VflLK's LUNCHROOM 1 HOOG EN LAAG WATER 11-17 Bediening in Oud- Hollandsch Costuum j( 5UII111II1111111I111III1111 CAFÉ-RESTAURANT „DUIN VERMAAK" GROOTE KINDERSPEELTUIN. Het Vreemdelingenverkeer een gemeentebelang. ORANJE-HOTEL te BERGEN AAN ZEE (in Zomeitijd). AUG. Datum Hoog water Laag water: v.m. n.m. v.m. n.m. 22 7.03 7.23 3.39 3.50 23 7.36 7.57 4.10 4.19 24 8.13 8.36 4.41 4.49 25 8.59 9.28 5.18 5.30 26 10.01 10.34 6.05 6.28 27 11.57 7.12 7.45 28 0.41 8.37 9.14 IIIHDIIIIBIIII Gedurende 't seizoen |i||||!!||||||i||||| eiken Woensdag-, Vrijdag m en Zaterdagmiddag Kaasmarkt t.o. Bureau V.V.V. gj Tevens Expositie van Schilderijen M en Pastels van den Kunstschilder BOWIEN uit Egmond. Mooi gelegen aan den voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS Concert Openlucht-Dancing door 1ste klas Orkest. Ruim Parkeerterrein. Wij maakten reeds met een enkel woord mel ding van het feit, dat de minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart 20 December 1935 een commissie heeft ingesteld, die tot taak kreeg om van voorlichting te dienen over de vraag, op welke wijze het vreemdelingenverkeer hier te lande bevorderd kan worden. Meestal zijn commissies kapstokken, waaraan hangende vraagstukken worden opgehangen. Van deze commissie, waarvan alleen te betreuren valt, dat daarin geen menschen uit de Nederlandsche Hotel-Industrie werden benoemd, kan althans ver klaard worden, dat ze naarstig aan het werk is getogen. Reeds 25 Mei j.l. verscheen van de Alge- meene Landsdrukkerij een uitvoerig rapport, waarin duidelijk tot uiting komt, dat ten aanzien van het Hotel- en Pensionbedrijf het juiste inzicht heeft ontbroken, doch waarin toch zooveel goede dingen staan, dat wij de lezing er van aan iederen wetgever (Kamerleden, leden van Provinciale Staten en Gemeenteraadsleden) alsmede aan alle V. V. V. bestuurders, ten zeerste ter overdenking kunnen aanbevelen. Maandag j.l. is deze commissie, onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten, ontbonden. Wat zal de regeering nu doen? Te lang heeft men in ons land het groote be lang van de bevordering van het vreemdelingen verkeer als een landsbelang miskent. Er begint een kentering te komen. In dit opzicht begint er, in navolging van het buitenland, ook in regeeringskringen een kente ring te komen. Naar het oordeel van de commissie valt niet te ontkomen aan de noodzaak tot verdere aanpas sing bij het dalend wereldprijspeil en bij de ver minderde binnenlandsche koopkracht, tot dan een niveau bereikt is, hetwelk niet te hoog boven dat der concurrenten in valuta-zwakke landen mag liggen. De commissie meent hiervoor een beroep te moeten doen op den goeden wil, den gemeen schapszin en een breed commercieel inzicht van de betrokken bedrijven. Om tot de gewenschte verlaging van de tarie ven te komen dient, naar het oordeel van de com missie, de personeele belasting van die bedrijven GEHEEL GEMODERNISEERD. ONDER NIEUWE LEIDING. GEZELLIG TERRAS. RESTAURANT. Dagschotels vanaf 75 cent. J. A. DALLOYAUX. TiiIUIlIHrf^ De Ruïne-kerk. Jelle Troelstra. te worden opgeheven. Aanbevolen wordt vermin dering van de accijnsen op bier en gedistilleerd, terwijl de commissie van oordeel is, dat de heffing van het vergunningsrecht niet langer aan de huur waarde van het pand mag worden verbonden. Krachtig bepleit de commissie het bevorderen van meer vertier en het tegengaan van minder ge lukkige verbodsbepalingen, ook ten opzichte van vraagstukken van verkeerstechnischen aard, met name het parkeeren. Het streven van de commissie verdient waardeering. In vele opzichten verdient het streven van de commissie waardeering. Inderdaad zijn de accijn sen op het bier en het gedistilleerd te hoog en inderdaad is het absurd om het vergunningsrecht voor een seizoenzaak, die slechts twee maanden geopend is, even hoog te stellen als voor een ge lijke zaak, die het heele jaar geopend