A. E. ROMENY, „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. BERGENSCHE DROGISTERIJ 28e Jaargang. No. 3. van ZATERDAG 19 JUNI 1937. NIEUWSBERICHTEN. TENNISBAAN OP DENNENHEUVEL. Een dezer dagen zal op Dennenheuvel aan de Komlaan een nieuwe tennisbaan gereedkomen. Deze gravelbaan, die al onmiddellijk door z'n prachtige ligging opvalt, is aan alle kanten door boomen beschut, zoodat men nagenoeg geen hin der van zon of wind zal ondervinden. Op de baan bevindt zich een klein clubhuis, dat van vele ge makken is voorzien. Persoonlijk hebben wij deze baan in oogenschouw genomen en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze baan aan alle eischen voldoet. Naar wij van bevoegde zij vernomen heb ben, kan door alle tennisliefhebbers tegen de ge wone prijzen van deze baan gebruik gemaakt wor den, zoodat wij tennispelende Bergenaren en gasten aanraden eens met deze baan kennis te maken. Rest ons nog te vermelden, dat de baan door de firma Eilers uit Amsterdam is gelegd, die, naar genoegzaam bekend is, een uitstekende reputatie op dit gebied heeft. GOLFLINKS TE BERGEN AAN ZEE. Naar wij vernemen hebben vooraanstaande per sonen, die regelmatig in Bergen aan Zee en Bergen verblijven, de voorbereidende werkzaamheden ge troffen voor het stichten van golflinks te Bergen aan Zee. Met de N. V. Bouw-Exploitatie-Maatschappij „Bergen aan Zee" is over het terrein reeds over eenstemming verkregen. Het overgroote deel van het kapitaal is reeds bijeengebracht en verwacht mag worden, gezien de energie van de initiatiefnemers, dat ook het ontbrekende bijeen zal worden gebracht. Voor Bergen, als zomervacantieoord, zal de verwezen lijking van het plan van groote beteekenis zijn, aangezien de opzet een zoodanige is, dat op de golflinks ook per uur gespeel zal kunnen worden. Ook voor de gemeente belooft het een prachtig werkobject te worden. Wij wekken gaarne de beoefenaars van deze mooie sport op aan het streven om in Bergen aan Zee golflinks tot stand te brengen, hun steun te verleenen en zich daartoe te wenden tot den heer Jac. Verkade, huize „De Ruyter" te Bergen aan Zee. DE BONIFAASSCHOUW. De gemeenteraad kwam Dinsdagmorgen ten 9 ure in korte zitting bijeen om na afloop de jaarlijksche traditioneele Bonifaasschouw te houden. De Bonifaasschouw is een zeer oud gebruik, zoo oud, dat niet met zekerheid kan worden bepaald wanneer deze werd ingesteld. In het grijze verleden hield de heer van Bergen, later schout en schepenen, in het begin van Juni langs de wegen toezicht of de overhangende tak ken van boomen en hagen voldoende gesnoeid wer den. Later werd dit toezicht uitgeoefend door het gemeente- en het polderbestuur. Sinds nagenoeg alle daarvoor in aanmerking komende wegen ge- meentebezit zijn geworden, berust dit toezicht bij i het gemeentebestuur. Wij veronderstellen dat de schouw naar den 7e eeuwschen heilige Bonifacius is genoemd, omdat ze oorspronkelijk op den vierdag van den heilige werd gehouden. Anderen veronderstellen, dat het gebruik zijn oorsprong vindt in de gemeente die, volgens oude kronieken, bestond, en bepaalde dat de schepenen zich zelf herkozen door op een bepaalden tijd bij een te komen, een pot met witte en bruine boonen op tafel te zetten en degenen, die een bruine boon uit den pot haalden gekozen te verklaren. Deze I verkiezingsmethode had wel dit voordeel, dat daaraan voor de belastingbetalers geen kosten waren verbonden. Om bovengenoemde reden verwerpen wij echter deze veronderstelling, In ieder geval hebben wij hier met een zeer oude traditie te doen. Wel begeven de raadsleden zich niet meer, zooals vroeger, in groepjes te voet of per rijtuig langs de te controleeren wegen (men doet dit thans zeer snel per auto, wel wetende, dat het toezicht al in perfectie door de ambtenaren is uitgeoefend) maar de gewoonte om voor den aan vang in „De Rustende Jager" bijeen te komen en alvorens er op uit te trekken een glas melk met brandewijn te ledigen, is gebleven. Wij zien in het gebruiken van deze consumptie een aanwijzing, dat het ook vroeger in de le helft van Juni flink koud kon zijn. Na den tocht komt men weer in de Rustende Jager gezellig bijeen en gebruikt men tenslotte een gemeenschappelijk diner. Ditmaal moest men ech ter uit bezuinigingsoverwegingen volstaan met een gemeenschappelijke lunch. Wij kunnen voor derge- lijke bezuinigingen geen bewondering hebben, aangezien het voor het bestuur van de gemeente van groot belang is, dat er tusschen de bestuur ders een harmonische verhouding bestaat en deze gewenschte verhouding kan nergens beter door bevorderd worden dan door eens gemeenschappe lijk met elkander te eten. APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 109. