Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Zeven-en-twintigste jaargang. No. 13. Zaterdag 29 Augustus 1936. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. TEN AFSCHEID. Uitgave van de NV. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. Bij de verschijning van het laatste nummer van „De Badbode" nemen wij tevens afscheid van den zomer. De zomer van 1936 heeft zich door weinig zonnedagen gekenmerkt. Echte warme dagen had den wij er een paar in Juni en Augustus. Juli kenmerkte zich door 'n ongekend grooten regen val. Opmerkelijk is het feit, dat vooral de week enden verwaterden, waardoor vooral het dagbe- zoek heeft geleden. Met een zekere weemoed nemen wij afscheid van den zomer, waar van wij zooveel hadden gehoopt, doch die zoo weinig dagen gaf om aan het strand te vertoe ven. Geconstateerd mag worden, dat de vacantiegan- gers in Bergen zich hun levens blijheid niet heb ben laten ontne- nemen. Tusschen regenbuien door begaven zij zich op pad om te ervaren, dat Bergen als vacantieoord toch wel bij uitstek bevoorrecht is, omdat het op vele badplaatsen voor heeft, dat men er bij minder gunstig weer zulke prachtige duin- en boschwandelingen kan maken. Het pol derland was dit seizoen, door het sappige weelde rige groen, van een ongekende schoonheid. Dit polderland kenmerkt zich door een apart vogel leven, dat, voor wie er oog voor heeft, een lust is om naar te kijken. Bergen smaakte de voldoening, dat vele fami lies haar trouw zijn gebleven en dat vele gegoede families, die enkele jaren niet wederkeerden, weer tot haar kwamen. Het is daar dankbaar voor en eveneens dankbaar voor de vele nieuwe gasten die het tot zich mocht trekken. Gaarne roepen wij aan allen een hartelijk tot weerziens toe. Moge het weer voor de gasten, die hier in het naseizoen zullen vertoeven, medewerken, om voor hen het verblijf tot een genoegen te maken. De herfst met zijn bruine tinten in het bladeren- groen, kan vooral in het groen tegen de duinhel lingen van zoo'n bijzondere bekoring zijn, terwijl de herfstluchten met haar voortjagende wolken, haar witte, grijze en blauwe tinten, de schoonheid van de Hollandsche luchten zoo bijzonder fijn demonstreeren. Een terugblik. Wanneer wij, de gewoonte getrouw, in dit af- scheidsnummer een terugblik werpen op het afge- loopen seizoen, dan stemt het ons tot voldoening te kunnen constateeren, dat, ondanks het on gunstige weer, het aantal gasten zich in stijgende - lijn heeft bewogen. Onder den invloed van de Belgische wereldtentoonstelling en de devaluatie van de franc heeft België het vorig jaar Holland leeggepompt. Ook dit jaar waren de Belgische badplaatsen nagenoeg Hollandsche badplaatsen, doch zoo druk met Hollanders als het er het vorig jaar was, was het er niet. Het feit, dat de Belgi sche prijzen zich aan de devaluatie hebben aange past, zoodat het er dit jaar niet zoo goedkoop was als het vorig jaar, zal hieraan ook wel niet vreemd zijn geweest. Liep het vorig jaar het aantal gasten in verge lijking met 1934 belangrijk terug (men zie hier voor het statistiekstaatje in dit nummer) dit jaar ging het cijfer niet onbelangrijk omhoog. Dit be- teekent niet, dat men in Bergen er economisch zooveel beter aan toe is (men mag hierbij de scherpe aanpassing der prijzen niet uit het oog verliezen) doch het beteekent wel, dat Bergen voor velen het geliefde vacantieoord is gebleven, en dit geeft hoop op de toekomst. In Juni vertoefden er in Bergen 418 gasten meer dan in Juni 1935, in Juli waren er in Bergen en Bergen aan Zee 1914 vreemdelingen meer aan wezig dan in 1935, terwijl er in Augustus 1647 meer aanwezig waren. In het totaal bedroeg het aantal vreemdelingen dat hier buiten de passanten een week en meer vertoefde 15202 (v. j. 15736 en in 1934 18359). Hiervan verbleven er in de hotels en pensions 10765. De rest, 5437, huurde gemeubileerd. Het feit, dat over het geheel in de verschillende maanden belangrijk meer gasten aanwezig waren dan in het vorig jaar, terwijl het totaal aantal gasten iets geringer is, komt omdat de verblijfs duur der gasten dit jaar belangrijk grooter is ge weest. Van dit totale aantal gasten waren er 150 bui tenlanders (v. j, 156) waarvan 86 Duitschers (v. j. 63), 13 Engelschen (v. j. 6), 8 Amerikanen (v. j. 7), 11 Franschen (v. j. 14), 7 Belgen (v. j. 5), 2 Oosten rijkers (v. j. 1), 16 Zwitsers (v. j. 5), 2 Italianen (v. j. 3), Noren 2, Zuid-Afrikanen 3. Het grootste aantal gasten, dat gelijktijdig aan wezig was, verbleef in de week van 8 tot 15 Aug., toen 4809 gasten aanwezig waren (v. j. 4633. Reclame. Naast het feit, dat wij dit jaar niet door de we reldtentoonstelling te Brussel werden gehandicapt (de Olympiade te Berlijn kan hiertegenover als een nadeelige factor worden aangemerkt) zal o. i. de meerdere reclame