RINGER5 kersen Donbon A. E. ROMENY, BERGENSCHE DROGISTERIJ Dat is een meisje, dat je nooit vergeet. Adverteert in „De Badbode". Adverteeren doet verkoopen Voor versche Rivier- en Zeevisch COR HOEBEN, AKERBOOMS Brandstoffenhandei GEBAK. IJS. Banketbakkers-Roomijs. ROOS, Dorpsstraat, Koekjes. Bonbons. APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 2236. - BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) BERGER MUSEUM. Tot de bizonderheden van het Berger Museum behoort een merkwaardig boek met penteekenin- gen van P. D. Ellen, in leven timmerman, die van 1705 tot 1773 daaraan gewerkt heelt. Ellen had nooit teekenles gehad en had geen begrip van perspectief en van anatomie, maar zijn teekeningen zijn vaak mooi van compositie en keurig van uitvoering, vooral zijn gestyleerde bloemen. Sommige teekeningen doen aan de nieuwe kunst denken. Andere zijn curieus door de naïve opvatting, vooral van de bijbelsche verha len, of als staaltje van de kunst in het teekenen van figuren en dieren met kunstige krullen in één trek. Zij zijn merkwaardig, omdat zij een kijk geven op toestanden in de XVIIIe eeuw. Er zijn teekeningen van alle soorten windmolens, van vervoermiddelen, van interieurs van kerk, apo theek, bakkerij, klokkenmakerswinkel, van een burgerwoning, etc. Ellen vertelt in een penteekening de geschiede nis van de Bullenkerk in de Zaanstreek. Hij leefde in den tijd, toen de Noord-Hollanders op de wal- vischvangst trokken en geeft dit weer in beeld, evenals de haringvangst. Hij teekent het Paleis op den Dam, zooals het vroeger was. Minder smakelijke teekeningen herinneren aan den tijd van den windhandel. Het boek wordt op verzoek aan belangstellen den getoond tegen betaling van 10 cent extra p. p. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd aan mevrouw A. J. A. van ReenenJurriaans, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Museum-commissie. In haar plaats werd be noemd mevrouw Baronnesse Taets van Ameron- gen, die de oprichtster vein het museum, wijlen mevrouw van ReenenVölter, vele jaren ter zijde heeft gestaan bij het inrichten en ordenen van het Museum en de 2e druk van „Bergen in woord en beeld" verzorgde, een werkje waarin tal van historische bijzonderheden voorkomen over de zeden en gewoonten van oud-Bergen. Dit boekje is bij de boekhandelaren verkrijgbaar. DE TRAM. Dinsdagmiddag heeft er tusschen B. en W., het bestuur van de V. V. V. en vertegenwoordigers van de Nederlandsche Spoorwegen een bespreking plaats gehad over de dienstregeling. De toezeg ging werd verkregen, dat alsnog overwogen zal worden een latere trein uit Amsterdam te Alk maar aansluiting te geven met een tram naar Ber gen aan Zee, terwijl ook getracht zal worden de wachttijden op het station te Alkmaar te bekorten. Reeds dit seizoen komt op de lijn het materiaal van de opgeheven tram WageningenBennekom in gebruik. Dit materiaal biedt meer comfort, terwijl daarmede 45 K.M. per uur kan worden gereden of 10 K.M. sneller dan met het bestaande. De Spoor- wegens zijn voornemens dit betere materiaal ook 's winters in dienst te stellen. In het hoofdseizoen komt er weer een half uur's dienst. Bij de bespreking werd er op gewezen, dat de tram, hoewel er per jaar nog 349.000 personen- ritten gemaakt worden, nog een belangrijk verlies oplevert, zoodat voor de toekomst niet gezegd kan worden of de tram kan blijven bestaan, aangezien erkend diende te worden, dat de tramlijnen uit den tijd zijn. Hiertegen werd van de zijde van de V. V. V. aangevoerd, dat de spoorwegen er rekening mee moeten houden, dat in Bergen per jaar nog 9000 passagiers kaartjes koopen voor grootere trajec ten dan AlkmaarBergen aan Zee. Het oordeel werd gevraagd over een bij den directeur van de Nederlandsche Spoorwegen inge diend plan om de trambaan op te breken en te vervangen door een eigen auto-busbaan van de Spoorwegen, met een kwartiersdienst van Alk maar naar Bergen aan Zee. Erkend wérd, dat dit plan voor de ontwikkeling van Bergen en Bergen aan Zee als forensenplaats zeer bevorderlijk