TER NAVOLGING. „Bergensche Bad-, üuin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. De oude boerderij. W. Akerboom, N. C. BUISMAN's BANKETBAKKERIJ In razende vaart jagen de wolken voorbij, don kere onstuimige wolken, hun schaduwen over het land werpend; voorbij schiet ook een meeuw, snel voortgestuwd door den wind. Een reiger laat zijn rauwe kreet weerklinken. Het riet zwaait en buigt voor eiken windstoot uit; als geknakte trots ligt daar een distel, hij wilde niet buigen. Stil en verlaten staat daar een schuur, overal gaten in zijn houten bruingeteerde, naar één kant verzakte wanden. Krassend schieten een paar kraaien op uit de Triest *staat naast de schuur de oude kapberg, ook zijn uiterlijk wijst op vergane glorie, trooste loos hangt z'n hoed scheef op drie palen, de vierde is bezweken onder den druk; alleen een half ver rot stuk hout staat hier nog van, het einde van een eens zoo forsche boom. Aan de lijzijde van de oude schuur peinst een bonkig hoekig bruin paard, ook hij laat zijn kop hangen, mummelend af en toe op een hapje hooi. Zou hij denken aan zijn jonge jaren, toen hij nog vroolijk door de groene weide draafde bij de toen nog zoo mooie boerderij, waar 't gerinkel van de melkemmers als muziek weerklonk; hij zegt 't niet, staart alleen maar droevig voor zich uit. Het regent, in vlagen komt 't over het land aan zetten, botst tegen schuur en kapberg, zingt zijn zoo mistroostig lied in de bladeren van de oude wilg. Steeds nieuwe vlagen komen aanrukken, harder en harder klettert 't neer. Ik zoek een goed heen komen in den kapberg, lui val ik in 't beetje hooi, droomerig bekijk ik de omgeving. De schuur heeft den tand des tijds al aardig te pakken gehad, menig dakpan is weg of kapot, de deur hangt scheef in z'n scharnieren en de oude raampjes zijn glasloos. Het lijkt wel of de oude wilg hem helpen wil nog op de been te blijven, zijn takken drukken tegen den schuur als hulpbiedende armen. Arme sul, denk je dat jij helpen kunt, je bent tot onder toe hol, overal zijn gaten in je stam, waar vlier en gras welig in tieren, één flinke rukwind en zoo taai als je bent is 't met jou ook gedaan. Langzaam ben ik in 't hooi weggezakt, 't klette ren van den regen op den ouden bol van den kap berg is 't eenige wat ik nog hoor Wat is dat, opeens schiet ik overeind, waarach tig, ik heb geslapen, hoe lang wel? Nog jagen wolken voorbij, 't zijn nu slechts kleine witte flarden; de zon is overwinnaar! Alles koestert zich in de warme stralen; de oude wilg schudt zijn ruige grijze kop, het sombere van daar straks is voorbij, overal is nieuw leven. Een spreeuw op 'tdak van de schuur imiteert heftig gesticuleerend leeuwerik en grutto; jonge piepende zwaluwen scharrelen boven me in de nok van de oude kap. Luid schreeuwend komen een paar spreeuwen koppen onder een kapotte dakpan vandaan, roe pend om eten. Verwijtend kijken ze naar papa op de nok van 't dak, waarom staakt hij dat f?eschet- ter nu niet, laat hij toch voedsel zoeken. Eerst de maag en hierna toch pas de kunst! Een leeuwerik goochelt hoog in de lucht allerlei toontjes door elkaar; bloemen richten hun nederig gebogen koppen weer op naar de zon, die zoo lang op zich liet wachten. Ik bagger door 't booge gras naar den weg, merk niet dat alles kletsnat is want voor me ligt toch de frissche wei met de stralende zon er bo ven, als een goede belofte voor de toekomst. GOB Z. Bergen, Juli 1937. Zou dit geen aardig Ik ben er alreeds lang overheen me te ergeren aan buitenissigheden welke daar gebeuren ver van het plekske grond, waar eens mijn wieg op stond. Ik vind het in geenen deele vreemd, dat er in landen en werelddeelen rondom ons dingen plaats grijpen, welke wij nuchtere Hollanders niet vatten of begrijpen kunnen. Ik heb afgeleerd me te erge ren aan buitenissigheden welke m'n verstand te boven gaan. En ik heb het daarom heelemaal niet vreemd gevonden,' in een geïllustreerd blad een foto te hebben gezien van een der drukste stad- gedeelten ergens in Florida, waar schrik niet lieftallige lezeres en aandachtige lezer, want nu komt het!.... een schat van een jongedame het verkeer stond te regelen in badcostuum! Tal van lieden, oud en jong, vergaapten zich aan dit zelfs voor Amerika niet alledaagsch ge beuren en er waren er velen, die zich te oor- deelen naar hun gelaatsuitdrukking verlustig den in het schouwspel. Wat een wonder! Zooals gezegd, was de bewuste juffrouw beeldschoon en de scheeve politiepet, welke ze losweg op haar donkere lokken had gedrukt, deed