A. E. ROMENY „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" DORPSFILM. BERGENSCHE DROGISTERIJ 27e Jaargang, No, 9, van ZATERDAG 1 AUG, 1936. TWEEDE BLAD. AGENDA. Dagelijks. Bloemen- en Plantententoonstelling Parnassiapark te Bergen aan Zee (van 10 tot 21 uur). Tentoonstelling bloemstillevens Filarski en Germen de Jong, Hotel Stroomer, Bergen aan Zee. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg, expositiewerken C. Boendermaker (Zondags van 3 tot 5 uur). Kunstzaaltje P. Hopman, tentoonstelling teekeningen en grafisch werk B. Essers. Atelier Lijtweg, tentoonstelling werken J. Molenaar en A. Molenaar Verkerk. Atelier Prinsesselaan, tentoonstelling wer- ken F. Kamstra. Café-Restaurant „De Rustende Jager", 's middags en 's avonds The Rambling Se- renadres en Rijwielen Polo. Oranje-Hotel, tentoonstelling landschappen Germen de Jong. Zaterdags en Zondags: Hotel „Nassau-Bergen", Bergen aan Zee, concert en dansmuziek Melchert Schuurman. Zondagsmiddags: Café „Duinvermaak", openlucht- dansen. 's Maandagsavonds: Huize „De Vries", Bridgen. Dinsdagsavonds 8 uur: Bridge-Drive's in het Oranje-Hotel. Openlucht-theater. Zaterdags en Zondags, aanvang des avonds 9 uur, Openlucht-Bioscoop. 2 Augustus, 8 uur: Vereenigingsbond „De Een dracht", muziek, zang, gymnastiek. 5 Augustus, 8.30 uur. Romanesk. 12 Augustus, 8,30 uur: Romanesk. 16 Augustus, 3 uur, opvoering van „den Vos Reinaerde", R.K. Gezellen Vereeniging. 20 Augustus, 8 uur: Filmmaniakken, R.K. Tooneel- vereeniging Alberdinck Thijm. „De bremstruik". Door het heel licht groene looverdak van de Buerweg liep een mannetje in het vroege voorjaar. Hij genoot zichtbaar. Het was 'n mannetje van den z.g. beschaafden stand. Niet jong meer, maar klein. Hij liep daar met z'n wandelstok zoo gelukkig als iemand zijn kan, die de schoonheid der ontluikende natuur weet te genieten. Hij genoot z'n „ouden dag". Met welgevallen keek hij links en rechts. De vogels kwinkeleerden in telkens andere toonaard. In heel het laantje was het één jubel. Het was compleet „goed", en men zou kunnen meenen dat hij zich daar heer en meester voelde. Wat kan je er ook méér van bezitten dan het ongedeeld ge not van, het aanzien, de geur, de muzikale vogel begeleiding en de heerlijke zonnewarmte? Hij was nu al een heel eind het looverlaantje in gewandeld, toen zijn oog twee andere mensch- wezens ontwaarde. Al op grooten afstand hadden z'n brilleoogen dat paar ontdekt. Dat was geenszins verwonderlijk. Want tegen een bremstruik zoo groot als een kamer gan- schelijk bestrooid door hél gromaat gele bloesem stond een der twee gemelden. Een vrouw. En welk een vrouw. Groot en zwaar. Wat, wellicht onbewust, bij het mannetje zoo zeer de aandacht had getrokken, was de „kleur" van haar robe. Ik zei U toch, dat ze stond voor de bremstruik. Geel-geel-geel. Stelt U zich nu even voor, dat deze gele massa, voor een deel gedekt wordt door een vlek een zeer groote vlek: rose. Rose-lezer, tegen geel. Dat moet op het mannetje gewerkt hebben, als een rooie lap op een stier. Tegelijk hebben z'n bijziende oogen gezien dat deze „dame" bezig was van z ij n brem te pluk ken? scheuren deed ze. Ze had haar mantel op den linkerarm gehangen, van welke de hand reeds een niet zuinige hoeveelheid bremtakken om klemd hield. Haar rechterhand vergreep zich aan telkens nieuwe takken, waarbij de stengels menig maal taaie weerstand boden. Met haar eenig beschikbare hand draaide ze de takken rond. En gruizig greep ze bij al te groote halsstarrigheid, maar weer een nieuwe tros, zich niet bekommerend om de zielige getuigenis van haar gedeeltelijke onmacht. Het is waar, de struik zag er gehavend uit, vooral de nog hangende, niet gescheiden bloem trossen, deden de droefheid wel héél erg uit komen. Zóó, stond de zaak er bij, toen het mannetje het tweetal was genaderd. APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 109. - BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) Nu heb ik U nog niets gezegd van het derde mensch, ook een „dame". Ja, daar kan ik kort mee zijn. Zij was in alles tegengesteld aan haar gezellin. Haar spichtigheid deed weinig aandacht op zich vestigen. Zij viel niet op, noch