zou zijn, doch dat het voor het bezoek van hoogtij dagen aan Bergen bezwaren opleverde, omdat dan alleen de tram het massa-vervoer kan verwerken. Het gemeentebestuur zal zich met de V. V. V. over dit plan een oordeel vormen. De vertegen woordigers van de Spoorwegen deelden mede, dat dit plan bij hen nog niet bekend was, zoodat zij niet bekend waren met het oordeel daarover van de Spoorwegautoriteiten en van den minister van Waterstaat. Eiken keer, zei de spreker op een drankbe strijdersvergadering, als ik een jongeman uit een herberg zie komen, zou ik hem willen toeroepen: jonge vriend, ge zijt op den verkeerden weg, keer om! Zoo gaat het wel vele malen in Indië: Singkee Assistent Baboe. Hij leefde als een groene singkee Een paar uur ver in de kebon, 2) Hij zocht 'n kokkie voor zijn makan, 3) Zoo een die lekker koken kon Hij kwam haar tegen in de kampong Met haar oranje slendang an; Hij vroeg haarpigi sama sama En zij zei zacht: saja toeaan 5) Refrein: Dat is 'n baboe die je nooit vergeet Zoo een die naast je op het matje eet. Dozijnen van die slanke, veerkrachtige, zacht wiegende en soms zoo ondeugend gesluierde meis jes komt men langs de eenzame wegen tegen. Sommigen dragen een houweel of zeis of maaimes, anderen op het hoofd een mandje vruchten of een pak waschgoed. Ook gaan ze in dansbewegingen naar de kali om in dat gele, dikke water te man diën (baden). Sarina woont in een huis op hooge palen en ge dekt met atap of gemaakt van bruin hout, dat altijd ongeverfd blijft. Daar hangen haar kraakzindelijke lapjes en sa rongs en sluiers en slendangs. Oranje tegen groen. Rood tegen geel. Paars tegen wit en geel of blauw tegen mat zwart met bloemversieringen. Ze komt naar buiten. Stapt de ladder af en gaat op het brugje voor haar erf staan. Zij steekt een strootje aan en rookt. Haar vogeltje in de met zij gedekte kooi zingt en lispelt soms wat. Ze geeft het geitje een vrucht en dan komt Assim. Ze gaan samen wandelen. Niet naast elkaarneen Sarina voorop en er achter haar verloofde. Zij zweeft langs den weg en hij ziet haar zwijgend gaan. Geen zoentjes, geen glimlach, geen pink-in-pink. Alles ernst en plech tigheid. Om te trouwen is geld noodig en Sarina wordt kokkie bij een blanda en dan gebeurt 't dikwijls dat ze de troost en sloof en vrouw wordt van zoo'n toean besar, van een singkee of baar of de moeder van zijn kinderen. Hoeveel assistenten en planters gedenken nog met innige dankbaarheid dat stille, bescheiden vrouwtje dat naast hem op den grond een hap rijst at met wat sambal en een zout vischje uit een pisangblad? Dat op een kinder-harmonica speelde met een been op een stoel en steeds achter hun rug, om vooral niet te veeleischend te zijn. Een baboe, een kokkie die voor je waschte en stopte en naaide en kookte en bakte en je tuintje schoon hield. Een baboe die je voeten verzorgde en je mandiede. Die voor alles een obat (middel tje) had. Wanneer hij thuis kwam van 'n aanplant Van al het koelie-zeuren moe, Dan kwam ze met een paitje dinging e) En met een strootje naar hem toe Dan werd hij zacht door haar gemandied Dan stond zijn nassi goreng 7) klaar Dan ging ze smeekend naast hem zitten En streelde hij haar zwarte haar. Refrein. „Je kan je met je baboe en haar kinderen niet vertoonen" hoort men wel zeggen, maar hoe be schaafd en kuisch en wellevend en gehoorzaam en welopgevoed zijn die zachte, lieve wezentjes en dikwijls hoorde ik een stoeren, jovialen planter lieve dingen van die kokkies en baboes zeggen. nieuweling tuin, aanplant, eten, maaltijd, pigi, gaan. ja, mijnheer, borrel gebakken rijst. Reeds jaren lang een algemeen erkende specialiteit Let op den naam! DOET MEN VERSTANDIG ZICH TE WENDEN TOT Hij is concurreerend en levert op den gestelden tijd. Oldenburglaan 8 Telef. 2329, bezorgt alle mogelijke BRANDSTOFFEN zonder prijs- verhooging aan huis. Wij garandeeren KWALITEIT en KWANTUM. Koopt deze artikelen bij een vakman. hoek Kerkstraat. Telef. 2473. „HET OUDE HOF" TE BERGEN.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1938 | | pagina 4