde tenor te hooren, die op oratorium-gebied tot een der voor aanstaande jongeren van ons land behoort, en door His Masters Voice verschillende nummers op de gramafooonplaat liet vereeuwigen. De omstandigheid, dat men dezen kunstenaar Maandagavond in ons Ruïne-kerkje kan hooren, dankt men eenvoudig aan het feit, dat hij zich met het oog op zijn studie, voor een poos in het rus tige Bergen vestigde. Maandag zingt hij liederen van Stradella en Cal- dara (oude Italianen), Handel, Mendelssohn, Cesar Frank en Schubert. Ons kerkje moet Maandag te klein zijn. Dit zijn wij aan dezen kunstenaar verplicht. Naast hem zullen zich doen hooren de violist Hop en de or ganist Kooger. GESLAAGDE TURNDEMONSTRATIES DOOR „BE QUICK". V. V. V. Openlucht-Theater Bergen. De Gymnastiekvereeniging „Be Quick" bezit in den heer van Zoonen een uitstekenden leider. Deze reeds ruim 25 jaar bestaande vereeniging bloeit in Bergen. Het algemeen optreden Woens dagavond in het Openlucht-theater verwierf ieders bewondering. Het was een verheffend gezicht de 150 jongens en meisjes flink en fier op te zien marcheeren. Vooral de aanblik van de kleintjes, die zoo in volle overgave aan den leider, vol levensblijheid hun nummertjes uitvoeren, is on vergetelijk. De gracieuse bewegingen van de meisjes en- dames aan rek en brug alsmede hun rythmische oefeningen en dansen waren een lust voor het oog. De gramofoon is voor dergelijke oefeningen zeker een uitkomst. Nu was het mogelijk de verschillen de oefeningen met behulp van geluidversterkers en gramofoonplaten in het gewenschte rhythme weer te geven. Met bewondering hebben wij aanschouwd de prestaties van de jongens en heeren aan rek, brug en ringen. Hier werd het bewijs geleverd, dat Be Quick serieus oefent en over krachten beschikt, die er kunnen zijn. Een bijzondere verrassing was wel de reidans van meisjes en dames, die zich voor deze dans als paartjes in N.H. kleederdracht hadden gestoken. Het publiek was hierover terecht opgetogen. Wat deden de boeren-costuumpjes het goed en wat klikkerden de wit geschuurde klompjes gezellig. Het was ongetwijfeld een mooie avond, die, wel iets te laat, half twaalf eindigde.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 4