Groole Gecombioeerde Feestdag VEREENIGINGS-BOND „DE EENDRACHT". In het begin van deze week heeft ook hij een bezoek aan het Parnassiapark gebracht. Den dag na zijn bezoek kwam hij ons zijn dank betuigen voor de op hem uitgeoefende aandrang, verzekerende dat hij dit bezoek stellig eenige malen zou herhalen. Juist dit voorjaar had hij de met de millioenen van Rokkefeller gerestaureerde tuinen van Versaille bezocht, die om de gere staureerde kunstwerken een overweldigende in druk maken. Van de kleurenpracht in het Parnas siapark had hij echter nog meer genoten. Als zakenman meende hij echter in overweging te moeten geven de entree op 1.te stellen, aangezien z. i. het publiek onmogelijk kan bevroe den, dat voor slechts 25 cent entrée zoo iets schit terends geboden wordt. Wij hebben hem echter duidelijk gemaakt, dat het comité dezer entrée zoo laag heeft kunnen stellen, omdat het park belangeloos ter beschik king werd gesteld, geen winst beoogt en er alleen naar streeft om Bergen als vacantieoord voor het beschaafde publiek aantrekkelijk te maken. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3,voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarn zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd j dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend i gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. •Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn linnen strandtenten te huur a 4.00 per week. DE BADDIRECTIE. Historische Anecdoten. De openbare proeven in Berlijn en Londen ge nomen met Dowe's bomvrij pantser, bracht een verhaal van Napoleon in herinnering. Een voor hij naar België vertrok liet hij den knapsten hand werksman uit Parijs komen en vroeg hem of hij een pantserjas kon maken, die totaal bomvrij was en onder de kleeren kon gedragen worden. ZONDAG 2 AUGUSTUS. te BERGEN, van alle bij den Bond aangesloten Vereenigingen. VOETBALWEDSTRIJDEN op het B. S. V.-terrein 23.15 uur B. S. V. IMonnikendam I. 3.305.15 uur Alcm. Victrix IStormvogels I. (IJmuiden). IN HET OPENLUCHTTHEATER DER V. V. V. des avonds 8 uur. Muziek-, zang- en gymnastiek- uitvoering, waaraan medewerking verleenen: Bergens Harmonie; Koorvereeniging „Bergen"; Stem des Volks; Bergen's Mannenkoor en de Gymnastiekvereeniging „Be Quick". Uitgevoerd wordt o.a. „De laatste Zonnestraal", door J. Paardekoper door de gezamehilijke koren en orkest. Prijzen der plaatsen: voor de twee Voetbalwed strijden tezamen: zitplaatsen 50 ets.; staanplaatsen 25 ets.; jongenskaarten 10 ets. Werkende leden van B. S. V. vrijen toegang. Voor het Openlucht-théater: le rang 50 ets., 2e rang 30 ets. Voorverkoop bij: P. de Haan's boekhandel, Stationsstraat; Eerste Bergensche Boekhandel, Oude Prinsweg; G. Schoelink, boekhandel, Jan Oldenburglaan; Sigarenmagazijn ,,'t Kruispunt", Ruïnelaan en Grootgoed's Sigarenmagazijn, Raad huisstraat. De man nam het aan, mits de keizer hem tijd gunde en bedong 18.000 francs als prijs er voor. De koop werd gesloten en het werk op den be paalden tijd afgeleverd door den vervaardiger, die het zelf bij den keizer kwam bezorgen. Toen zei de keizer: Trek het maar eens aan. De man gehoorzaamde. Daar ik mijn leven in dit pak zal moeten wa gen, zult gij zeker ook geen bezwaar hebben, het zelfde te doen nietwaar? Dit zeggende nam de keizer een pistool en laadde het om af te schieten op de borst van den verbaasden leverancier. Aan wegkomen geen denken en halfdood van angst werd het schot op hem gelast. Gelukkig voor hem en zijn werk was het resultaat gunstig. Maar de keizer was niet tevreden met één proef. Een tweede schot loste hij op den rug van den kleermaker en nog een paar op andere plaat sen van zijn lichaam, alle met 't beste succes. Nu, zei de keizer tenslotte, ge hemt een vol maakt goed werk geleverd. Wat kost het? Achttienduizend francs werd als overeengeko men som genoemd. Hier is een accept ervoor, zei de keizer en hier nog een voor hetzelfde bedrag als belooning voor den angst, dien ik je bezorgd heb. Friedrich von Flotow, de Mecklenburgsche jon ker, had dank zij zijn opera „Martha" te Parijs geweldige triomfen gevierd en kwam nu in een der voorsteden van Weenen op zijn lauweren rusten. Na verloop van een paar maanden bracht de brievenbesteller een paperas naar de afgelegen villa, houdende de uitnoodiging om het betalen der belastingpenningen te komen regelen. Von Flotow kon zich toentertijd met een gerust gewe ten een man in bonus noemen. „Le neufrage de la Meduse" had te Parijs in één jaar tijds niet minder dan vier en vijftig uitvoeringen op het repertoire. Hij deelde den ontvanger dan ook mede dat hij elk jaar een behoorlijk bedrag aan tantiemes mocht innen. „Tantiemes, Tantiemes" bromde de ontvanger, „nooit van gehoord". Alle mogelijke folianten werden opgeslagen, maar nergens was het uitheemsche woord te vinden. Het werd een lastig geval. De grijze ont vanger krabde zich met zijn ganzeveer achter de ooren, trok een verdrietig gezicht en zeide: „U moet mij niet kwalijk nemen, maar ik begrijp de zaak niet. Ik heb nog nooit gehoord dat 'n kapel