J. P. KREB HOTEL-PENSION EXAMENWEE. NUMMERT UW BABIES! Electrische Luxe Brood-en Banketbakkerij Opening Seizoen. NIC. DE VRIES AND HIS RASCALS. DANCING. De film en het Vreemdelingen verkeer. Ten huize van zijn moeder, de kunstschilderes Charly Toorop, die aan den Buerweg het door Piet Kramer ontworpen idyllisch gelegen landhuis be woont, hadden wij Woensdag een onderhoud met den bekenden Nederlandschen cineast John Fern- hout, die in opdracht van een Amerikaansch Hulpcomité aan Democratisch Spanje met den cineast Joris Ivens drie maanden in Spanje had vertoefd voor de samenstelling van een documen taire film, die ook in ons land vertoond zal wor den en waarvan de opbrengst aan het ambulance- werk in Spanje ten goede zal komen. Het onderhoud met den jeugdigen energieken, in Bergen geboren, cameraman, die de volgende week weer naar Asturië vertrekt, om ook daar een documentaire film samen te stellen, ging ook over het samenstellen van films in het algemeen. John Fernhout, die eenige jaren als leerling van Ivens werkzaam is geweest en zelfstandig in op dracht van de Belgische regeering met een school- schip een reis naar de Stille Zuidzee-eilanden maakte, welke reis door hem werd verfilmd, welke rolprent door de Belgische regeering werd be kroond, maakte ons duidelijk, dat het voor het samenstellen van een goede film absoluut niet voldoende is, dat men filmoperateur is. De film, zoo zeide hij, kan in dienst van het Vreemdelingenverkeer groote diensten bewijzen, mits deze zoo wordt samengesteld, dat ze het reclamekarakter mist en bij het internationale publiek belangstelling wekt. Wij merkten op, dat de A. N. V. V. ook van ons land dergelijke films had laten maken, doch dat de groote moeilijkheid was, om die in het buiten land en in ons land in bioscopen gedraaid te krij gen. Fernhout aarzelde niet, op te merken, dat dan ongetwijfeld deze films niet goed zijn gemaakt. Naar zijn oordeel maken dergelijke opdrachtgevers meestal de kardinale fout, dat ze den operateur opdragen wat hij moet filmen en hem dan, met het oog op locale belangen, dat laat filmen, wat in een dergelijke film niet thuis be hoort. Na deze opmerking dachten wij onwillekeurig aan de A. N. V. V. film, waar wij tot vervelens toe Cor v. d. Lugt Melsert en Annie van Ees in het bureau van de A. N. V. V. zien ronddraaien en moesten wij concludeeren, dat in zijn opmerking veel waars was gelegen. In België, aldus onze cineast, is men er beter achter. Daar, zoo vertelde hij, maakte ik, in op dracht van de Belgische regeering een film van de Belgische badplaatsen, de Ardennen en van de Belgische kunstschatten. Men liet het aan mijn verantwoordelijkheid over, de films zoo samen te stellen, dat ze het bij het publiek doen en het resultaat was, dat deze films op de filmbeurs wor den verhuurd en dat daardoor het er aan bestede geld weer terugkomt. Dit onderhoud bracht ons de overtuiging, dat het ook in ons mooie sappige land mogelijk moet zijn dergelijke films samen te stellen, mits daar voor opdrachten worden verleend aan cineasten, die op dit gebied hun sporen hebben verdiend. Nu de A. N. V. V. is gereorganiseerd en door de verhoogde regeeringssubsidie meer een vereeni- ging, die welvaartspolitiek voert, kan worden, ach ten wij het zeer wenschelijk, dat aan dezen kant van de zaak eens die aandacht wordt geschonken, die ze verdient. De A. N. V. V., ontstaan uit een organisatie van menschen, die het prettig vonden eens in het jaar eenige dagen in verschillende streken van het land prettig door te brengen, heeft