DE HOOG EN LAAG WATER Lunchroom in Alkmaar VALK's Lunch room ORANJE-HOTEL Origineel Engelsche GRAPE-FRUIT Woensdagavond GKOOTE BRIDGE-DRIVE. te BERGEN AAN 2EE (in Zomertijd). AUG. Datum Hoog water: Laag water: v.m. n.m. v.m. n.m. 22 4.18 4.44 0.51 1.11 23 4.54 5.18 1.32 1.49 24 5.27 5.52 2.08 2.22 25 6.03 6.27 2.44 2.56 26 6.43 7.07 3.20 3.36 27 7.24 7.48 4.00 4.14 28 8.07 8.36 4.40 4.53 Kaasmarkt, t.ó. Bureau V.V.V. voor Uw kopje Koffie, - IJs, Koffietafel, - Lunch of Diner. Op het terras van het het mooiste zitje van Bergen, wordt geserveerd a 30 cent en een uit gebreide THÉ-COMPLET a 40 ct. per persoon. Dat de oude zeden en gewoonten bij Bergens bevolking zoo lang bewaard bleven, schrijft de schrijfster terecht toe aan de betrekkelijke afge slotenheid van de bewoners door gebrek aan goe de verkeersmiddelen. Daarin is thans een alge- heele verandering gekomen. De vraag of dit alles het geluk van de Bergenaren zou verhoogen werd door mevrouw van Reenen wel gesteld, doch niet beantwoord. Zij wilde er het beste van hopen. Inderdaad werd hier een vraag gedaan, die moei lijk valt te beantwoorden. Vast staat, dat de wor ding van Bergen als vacantieoord voor vele Ber genaren welvaart heeft gebracht. Of de bewoners daardoor zooveel gelukkiger zijn geworden, blijft evenwel een vraag, want niet kan ontkend worden, dat vele eenvoudige en gemoedelijke Bergenaren, die voorheen tevreden waren met het bescheiden bestaan, dat het handwerk hen opleverde, veel moois hebben verloren en geworden zijn tot men- schen, die den vreemdeling slechts zien als een object om er voordeel uit te trekken. In Bergen werd in vroegere jaren des winters veel aan huisvlijt gedaan. Ook daarvan vertelt mevrouw van Reenen in bovengenoemd werkje, terwijl in het museum daarvan nog belangrijke staaltjes aanwezig zijn. Intusschen kunnen bespiegelingen over wat an ders zou zijn, wanneer Bergen niet als vacantie oord in exploitatie was gekomen, gevoegelijk ach terwege blijven. Dit toch is nu eenmaal een feit en reeds Multatuli leerde, dat wat is, moet zijn. Nu de gemeente zich in deze richting heeft ontwik keld, is het van het grootste belang, dat de ge meente de veroverde plaats in ons vaderland handhaaft. Ideëel gesproken, schenkt het ook zekere voldoening, dat thans duizenden van het mooie, dat Bergen biedt, kunnen genieten en daar voor den steeds intenser wordenden strijd om het bestaan de zoo noodige rust kunnen vinden. Nergens ter wereld zijn de stranden zoo mooi als langs de Hollandsche zeekust en van de va- cantieoorden in ons vaderland heeft Bergen dit vóór, dat zee, bosch, duin en polderland er in kort bestek vereenigd zijn. Wie Bergen wil leeren kennen, doet daarom goed het boekje „Bergen in Woord en Beeld" aan te schaffen, omdat men door kennisname van het verleden, het heden leert begrijpen en ook inzicht krijgt in de toekomst. Niet alle gewoonten in Bergen zijn verloren gegaan. Nog steeds luiden de klokken den kerk dienst in en plechtig weemoedig klinkt nog steeds de klok, wanneer er iemand is heengegaan. Aan het luiden van de klok hoort de Bergenaar of de ge storvene een kind, een ongehuwd volwassene of een gehuwde was. In het eerste geval luidt de klok éénmaal, in het tweede tweemaal en in het derde geval driemaal. Het boekje leert ons, dat de gebruiken bij ge boorte en sterven een diepere zin hebben. Inte ressant is het te lezen, welke gebruiken er bij de oude Bergenaren in zwang waren met de kermis, de kermis, die in 1924 werd afgeschaft, omdat men de ervaring had opgedaan, dat ze niet meer paste in het beeld dat Bergen thans vertoont; de kermis die thans weer is ingesteld, omdat de Raad voor de gemeentekas de daardoor te verkrijgen pacht gelden zóó zeer begeerde, n.b. onder het motief, dat daardoor het vreemdelingenverkeer kon wor den bevorderd. Er is echter weinig wijsheid voor noodig om te weten dat iedere tijd zijn eigen beeld geeft. De geschiedenis van Bergen. De geschiedenis van Bergen kan niet met be sliste zekerheid worden vastgesteld omdat bij den brand in 1574, toen de Kerk, het Rechthuis en Het Hof door vlammen werden verwoest, bijna ook alle oorkonden, die daarop een licht konden wer pen, verloren gingen. De eerste bewoners waren vermoedelijk de Ca- ninefaten, die zich voor de Christelijke jaartelling in de bosschen aan den voet der duinen tusschen Bergen en Schoorl vestigden en zich later ver mengden met de Friezen. Mevrouw van Reenen verhaalt ons van de in vallen der Noormannen, alsmede van den strijd tusschen de Kennemers en West-Friezen in deze gebieden. Zij vertelt ons van het ontstaan van de Heerlijkheid, van de bange tijden die Bergen tij dens het beleg van Alkmaar in 1573 doorleefde. Ook laat zij voor ons oog leven hoe in 1660 de bevolking den heer van