Volk von helderheid en properheid. „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" TWEEDE BLAD. W. Akerboom, „wtfBRAND* ill 28e Jaargang. No. 9. van ZATERDAG 31 JULI 1937. Laat niet, als dank voor 't aangenaam verpoozen, In 't bosch de schillen en de doozen. Ontegenzeggelijk ons volk is een volk van helderheid en properheid! Daar valt niet aan te tornen; dat staat als een paal boven water. Velen hebben dit alreeds getuigd in binnen- en ook in buitenland; talloozen zullen het nog getui gen. Heeft niet onlangs nog een bekend Amerikaan, die met een gezelschap zijner landgenooten een vliegende trip door Holland maakte en het gansche land in een paar dagen „deed" getuigd, dat huizen, straten, pleinen en wegen zoo propertjes waren en voegde een journalist die met den Amerikaan meetripte, daar niet aan toe, dat iedereen in Hol land gerust van de straat eten kon! Moet m'n collega eens in de binnenstad van Rotterdam probeeren'! In Amsterdam werd tenminste nog op de zinde lijkheid gelet, droeg het laatste paard van den dienst der stadsreiniging nog trouw z'n leeren broekje, dat de nette Gemeenteraad het dier had aangemeten en ik herinner me uit den tijd der „cabs" en „handsome's" in Londen, dat kleine jochies, gewapend met een soort stoffer en blik tusschen de paardenbeenen doorschoten, op ge vaar af vermorzeld te worden, om op te halen, wat het paard niet hebben wilde. Dat is de ware properheid; althans, dat dacht ik. Tot nu toe heb ik het hoofd rechtop gedragen en de borst fier vooruit, als ik een vreemdeling rond mocht leiden door een onzer steden, daarbij Rot terdam angstvallig vermijdend. Maar de zucht naar properheid en netheid is geworden tot een paskwil nu ik verleden week in de courant heb gelezen, dat een schupo in Berlijn een overigens zeer ordentelijke meneer in z'n nekvel greep en medevoerde naar het Politiebureau, omdat hij achteloos een prop papier zoomaar op de straat gooide. Dat noemt men: „verontreiniging van den openbaren weg". Strafbaar; ingevolge enz. Wat hebben wij aan bordjes „Verontreiniging ver boden" welke men veelvuldig aantreft op muren en in parken, als onze gemoedelijke politieagent nog langer toestaat, dat de buspassagier z'n kaartje bij het uitstappen ineen frommelt en zoo maar met duim en wijsvinger wegspitst; wat geven de spreu ken van den A. N. W. B. in bosch en duin, als on bezonnen lieden apenotenschillen; vetvrij boter hampapier; kranten van alle kleur en alle richting mitsgaders onsmakelijke etensresten, als daar zijn korsten brood, klokkenhuizen, rotte bananen en vooze appelen, als herinnering aan hun bezoek en een tot weerziens, achterlaten? Neen; zelfs papiermanden, zorgvuldig aange bracht door een „helder"-denkend Gemeentebe stuur zijn er dan alleen om er geen gebruik van te maken. Nekvelboete of nog beter: een korte of ^ange eenzame opsluiting, al naar de ernst van het feit en we zijn er. Bergen's burgervader, als hoofd der politie, grijpe krachtig in. Hij stelle den raad voor: be langrijke uitbreiding van ons politiecorps. Minder letten op verkeersmoeilijkheden, aanrijdingen, aanrandingen, diefstal of geweldpleging, maar allereerst de zindelijkheid betracht en zorgen, dat bosch en duin, straat en strand gezuiverd worden van dingen van welken aard dan ook, welke er niet behooren en men thuis in eigen huis en hof ook maar niet zoo op den grond gooit en dan kalm liggen laat. Ik verwacht binnenkort een vérstrekkend voor stel in dezen geest in onzen braven, gemoedelijken gemeenteraad. Zulks tot leering der gasten! C. t. B. NIEUWSBERICHTEN. CONCERT ZAANSCH KAMERORKEST. In het eeuwenoude Ruïnekerkje, dat in het centrum van 't drukke vreemdelingenverkeer, als een oase van rust is gelegen en inwendig door de hooge Gothische lichtramen, weldadig aandoet, had Dinsdagavond, onder leiding van Piet van Meyer het concert plaats van het „Zaansch Kamerorkest", met als solisten Michel Gobets, tenor en A. van Diepen, violist. Vermoedelijk tengevolge van het feit, dat het, na eenige dagen ongunstig weer, eens een avond was waarop men rustig buiten kon zitten was het bezoek niet zoo groot, als wij dit hadden ge- wenscht. In liet kerkje had geen plaats onbezet mogen blijven. Men klaagt wel eens, dat in het seizoen zoo weinig gelegenheid wordt geboden om van iets goeds te genieten. Deze klagers moesten toch begrijpen, dat in dit BUERWEG15 - TELEF. 221 - BERGEN (N.