te lang te veel wat haar taak was, aan het particularisme, zonder controle overgelaten, met als gevolg, dat tal van menschen, die de door de V. V. V. bedoelde taak sympathiek zijn, voor de gebrachte financieele offers niet dat nuttig effect oogstten dat redelijk verwacht mocht worden. Jarenlang hebben wij ervaren, dat de leiding van de A. N. V. V. de beunhazerij op het gebied van de V. V. V. heeft laten voortwoekeren. Van bestuursleden, die hun ongesalarieerde functie meer als een soort eerebaantje hebben beschouwd, heeft men niet veel meer kunnen verwachten. Al moge het waar zijn, dat door de reorganisatie de invloed van de algemeene vergadering is ver minderd, wat democratisch gedacht valt te betreu ren, het is ook waar, dat tot nog toe de algemeene vergaderingen voor het aangeven van de groote lijnen in de A. N. V. V. weinig te beteekenen hebben gehad. Wij verwachten dan ook, dat, nu de dagelijksche leiding bij een gesalarieerde directie komt te be rusten (dit zal de nieuwe practijk wel worden) dat in groote lijnen beter werk zal worden verricht. Deze eisch mag in ieder geval gesteld worden aan menschen, die in het werk hun bestaan zullen vinden. Moge ook de regeering er van doordrongen worden, dat bij het sluiten van handelsverdragen, het vreemdelingenverkeer een factor is, die niet verwaarloosd mag worden. HET VANOUDS BEKENDE biedt U een intiem en gezellig zitje. gekoeld" buffet. Annex fijne Banketbakkerij. Beleefd aanbevelend, J. P. KREB, Eigenaar. (ojfoj Wij leven in den tijd, waarin de eene helft van Nederland de andere examineert. Zou dus onder staand rijmpje van een „slachtoffer" thans niet actueel zijn?! ExamentijdLaten wij hier weergeven, hoe ons slachtoffer denkt over zijn kansen en hoe hij in zijn droom „straalt" EXAMENWEE. Flets zien mijn oogen, hol mijn wangen Mijn jeugdig hoofdje wordt reeds kaal Want, 'k weet het nu zoo goed als zeker, Dat 'k voor mijn eindexamen straal. In doodsangst zit ik heele nachten Te vossen: kassa aan G. Kaff, Sumatra, valmachien van Atwood, 't Gaat alles even goed ik maf En in mijn droom zie ik maar menschen, die doen mij vragen, zonder tal En ik ken geen structuurformules Van H2 S. en Hannibal! Zij vragen mij: de brandpuntsafstand Van Cyrano de Bergerac? Als wij Napoleon eens neerslaan In 't verticaal projectievlak I Laat Newton op in koningswater? Slaat zijn binonium wel neer? Wat is artikel 10 der grondwet gedeeld door sinus conifeer? Zijn octa-eders cryptogamen? Wat volgt uit 1 x2? Verbindt zich soms ook bij verhitting De slag bij Mook met kwiksulfaat? En heeft Palembang isomeeren? Heeft het vibreeren van de maan ook iets te maken met formules, die gelden voor de kogelbaan? In welk jaar was de slag bij Vondel? Aan welken spoorweg ligt King Lear? En wat verkrijgt men bij verhitting Uit Nassau H2 S. 04? Op al die lamme, zwarte vragen Weet thans mijn afgetobde brein Geen antwoord meer ik voel mij vrees'llijk Onwetend, zielig, o, zoo klein Maar ik ben zeker een Ob'resel Ik sta maar zwakjes, maar zoo zoo Zelfs op géén vraag vind ik een antwoord Ach, 'k spring maar liefst in 't H2 O. Liefste, je bent het knapste meisje op de heele wereld! O, vent, wat merk jij de dingen gauw op! Gij zegt dat ge den drenkeling gekend hebt. Kunt ge ons ook een merkbaar teeken opgeven waaraan ge zijn lijk herkent? O ja, mijnheer: hij was doof! Wenken aan strandbezoekers. L. S. Het is natuurlijk niet doenlijk, wanneer u aan het strand bent, uw kleuters steeds vast te houden. Daarom komt het vaak voor, dat zij al spelend om een tent of badstoel loopen en voor korter of lan ger tijd zoek raken. Het is zulk een veel voorkomend feit, dat het mij nuttig toelijkt het volgende mee te deelen: 1. Raakt uw kind zoek, ga terstond naar politie- of reddingsbrigadepost. Maak u niet ongerust. 