door het één, noch door het ander. Het eenige wat ik U van haar zeg, is: dat zij haar vriendin aanspoorde om verder te gaan. En het mannetje? Hij was „helsch." In woede deed hij de bremruïne voor zijn oogen lichten. Au! Au! die arme bremstruik, 't Was hem als of het heele laantje onherstelbaar geschonden was. Het tweetal ging. De „Rose" met welgevallen haar buit metende en schouwende op haar kleurig lijf. Haar boezem zwoegde lichtelijk door het voor haar ongewoon bedrijf. De eerste opwelling van het mannetje moet ge weest zijn: op het vrouwmensch aan te stuiven. Zijn stok deed aanvankelijk vreemde crescendo bewegingen. Het is niet zoo ver gekomen lezer. Hij moet iets gevoeld hebben van z'n onbevoegdheid, hier te „rechten". Maar richten zou hij „Richten". „Weet U dame, hoe „Brem" het langst mooi blijft?" „Nou hoedan-Meneir, 'n pieseltje zoudintwoa- ter somwale? „Nee! aan de plant laten, dame." „Saanesoms fannü?? „Noudan." Hier was het drietal bij een zijlaantje genaderd. Het mannetje is hier ingegaan. Gelukkig voor 'm. R. Nieuwsberichten. TENTOONSTELLING WERKEN MEVR. MOLENAAR—VERKERK. Wij hebben dezer dagen eens een bezoek ge bracht aan het atelier aan den Lijtweg, waar Mevr. MolenaarVerkerk de door haar vervaar digde landschappen, stillevens en blöemstukken exposeert. Onze indruk was dat haar werk de ernstige aandacht verdient van in kunst belangstellenden. Haar kleurgevoel is zuiver en haar compositie vermogen uitstekend. Wij staan hier tegenover een lang latent geble ven talent. Onder invloed van haar echtgenoot (die het vorig jaar te Corsica overleed) kwam mevrouw MolenaarVerkerk er toe zich op de beoefening van de schilderkunst toe te leggen. Al spoedig bleek dat zij daarvoor grooten aanleg bezat. Met haar man bezocht zij tal van tentoon stellingen en musea. Zij werkte in Zuid-Frankrijk, Mallorka en Italië en een aantal jaren in Bergen. In dit schilderoord bleef zij zich met hart en ziel op de schilderkunst toeleggen, welke kunst, na het overlijden van haar man, haar levenstaak werd. Zij behoort tot die beoefenaars die niet op de inspiratie wachten, doch door regelmatig werken naar het volmaakte streven. Inspiratie ontkent zij niet, doch volgens haar ervaring, doet men verstandig ook dan te werken als n\en zich niet geinspireerd gevoelt, omdat in de meeste gevallen men al spoedig in 't werk op gaat, wanneer men daarmede een poos bezig is. Van Venetië, dat de schilders van de geheele wereld trekt, zagen wij van haar werk, dat de sfeer van de oude Dogenstad uitstekend weer geeft. Wie Venetië bezoekt, in gondels vaart op het Canal Grande, het Dogenpaleis op de Markus- platzz, aanschouwt en door de nauwe straten wan delt, komt onder den indruk van deze eeuwen oude handelsstad, die in de grijze oudheid de wereldhandel op Indië concentreerde. Deze stad heeft altijd daarnaast een sierlijk karakter behou den. Dit sierlijke en zonnige heeft mevrouw MolenaarVerkerk in haar werk vastgelegd. Haar Berglandschappen van de Dolomieten en Zuid-Frankrijk komen ons minder geslaagd voor. De sfeer van dit landschap werd door haar niet zoo goed getrofen als die van Mallorka, waar mede zij wel bijzonder goed slaagde. Dat zij hierin zoo juist is mag wel merk waardig worden genoemd, omdat dit met de meeste Hollanders die daar werkten niet het ge val is. Den laatsten tijd heeft zij zich meer bezig ge houden met het vervaardigen van bloemstillevens, die dichter bij het naturalisme staan dan haar landschappen. Een uitzondering vormt haar laatste doek, dat door zijn impressie doet denken aan het werk van den bekwamen Belgischen schilder Gustaaf de Smet. Het in de étalage geplaatste doek van het Oude Hof te Bergen in Herfsttinten is eveneens ge slaagd, met een zonnige bekoring. Wanneer deze vrouw blijft doorwerken en zij bezit daarvoor het doorzettingsvermogen (voor een voorgenomen studiereis naar Spanje is zij bezig de Spaansche taal te leeren) dan zal zij stellig nog eens verrassen met bijzonder werk van blijvende waarde. DE DERDE VOORSTELLING VAN „ROMANESK". Troosteloos plenste de regen Woensdag boven Bergen. Dat de 3de voorstelling van Edmond Rostand's „Romanesk" door de Vereenigde leden van „Het Nieuw Schouwtooneel" des avonds nog zou kunnen doorgaan bevroedde wel niemand. Het was echter zomer, waarom de V. V. V. lei ding zich terecht op het standpunt stelde, dat de beslissing zoo laat mogelijk genomen moest worden. Toen om half 8 het bestuur met de spelers in Duinvermaak bijeen kwam, kon gerapporteerd worden dat de lucht wel geen zekerheid bood, dat het droog zou blijven, doch dat als een gunstig teeken beschouwd kon worden dat de wind door het westen naar het noord-oosten was gedraaid. Het parool bij de V. V. V. is „doorzetten wat is aangekondigd als dit slechts eenigszins mogelijk is", zoodat tot spelen werd besloten. Slechts een paar honderd gasten woonden de voorstelling bij, w.o. een groepje Engelschen, maar zij hebben dan ook ten volle genoten van deze geestige persiflage op de Romantische liefde en van het uitstekende spel. Een betere vertolking van „Romanesk" als door de Vereenigde leden van „Het Nieuw Schouwtooneel" met Dogi Ru- gani, Frits Bouwmeester, Ko van Dijk, Henk Schaer en Adriaan van Hees in de hoofdrollen, is wel niet mogelijk. Het publiek amuseerde zich kostelijk en gaf daarvan door veelvuldig applaus herhaaldelijk blijk. Met voldoening vernamen wij voorts van vele bezoekers hun ingenomenheid met de inrichting van het Théater, dat dan ook in de puntjes ver zorgd genoemd kan worden. Woensdag 5 Augustus heeft de vierde voorstel ling plaats. Mogen wij dan eindelijk eens een schitterende zomeravond beleven met een geheel gevuld théater. De spelers verdienen het ten volle. DE BLOEMEN- EN PLANTENTENTOON STELLING IN HET PARNASIAPARK. Hebt u al een bezoek gebracht aan de Bloemen en Plantententoonstelling in het Parnasiapark te Bergen aan Zee? aldus onze vraag tot een onzer kennissen die zijn vacantie in Bergen door brengt. Zijn antwoord luidde ontkennend, welke ont kenning gevolgd werd door een beschouwing, waarin hij betoogde, dat hij toch niet voor het be zoeken van tentoonstelling naar Bergen was ge komen. Een bloemen- en plantententoonstelling, zoo betoogde hij voorts, heeft in den zomer, waar in de natuur overal een kleurenpracht toont, geen zin. Wanneer men een wandeling door het dorp maakt dan kan men in de verschillende tuinen de mooiste bloemen in de schitterendste kleuren pracht aanschouwen, terwijl tentoonstellingen al tijd iets gemaakt hebben, zoodat het er als regel vervelend is en er alleen op de openingsdagen van een druk bezoek gesproken kan worden, omdat dan de inzenders en organisatoren met hun aan hang ook de presence geven. Wij voerden hiertegen aan, dat deze redeneering in het algemeen juist was, doch niet opging voor de bloemen- en plantententoonstelling in het Parnassiapark. Van stijf naast elkander geplaatste inzendingen is daar geen sprake. Het comité heeft slechts aan een 30-tal inzenders, w.o. de belangrijkste kwee kers uit het land, gelegenheiod gegeven om in de open ruimte van dit door dennen beschutte park, gelegenheid gegeven beplantingen aan te brengen, zoodat iedere inzending een expositie op zich zelf is, terwijl een geheel verkregen is dat de bewondering van een ieder verovert, die gevoel heeft voor kleur en bloemen. Wij deelden hem mede dat het comité het heeft aangedurfd om een 300 M3. teelaarde, een 200 M3 mest en eenige honderden M2. graszoden aan de kweekers beschikbaar te stellen en 'n besproeiing tot stand te brengen, die de kweekers enthousiast maakten, zoodat zij een expositie van bloemen en planten voor de expositie bijeen brachten, die men in het rijkste park te vergeefs zocht. Onze vriend, die in Baarn woonachtig is, waar men de rijkste tuinaanleggen kan bewonderen, bleef echter onverschillig, hem intereseerde voor zijn vacantie alleen het strandleven. Toen wij hem echter mededeelden, dat de heer Mulder uit Baarn, een inwoner van die gemeente, waarvan het bekend is, dat hij jaarlijks duizenden aan zijn tuin besteedt gedurende zijn verblijf in Bergen aan Zee dagelijks de tentoonstelling be zoekt en zijn groote bewondering voor het in dit park tot stand gebrachte had uitgesproken, maakte de onverschilligheid bij onzen vriend plaats voor belangstelling.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 3