DINERS C 1IHI[ A\ R 111 Y T CO) (0) R CO) P. „BAKHUIS" J. P. ROSIER. 1 STORM. Een DAGSCHOTELTJE in „De Oude Prins' HOTEL-PENSION Bergen aan Zee - Telefoon 510. DAG EN NACHT VERBINDING. AAN HUIS BEZORGD VANAF f 1.25. CUISINIER: ©©©@@©@©@©@©©@©©@©©@@@@@©@©©@@@1 thans Nederland weer als Holland op zijn smalst naar voren komt, terwijl het toch op dit gebied zoo'n machtigen indruk kan maken, aanwezig moeten zijn. Moge Charly Toorop nog lang de kracht van de bron: „Jan Toorop", waaruit zij is voortgekomen, blijven bezitten. Luid giert de wind door de boomen langs den weg. Als lange armen zwaaien en zwiepen de takken in de lucht, Onmeedoogenloos jaagt de wind voort, overal zoekt hij z'n prooi. Oude berken, niet meer bestand tegen zulke kracht, zakken steunend over zij. Ook de duintop pen die niet voldoende beschermd zijn met helm, hebben 't zwaar te verduren. De stormvlagen spelen met de zandkorrels; langzaam wordt de top gespleten, hoe grooter de geul wordt des te meer plezier heeft de storm in z'n vernielend werk. Wild komt hij aan, grijpt 't zand, strooit 't naar alle kanten uit. Voort gaat 't, verweg. Aan zee zweept hij de golven op tot hooge watermassa's, met schuimende koppen komen ze aanrollen, brullen van woede als ze gebroken worden op de banken. Groote wallen schuim liggen op 't strand, als een levende massa beeft 't bij eiken windstoot. Witte flarden tollen over 't strand, van hier naar daar, tot ze plotseling in elkaar slaan en slechts als een klein vuil plekje terug te vinden zijn. Zwarte wolken accentueeren de witte koppen van de wilde branding. Hoog krullen de golven om, jagen elkaar achterna in wilde vaart; storten zich over haar voorgangers heen in haar haast om zich op haar aartsvijand, de kust, te werpen. Sneller en sneller bruisen ze vooruit, alles mee sleurend wat ze in haar vaart tegenkomen, niets blijft staan. Het stroo en riet, met veel moeite neergezet om 't stuiven tegen te gaan, wordt met één haal weggevaagd; groote stukken duin storten neer, ondermijnd door de ontembare kracht der zee. Als kale onklimbare rotsen staan de afgeslagen duinen, machteloos tegen zulk geweld, De storm loeit echter verder. Wee den botter die niet spoedig genoeg een goed heenkomen heeft weten te vinden. Hoog wordt hij op de ruggen der golven genomen, om even later weer weggeslin gerd te worden naar beneden, waar een volgende golf hem weer opraapt om hem verder te zwaaien. Er is er echter één, die zich niets van al dit geweld aantrekt. De dijk ligt in de verte als een reus. Onverroerbaar en kalm wacht hij de koken de golven op, die uiteenspatten op z'n steenen lichaam; schuimbekkend trekken ze af, om een nieuwen aanval te beginnen, die toch tot misluk ken gedoemd is. Vlak over 't water scheeren de meeuwen, soms voor 't oog verborgen door een hooge golf, luid krijschend schieten ze voorbij, snel de golven ontwijkend, als ware acrobaten. Steeds nieuwe meeuwen passeeren, verdiept in het golvenspel. Dan, als wil zij haar lang wegblijven vergoeden, duikt nog even de ondergaande zon onder de loodgrijze wolken door, alles kleurt bloedrood, de hemel lijkt één vlammenzee. Nu is ook deze laatste groet voorbij, de nacht valt. De kust is verlaten, alleen als trouwe wachters zwaaien de vuurtorens hun heldere lichten door 't donker over het kokende water. Bergen, Aug. '37. GOB. Z. is PRIMA VERZORGD en GOEDKOOP. KINDERPORTRET. BOEREN TE WEST-KAPELLE. Charly Toorop Het huis „De Vlerken" aan den Buerweg zal ongetwijfeld velen van onze zomergasten zijn opgevallen. Het hooge raam aan de Noordzijde zal het vermoeden hebben doen rijzen, dat men hier te doen heeft met een schildersatelier. Dit is inderdaad het geval. „De