meester, precies als een gewoon werkman, eiken avond zijn loon in ontvangst gaat nemen. Maar hebt U geen andere inkomsten dan die zooge naamde tantiemes? Verdient U niets? Verkoopt U niets? Von Flotow dacht aan zijn beide koeien in den stal en vertelde dat de melk die het gezin niet noodig had aan de buren werd geleverd. Het gezicht van den ontvanger klaarde op. Nu had hij tenminste vastigheid. Meneer de baron kon kalm naar huis gaan. Het zaakje zou best in orde komen. Von Flotow vertrok en eenige dagen later ont ving hij zijn belasting paperassen, geadresseerd aan „Den Milchmeier Friedrich Von Flotow, Hochwohl geboren". Van den Michmeier werd waarlijk niet veel ge- eischt. De geweldige hooge tantiemes in aanmer king genomen was het bedrag der belasting een voudig belachelijk laag. Een gewone mensch zou die goedertierenheid dankbaar hebben aanvaard, maar Von Flotow was 'n artiest en vond het daarom beneden zijn waar digheid naar zijn koeien inplaats van naar zijn talenten getaxeerd te worden. Drie, vier keeren reclameerde hij over zijn aanslag, maar het mocht niet baten. De belastingadministratie bleek niet van plan von Flotow meer te laten betalen dan met de opbrengsten van zijn beide koeien overeen kwam. De beide beesten waren al lang en breed ver kocht toen Flotow nog steeds door de belasting autoriteiten als „Milchmeier" werd geadmi nistreerd. In 1847, na de eerste uitvoering van „Martha" in Weenen, een uitvoering die een gebeurtenis van den allereersten rang kon worden genoemd, wijzigden de heeren hun standpunt in zooverre dat de voor von Flotow bestemde paperassen voortaan geadreseerd werden: „Aan den Milch meier und Opercompositeur". En zóó is het geble ven tot het jaar 1855 toen Von Flotow als inten dant naar Schwerin ging. Eens, toen August de Sterke, keurvorst van Saksen en koning van Polen een bezoek van Friedrich Wilhelm I, koning van Pruisen, op Königstein ontving, waren de voorname heeren door het gebruik van goeden wijn en een lekke ren maaltijd in een vroolijke vertrouwelijke stem ming gekomen. De koning van Pruisen bekende zijn gastheer, dat hij hem zulk een vesting als Königstein en vooral zulke bergen benijdde. Ko ning August was door den wijn in een zeer vrij gevige stemming gebracht en vroolijk riep hij zijn zuinigen koninklijken gast toe: Welnu, ik heb er genoeg en als ik u er een plezier mee doe, schenk ik u een mijner bergen. Gij kunt hiervandaan Liliëntstein zien, die nog hooger is dan Königstein: wilt ge hem hebben, dan behoort hij u toe! Meent ge dat, riep Friedrich uit. In ernst? Ik houd u aan uw woord. Afgedaan, sprak August. Een geringer ge schenk kan ik zulk een vriend toch niet geven; dus Liliënstein is van u! Nadat echter de Pruisische koning vertrokken was, had de milde August diep berouw van zijn belofte. Wel leefden Pruisen en Saksen in vriend schap en vrede, doch men kon nooit weten. Kort om, het lichtzinnig aanbod baarde den koning ernstige zorgen. Toen hij kort daarop den commandant zijn bedenkingen meedeelde, troostte de joviale Kyau hem met de belofte, dat hij de zaak wel in orde zou brengen, als de koning hem naar Berlijn wilde zenden. Dit gebeurde en Kyau kwam te Berlijn aan. Nadat hij een audiëntie had verzocht en bij den koning was toegelaten, zei hij, schijnbaar ernstig, dat zijn heer, koning August, zijn vriend beleefd liet verzoeken den hem geschonken Liliënstein zoo spoedig mogelijk te laten wegha len; het ding stond hem in den weg, daar hij de plaats voor wat anders noodig had. Liliënstein is nooit weggehaald en dus niet Pruisisch geworden. GRAPJES. Jonggetrouwde vrouw: Zeg, die Jansen van hierover, als die weggaat 's morgens staat zij voor het raam en wuift haar na, heel de straat uit. Waarom doe jij dat niet? Hij: Ik ken dat heele mensch van Jansen niet! Wat zou je wel denken als je iederen keer, dat je je hand in je zak stak, er een gouden tien tje in vond? Denken? Ik zou niets denken; ik zou secuur weten, dat het niet mijn eigen broek was, die ik aan had. Wat, heeft je zuster toch een mooie tanden, Johnny! sprak Eva's aanbidder. O, maar dat zijn haar door-de-weeksche nog maar, zei Johnny, Nee, dan moet u haar Zondag- sche zien, die zijn pas mooi! Bedelaar: Mevrouw, heeft u iets voor mij? Mevrouw: Als je dat vloerkleed klopt, kun je in de keuken wat eten. Bedelaar: Heeft u geen kleiner kleedje voor mij, want ik ben geen groote eter. Winkelier (zeer uit de hoogte): Heeft uw firma geen betere reizigers? Reiziger: Zeker wel, mijnheer, maar die stuurt de patroon naar nette klanten. In de natuur, sprak de onderwijzer, heeft alles zijn doel en bestemming. Wie kan mij daar van een boorbeeld noemen? De zwaan, mijnheer. Waarom de zwaan? De zwaan heeft een hooge hals, opdat hij niet verdrinken zal als het hoog water wordt. Een heel magere man kwam een heel dikke man in het hotel tegen. Nou, sprak de dikke, naar jou te oordeelen zou men haast zeggen, dat er hongersnood was geweest! Ja, was het antwoord, en naar jou te oordee len, zou men zegen, dat het jouw schuld was!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 4