Acht-en-twintigste jaargang. No. 5. Zaterdag 3 Juli 1937. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) HET KASTEEL TE EGMOND AAN DEN HOEF. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. Een mooi stuk cultuurwerk gereed gekomen. Voor de zomergasten, maar ook voor de inwo ners van Bergen, kunnen wij een tocht langs den thans gereed gekomen Heerenweg naar Egmond aan den Hoef ten zeerste aanbevelen. De rijweg heeft een vijf meter breed wegdek gekregen, ter wijl op eenigen afstand voor mooi natuurgebied een twee meter breed rijwielpad is aangelegd, waardoor het mogelijk is geworden, dat verschil lende weggebruikers thans van dezen zeer mooien weg (één der fraaiste in Kennemerland) ten volle kunnen genieten. Nu deze weg tot stand is gekomen, zal zelfs de grootste conservatief, die het werken aan dezen weg natuurschending heeft genoemd, moeten er kennen, dat door de zorgvolle wijze, waarop dit werk is uitgevoerd, natuurschoon is ontsloten en de veiligheid is bevorderd. Deze weg nu voert U per rijwiel in een half uurtje naar Egmond aan den Hoef. Dit aardige dorp in Kennemerland behoort wel tot de oudste in ons land. Men vindt er nog achterweggetjes, die den kunstenaar in verrukking brengen en vóór een 30-tal jaren was het een geliefd oord voor vele Engelsche schilders. Egmond speelt een belangrijke rol in de ge schiedenis van ons vaderland. Daar toch stond hei kasteel van de graven van Egmond en daar bevonö zich ook de beroemde Benedictijner abdij, die ir 1573 werd verwoest, maar met welker herbouw men thans wederom een aanvang heeft gemaakt. Het kasteel van de graven van Egmond, dat vele eeuwen Kennemerland beheerschte, geraakte der mate in verval, dat er in het einde van de vorige eeuw niets meer dan een brokje muur overbleef als stille getuige van een vergane glorie. In het Museum te Alkmaar is nog een platte grond van het kasteel aanwezig van Jan Dirkz. Zoutman uit het jaar 1675. Daaruit blijkt, dat het kasteel een waterslot is geweest, dat hoog oprees met zijn ronde hoek- en poorttorens en zijn vier kanten, metersdikken hoogen burcht- of slottoren. Het kasteel bevond zich op een eiland, waarop ook de woningen der bedienden, de paarden- en koestallen, hooi- en zaadzolders en de smidswerk- plaatsen zich bevonden. Afgesloten door een gracht met ophaalbruggen, was het een machtig bouwwerk. De geschiedenis verhaalt, dat het in het jaar 1307 door Arnout van Egmond en IJsselstein ge bouwd werd op de grondvesten van een kasteel uit de 12de eeuw, dat in 1200 werd verwoest. Jan van Egmond liet als eerste graaf het kasteel vergrooten en vernieuwen en wel zóó, dat het als het fraaiste slot in Kennemerland gold. Als raads heer van Maria van Bourgondië ontving Jan van Egmond op het kasteel de afgevaardigden der Hollandsche steden en den adel. In den vrijheidsstrijd tegen Filips II speelden de graven van Egmond een belangrijke rol. Bekend is, dat in 1563 de graaf van Egmond met den Prins van Oranje en de graaf van Hoorne reeds in hun schrijven aan den wettigen koning der Nederlan den, Filips II, hun beklag deden over kardinaal de blijven en steeds hoopte, van hem voor de Nederlanden godsdienstvrijheid te verkrijgen, zag zich echter in 1567 schandelijk bedrogen, toen hij in Brussel gevangen werd gezet en 5 Juni 1568 met den graaf van Hoorne op de markt te Brussel werd onthoofd. Telkenmale, wanneer wij het marktplein in Brussel betreden, denken wij aan deze zwarte bladzijde uit onze geschiedenis en denken wij te vens aan het kasteel van Egmond, dat in 1574 door brand werd verwoest en waarvan de over blijfselen vóór ruim 100 jaar voor den sloop wer den verkocht. De fundamenten werden met aarde bedekt en de slotgracht groeide steeds dichter. De opgraving van de fundamenten, die thans zijn opgetrokken. De Granvelle, die om zijn slecht beheer, groote ontstemming had gewekt. De graaf van Egmond was het ook, die in 1565 naar Spanje werd gezon den om als verdraagzaam Katholiek, den koning te bewegen tot het intrekken der plakkaten. De graaf van Egmond, die zijn wettig heer trouw wil- Het voormalig Kasteel te Egmond aan den Hoef. Ook het kerkje nabij de ruïne, eens de slotkapel, geraakte in verval en het is de verdienste van de familie Van Vliet, dat ze de restauratie van dit kerkje vóór een tiental jaren, onder architectuur van den heer Leguit, verzorgde. De Provincie wordt eigenaar. Door aankoop van het duingebied onder Egmond van de familie Van Vliet, ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, door de Provincie in 1933, werd deze ook eigenaar van het weiland, waarop eens het machtige kasteel stond. Het kan zeker een cultureele daad van den Directeur van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf, den heer J. van Oldenborgh, genoemd worden, dat hij de Staten wist te bewegen om het historische terrein in werkverschaffing te laten opknappen. De grachten werden uitgepompt en allerlei voor werpen werden gevonden, waarvan de meeste vol gens Dr. J. H. Holwerda, afkomstig waren uit de veertiende-vijftiende eeuw. De steenen fundeeringen kwamen zichtbaar en onder den bezielenden drang van den heer Van Oldenborgh en den houtvester, den heer Vogelen zang, stelden de Staten de gelden beschik baar om die fundamenten boven de waterlijn op te metselen. De gevonden voorwerpen, waaronder gave

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 1