J Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Bergen zorgt voor zijn toekomst. ■it 3 EERSTE BLAD. I! IX IA ÉilÉliiÉiliiliÉ Acht-en-twintigste jaargang. No. 11. Abonnementsprijsj f 1.— voor leden der V.V.V. Zaterdag 14 Augustus 1937. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 9, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) Het uitbreidingsplan gereed. Het snelverkeer om het dorp. In tal van gemeenten stelt men de vaststelling van het uitbreidingsplan van de gemeente maar steeds uit, hoewel iedere gemeente daartoe wet telijk verplicht is. In Den Haag heeft men geen te sterken aandrang uitgeoefend om de plannen vast te stellen, aangezien men, onder den nood der tijden, zich genoodzaakt gevoelde, dat, wat zeer wenschelijk was, maar na te laten. Intusschen ging de bevolkingstoename haar gang en.werd in tal van gemeenten maar raak gebouwd, met als gevolg, dat het ongewenschte straks, niet anders dan met groote financieele offers kan worden opgeruimd. Een ieder kent wel in eigen gemeente bebouwingen, die nimmer tot stand hadden moeten komen. Vóór een 30-tal jaren was ingrijpen niet moge lijk. De overheid stelde zich toen nog op het standpunt, dat het eigendomsrecht onbeperkt er kend moest worden. Langzaam drong het begrip door dat ook de gemeenschap rechten heeft en dat een willekeurige eigenaar maar niet het recht heeft een paar geslachten met iets leelijks op te knappen. Deskundigen wezen op internationale congres sen erop, dat de gemeenschap eischen mag stellen, omdat bij een ongebreidelde bebouwing de ge meente op den duur komt te staan voor niet te dragen lasten op het gebied van onderhoud van wegen, veiligheid, bescherming tegen brandgevaar, rioleering, hygiëne, enz. Hierdoor ontstonden tal van wetten, die, het dient te worden erkend, de eigendomsrechten aantasten, maar het belang van de gemeenschap dienen. Ieder redelijk mensch zal het b.v. een zegen vinden dat het krachtens de Boschwet mogelijk is, een baron van Hardenbroek een halt toe te roepen, die te Noordwijkerhout een natuur - schoongebied, waarover hij het eigendomsrecht kon uitoefenen, doch waarin hij persoonlijk geen geld had gestoken, liet vernielen, omdat hij het onbeperkte eigendomsrecht wilde verdedigen. Zedelijk valt er zeker .veel in te brengen tegen het feit dat willekeurige eigenaren, door werken van de gemeenschap waardeloos bezit, waardevol ziet worden en slapende rijk worden. Anderzijds dient de overheid steeds te voorkomen, dat ze den indruk maakt, uit machtswellust op te treden. Nimmer is het de overheid geoorloofd, een wets artikel te gebruiken, waarvoor het niet is bedoeld en steeds heeft een overheid tot plicht de noodige verbeteringen, in het belang van de gemeenschap, niet op een toevalligen eigenaar te laten drukken. Talloos zijn de voorbeelden, waarbij de overheid zich handelingen veroorloofde, waarover ieder lid zich individueel zou schamen. De burger heeft recht te weten waar hij aan toe is. Dit recht verschaft hem het uitbreidingsplan De raad van Bergen begreep daarom terecht, dat de vaststelling van het uitbreidingsplan betee- kende: „Waken voor de toekomst van Bergen". Ondanks de ook voor Bergen moeilijke tijdsom standigheden, trok vóór twee jaar de raad de be- noodigde gelden uit voor het maken van het uit breidingsplan. Aan den directeur van gemeente werken, den heer J. Rogeveen, werd de architect Majella Cijffers ter beschikking gesteld om het plan te teekenen. Beide heeren stonden voor een moeilijke taak. Tal van besprekingen in het college van B. en W. en in comitévergaderingen met den raad, alsmede met de Provinciale Commisie waren noodzakelijk, omdat onwillekeurig de belangen van enkele eigenaren botsten met wat wenschelijk was. Thans is dit plan gereed gekomen en voor de bevolking ter visie gelegd. Wij hebben de in de raadzaal opgestelde, in kleuren uitgevoerde kaart, die een afmeting heeft van 4 bij 2.50 M„ in oogen- schouw genomen en kunnen niet anders dan onze bewondering uitspreken voor het tot stand ge brachte. Het ontworpen bebouwingsplan is bestemd voor den duur van 20 jaar en gaat van de veronderstel ling uit, dat over 20 jaar het zielental, dat thans 6600 bedraagt, 10.000 zal bedragen. Het thans bebouwde deel van het dorp neemt een oppervlakte in beslag van 130 H.A. Met het oog op den groei van het dorp is in het uitbrei dingsplan een oppervlakte van 70 H.A. ontworpen, zoodat over 20 jaar het totaal bebouwd opper vlakte 200 H.A. zal bedragen met ongeveer 50 inwoners per H.A. Nieuwe woonwijken zijn ontworpen in het Oostelijk- en Zuid-Oostelijk deel van de gemeente. Het karakter van deze woonwijken in het tracé der wegen is zooveel mogelijk bij het bestaande aangepast. Men be- studeere hiervoor de kaart, waarvan wij het be langrijkste deel reproduceeren. De stippellijnen geven de geprojecteerde nieuwe wegen aan. Van veel belang is, dat overal zooveel mogelijk het natuurschoon gespaard blijft en dat het plan uitgaat van de gedachte, dat Bergen blijft een rustig, zich tegen duin en bosch aanvlijend ont spanningsdorp. Nergens is het bosch en duingebied aangetast, zoodat de ontwikkeling van de gemeen te nimmer eenige schade aan deze beide tot ge volg zal hebben. Het plan gaat van de gedachte uit, dat in het dorp de bebouwing meer aangesloten, doch naar buiten steeds ruimer moet zijn, zoodat de meer open bebouwing steeds door een ongerept polder landschap zal zijn omgeven. Voor elk terrein, be halve voor die gedeelten, welke nog voor gesloten bebouwing zijn aangewezen, is de breedte in het open terrein bepaald. Onderscheidene terreinen zijn aangewezen voor Sr, 3A$iyajfS- s V uinl. ijl We sldorp

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 1