Bergen, Jhr. Ath. Studler van Surck, en zijn gemalinne Susanne Thiebout inhaalde, nadat deze het in 1571 verwoeste Hof weer had herbouwd. Wij houden ons ervan overtuigd, dat in het sei zoen de herhaling van dezen historischen intocht de belangstelling van duizenden zou trekken en wij gelooven, dat de V. V. V. verstandig zou doen daarvoor het initiatief te nemen. De gemeenteraad zou daarbij als schout en schepenen nog een be langrijke taak kunnen vervulen. Wanneer daaraan een ridder-steekspel, zooals van Lennep dat in zijn „Roos van Dekema" beschrijft, vertoonden, dan zou dit een schouwspel kunnen worden, dat stellig nationale belangstelling trok. In het kort is de geschiedenis van Bergen ook de geschiedenis aan ons vaderland. De 4e oorlog met Engeland in 1787, de tijden van de Bataafsche Republiek, de Fransche overheersching, de slag bij Bergen in 1799 tusschen het Fransche en het Engelsche-Russische leger, waarbij duizenden strijders verloren gingen, worden aan de hand var: authentieke gegevens in het boek besproken. Volgens overlevering liggen alleen bij het Russi sche monument, dat in 1901 werd onthuld, 500 Russen begraven. Wij zijn er van overtuigd, dat lezers, die zich het boek, dat voor 1 in den boekhandel ver krijgbaar is, hebben aangeschaft, ons dankbaar zullen zijn, dat wij daarop weder de aandacht hebben gevestigd. Een interieur van een oude boerderij te Bergen, te zien in het Museum. Een gast getuigt van de schoonheid van Bergen. Bij het bestuur van de V. V. V. kwam van één der gasten het onderstaande schrijven in, dat wij èn om den ongevraagden lof, die er uit spreekt èn om den goedbedoelden wenk, die aan het streven gegeven wordt, zeer waardeeren. Ter geruststelling van dezen Arnhemmer zij medegedeeld, dat de gesignaleerde slordigheid aan zijn plaatsgenooten, de uitgeefster van de Arnhem- sche Courant, geweten moet worden. Het bestuur had er voor zorg gedragen, dat ook dit blad, evenals de andere bladen, vroegtijdig opgave van tekst wijziging werd gedaan en heeft de uitgever op de nalatigheid gewezen. Fouten zijn overal, ook bij het opmaken van een courant mogelijk en wij zijn voldaan, dat het verzuim hersteld is. Het schrijven is voor ons daarom van veel belang, omdat het weer voor de zooveelste maal bewijst, dat ook zij, die zelve uit een moe'e omgeving komen, bijzonder getroffen worden voor de schoonheid van Bergen. Dit blijft hoopvol stem men voor de toekomst. Het schrijven luidt als volgt; Mijne Heeren, Ondergeteekende heeft met zijn gezin al verschillende jaren Uw Rustoord bezocht. Ik ben er van overtuigd, dat in Nederland niet veel plaatsen zijn zooals Bergen en Bergen aan Zee. De omgeving is prachtig, je komt hier werkelijk tot rust. Ook dit jaar zijn wij van 8 tot 20 Aug. aan wezig. Enkele dagen heb ik hiervan geprofi teerd. Tot mijn spijt moest ik weer naar mijn zaak terug, maar a.s. Zondag hoop ik toch weer van bosch, zee en duin te kunnen ge nieten. Honderden malen heb ik vandaag alle lof geuit tegen mijn kennissen over deze schit terende omgeving. Maar toen ik hedenavond de Arnhemsche Courant in handen kreeg, schaamde ik mij als bezoeker van Bergen aan Zee werkelijk. Ik las n.l. met groote verwon dering onder de Rubriek uit en toch thuis een advertentie van Uw Badplaats waarin het volgende; „28 Juli Verlichtingsavond." en dit in een blad van 11 Augustus! Voor zoover ik heb meegemaakt is in Ber gen en Bergen aan Zee zelf alles tot in de puntjes verzorgd. Daarom mag zooiets in een advertentie buiten Bergen welke toch bedoeld is om de menschen naar Uw plaats te trekken niet voorkomen. In de Badkrant van vorige week gaf U eenige nuttige wenken voor de gasten: Wat mag en niet mag. Ondergeteekende, Uw Gast, geeft U dezen nuttigen wenk. Een dergelijke nalatigheid zal wellicht bij velen de gedachte opwekken dat het in Bergen en Bergen aan Zee waarschijnlijk ook maar zoo-zoo zal zijn. Ook voor mij, die al verschillende malen in Uw badplaats geweest is en dus wel beter weet, doet toch een dergelijke advertentie niet prettig aan. Hopende dat hierin spoedig verandering zal komen, teeken ik, Groetend, B. D. A. HAGEN. GRAPJES. Pietersen gaat naar het badhuis en neemt een kaartje voor een kuipbad. Vijf en twintig centl Tjonge, wat is dat duur. Neemt U dan een knipkaart, geldig voor tien baden, die kost U maar 1.75, dan hebt U uw geld er bij zeven baden al uit! Waarop Pietersen hoofdschuddend zegt: Wie garandeert mij, dat ik over tien jaar nog leef! Onderofficier: Jansen, noem me de voor naamste soldaten-deugden. Jansen: Moed, dapperheid, uithoudingsver mogen Onderofficier: Goed! Muller, ga verder! Muller: Stilzwijgendheid Onderofieier: Weet je daar geen beter woord voor? Mulder: Ktfp-dic'ht-houden.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 2