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) CASINO-KEGELINO. Gasten, die 1 Juli de feestelijke opening van het Casino-Kegelino willen bijwonen, kunnen aan het bureau van de V. V. V. gratis daarvoor een intro ductie bekomen. Het Casino-Kegelino, een nieuw amusant behen digheidsspel, zal dit seizoen alleen in Bergen als badplaats beoefend kunnen worden. De V. V. V. en de beide middenstands-organisaties, die het spel als avondamusement voor de gasten aan een 10-tal tafels organiseeren, stellen voor hem of haar die in het seizoen de hoogste worp doet een prijs van 100.beschikbaar, die voor 10 cent gewon nen kan worden. Bovendien bestaat er iederen avond gelegenheid aardige prijsjes en waardebons, te besteden bij de Berger winkeliers, te winnen. Voor den openingsavond ontvangen alle leden van de drie organisaties een uitnoodiging, die hen het recht geeft eenmaal gratis te spelen. Op dien avond worden bijzondere prijzen beschikbaar gesteld; de hoogste prijs is een waardebon van 25.te besteden bij de winkeliers in Bergen. De burgemeester, Mr. H. D. A. van Reenen, zal Donderdag 1 Juli, 8.30 uur 's avonds, de gelegen heid openen. DE BERGER BRIDGECLUB. Aan gasten die van bridgen houden, wordt door de Berger Bridgeclub iederen Dinsdagavond in het Oranje-Hotel gelegenheid gegeven mede te spelen en kennis te maken met de leden van de club. DE NIEUWE BAND IN „DE RUS". Nico de Vries and his Rascals. Men schrijft ons: Een nieuwe band, een nieuw geluid! Met een kleine variatie op een bekende zegs wijze zouden we een bespreking over de nieuwe band, welke een dezer dagen in „de Rus" is neer gestreken, willen inleiden. Nietwaar, wanneer straks het badseizoen in al zijn schakeeringen eerst recht zal aanvangen, moge op deze plaats een woordje over „Nico de Vries and his Rascals" toch niet ontbreken. Daarvoor is een band, die men maanden achter een zult moeten beluisteren in de toonaangevende dancing in Bergen, een te belangrijke factor. Het is goed gezien van de directie om dit jaar iets nieuws op dit gebied te brengen, een gebied wij weten het uit ervaring waar veel kaf onder het koren zit en waar hét dus zaak is, zeer voorzichtig te zijn met de keuze van een band. Doch laat ons om alle mogelijke verwarring uit deze zinspeling onmiddellijk erop laten volgen, dat de keus voor dit jaar zeer goed is geweest. Daarvan hebben wij ons een dezer dagen, in een afgelegen hoekje van de zaal, terwijl velen reeds ten dans genood waren, voldoende kunnen over tuigen. Want de band van Nico de Vries bevat vele kwaliteiten, kwaliteiten, welke des te meer naar voren springen, omdat met een 5-mansbezetting vaak zoo individueel gewerkt moet worden, dat men al spoedig een overzicht heeft over het kun nen van de bandleden. En, zooals gezegd, deze band heeft diverse factoren in zich, waardoor zij met recht genoemd kan worden. Nog is de eenigszins afgemeten hou ding tusschen band en publiek merkbaar (men moet wederzijds aan elkaar wennen), doch wij twijfelen er niet aan of dit euvel is van voorbijgaanden aard en dan eerst kan de band zich volledig gaan ontplooien. Wat direct opvalt bij het spelen is, dat deze be trekkelijk jonge band (die zeker nog niet kan bo gen op vele enthousiast gestemde persbeoordee- lingen, omdat dit in een jaar nu eenmaal niet be staat) eigen arrangementen speelt, die getuigen van groote muzikaliteit van de ontwerpers. Zoo heeft b.v. de pianist Leo Hordeman verdienstelijke arrangementen geschreven over een aantal van de „old songs", die voor zoover wij ze gehoord hebben direct prettig aandeden. Trouwens, Leo Hordeman heeft ook als pianist- accompagnist goede kwaliteiten, vooral zijn linkerhand is opvallend. Een factor van be teekenis! De tweede arrangeur is de trompettist Johnny de Vries, die de gave heeft meerdere instrumen ten verdienstelijk te hanteeren. Nóg misten wij in zijn trompetspel diè puntigheid, welke in 'n kleine