TEN AFSCHEID EN TOT WEERZIENS. Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 9, TELEFOON 21, BERGEN (N.-H.) In het woord afscheid ligt altijd iets weemoedigs besloten. Wij hebben dit tenminste steeds zoo ge voeld en daarom zeggen wij thans onmiddellijk daarna „tot weerziens". Het leven is trouwens immer een afscheid nemen van wat was en nim mer wederkeert. Dit afscheid houdt echter ook in een begroeting van het nieuwe, dat men mag ver wachten. Vacantie, vrij zijn van de dagelijksche dingen; reizen, genieten van zon en zomer; eens iets an ders beleven dan het gewone. Dit is wel het ver langen van den hedendaagschen mensch. De jeugdorganisaties, de reisvereenigingen hebben daartoe in belangrijke mate bijgedragen. Het rei zen is gemakkelijker en goedkooper geworden. Met inbegrip van de reiskosten was het reeds mo gelijk om b.v. voor 60.a 70.per persoon een week in Zwitserland te reizen en duizenden Nederlanders togen dit jaar dan ook naar het land van Willem Teil. Vacantie een behoefte. Vast staat, dat vacantie voor steeds .breeder kring tot een behoefte wordt en wij zijn overtuigd, dat, ondanks het feit, dat millioenen naar een Pa- rijsche tentoonstelling trekken en honderdduizen den naar een Jamboree gaan, het aantal van hen, dat de natuur opzoeken, steeds grooter zal worden, omdat de mensch toch ook een natuurkind is. Juist omdat Bergen door de natuur zoo rijk ge zegend is, zal het, naar onze overtuiging als va- cantie-oord toekomst blijven houden, mits men er zich hier van bewust toont, dat men er voor dient te waken, dat de kip, die de gouden eieren legt, niet geslacht wordt. Van dit bewustzijn getuigt het gereed gekomen uitbreidingsplan van de gemeen te en wij hopen slechts, dat straks de vroedschap geen gehoor zal verleenen aan de door verschil lende grondeigenaren naar voren gebrachte be zwaren, die van het standpunt van den eigenaar, als individu, terecht worden geopperd, doch die in het belang van het geheel dienen te worden afgewezen. 1937 een beter jaar dan 1936. De verwachting, dat na de devaluatie van den gulden, in September van het vorig jaar, het sei- zoen voor onze hotel- en pensionhouders, die hun prijzen niet hebben verhoogd, beter zou zijn dan het vorig jaar, is bewaarheid geworden. In totaal vertoefden er in Bergen en Bergen aan Zee een 4000 gasten meer dan het vorig jaar. In de weken van 7 tot 21 Augustus vertoefden in ons vacantie- oord een duizend gasten meer dan in het seizoen 1936 en bleek het zelfs enkele dagen onmogelijk om in de goede hotels en pensions, die al in geen jaren vol waren geweest, huisvesting te krijgen, Het grootste aantal gasten was aanwezig in de week van 7 tot 14 Augustus. De vreemdelingenlijst vermeldde toen het respectabele getal van 5493 (v. j. 4809 en in 1935, 4633) een getal, dat nimmer bereikt werd. Slechts in 1931 en 1934 werd dit ge tal benaderd, toen in dezelfde weken 5180 en 5110 vreemdelingen aanwezig waren. Het valt in hooge mate te betreuren, dat het weer 16 Juni zoo slecht werd, dat men dagen lang den indruk had, dat de herfst reeds was ingetre den, met het gevolg dat honderden gasten vertrok ken. Zondag 22 Augustus beleefden wij gelukkig weer eens een echten zomerdag, was het aan het strand zeer druk en waren de parkeerterreinen met auto's uit alle deelen van het land bezet. Het weer in de afgeloopen week stemt trouwens tot groote tevredenheid. Wij hopen zeer, dat de nog talrijk aanwezige gasten een prettigen