-H.) RIJPAARDEN TE HUUR, f1.50 per uur; per abonnementskaart van 10 uur a f 1.40 per uur. Paarden en zadels in uitstekende conditie. euvel alleen kan worden voorzien, wanneer men steun verleent aan hen, die pogen iets goeds te brengen. Men dient toch te begrijpen, dat dit niet moge lijk is, waneer de daaraan verbonden kosten niet uit de entree's gedekt kunnen worden. Vele gas ten gevoelen alleen behoefte aan deze afleiding bij slecht weer, maar zij dienen toch te begrijpen, dat men het weer niet te voren kan vaststellen. Het concert, waarop licht werk van Holzbauer, Maher, Staltzer,Rhaw, Haydn, Mozart en Rameau werd uitgevoerd, heeft de aanwezigen in hooge mate voldaan. „Het Zaansch Kamerorkest", samengesteld uit vak-musici, bezit in den heer van Meyer een uit nemend dirigent. De leden concerteeren in volle overgave en slagen er in het gehoor in de wereld van de fantasie mede te sleepen. De drie 15 eeuwsche liederen door Michel Gobets, met orkestbegeleiding gezongen, waren ontroerend. Wondermooi klonk deze volkomen zuivere tenor in het kerkje, waar de uitstekende acoustiek in hooge mate bijdroeg om het geluid volkomen tot zijn recht te laten komen. De heer Van Diepen, die in het orkest mee speelde, toonde als solist, sinds wij hem voor het laatst hoorden, een belangrijke vooruitgang. Zijn stuk was vast en zijn toon vol. Het geheele concert stond op hoog peil. AUTOPED-WEDSTRIJD. Deelname gratis voor kinderen van gasten en inwoners. Met alle waardeering voor hetgeen de V. V. V. doet, was de gemeenteraad toch van oordeel, dat er iets meer voor de kinderen gedaan moest worden. Het bestuur van de V. V. V. leent steeds het oor aan welwillende critiek, doch heeft graag dat deze critiek met opbouwende steun gepaard gaat. Alles wat gedaan wordt kost geld en hoewel het vreemdelingenverkeer de hoofdbron van het be staan voor de gemeente is, kan de gemeente, ge bonden als de raad is aan de goedkeuring van de begrooting door Ged. Staten en de regeering (ook Bergen ontvangt een extra uitkeering uit het werkloozen-subsidiefonds) daarvoor geen geld beschikbaar stellen. Voor den verlichtingsavond, waaraan de gemeente voorheen, voor de versie ring van het raadhuis 15 bijdroeg, kon dit jaar zelfs geen cent beschikbaar worden gesteld. Het bestuur van de V. V. V. begreep echter, dat Bergen dezen avond niet kan missen en hoewel ook van de V. V. V. kas de bodem onbedekt is, pakte het aan, vertrouwende op de medewerking van de bevolking. De verlichtingsavond leverde wederom het be wijs, dat het in dit vertrouwen niet beschaamd werd. Gedreven door het verlangen aan de kinderen een vreugdevollen middag te bezorgen, organiseert het nu Woensdagmiddag 4 Augustus, des middags 2 uur in het Van Reenenpark (einde Stations straat) een autoped-wedstrijd. Deze wedstrijd is opengesteld voor alle kinderen van 6 tot en met 12 jaar. De kleinen worden ingedeeld naar den leeftijd van 6 tot en met 8 en van 9 tot en met 12 jaar. De jongens zullen tegen de jongens, de meisjes tegen de meisjes moeten kampen. Zij mogen gratis met of zonder eigen autoped aan den wedstrijd deel nemen. Wie geen autoped heeft krijgt er een van de commisie in gebruik. Het bestuur van de V. V. V. stelt voor den wedstrijd aardige prijsjes beschikbaar, maar zou ook gaarne alle deelnemende kinderen onthalen. Dit nu hangt van onze lezers af, waarom wij op hen een beroep doen hiervoor een bijdrage te schenken aan het bureau van de V. V. V, of bij den secretaris, Mr. H. Judell, van Reenenpark. Aangiften voor deelnemende kinderen moet geschieden bij Mr. Judel, van Reenenpark, en kunnen geschieden tot Dinsdag 4 Augustus 11 uur. Met het oog op de organisatie is vroege aangifte zeer wenschelijk en ook in het voordeel van de deelnemende kinderen, aangezien door de in schrijving bepaald wordt welke kinderen tegen elkander moeten kampen. ONS MUSEUM. Iedere gast, die iets gevoelt voor bouwkunst, prijst Bergen gelukkig met het behoud van het mooie 17e eeuwsche huis naast het postkantoor, waarin thans het Museum gevestigd is. Dit huis is in Bergen trouwens het eenig over gebleven huis uit den tijd toen de Nederlandsche bouwkunst op hoog peil stond. Toen in 1918, dit in verval geraakte huis, in sloopershanden dreigde te vallen, was het wijlen den heer Sterken, die dit verhinderde door de kosten van de restauratie (een 10.000) voor zijn rekening te nemen. Architect Plate heeft met groote zorgvuldigheid de restauratie uitgevoerd en toen deze gereed was, schonk de heer Sterken het gebouw aan de gemeente om daarin het museum onder te brengen, dat tot nog toe, op onvoldoende wijze, in het gemeentehuis was gevestigd. Thans bezit Bergen een museum dat de volle belangstelling van de gasten verdient. Op werkdagen is het toegankelijk van 1012 en van 24 uur, terwijl de entree slechts 20 cent be draagt (voor kinderen 10 cent). Het museum bevat veel wetenswaardigs over de rijke historie van Bergen en het is vooral inte ressant den concierge, den heer Groet, een en ander te hooren vertellen over de zeden en ge woonten van de Bergenaren en West-Friezen in oude tijden. Door de vele gebruiksvoorwerpen gaan bij den interessanten uitleg, die gegeven wordt, de voor geslachten voor ons leven. De gasten mogen bij een verblijf in Bergen, zeker niet verzuimen een bezoek aan het museum te brengen. Wij zijn er zeker van dat ook vele inwoners ons dankbaar zullen zijn, als ze onzen raad opvolgen om in het museum eens een kijkje te nemen. „Wat men vèr haalt, smaakt het lekkerst" Maar dit geldt niet voor likeur. Omdat BOLS uit Amsterdam komt. Zoo te zeggen „naast de deur". Om de Ruïne.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 5