A. E. ROMENY, „Bergenstiie Bad-, Duin- en BoschMe" TWEEDE BLAD, Bergen, voorportaal van het vacantie-paradijs. BERGENSCHE DROGISTERIJ De vogels trekken Boerderij aan den rand der duinen, Bergen. 28e Jaargang, No, 13, van ZATERDAG 28 AUG, 1937, Neen, moderne globetrotters, dat trammetje met het geitebelletje moet niet weg. Als men er de trekschuit voor in plaats kon stellen, moest men het geen dag langer vertragen.... Want dit is het geheim van deze schoone dreven: wie hier als overwerkt stedeling binnenvalt, komt binnen 24 uur weer tot bezinning. Bergen biedt voor den meest verwenden va- cantieganger een comfort zooals men maar zelden aantreft. Van zee, bosch, duin, ja zelfs van hei valt hier te profiteeren en wie daarin direct geen keus kan doen, doet goed nog 24 uur zijn zenuwen rust te gunnen. Dat het zoo moge blijven tot in lengte van ja ren! Vrijheid beteekent hier in dubbele mate blij heid, waarvoor het publiek buitengewoon erkente lijk is. Want sporen van bandeloosheid zijn ner gens zichtbaar. Hoe langer men in Bergen vertoeft, des te grooter waardeering krijgt men voor den leider van den dienst, onder wiens toezicht dat onmetelijke complex van bosschen, lanen, paden, beplantingen en kunstwegen ressorteert. Bergen moge als dorado voor schilders en dich ters zijn begrijpelijke aantrekkingskracht hebben, voor bewonderaars van architectuur is het niet minder bekoorlijk. 100 villa's en landhuizen: 100 stijlen, waaronder tal van pronkjuweelen achter en in het groen schuil gaan. De generatie die de algemeene lijnen voor Ber gen's groei heeft uitgestippeld, bekeek de zaken niet van den smallen kant. „Ruimte" is hier geen ijl begrip. Het uitbreidingsplan is er op berekend Bergen zijn eigen en eenig karakter te doen be houden: aan de toekomst van dit ongemeen-aan- lokkelijk rustoord behoeft dan ook nauwelijks ge twijfeld te worden. Waaraan de burgerij, de eigen gezeten burgerij, dan ook stellig gelooft. Zou dat niet zoo zijn, welke geheimzinnige drijfveren vormen dan de verklaring voor al dat onbaatzuchtig streven door j een toegewijde V. V. V. gedemonstreerd? Het Stuifduin, Dan is-ie er! Eenmaal opgenomen in de lande lijke fseer van een omgeving, waarvan onder alle weersomstandigheden te genieten valt, waant men zich als in het Voorportaal van een Vacantie- paradijs wijl niets op dit ondermaansche vol maakt kan zijn. Het knus-intieme dorp heeft zijn aparte beko ring. De minutieus-gereglementeerde, zoo juist ge arriveerde stadsmensch is aanvankelijk geneigd het leven zooals het hier reilt en zeilt met een cri- tisch oog te beoordeelen. Hoe gevaarlijk is die lommerrrijke Breelaan en hoeveel dooden zouden er per dag uit de nauwe Dorpsstraat gedragen moeten worden? Wat een gewriemel en gekrioel op de kruispunten En toch, hoe vlug is men in deze gemoedelijke dorpsbranding opgenomen. Geen hinderlijke orde bewaarders, die zich met hun volle gewicht op de stopstreepen werpen: de vacantieganger wordt hier als gast beschouwd, wien geen stroobreed in den weg gelegd moet worden. Het befaamde artikel 461 wordt in Bergen's dreven meer als boeman ■met preventieve antecedenten uitgehangen; het instituut van verstoppertje-spelende boschwachters is ook nog onbekend. De wandelaar kan zijn hart •met recht ophalen. Op zijn weg wordt hij nergens weggetoeterd, over de teenen gepeddeld of door een rossinant gehinderd. Zoolang hij het goede pad bewandelen blijft, is hij zeker van zijn leven: de wielrijder, pikeur, en automobilist kunnen öok redelijke wenschen koesteren. rgen aan Zee. Met welk een enthousiasme, durf en doorzet tingsvermogen wordt hier dag aan dag voor ver- poozing van den tijdelijken inwoner gezorgd; Het kan niet anders of het bestuur moet zich gedragen en gestuwd weten door de geheele, op de vreem delingen ingestelde bevolking, Men is hier Bergenaar èn V. V. V.