Koopt bij onze Adverteerders! A. E. ROMENY, 't Warenhuis Heuseveldt „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" BERGENSCHE DROGISTERIJ DE PINKSTER. !8>y Warenhuis Heuseveldt BADGASTEN! 28e Jaargang, No. 1. van ZATERDAG 5 JUNI 1937. TWEEDE BLAD. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. TARIEF ZEEBADEN. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.55 1 Bad alleen met handdoek 0.35 1 Bad zonder costuum en handdoek 0.25 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.35 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.25 1 Kinderbad zonder costuum en handdoek 0.15 1 Ochtendbad zonder costuum en hand doek, uitsluitend geldig tot 9.30 uur v.m. 0.10 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.25 10 Baden alleen met handdoek3,25 10 Baden zonder costuum en handdoek 2,25 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.25 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.25 10 Kinderbaden zonder costuum en hand doek 1.25 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigenbadcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen 16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.25, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandstrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND. Het tentenstrand bevindt zich ten noorden van den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Voorwaarden en condities voor het plaatsen van goederen op het tentenstrand te Bergen aan Zee. 1. dat de goederen, welke op het tentenstrand worden verhuurd, uitsluitend op dit strand overeenkomstig hunne bestemming en aanwij zing van het dienstdoend personeel gebezigd mogen worden en bij niet naleving hiervan de goederen onmiddellijk weder ter beschikking der Maatschappij zullen staan, terwijl de huur ders aansprakelijk zijn voor alle schade, die de verhuurde goederen anders dan in de berg plaats mochten beloopen; 2. dal de tenten en andere in bewaring te geven goederen zoodanig zullen moeten 'zijn samen gevouwen en gebonden, als het dienstdoende personeel zal noodig achten ten behoeve van het opbergen; 3. dat alle nummers welke ter bevestiging aan tenten worden verstrekt, eigendom der Maat schappij blijven, terwijl hiervoor een statiegeld verschuldigd is; dat waar dergelijke nummers verstrekt wor den, deze aan de tenten bevestigd moeten blij ven zoolang deze op het strand staan; 4. dat de verstrekte kaarten niet voor overdracht geldig zijn en steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond moeten worden; 5. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen, beloopen in verband met diefstal, brand, storm of bederf; 6. dat de Maatschappij niet aansprakelijk is voor schade ontstaan in verband met fraude ge pleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten; 7. dat de vergunning om tenten, stoelen en derge- lijken op het tentenstrand te plaatsen uitslui tend geldig zijn van des vóórmiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur, buiten welke uren geen APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 109. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) goederen in bewaring kunnen worden gegeven of teruggevraagd. Plaatsen van een eigen tent per dag 0.50 Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur0.50 Plaatsen en opbergen van een tent per week of korter3.00 Plaatsen en opbergen van een tent per maand of korter10. Plaatsen en opbergen van een ligstoel per week of korter0.25 Opbergen van kisten enz. naar grootte, minstens 0.25 of veelvouden ervan. Huur van een tent per dag1.50 Huur van een tent per week of korter 6.00 Huur van een tent per maand of korter 22.50 Huur van een ligstoel per dag of korter 0.25 Huur van een ligstoel per 2 uur of korter 0.15 Huur van een ligstoel per week of korter 1.00 Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeperkt baden onder toezicht van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moeten worden. Alle tenten moeten des namiddags om 8 uur ge heel ontruimd zijn. Het is echter niet geoorloofd andere personen, niet tot het gezin behoorende, uit de eigen of ge huurde tenten te laten baden. Het gezin mag uit ten hoogste 6 personen bestaan. Tevens is er gelegenheid tot het nemen van gewone baden volgens tarief als bij zeebaden vermeld. DE BADDIRECTIE. Een vroege Pinkster is meestal geen voordeel voor de zomerzaken. Dit jaar was de Pinkster al heel vroeg, doch het weer was niet slechter dan het vorig jaar, toen deze feestdagen veertien dagen later vielen; het was de dagen er vóór toen zoo koud, dat velen de kachel weer voor den dag haalden. In 1935, toen Pinkster in de 2e week van Juni viel, beleefde men de dagen ervóór zeer koud en guur weer, doch de feestdagen waren stralende zomerdagen. Voor onze hotels en pensions is het echter van groot belang, dat het weer de dagen vóór Pinkster naar buiten lokt, zooals dit in 1933 het geval was, toen Bergen een record aantal weekenders huis vestte. In 1934 was het een slechte Pinkster. In vergelijking met 1936, 1935 en 1934 waren de Pinksterdagen