Koopt bi) onze Adverteerders! BADGASTEN! Radio en Electriciteit. J. M. WITTEBROOD Een DAGSCHOTELTJE in „De Oude Prins' „Wat men vèr haalt, smaakt het lekkerst" Maar dit geldt niet voor likeur. Omdat BOLS uit Amsterdam komt. Zoo te zeggen „naast de deur". DE MOLEN VAN DEN SLUISPOLDER. nen, de volgende woorden: „Met een weemoedi gen blik kijk ik naar de drie nog staande gebleven windwatermolens, die zeker wel drie eeuwen ach tereen hun werk hebben verricht, maar waarmede de ingelanden niet meer tevreden zijn". Uit het: „waarmede de ingelanden niet meer tevreden zijn" valt wel te concludeeren, dat die ontevredenheid met den vriend van eeuwen, de instemming van den heer v. Reenen niet had. Met de feiten stond het echter zoo, dat wij de daarna uitgevonden stroomlijnwieken nog niet kenden. De ingenieurs hadden tot nog toe hun kunde meer in dienst gesteld van de rationalisatie der industrie en de perfectionneering van de ver nieling. De landsregeering had, ondanks de in 1923 opgerichte vereeniging „De Hollandsche Molen" geen aandacht aan het vraagstuk geschonken; zij zag wel graag de electrificatie, omdat daaraan verbonden was de bloei van de ondernemingen, gesticht door hoogere overheidsorganen dan wa terschappen. De molens verdwenen echter dermate snel, dat gezaghebbende personen, in staat om vooruit te zien, het gevaar niet denkbeeldig begonnen te achten, dat de bewoners van onze lage landen, bij een vernietiging van de centrale krachtbron in geval van oorlog gevaar begonnen te loopen, met elkander te verdrinken. In decentralisatie van de krachtbron en in het benutten van de natuurlijke gratis beschikbare windkracht lagen toch zulke groote voordeelen, DE MOLENS IN DEN ZUIDE dat knappere koppen begonnen te begrijpen, dat naar een oplossing gezocht moest worden, waarbij het mogelijk werd ook bij geringen wind de molens als bemalingswerktuigen te benutten. De molen met draaibaren bovenkap, de z.g. bovenkruiers, waren nog steeds geconstrueerd zooals dit vóór drie eeuwen het geval was. Dat zij sterk waren hebben ze bewezen, doch hun nadeel was, dat ze pas konden worden benut als er vol doende wind stond, waardoor vaak het land, na een zwaren regenval, langer onder water stond dan wenschelijk was. De practijk heeft reeds geleerd, dat in molens met een dubbel bemalingssysteem als regel toch de motor voor de bemaling benut wordt, omdat 5LDER VAN DE SCHERMEER. de daarvoor noodige handeling nu eenmaal ge makkelijker is en zelfs ook door een niet-molenaar verricht kan worden. In den Damlandermolen en in den molen in den Sluispolder is dit ook reeds de practijk geworden. De vereeniging „De Hollandsche Molen" be greep, dat de vakman-molenaar op deze wijze spoedig geheel zou verdwijnen en schreef een prijsvraag uit, waarbij voorop gesteld werd, dat het resultaat moest zijn, dat het voordeeliger is om den molen te behouden. Verschillende ingenieurs wierpen zich op dit vraagstuk. Het resultaat was, dat een eenvoudige molenmaker, de heer Dekker, een verbetering voor de wieken uitvond, die berust op de bestu- Oldenburglaan 3 - Telef. 177. is PRIMA VERZORGD en GOEDKOOP. DE SCHOORLSCHE KORENMOLEN. deering van de stroomlijn van den propeller van een vliegmachine. Zijn vindintf maakt het mogelijk om voor enkele honderden guldens de bestaande molenwieken een stroomlijn te geven, waardoor het mogelijk wordt veel meer nuttig effect van den wind te trekken en ook met geringen wind te malen. Verschillende molens, ook in N.-H., zijn van deze stroomlijnwieken voorzien en voldoen uit stekend. Ook wij vreesden in 1930, dat op den duur de molen geheel uit het landschap zou verdwijnen; thans deelen wij die vrees niet meer, omdat ge sprekken met bestuursleden van waterschappen ons er van overtuigden, dat vele molens zelfs be houden zouden zijn gebleven, wanneer de heer Dekker zijn stroomlijnwieken eerder had uitge vonden. In een polder onder Dirkshorn hebben wij het vorig jaar de goede resultaten van dit bemalings systeem kunnen bewonderen. De dijkgraaf en de hoogheemraden waren vol lof en wat het voor naamste is, ook de ingelanden zijn na een jaar practijk ten hoogste met de resultaten tevreden. De molen heeft weer toekomst. Met vreugde zullen zeker de lezers van „De Badbode" voorts vernemen, dat het comité, dat het vorig jaar er voor ijverde den Schoorlschen korenmolen voor ondergang te behoeden, in dit streven geslaagd is. Deze molen blijft het land schap sieren. Een nieuwe molenaar oefent daar weer het oud-vaderlandsche beroep uit.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 2