is. Vaststaat ook, dat ons land, door de vele ver bodsbepalingen voor de buitenlanders geen land is, waar men onbezorgd zijn vacantie kan door brengen. Bij de bestaande internationale verhou dingen staat het voor ons echter vast, dat, ook al worden al de door de commissie gegeven wenken door de regeering opgevolgd, ons land er toch niet in zal slagen in het toerisme van buitenlanders naar ons land een compensatie te vinden voor de millioenen, die de Nederlanders naar het buiten land brengen. In de vooroorlogsche jaren werden de Nederlandsche badplaatsen bij voorkeur door de Duitschers bezocht. Onder het huidige bewind in Duitschland is dit den Duitschers vrijwel onmogelijk gemaakt. Thans staat het zoo, dat de bevolking van Duitschland voor vacantiereizen in Holland 800.000.mag besteden. Nederland heeft dit bedrag als crediet aan Duitschland verstrekt. De Hotelhouders moe ten voor het verteerde bedrag 10 pet. aan Duitsch land afstaan en hebben dan nog af te wachten of de Clearing toelaat, dat hun vordering voldaan wordt. Hierin zal pas verandering komen, wanneer ons volk als geheel begrijpt, dat het Nederlandsche be lang vordert, niet langer millioenen in Duitsch land te blijven verteren. De Hotelhouder in ons land moet bovendien ervaren, dat zijn collega's in Engeland en België hem met de Hollandsche boter voor 30 cent het pond kunnen beconcurreeren, terwijl hij voor die zelfde boter driemaal zooveel moet betalen. Waar de commissie voorts betoogt, dat voor logies en ontbijt het gemiddelde prijspeil tot 2. a 2.50 moet worden terug gebracht en voor een redelijken maaltijd, inclusief een glas bier of een kopje koffie tot 1.25 a 1.50, voor een behoor lijk pension tot 3.a 4,— en voor de gebrui kelijke kleine consumptie tot 15 cent, daar geeft de commissie o. i. blijk van elk gemis aan inzicht in de exploitatie van de seizoen-bedrijven. Deze prijzen toch liggen zelfs belangrijk lager dan die van voor den oorlog, terwijl de lasten, door de overheid op deze bedrijven gelegd, enorm veel hooger liggen. Bovendien was het vóór den oor log reeds normaal, dat de kleine consumptie in buitenzaken, die slechts een paar maanden in het jaar geëxploiteerd kunnen worden, iets hooger waren dan in zaken, die het geheele jaar geopend konden blijven. De algemeene rentevoet, die voor dergelijke zaken zoo'n belangrijke rol spelen, laat de commissie bovendien buiten beschouwing. Toen wij dezer dagen dit vraagstuk met een directeur van een der grootste seizoenzaken be spraken, wees deze ons er op, dat de hypotheek- lasten op zijn zaak 30 pet. bedragen. Wij keken den man, begrijpelijk, ongeloovig aan, doch hij verzekerde ons in ernst te spreken, waarop wij veronderstelden dat hij in woekerhanden was ge vallen. Dit was echter geenszins het geval. Inte gendeel bedroeg zijn hypotheekrente slechts 5 pet., doch aangezien hij zijn zaak slechts 2 maanden in het jaar geopend kon houden en hij de overige 10 maanden aan de zaak niets had, moest dus gedurende 2 maanden 30 pet. hypo theekrente worden opgebracht. Wij waren van oordeel, dat een seizoenzaak feitelijk een wanhopig bedrijf is en onze hotelhou der beaamde dit volmondig, er aan toevoegende, dat dit vooral het geval is, wanneer het weer ook nog tegenwerkt. Toch moeten wij, zoo zeide hij, nog beleefd blijven tegen sommige mevrouwtjes, die geen snars verstand van zaken hebben en het schan delijk vinden wanneer wij voor pension 5.a 6.per dag berekenen en voor de kinderen half geld. Het eten is toch zoo goedkoop en de kinderen eten toch zoo'n beetje, wordt ons dan vaak tegengevoerd. Wanneer wij het dan over de vaste en onderhoudslasten hebben, die in den prijs verrekend moeten worden, dan hebben wij in acht van de tien gevallen kans, dat mijnheer dit begrijpt en mevrouw weet te overtuigen, dat dit inderdaad het geval is. Het vreemdelingenverkeer ook een gemeentebelang. Wij betoogden reeds de