voor Bergen stellig van in vloed zijn geweest op het meerdere bezoek. Voor al door de Bloemententoonstelling werd in de pers een bijzondere aandacht op ons mooi vacantieoord gevestigd. Hoewel direct financieel deze tentoon stelling een deficiet opleverde, is deze om boven genoemde factor van groote waarde geweest voor Bergen en Bergen aan Zee, terwijl de waarde van de tentoonstelling als cultureele afleiding voor de beschaafde gasten zeker ook niet onderschat mag worden. Ook de door een 10-tal van de belangrijkste hotels en pensions te Bergen en Bergen aan Zee gemaakte reclame in den vorm van de rondzen ding van een 10000 keurige folders naar geselec teerde adressen in het land, is voor het verhoogde bezoek een belangrijke factor geweest. Wij hebben eens nagegaan of dit 10-tal hotels en pensions ook eenig voordeel van deze, door hen persoonlijk bekostigde reclame hebben ge trokken en geconstateerd, dat zij gezamenlijk in 1935 gedurende het seizoen 2959 gasten huisvest ten, terwijl dit aantal dit jaar tot 3647 steeg. (De gasten die 2 weken vertoefden 2 maal geteld. Op merkelijk is, dat het aantal gasten wel het meest in de laagst geprijsde hotels en pensions is geste gen. Dit wijst er op, dat voor die zaken, die op het best gesitueerde publiek zijn aangewezen, het seizoen wel het ongunstigst is geweest en dat er in totaal een geringer bedrag in Bergen is uitge geven. De beste zaken zullen wel gemaakt zijn door de onderneming die in Bergen en Bergen aan Zee een viertal automaten plaatste, waar de kanslus- tigen voor een dubbeltje met een grijper een aardig prijsje konden behalen. Duizenden guldens aan dubbeltjes zijn uit deze automaten binnenge haald. Het publiek voelt zich nu eenmaal tot het kansspel aangetrokken, vooral wanneer dit met eenige spanning gepaard gaat. Met het polo-spel bleek dit niet het geval te zijn en bovendien kon ieder deelnemer hierbij te zichtbaar de voordeelen, die er voor den onderne mer aan verbonden waren, berekenen. Het Openlucht-theater. Het Openlucht-theater bracht dit seizoen tegen een zeer lage entree de gasten gepast avond amusement. Helaas werden de voorstellingen te veel door het weer gehandicapt, een factor, die men in ons Hollandsch waterland nu eenmaal tegen zich heeft. Zoowel de voorstellingen van „Romanesk" als die van Filmmaniakken en de Vos Reinaerde als de uitvoering van Be Quick en den Vereenigings- bond stonden op hoog peil. De Openlucht bioscoopvoorstellingen vormden een experiment, dat, voor zoover wij weten, de V. V. V. in Bergen in ons land het eerst heeft aangedurfd. De bladen maakten van dergelijke experimenten te Berlijn en Venetië met veel op hef melding. Dat iets dergelijks ook in het eigen land plaats vond, werd door de meeste bladen niet belangrijk genoeg geoordeeld. Helaas werden ook deze voorstellingen slechts een enkele maal door mooi weer begunstigd. Toch werd het bewijs geleverd, dat met een mooien zomer deze voor stellingen stellig gewaardeerd zullen worden. Ook de verlichtingsavond werd ten zeerste op prijs gesteld. Opnieuw kwam vast te staan, dat deze avond in Bergen niet gemist kan worden. Moge het volgend jaar deze glorie-avond nog grootscher kunnen worden ingezet. Bergen's gloriedag, het Bloemencorso, heeft men ook dit jaar moeten missen. Wij betreuren dit in hooge mate. Wie het door ons in het vorig num mer besproken rapport van de regeeringscommis- sie heeft gelezen, weet, dat ook die commissie van oordeel is, dat men dergelijke dagen in stand moet houden. Bergen verwierf zich op dit gebied, te recht, een goeden naam. Moge de V. V. V. het volgend jaar wederom in staat worden gesteld dezen voor Bergen zoo belangrijken dag te orga- niseeren. Moge ook het volgend jaar de beginperiode inluiden van betere economische verhoudingen. AGENDA. Dagelijks. Bloemen- en Plantententoonstelling Parnassiapark te Bergen aan Zee (van 10 tot 21 uur). Tentoonstelling bloemstillevens Filarski en Germen de Jong, Hotel Stroomer, Bergen aan Zee. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg, expositiewerken C. Boendermaker (Zondags van 3 tot 5 uur). Kunstzaaltje P. Hopman, tentoonstelling teekeningen en grafisch werk B. Essers. Atelier Lijtweg, tentoonstelling werken J. Molenaar en A. Molenaar Verkerk, Café-Restaurant „De Rustende Jager", 's middags en 's avonds The Rambling Se- renadres en Rijwielen Polo. Zaterdags en Zondags: Hotel „Nassau-Bergen", Bergen aan Zee, concert en dansmuziek Melchert Schuurman. Zondagsmiddags: Café „Duinvermaak", openlucht- dansen. 's Maandagsavonds: Huize „De Vries", Bridgen. Dinsdagsavonds 8 uur: Bridge-Drive's in het Oranje-Hotel. Openlucht-theater. Zaterdags en Zondags, aanvang des avonds 9 uur, Openlucht-Bioscoop.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1936 | | pagina 1