Benjensche BERGEN AAN ZEE. DE BADBODE" Acht-en-twintigste jaargang. No. 1. Zaterdag 5 Juni 1937. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD. WEJLKLOM! INFORMATIE-BUREAU. Voor de Badgasten Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. Voor de negende maal zetten wij ons bij de verschijning van het eerste nummer van de Rad bode in het seizoen tot het schrijven van een welkomstwoord. In het laatste nummer van het vorig jaar moch ten wij constateeren, dat de vacantiegangers zich door het slechte weer hun levensblijheid niet hadden laten ontnemen. Met voldoening constateerden wij voorts, dat tal van families Bergen en Bergen aan Zee als vacaritieoord trouw waren gebleven en dat vele anderen, die wij enkele jaren hadden gemist, weer als gasten van Bergen konden worden begroet. Wij spreken den wensch uit, dat dit welkomst woord ook dit jaar tot hen kan worden gericht. Welkom roepen wij ook toe aan die vacantie gangers, die Bergen en Bergen aan Zee dit jaar voor het eerst kozen om nieuwe krachten op te doen en zich door zee, bosch, duin en polderland te versterken voor den zwaren zenuwsloopenden economischen strijd, dien onze tijd van den moder nen mensch vraagt. Gedurende de periode van één menschenleven is er ontzettend veel veranderd. Vóór een dertig tal jaren was het nog maar voor enkelingen weg gelegd om met vacantie van het buitenzijn te ge nieten of door reizen eigen inzicht te verbreeden. De wereld was toen ook nog minder gecompli ceerd. Thans met zijn rationalisatie, modern ver keer en efficiëntie wordt er van den modernen mensch een arbeidsprestatie geëischt en door hem verricht, die voor 30 jaar tot het onmogelijke behoorde. De handelsreiziger stuift thans met zijn auto langs de wegen en bezoekt per dag vaak meer plaatsen dan voorheen in een week. De handelaar jaagt van de eene markt naar de an dere, de fabrikant moet in een week tijd afleveren waar hij vroeger een maand voor kreeg, de jour nalist bezoekt vaak op een dag drie vergaderin gen, waarvan voorheen iedere vergadering op zich zelf een dag vorderde, de ambtenaar ziet zich door de toenemende overheidsbemoeiing met werk overladen, de menschen van het onderwijs staan voor overvolle klassen, die van het transport wezen dendert slechts 't woord „haast" in de ooren en door het moderne verkeer is er zelfs in het leven van den boer, dat nog het evenwichtigst is gebleven, verandering gekomen, omdat hij met zijn producten markten moet bezoeken, die voorheen buiten zijn bereik lagen. Niet uit het oog mag voorts verloren worden, dat, ondanks malaise en crisis de levensstandaard voor den mensch in hooge mate is gestegen. De arbeiderswoning van thans biedt meer gemakken, dan de patriciërswoning van vroeger. Vacantie, vrij zijn, één zijn met de natuur, los van de zorgen als gevolg van den toenemenden Staatsdruk, in bosch en veld, aan strand en heide het lied laten schallen, den lach doen schateren en als het kind opgaan in het spel, is voor velen onmisbaar geworden. Nu in breeder wordenden kring de behoefte aan vacantie wordt gevoeld, is o. i. de toekomst aan de eenvoudige gelegenheden. De cliëntèle voor de luxe-hotels, die, ondanks hun hóogere prijzen, naar verhouding veel meer onkos ten hebben, wordt steeds kleiner en daarom de strijd voor hen om zich te handhaven steeds moeilijker. Vlak na het seizoen nam ook ons land het vorig jaar zijn plaats in, in de rij der landen, die deva lueerden. Voor het hotel-pensionbedrijf in ons land, waarvoor, in tegenstelling met andere volksgroepen, in de achter ons liggende jaren niets is gedaan, ware het wel wenschelijk geweest, dat daartoe wat eerder was besloten. In het alge meen wordt beweerd, dat de devaluatie eenige opleving in het bedrijfsleven heeft gebracht. Bij de banken is dit zeer zeker het geval geweest. Daarvan weten de duizenden kantoorbedienden mee te praten, die maanden lang per week tien tallen uren moesten overwerken. Het hotel-pensionbedrijf heeft ook iets van ver betering gemerkt. De Engelsche kroningsfeesten en de Parijsche wereldtentoonstelling brachten duizenden Ameri kanen naar Europa, met als gevolg een verhoogd bezoek van buitenlanders aan ons