2. Vindt u een verdwaald kind, breng dit dade lijk naar politie- of reddingsbrigadepost. 3. Zet den naam van uw kleine kleuter op zijn badpak of hecht aan zijn buisje of om zijn polsje een kaartje, waarop vermeld wordt: voornaam, achternaam, plaats van tent of stoel of deel van het strand, waar men zich bevindt. 4. Geef uw kind een duidelijk kenmerk op zijn pakje, waardoor het makkelijk te herkennen is. 5. Kenmerk ook zoo mogelijk uw tent of bad stoel of kuil en zet dit kenmerk eveneens op het kaartje. Het is een kleine moeite, strandbezoekers, maar het kan u voor veel leed behoeden. A. E. E. Bloemendaal. OUDE PRINSWEG 1 - TELEFOON 55. Specialiteit in Ringers' en Droste's BONBONS. Bekroond op den NATION ALEN VAKWEDSTRIJD, 10 October 1929 te Amsterdam. Probeert ons KNEIPP-BROOD. H. H. W. KLEIJBERG. Nieuwsberichten. HET OPENLUCHTTHEATER. Door het overlijden van Ko van Dijk zijn de plannen voor de bespeling van het Openlucht theater danig in de war gestuurd. Wij hadden verwacht, dat ook dit seizoen het dappere troepje van „Het Nieuw Schouwtooneel" het theater zou bespelen. Door het overlijden van Ko van Dijk hebben wij echter den man verloren, die dit voor elkander wist te brengen, en aangezien bovendien Dogi Rugani een groot deel van het zomerseizoen in Italië doorbrengt, kan er van een bespeling van het Openluchttheater niets komen. De V. V. V. is nu in verbinding getreden met het Centraal Tooneel in Amsterdam en heeft goe de hoop, dat deze wakkere jongere artisten ons zullen doen genieten van een prachtig openlucht spel van Shakespeare. Voor 8 en 15 Augustus zijn reeds twee voorstel lingen met een ander gezelschap vastgelegd. Hier over zullen wij nog wel nadere mededeelingen doen. Dat dit interessante avonden worden, staat voor ons reeds vast, mits het weer beter is dan dit het vorig jaar het geval was. Gezien het mooie weer in den voortijd (wij be leven reeds den 4en mooien Zondag) is daarop wel veel kans. DE AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. De hoop, dat de abonné's in het seizoen van de automatiseering van de locale telefooncentrale zouden kunnen profiteeren, zal wel niet verwe zenlijkt worden. Wel is de centrale reeds gerui- men tijd gereed en zijn de huisaansluitingen in zooverre gereed gebracht, dat alleen de nieuwe toestellen geplaatst behoeven te worden, doch er zijn nog factoren, buiten de macht van de directie, in het spel, die het onmogelijk maken den juisten datum vast te stellen. Aan de abonné's is reeds mededeeling gedaan van het nieuwe nummer dat zij krijgen. Dit ge schiedde evenwel om hen vroegtijdig in de gele genheid te stellen hun drukwerk te verzorgen. In ieder geval komt de automatiseering voor het einde van het jaar tot stand. BERGEN (N.-H.) lederen dag, middag en avond CONCERT. Nergens gezelliger. WITTE BLOEMEN. Er stonden bloemen, wit en veel, Te wiegen op hun teere steel. Een kindje zat er spelend bij Aan het water, in de groote wei. Een Moeder zocht haar kind en riep, Al banger, naar de tijd verliep. Al zoekend kwam ze aan de plas En vond een schoentje in het gras. Op 't kerkhof is een grafje meer, Een arme Moeder knielt er neer. Hier ligt het kindje van de wei Er liggen witte bloempjes bij. I. M..

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 6