Vlerken" is een schep ping van den bekenden architect Piet Kramer en in de oorlogsjaren in opdracht van den groot,en kunstenaar Jan Toorop voor zijn dochter Charly Toorop gebouwd. De groote meester heeft hier ook nog enkele zomers gewerkt en dit is ook het geval geweest met zijn kleinzoon, den jeugdigen kunstenaar Edgar Fernhout. Drie generaties hebben in dit kunstenaarshuis langer of korter tijd gewerkt en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat Charly Toorop, of schoon ze veel op reis is, zeer aan dit huis is ge hecht. Ongetwijfeld is het een groote zeldzaamheid, dat een sterk artistiek vermogen zich handhaaft in drie achtereenvolgende generaties. Van deze zeld zaamheid heeft de van 30 Maart tot 1 Mei door den kunsthandel G. J. Nieuwenhuizen Segaar te den Haag, georganiseerde tentoonstelling getuigd. Charly Toorop is een oorspronkelijke persoon lijkheid. De volle krachtige oprechtheid, die in haar werk tot uiting komt, dwingt ons een diepen ondergrond in dit werk te erkennen. Een mode schilderes is Charly Toorop niet en zal zij nooit worden. Charly Toorop is een sterke persoonlijk heid, die er van doordrongen is, dat de kunst vrij moet zijn van elk politiek streven, al zal zij vol komen erkennen, dat de kunstenaar, gedreven door 'n hooger gevoel, wel degelijk goed werk kan doen door de excessen aan een maatschappelijken vorm verbonden, te belichten. Daarom erkende zij ook een Kathe Kollwitsch als een door God bege nadigde kunstenares en gevoelt ze slechts deernis met die kunstcritici, die thans, omdat het regiem dit wil, slechts mogen loven wat den machthebber welgevallig is. aan het werk. Met een groote werkdrift bezield, verzekerde ze ons, dat ze, vooral des zomers door allerlei beslommeringen, wel vaak het gevoel krijgt, dat de tijd om te werken, zooals zij dat wil, haar ont breekt. Wie haar bezig ziet met theeschenken en lekkernijen serveeren aan haar bezoekers, kan zich moeilijk voorstellen, dat deze allerchar- mantste vrouw de schilderes is van het zoo krach tige werk, dat wij van haar kennen. Momenteel is zij bezig met een groot werk, in opdracht van de Kröller-Museum-Stichting. Dit werk bestaat uit 'n groepsschilderij met Dr. H. P. Bremmer, den adviseur van de stichting en diens echtgenoote als centrale figuren en om hen heen verschillende kunstenaars, als Jan Sluijters, John Radeker, Hidde Nijland, Zijl, v. d. Leek, Leo Gestel en an deren, wier werken in de verzameling Kröller zijn opgenomen. Wij hadden het voorrecht op het nog niet vol tooide werk een blik te kunnen werpen en waren getroffen door de bijzondere compositie en de treffende gelijkenis van de uitgebeelde personen. Toen wij dezer dagen de Frans Halstent )on- stelling bezochten, moesten wij onwillekeurig aan dit werk denken en ofschoon wij al heel wat ten toonstellingen van tijdgenooten hebben gezien, kennen wij er geen, die zoo krachtig een dergcUjk werk zou kunnen vervaardigen. Dit is een Charly Toorop voor alle tijden, evenals haar groote werk van de Alkmaarsche Kaasmarkt, dat vooi enkele jaren tot stand kwam en dat wij zoo gaarne in Alkmaarsch gemeentelijk bezit hadden gezien. Thans zal dit werk in Amerika geëxposeerd wor den, waar het ongetwijfeld ook de belangstelling voor de Alkmaarsche kaasmarkt zal wekken. Ge lukkig blijft dit werk Nederlandsch bezit, doordat de Alkmaarsche kaashandelaar Wolff Peereboom Peereboom er kooper van geworden is. Tot onze voldoening verzekerde de heer Wolf Peereboom ons, dat hij dit werk niet in buitenlandsche han den zal laten overgaan. Dit belangrijke doek had o. i. op de wereldtentoonstelling te Parijs, waar

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 6