land. Voor onze badplaatsen kan verwacht worden, dat, nu het prijsverschil met het buitenland gerin ger is geworden, meerdere Nederlanders hun vacantie in eigen land zullen doorbrengen. Nog steeds belemmert de Duitsche regeering haar landgenooten, de vacantie in ons land door te brengen en dit, terwijl ook het vorig jaar Neder land het grootste contingent buitenlanders ople verde, dat Duitschland, vooral de Harz, het Rijn land, Beiëren, het Zwarte Woud en Thüringen bezocht. De nieuwe regeling, die 15 dezer in wer king treedt, is al even onbevredigend als die van het vorig jaar. Thans heeft dit land weer een intense propaganda in ons land ingezet voor het bezoek aan Berlijn. Moge eindelijk onze regeering, die door verhooging van de subsidie aan de A. N. V. V. thans blijk geeft te begrijpen, dat steun aan de V, V. V. beteekent bevordering van de wel- vaartspolitiek, aan het land onzer naburen eens duidelijk maken, dat in dit opzicht de liefde niet van één kant kan komen. Van de Nederlandsche pers, die gaarne de pagina's advertentie-opdrach ten ontvangt, kan men in dit opzicht weinig steun verwachten, omdat commercieele belangen ook daar zwaarder wegen dan de Nationale belangen. Ook met het oog op de bevordering van de Nationale welvaart, roepen wij daarom aan de vacantiegangers in Bergen een dubbel welkom toe. Door de vacantie in eigen land door te bren gen, bevorderen zij, in den tijd, waarin dit zoo noodzakelijk is, de welvaart van eigen bevolking. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en Bergen is gelukkig nog vrij gebleven van de hin derlijke bepalingen, dat er op Zondag niets ver kocht mag worden, dat men niet gemengd mag baden en dat het verboden is, met iemand van een andere kunne op een boschberm te zitten, al is men er al zoo bekrompen geworden, dat men er het kampeeren op bescheiden schaal aan den natuurliefhebber belet. Bergen verkeert overigens nog in de gelukkige omstandigheid, dat het een natuurreservaat bezit, waarin vrij gewandeld kan worden, dat het grenst aan een uitgebreid duingebied van het Staats- boschbeheer, waarin men eveneens vrij kan wan delen, dat men voor 10 cent per dag een wandel- kaart kan bekomen voor het duingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf en dat men voor het duingebied van Bergen aan Zee voor 0.25 bij de Bouwgrond-Exploitatie Maatschappij aldaar een wandelkaart kan bekomen, die tot October recht geeft op vrije wandeling in dit uitgestrekte duingebied. Dank zij het ongekend mooie zomerweer was het de vorige week Zondag, reeds de tweede Zomer- Zondag in dit seizoen, te Bergen aan Zee zeer druk. Moge de zomer van 1937 zich eens als een echte zonne-zomer doen kennen, opdat onze gas ten naar lichaam en geest gesterkt zullen vertrek ken, met het voornemen het volgend jaar Bergen wederom tot hun vacantieoord te kiezen. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension-zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. 7J is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer A. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer Kuitwaard. Aan deze adressen kunnen ook advertenties worden opgegeven, a 15 cent per regel. Voor meermalen plaatsing reductie. Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel, rood). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor badgasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cent worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPU BERGEN AAN ZEE, Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkan toor dagelijks van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur geopend is, toegangsprijs 20 ct., (ingang bij het tuinpoortje); dut de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen uitsluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Baddirectie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat naast het Post kantoor, tegen betaling van 25 cents; dat in de kunstzaal van den heer P. Boender- maker, Loudelsweg, dagelijks een tentoonstel ling van werken van C. Boendermaker wordt gehouden. Deze tentoonstelling is dagelijks van 1012 en van 15 uur geopend. 2o. 3o.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 1