voor wat het weer betreft, niet de slechtste. Voor onze hotels en pensions was 't ech ter fataal, dat het Zaterdag voor Pinkster den ge- heelen dag regende. Zeeweer was het zeer zeker niet. Wat dit voor onze badplaats beteekent, wordt duidelijk, wanneer men weet, dat Pinkster 1933 de tram alleen reeds 25.000 passagiers vervoerde, terwijl er een duizend auto's parkeerden en er een 10.000 rijwielen werden gestald. Het streven om voor Pinkster, evenals voor Kerstmis, vaste data te stellen, verdient ongetwij feld aller instemming en dit vooral, als daarvoor de eerste week in Juni wordt gesteld. Dan toch kan vrijwel op gunstig weer worden gerekend. Het onderzoek heeft geleerd, dat heel dikwijls tus- schen 21 en 30 Juni een slechtweerperiode begint, naar het oordeel van velen een gevolg van een Europeesche moesson. Over het algemeen kan men met Pinkster op goed weer rekenen. In 1911 was het warm en bui tengewoon druk, 1912 ongunstig, 1913 matig, 1914 goed, 1915 mooi weer en zeer druk, 1916 regen achtig en koud, 1917 mooi weer, 1918 goed weer met een bevredigend aantal gasten, 1919 zomer weer met een verrukkelijke voorjaarskoelte, 1930 minder gunstig weer, 1921 minder mooi, 1922 prachtig weer, 1923 regen en koud tot 2 Juni, 1914 frisch en kil, 1925 mooi weer, 1926 slecht weer, 1927 koude en regen tot 24 Juni, 1928 schitterend weer, 1932 mooi weer, doch een vroege Pinkster en daardoor een geringer aantal gasten. Voor 1934, 1935 en 1936 zie men hier boven. Gezien de vroege Pinkster en het feit, dat het Zaterdag voor Pinkster den geheelen dag regende, kan Pinkster 1937 bevredigend worden genoemd. Opnieuw kwam vast te staan, dat Bergen het aan- trekkingspunt voor duizenden blijft. Aan hen, die oog hebben voor het natuurschoon moet het op vallen, dat het lichte groen van beuk, linde, wilg, berk, iep en Meidoorn van grooter bekoring zijn dan ze midzomer kunnen zijn. Het viel ons op, dat het aantal bezoekers, dat hiervoor oog heeft, ook dank zij de ruitersport, veel grooter is geworden. Het weer na Pinkster mag zeldzaam mooi ge noemd worden. 25 Mei beleefde ons land zelfs de hoogste temperatuur van Europa en de gemiddelde temperatuur in Mei ligt 8 tot 9 graden boven het normale; dit stemt hoopvol. Wij hebben wel wat zon noodig, nu de wintermaanden, die achter ons liggen, zoo arm aan zon zijn geweest. Niet alleen de plant en het dier leven op door de zon, maar ook met den mensch is dit het geval. Zomer in Bergen. De Hollandsche zomer; nu warm en dan guur! De Bildt zegt voortdurend: ,,'t verandert elk uur". Is 't 's morgens strak-blauw, reeds om tien uur betrokken, En des middags de lucht vol van flarden en brokken, Dan komt met den avond de warmt' aan den plas Men drinkt er zijn thee op het noodend terras! Dat 's Hollandsch klimaat! Aan het Hollandsche strand En toch is de vreemd'ling op die stranden verbrand! Toch trekken de menschen naar Nederland's kusten Toch zijn er zoo velen, die ons strandleven „lusten", Dat vindt er zijn oorzaak in eigene sfeer En daarom ziet Bergen zijn gasten steeds weer! Des morgens strak-blauw! Nu een uur in het bad! Nu zwemmen en bruinen! Een rijkdom is dat! Een rijkdom van heilzaam' opwekkende krachten, Waarop men een jaar bijna vrucht'loos moest wachten Zoo vliegt er de morgen voorbij en ziedaar: De koffie ze smaakt! En wat geurt de sigaar! De lucht soms betrokken? Geen nood! Toch er uit! Toch straalt er de zon achter wolken! Vooruit! De zee brengt tóch rust! De zee doet kalmeeren; De zee leert het leven vast dubbel waardeeren! De warmte, zij dringt door de sluier wel heen En 't bad blijft verleid'lijk, aanlokkend: er heen! Dan dreigende wolken met huilenden wind Maar dat is verrukk'lijk voor ouder en kind Die frissche Zuid-Wester, hij ruimt er de longen Hij blaast om je heen; en wij zijn doordrongen Van 't nut en de werking van zoo'n medicijn! En dan nog: wat kan er nog heerlijker zijn? Als 't stormt en als 't regent? Och, men kleed' zich er op Men trotseert d'elementen; men verheft er zijn kop! Laat komen die stormen; laat klett'ren dien regen: Wij kunnen er tegen! Wij kunnen er tegen! De zee en het strand, wel zij blijven en ziet! De regen en storm, nou zij winnen het niet! Dan komt er de avond! zoo stil, zoo vol rust Die avond is eenig aan d'Hollandsche kust Een wand'ling langs 't strand kijk de zee nu eens lichten En een stralend genot ligt op lieve gezichten Van wand'lende paartjes De maan zingt: „ik pas!" Vijf harten speelt vrouwlief op 't luwe terras Hotel-Restaurant 77 PROOT", Langestraat 70 - Telefoon 43 - Alkmaar. GARAGE. Stroomend, warm en koud water. BAD. CENTRALE VERWARMING. Kamer met ontbijt vanaf f 3. BEZOEKT te Alkmaar: Alkmaar's best gesorteerd adres voor: Strand- en Zomer-Artikelen, Speelgoederen. c 0 "5 m W 2 Jr rv "-P LU (J l_ co Z !I uj 1 DO) N OZ I)< Specialiteit in Tuinmeubelen, Tuinparasols, Ligstoelen, Hangmatten, enz. Luxe- en Kunstvoorwerpen. Huish.-Artikelen, GLAS-, PORSELEIN- en AARDEWERK. Langestraat - Achterstraat - Houttil. TELEFOON 4170.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 5