bandbezetting zoo pikant naar voren kan komen, doch als „het contact" er eenmaal is (en daaraan twijfelen wij niet), dan zal ook dit wel voor elkaar komen. De tenor-sax Max Ziff beschikt over een goeden toon, diep-donker en van een groote tech nische vaardigheid. Men lette tevens op dezen musicus in de klarinet-soli, welke hij uitstekend ten gehoore brengt. Jan Rutgers completeert met de alt-sax het ge heel zeer goed. De drummer Nico de Vries voegt zich heel goed bij het geheel. Voor zoover ons oordeel van thans strekt, kun nen wij zeggen, dat de keus een zeer goede is ge weest en dat de dansenden iets bijzonders te wachten staat. Voor de nujnmers „Rose Room", „Blue Drag", „Small Hotel", „Lime house blues", „Bugle call rag" en vooral voor het uitstekende „Harlem" vragen wij uw aller aandacht. EXPOSITIE WERK F. KAMSTRA. De schilder F. Kamstra houdt in de Rustende Jager een expositie van zijn werk. Kamstra behoort zoo langzamerhand tot de schilders die in Bergen thuis hooren. Reeds 9 jaar is hij hier woonachtig en steeds vraagt hij in het seizoen belangstelling voor zijn werk. In de voorzaal, in de eetzaal en in de kegel baan hangen een 70-tal van zijn werken. Kamstra schildert figuur, landschap, stillevens en bloemen. Zijn compositievermogen is niet onverdienstelijk. Niet altijd zijn z'n kleuren geslaagd, maar er han gen ook doekjes, die frappant van kleur zijn en juist van teekening. Vooral zijn bloemen zijn juist van teekening. Kamstra neemt in de kunstwereld geen vooraanstaande plaats in. Toch maakt hij verdienstelijk werk en bewijst zijn werk dat hij de techniek van het schilderen beheerscht, In hoofd zaak is zijn werk naturalistisch. In een enkel doek, waarin hij zich meer liet gaan, toont hij echter, dat hij ook impressionistisch weet te werken. Men neme er maar eens een kijkje. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een bos sleutels; grijze kinderportemonnaie; zilve ren broche met steentje; zakmes; kindermuts; paar bruin lederen handschoenen; paar witte kin derhandschoenen; grijze heerenhoed; paar zwarte motor beenkappen en een badhanddoek; foto album; drie vischsneren; nikkelen armbandhorloge met armbandje; kinderhoorn met vlaggetje; rol behangerslinnen; hond en een kat aangeloopen. Verloren: een portemonnaie met belastingplaatje en geld; zilveren armband; lederen motorkap; ceintuur van een loden regenjas; bruin Iederen étui van foto toestel; gevlochten damestaschje; breede zwart lederen damesceintuur; bruine plunjezak met badgoederen; rond gouden dames armbandhorloge; enkele belastingplaatjes. GRAPJES. Mevrouw komt snikkend de kamer binnen. Juist op 't goede moment, want meneer zit na 't diner te genieten van een geurige sigaar en z'n krantje. Waarom huil je, lieve? Dat kan ik niet zeggen, mannie. Maar waarom dan niet? 't Is te duur! Moeder; Watter geraas maak jullie hier in die badkamer? Pietje: Mammie, ons speel „Skipbreuk" en Koossie wil volstrek nie verdrink nie! Rechter: Beklaagde, je bent al verscheidene malen veroordeeld voor dronkenschap, landloo- pen, mishandeling, diefstal Beklaagde: Zoudt U wat zachter willen spre ken, mijnheer de rechter? Mijn aanstaande schoonvader is in de zaal en U zou mijn vooruit zichten kunnen bederven. Een bedaagd ernstig uitziend heer komt een kleedingmagazijn binnen en vraagt: Ik heb ge hoord, dat mijn zoon U al twee jaar lang het geld schuldig is voor een costuum. Klopt dat? Ja wel, zeide de kleermaker, mag ik vragen of U hier komt om deze zaak uit de wereld te helpen? „Neen, dat juist niet, antwoordde de man, maar ik wilde vragen of ik op gelijke voorwaarden een nieuw pak kan laten aanmeten. De gast rekte zich behagelijk uit en bekeek met zichtbaar welgevallen de leege schalen voor zich op tafel. Ober, roep den chef eens hier. De chef verscheen, onderdanig glimlachend. Bent U de chef? Om U te dienen, meneer. Chef, drie jaar geleden heb ik hier ook ge geten en toen 't bleek, dat ik niet betalen kon, hebt U mij eruit gegooid. Ach, meneer, dat spijt me verschrikkelijk! Maar U begrijpt, nietwaar - Zeker, maakt U geen excuses. Mag ik U nogmaals verzoeken? Een anonymus is een mensch, verklaarde de leeraar, die onbekend wenscht te blijven. Wie lacht daar? Stem uit de klas: Een anonymus'

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 5