natijd wacht. Bergen heeft trouwens op andere badplaat sen voor, dat men er bij elke weersomstandigheid van de natuur kan genieten, hetgeen in badplaat sen waar men geen vrije duinwandelingen heeft of over de onmiddellijke nabijheid van de bosschen beschikt, niet het geval is. In totaal boekten wij 39332 weekverblijven door 21035 verschillende gasten, zoodat de gemiddelde verblijfsduur per gast 13 dagen is geweest. Wan neer wij de gemiddelde uitgave per gast op 2. per dag stellen (dit bedrag is stellig te laag) dan circuleerde gedurende de drie seizoen-maanden reeds een bedrag van 550.648.in de gemeente. Voegt men hierbij, het bedrag dat nog in den na tijd wordt uitgegeven en het bedrag door dag- bezoek besteed, dan wordt zeker de 800.000. overschreden. Hieruit blijkt wel duidelijk de goede beteekenis van het vreemdelingenverkeer voor deze ge meente. Gezien deze cijfers zal het gemeente bestuur verstandig doen om in samenwerking met de V.V.V. de welvaartspolitiek zoo krachtig moge lijk te voeren. Het verheugde ons in hooge mate van verschillende gasten de lof te hooren spreken voor de wijze waarop Bergen zijn wegen onder houd en poogt de vreemdelingen in te lichten en aangename afleiding te bezorgen. Het behoort o.i. geenzins tot de taak van het gemeentebestuur en de V.V.V. om te bevorderen, dat de hier vertoe vende gasten bij troepen naar elders worden ge sleept, of dat het te besteden geld door tijdelijke ondernemingen naar buiten gaat. Het aantal buitenlanders. Het aantal buitenlanders was dit jaar belangrijk grooter dan vorige jaren en bedroeg in totaal 386 (v. j. 150) waaronder 180 Duitschers (v. j. 86), 67 Engelschen (v.j. 13), 29 Franschen (v.j. 11), 15 Bel gen (v. j. 7), 63 Zwitsers (v. j. 16), 10 Zweden (v. j. 0), 3 Portugeezen (v.j. 0), 4 Oostenrijkers (v.j. 2), 1 Britsch-Indiër (v.j. 0), 5 Amerikanen (v.j. 8), 5 Nooren (v.j. 2), 2 Deenen (v.j. 0), 2 Tsjechen (v.j. 0), 0 Italianen (v.j. 2), 0 Zuid-Afrikanen (v.j. 3). Dat de Duitschers gaarne naar onze badplaatsen komen werd ook dit seizoen in Bergen bewezen. Het valt te betreuren, dat in de regeling met Duitschland nog geen verandering is gekomen. Nog steeds mogen de Duitschers niet meer dan 300.per maand mede naar Holland nemen en het totale bedrag voor dit 60 millioen groote volk is nog altijd op 850.000 gesteld, waarvan de ho telhouders nog 10 pet. moeten afstaan aan het Mittel Europeesche Reise-Buro, met het gevolg, dat de in Holland vertoevende Duitschers met groote zorg moeten uitrekenen, wat zij van het geld kunnen doen en in het geheel geen extra ver teringen kunnen maken. Bovendien werden door de invoering van de M. E. R. bons aan de hotel houders haast onoverkomelijke moeilijkheden in den weg gelegd. Slechts in Duitschland wonende landgenooten is het toegestaan voor familie- of vacantiebezoek naar Nederland een grooter bedrag mede te nemen. De Tel. sprak in dankbaarheid daarvoor van „Duitsche" landgenooten, in plaats van „in Duitschland verblijvende landgenooten". Wij voor ons blijven echter aandringen op een be tere regeling en spreken den wensch uit, dat de regeering hiervoor nu eindelijk eens krachtige stappen zal doen. De middenstanders niet ontevreden. Ook voor de middenstanders was het seizoen Acht-en-twintigste jaargang. No. 13. Abonnem6n,sP^: {L v^órTeden derv.v.v. Zaterdag 28 Augustus 1937. Ruïne-kerk, Bergen. Oud dorps-centrum, Bergen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 1