het geheel nog eens zoo voordeelig uitkomen. Ze lachte daarbij zoo guitig tegen automobilisten en fietsrijders, dat de eersten de voetrem indrukten en hun wagen tot stilstand brachten en de laatsten ijlings van hun rijwiel stapten. Maar dat was natuurlijk de bedoeling niet, want dan veranderde plots de vriendelijke glimlach in een dreigenden blik en met oogen welke vlammen schoten en een uitge strekte hand, waarin ze wild een gummiknuppel zwaaide, zorgde zij ervoor, dat het verkeer geen stagnatie ondervond. Maar geen der overtreders vert-ok zonder het lieftallige wezen een kushand te hebben toegeworpen; een hulde, welke met een hautain gebaar werd in ontvangst genomen. Alles went en zoo zal het ook met deze ver keersagente gaan. Maar een attractie blijft zooiets; vooral voor den vreemdeling. En ik sloeg aan het piekeren. Zou het bestuur van de V. V. V., dat er steeds naarstig naar streeft, gasten naar Bergen te trekken, er zich niet eens voor kunnen spannen, om hier ook zoo iets te krijgen? Het zou, na verkregen toestem- Oude boerderij in de omgeving van Bergen. PIANO- EN DANSAVOND. Het publiek heeft Maandagavond op enthousiaste wijze blijk gegeven het hoogelijk te waardeeren, dat er ook in het zomerseizoen in „de Rustende Jager" nog iets anders georganiseerd wordt dan Jazz-band en dans. Gerard Hengeveld is in de wereld van de mu ziekliefhebbers een bekende uitnemende kracht en vervulde de zware taak om op een café-piano een concert te geven en Ankie Heukers, leidster van de dansschool van het Muzieklyceum, bij haar 28e Jaargang. No. 8. van ZATERDAG 24 JULI 1937. BUERWEG15 - TELEF. 221 - BERGEN (N.-H.) RIJPAARDEN TE HUUR, f1.50 per uur; per abonnementskaart van 10 uur a f 1.40 per uur. Paarden en zadels in uitstekende conditie. JAN OLDENBURGLAAN 6, - TELEFOON 139, levert U alle soorten Gebakjes, Croquetten, Pasteitjes, enz. Bestelt bij ons eens Uw IJS. NIEUWSBERICHTEN. CONCERT ZAANSCH-KAMER-ORKEST. Dinsdag 8.15 uur wordt men in de gelegenheid gesteld in de Ruïnekerk een concert bij te wonen van het Zaansch-Kamer-Orkest, onder leiding van den heer Piet Mever. Als solisten verleenen aan dit concert hun me dewerking onze plaatsgenoot, de fijne tenor Michel Gobets, en de violist A. v. Diepen. Het orkest bestaat uit; 4 le en 4 2e Violen, 2 Altviolen, 2 Celli, 1 Con trabas; als blaas-instrumenten: 2 Fluiten, Hobo, Clarinet, Fagot, 2 Waldhoorns, Trompet, Trom bone en Slagwerk, in totaal 23 musici. Deze musici hebben zonder uitzondering een vak-opleiding doorgemaakt op één onzer officieele instellingen voor Muziek-Onderwijs (Conservato rium of Muziek-Lyceum) en verschillende van hen zijn als gediplomeerd leeraar(es) voor hun in strument werkzaam. Op het programma komen werken voor van Handel, J. S. Bach, J. Ch. Bach, Haydn, W. A. Mozart, Naumann, Vivaldi, Corell, Quantz, enz., terwijl de modernen vertegenwoordig zullen zijn door Lyrische Suite van G. Boedijn, Poême van J. W. Felderhof, de suite uit de opera „Pierrot en Manestraal" van Jac. Jansen; werk voor strijk orkest van Henk Badings. In Haan's boekhandel zijn voor dit concert voorverkoopkaarten verkrijgbaar voor 0.65. Het kerkje moet te klein zijn. verkeersagente zijn ming van B. en W., welke college natuurlijk voor uitstrevend genoeg is, om die toestemming te ver leenen, een prijsvraag kunnen uitschrijven voor de zes mooiste jongedames uit ons dorp en dan zou het deze zes gratiën gedurende het hoogseizoen een verkeerspost kunnen geven op de zes drukste plaatsen. Wat dunkt u van „Duinvermaak"; Sta tionstraat hoek Breelaan; Ruïne, vóór „de Rusten de Jager; Dorpsstraat, hoek Kerkstraat; Loudels- weg hoek Bergerweg en natuurlijk op de Boule vard voor „Hotel NassauBergen". Dan heeft de voorzitter van de V. V. V. er ook nog wat aan! En laat ik nu van harte hopen, dat ons Gemeen tebestuur niet zoo conservatief is, om ons en met ons ook de vele gasten, deze bijzondere attractie te onthouden. Mensch, daar zit wat in! Let op mijn woorden, als het verzoek van onze vooruit strevende V. V. V. wordt ingewilligd, dan stroomt het gasten naar Bergen, dan zullen hotels, pen- sions, verhuurders van huizen en huisjes een tijd van hoogconjunctuur medemaken. En ook de middenstand, mitsgaders het Kegelino zullen er wel bij varen. Laat onze burgemeester bedenken, dat er voor onze badplaats geen betere en doeltreffender reclame mogelijk is. Als de meisjes mooi en de badpakjes flatteus zijn, dan zal het storm loopen! C. t. B.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 5