wenschelijkheid, dat ook de gemeentebestuurders kennis van het rap port namen. Misschien wordt het dan ook hun duidelijk, dat het welvaartsbelang van de gemeen te zoo buitengewoon nauw bij het vreemdelingen verkeer is betrokken, dat ze tot het inzicht ko men, dat van gemeentewege niet volstaan kan worden met een schoorvoetende welwillendheid tegenover hetgeen de V. V. V. doet. Over het werk van de V. V. V. valt, gezien het feit, dat dit een particuliere vereeniging is, niet te klagen. Gezien het feit, dat men zich thans aller- wege inspant om de vreemdelingen tot zich te trekken, dient er ook in Bergen heel wat meer te gebeuren, dan er tot nog toe geschiedt. Gemeenteraadsleden, hoewel volgens de Grond wet bestuurders van de gemeente, kunnen nu eenmaal niet van alles verstand hebben. Van hen mag echter wel gevorderd worden, dat zij het in zicht bezitten, dat het gemeentebelang vordert, dat zij zich in deze aangelegenheden richten naar de menschen, die daadwerkelijk hebben getoond er iets van te weten. Het welvaartsbelang voor de bevolking en de gemeente vordert, dat ook de besturende macht in de gemeente begrijpt, dat er in Bergen iets ter bevordering van het vertier gedaan moet worden. Het is heel mooi, dat de V. V. V. een verlichtings avond, een bloemententoonstelling en openlucht voorstellingen organiseert. Het is prachtig dat de Bouw Exploitatie Maatschappij tenniswedstrijden en kinderfeesten op het strand organiseert en het verdient toejuiching, dat in verschillende zaken gelegenheid wordt gegeven om met dansen aflei ding te bekomen. Er dient echter meer te gebeu ren en om dit meerdere mogelijk te maken, dient er meer samenwerking te komen tu&schen de be sturende macht in de gemeente, de V. V. V. en de belanghebbenden. Het is b.v. eenvoudig belache lijk, dat de gemeente voor den verlichtingsavond geen grooter offer brengt dan 10.en dat daaraan door de niet in de verlichtingsbuurten wonende belanghebbenden niets wordt bijgedra gen. Het is eenvoudig absurd, dat het gemeentebe stuur, omdat aan de journalisten, die deel hebben genomen aan de persexcursie hij de opening van het nieuwe rijwielpad en de bloemententoonstel ling, een lunch is aangeboden, waarvoor door de gemeente het kapitale offer van 26.is ge bracht (aan deze lunch zaten bovendien ook B. en W. en eenige raadsleden aan) nu in de wekelijk- sche vergadering het gebruikelijke kopje koffie moet missen, omdat anders het daarvoor benoo- digde geld op de begrooting niet gevonden kon worden. Het wordt tijd, meer dan tijd, dat men aan den Haag duidelijk maakt, dat een dergelijke ambte lijke dwinglandij tot nadeel van de gemeente moet strekken. Ook het gemeentebestuur moet toonen, dat het ervan doordrongen is, dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer de bevordering van de welvaart der bevolking en van de ge meente is. De helanghebbenden dienen voorts tot samen werking te worden gebracht. In Bergen-Binnen snapt men nog niet voldoende de beteekenis van de stichting van Bergen aan Zee voor de gemeente als vacantieoord, terwijl men in Bergen aan Zee er nog niet voldoende van doordrongen is, dat het badhotel de kern van dit vacantieoord vormt. Een ieder is te veel doordrongen van de supe rioriteit van eigen zaak. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat het voor Bergen als vacantieoord niet veel minder dan een ramp zou zijn, wanneer dit badhotel tengevolge van de malaise gesloten moest worden en wij zouden het dan ook wen- schelijk vinden, wanneer dit noodig zou blijken, dat de gemeenschap offers bracht om dit te voor komen. In het buitenland nam men reeds dergelijke maatregelen. In ons land deed men tot nog toe niets anders dan door het nemen van belemme rende maatregelen deze begrijven kapot te maken. Moge Bergen tot het inzicht komen, dat hier samenwerking geboden is.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 2