-er. Wie het zonder dit laat ste meent te kunnen stellen, miskent doel, aard en wezen van de streek die hij tot woonplaats koos. In de paar weken hier doorgebracht, nam ik met stijgende bewondering nota van hetgeen voor de gasten wordt uitgewerkt. Geen week zonder attractie, geen maand zonder nieuwe plannen. Die uitgevoerd worden ook. zij het soms met scha, doch niet met schande. Een model-V. V. V., die ongetwijfeld mede het troetelkind van de plaatse lijke overheid zal zijn. Ook Bergen zal zeer zeker zijn schaduwzijden hebben. Doch hij, die tijdelijk in deze landouwen vertoeft, vindt slechts den zonnigen kant van dit door de natuur zoo rijk bedeelde gewest in een keur van hotels en pensions, waarover alom met lof gesproken wordt. Geen moeite is den hoffelijken gérants teveel om de gasten een zoo gunstig mogelijken indruk van hun keukens en huiselijke gezelligheid mede te geven. En wat sterk treft: Bergenaren voelen zich geen eiland bewoners! Zij attendeeren hun gasten met nadruk op de ongerepte schoonheid van Schoorl's omge- APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 109. BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) ving, Camperduin en de attracties van het nabije Alkmaar, in het besef dat slechts door wisselwer king vreemdelingenverkeer op de beste wijze be vorderd wordt. Het idyllisch gelegen Bergen aan Zee, over ideale toegangswegen bereikbaar, doet dagelijks duizenden strandwaarts trekken. En geen wonder. Hier is een splinternieuw dorp in opkomst, dat met zijn riant gebouwde villa's behoorlijke perspectie ven biedt. Ook hier wordt met ruimen blik aan de toekomst gedacht en treft de groote mate van vrij heid die in de onafzienbare duinenrij geboden wordt. Indien het waar is dat één dag aan zee, een maand gezondheid oplevert, dan wil dit geenszins zeggen dat men in Bergen met 14 dagen „dus" uit- gekuurd is. Het propere en keurige geordende strand lokt veeleer tot een kwartaalsverblijf. Zoo biedt Bergen voordeelen aan alle zijden. Mede dank zij een vooruitstrevenden middenstand, wordt den inwoner een service geboden waarop menig stedeling jaloersch kan zijn en al deze fac toren tesamen vormen een gezonde basis waarop rustig kan worden voortgebouwd. In figuurlijken doch ook in letterlijken zin. Want hoelang zal het nog duren dat het befaamde spaarbankboekje door Bergen's burgervader aan den 10.000sten inwoner zal worden uitgereikt? Want: „De stam die voor 't gemeenebest, Zich zeiven uitdeelt bij zijn leven, Word noch, gelijk van outs bevest En in zijn takken hoogh verheven". (Joost van den Vondel). J. J. DINKELBERG. Koog aan de Zaan. Hier en daar zitten, als de eerste grijze haren reeds enkele gele bladeren in 't overigens nog ge heel groene bosch. Bij eiken windstoot dwarrelen ze als een motregen naar beneden en bedekken den bruinen grond met een kleurig tapijt. Als stille getuigen van den herfst komen door dit bladertapijt de paddestoelen, in al hun variaties. De lijsterbes is versierd met roode bessen tus- schen 't reeds gele loof. Het is een geschetter van belang in een beetje zwaar beladen boom, spreeu wen en lijsters eten zich er vol. Met groote groe pen komen de spreeuwen het bosch afstreunen, elke boom wordt geplunderd. Ook de insecten, welke een dankbaar voedsel vormen, worden niet versmaad. Want verandering van spijs doet eten. Boven ons vliegen groepen kieviten en wulpen over, op hun laatste proefvlucht voor den grooten tocht naar 't zuiden; de vogels voelen den winter naderen. Aan 't strand passeeren als kleine silhouetten tegen 't licht van de ondergaande zon, groote groepen vogels. Vroolijk roepen ze elkaar toe op hun tocht. Overzee, haast niet van 't water te onderschei den, slierten als zwarte streepen de ganzen en eenden voorbij. Hoog in de lucht zien we de V-vormige vluchten ganzen met rustigen slag voorbij vliegen. Snelle pluviertjes, strandloopers en andere soortgenooten komen langs de vloedlijn aan- lawaaien, hier en daar ploffen ze met een ruk op 't strand om voedsel te zoeken. Snel draven ze een paar meter af, om dan weer hun tocht voort te zetten. Het zijn alle nog vroege trekkers. Straks als de bonte kraai z'n roep over 't strand laat hooren, een roep waar je den winter invoelt, als de mantel meeuw weer terugkomt uit 't noorden en een trou we gast van de kust wordt, dan gaat 't pas span nen. Het is dan een wilde jacht naar het zuiden. Met groote wolken passeeren de spreeuwen, vinken en leeuweriken, scherend over de lage duintoppen van 't binnenduin. Het pie-oewit van de kieviten langs de kust strook is dan niet van de lucht. Alle vogels doen net als de menschen ofde menschen doen net als de vogels, ze zoeken 't zuiden. Als 's avonds door 't donker het geroep van de vogels klinkt, dan vertellen ze steeds opnieuw het oude verhaal, dat weer een zomer voorbij is en de winter nadert. GOB Z, Bergen, Aug. 1937.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1937 | | pagina 5